Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz mniej nielegalnych telefonów na Białorusi

Coraz mniej nielegalnych telefonów na Białorusi

Ringu 25 Listopada 2010 10:46

0 0

Białoruski rynek telefonów komórkowych jest liderem w Europie pod względem ilości urządzeń sprzedawanych nielegalnie.

Na Białorusi do końca roku ma się się sprzedać ponad 2 mln telefonów. 60% z nich jest oferowanych poza oficjalnym kanałem sprzedaży. To i tak lepiej niż dwa lata temu - w 2008 roku tylko jedna na dziesięć komórek była sprzedawana zgodnie z prawem.




Czarny rynek aparatów robi się coraz mniejszy. Białoruscy operatorzy oferują coraz więcej urządzeń w promocyjnych cenach, w zamian za długoterminowe kontrakty. Popularne staje się także kupowanie telefonów na raty. Ponadto klienci zaczęli bardziej zwracać uwagę na gwarancję, która nie obejmuje aparatów zakupionych z nielegalnych źródeł.

Wasilij Sibitsev, przedstawiciel Nokii na Białorusi, przewiduje, że w 2012 roku połowa urządzeń na rynku będzie sprzedawana legalnie.

Źródło tekstu: Telegraf.by     

Dodaj do:
w sumie: 12
  • 0

    3. ~hehe  2010-11-25 11:15:51  host: gw.bas.roche.com

    No i dostępność prostych modeli w cenach u nas 50 - 100 PLN robi swoje. 90% użytkowników nie potrzebuje nic więcej niż oferuje taka np. Nokia 1208

  • 0

    6. ~  2010-11-25 11:32:37  host: ddd227.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Polsce żyjemy na kredyt. Ciekawe czym go będziemy spłacać.

  • 1

    7.  2010-11-25 12:05:59

    @ 5 - odwiedz ten kraj to zobaczysz dlaczego tam jest tak ciezko... To tak jakby powiedzial ktoz z zachodu "Nie wierze! Na Bialorusi w ogole maja programy i gry?" pijac do piractwa... Zarowno czarny rynek z telefonami tam i piractwo u nas spowodowane jest wysokimi cenami... No i wladza u nich...

  • 1

    9. ~Piotrek  2010-11-25 12:39:46  host: 195.33.34.80

    @5: żałosny homofobie, wychyl nosa trochę dalej niż swoja wioska, a Windows i Internet nie jest prawdziwym oknem na świat... Co do artykułu słowo "liderem" niezbyt pasuje w kontekście negatywnym...

  • 2

    10. ~mmm  2010-11-25 12:40:02  host: chello089077192016.chello.pl

    Nielegalne telefony?! Jeśli kradzione, to tak, ale chyba tu firmom chodzi o telefony, na które nie narzucili bandyckiej marży dla młodych rynków. Jeśli firma kupi 1000 telefonów w Niemczech, a potem sprzeda na Białorusi (płacąc cło, podatki itp.), to choć to jest "nielegalne" dla producentów, to raczej trudno tu mówić o czymś na prawdę nielegalnym. Pozostaje zadać pytanie dlaczego firmy chcą zmusić klienta do ich nielegalnej praktyki np. pozbawiając go praw gwarancyjnych do legalnego produktu?

  • 2

    11.  2010-11-25 12:59:15

    Co znaczy legalne. 15 lat temu też przywiozłem używaną nokię 2110 z Berlina. Czy ona też była nielegalna bo nie chciałem w plusie zapłacić coś ok. 1600 zł? Nielegalna bo Plus mnie nie złupił na 400%, bo skarb państwa nie złupił na vacie? Może to jest na Białorusi nielegalne? Bo z artykułu nic nie wynika. Jest tylko płacz noki że nie sprzedają tyle ile by chcieli z powiedzmy 200% marżą, a telefony jadą z np. Litwy w walizkach i nokia zarabia 20%. Może to jest nielegalne? bo legalnie nie mogą zarobić 200%

  • 1

    12. ~kos  2010-11-25 13:02:22  host: 212.160.172.70

    Gdybyście znali ludzi z Białorusi, to byście wiedzieli jakie mają telefony. Za śmieszne pieniądze mogą sobie kupić topowe modele, o których więszość z Was może tylko pomarzyć.

  • 1

    13.  2010-11-25 13:53:15

    @5: kup sobie słownik i sprawdź co znaczy słowo homofob bo widzę że nie wiesz

  • 0

    14. ~  2010-11-25 15:47:26  host: 212.160.172.70

    dlugoterminowe kontrakty chyba a nie kontakty

  • -3

    15. ~  2010-11-25 18:33:39  host: v02-16.opera-mini.net

    12: W Polsce też można. Wystarczy poczekać, aż "z TIR-a spadną", albo dotychczasowy właściciel "odda" łysemu panu w ortalionie.

  • 0

    16.  2010-11-26 08:03:14

    @14 - tak, masz rację - chodziło o słowo "kontrakty". Zjadłem;) Ale poprawiłem już;) Dzięki

  • 0

    17. ~Bagar  2010-11-28 21:07:58  host: dlz21.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Na Białorusi nie tylko telefonami handlują. Znajomy dzięki portalowi bialorus.com.pl znalazl kupca na elektronikę. On zarabia i Białorusin jest zadowolony.

Dodaj swoją opinię