Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Coraz mniej boimy się płatności bezgotówkowych

Coraz mniej boimy się płatności bezgotówkowych

orson_dzi 4 Maja 2016 08:48

4 3

Konsumenci coraz śmielej płacą kartami i korzystają z płatności online przy użyciu komputera lub smartfonu. Odważniejsze w korzystaniu z bezgotówkowych płatności okazują się kobiety. Średnia kwota płatności bezgotówkowej jest coraz niższa, co oznacza, że ta forma staje się coraz bardziej powszechna i ma szansę stopniowo zacząć wypierać z rynku gotówkę.

Z badania otwartości polskich konsumentów na nowe formy płatności bezgotówkowych zrealizowanego na zlecenie MasterCard przez dom badawczy Maison&Partners wynika, że Polacy są oswojeni z płatnościami zbliżeniowymi kartą. Większość jest otwarta na najbardziej innowacyjnych form płatności, takie jak portfele cyfrowe czy płatności telefonem. Konsumenci, którzy wzięli udział w badaniu MasterCard, przyzwyczaili się już do korzystania z usług finansowych z pomocą smartfona.

Okazuje się, że Polacy są niezwykle otwarci na płatności bezgotówkowe. Cenią je przede wszystkim za wygodę i szybkość. Okazuje się, że to, co było barierą jeszcze parę lat temu, czyli wątpliwości co do bezpieczeństwa płatności bezgotówkowych, w tej chwili zupełnie zniknęło - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Dominika Maison, psycholog z domu badawczego Maison&Partners. Polacy otworzyli się na karty, szczególnie karty zbliżeniowe, które pokochaliśmy także za szybkość i wygodę płacenia.

Z danych NBP wynika, że pod koniec grudnia w Polsce w użyciu było ponad 28 mln kart z funkcją zbliżeniową, czyli niemal 80% wszystkich wydanych kart płatniczych. Liczba transakcji dokonanych w internecie w IV kwartale 2015 roku z wykorzystaniem karty płatniczej wyniosła 9 mln, czyli o 1,7 mln więcej niż w III kwartale ubiegłego roku, co stanowiło wzrost o 24%. Wartość łączna transakcji wyniosła 1,4 mld zł, czyli o 194 mln zł więcej niż w poprzednim kwartale (wzrost o 16%) - czytamy w raporcie NBP.

Już prawie wszyscy posiadacze kont bankowych mają karty. Ogromną zmianę widzimy w częstotliwości używania tych kart - mówi Dominika Maison. Jeszcze kilka lat temu większość osób płaciła gotówką, a kartą tylko od czasu do czasu lub dokonując płatności powyżej kilkuset złotych. Ostatnio przekonaliśmy się - prawdopodobnie właśnie dzięki kartom zbliżeniowym - do tego, że każdy najmniejszy zakup może być w ten sposób dokonany i to spowodowało ogromny wzrost częstotliwości używania kart w Polsce.

Jak wynika z raportu MasterCard, 62%. polskich internautów codziennie korzysta z Internetu mobilnego. Tyle samo respondentów deklaruje korzystanie z bankowości mobilnej, co oznacza, że jest to jedna z trzech najpopularniejszych czynności online, obok korzystania z serwisów społecznościowych (71%) i informacyjnych (68%). 16% polskich internautów deklaruje, że płaciła zbliżeniowo telefonem co najmniej raz, a połowa z nich - że korzystała z tej formy płatności wielokrotnie. Dodatkowo trzech na czterech ankietowanych, którzy wypróbowali już zbliżeniowe płatności mobilne, jest zadowolonych i chce nadal z nich korzystać. Można zatem powiedzieć, że polscy konsumenci są otwarci na cyfrowe innowacje w płatnościach.

Polacy są gotowi na innowacje w płatnościach. Widzimy po bardzo szybkim rozwoju m-commerce, że są gotowi kupować mobilnie, a więc i płacić mobilnie - mówi Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w MasterCard. Można powiedzieć, że jedną z barier rozwoju zakupów w aplikacjach mobilnych, w m-commerce, właśnie był problem płatności, brak jej dostępności. Stąd nasz wysiłek, żeby wygodne płatności się tam pojawiały.
Dużą zmianą było pojawienie się technologii HCE, która umożliwia płatność zbliżeniową smartfonem po zapisaniu danych wydanej przez bank karty płatniczej w chmurze. Naganowski podkreśla, że Polska jest rynkiem, na którym należy się spodziewać bardzo szybkiego rozwoju nowoczesnych płatności i na którym jest jeszcze duże pole do rozwoju zarówno w e-commerce, jak i m-commerce, czyli zakupach mobilnych.

Przedstawiciel MasterCard dodaje, że upowszechnianie płatności mobilnych będzie miało istotne znaczenie dla promowania rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Wciąż bowiem zdecydowana większość transakcji (ok.70-80%.) dokonywana jest za pomocą gotówki.

Istnieje całkiem spora grupa ludzi, którzy korzystają z gotówki na co dzień i wolą przez Internet też zapłacić gotówką za pobraniem. Są też tacy, którzy nie ufają płatnościom bezgotówkowym. Nadal są pewne osoby, które prezentują tzw. wysoki kult gotówki, ale te grupy są coraz mniejsze - mówi Maria Cywińska, socjolog Internetu z Akademii Leona Koźmińskiego.

Jak podkreśla, kult gotówki w większym stopniu charakteryzuje mężczyzn niż kobiety. Panie częściej korzystają z dostępu do konta przez smartfon.

Kobiety są bardziej racjonalne i podejmują bardziej rozważne decyzje. Są również mniej impulsywne w wydawaniu pieniędzy, co jest absolutnie niezgodne ze stereotypem - mówi Maria Cywińska. Badanie również wykazało, że kobiety, jeśli nie mają pieniędzy, to nie zrobią danego zakupu, co u mężczyzn już wcale nie jest takie oczywiste. Wreszcie, kobiety chętniej korzystają z aplikacji mobilnych niż z Internetu stacjonarnego. To może być wskazówką dla twórców tychże aplikacji, że kobiety częściej będą ich odbiorcami.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: płatności

w sumie: 19
 • 1

  1.  2016-05-04 08:52:40

  A czego tu się bać?

 • 0

  2. ~  2016-05-04 09:00:59  host: host-81-190-227-3.wroclaw.mm.pl

  Skimery w bankomatach - brak dodatkowej warstwy zabezpieczającej np. token sms.
  Pchanie paypassa na siłe. Jak karta ma włączone instrukcje do płatności offline to paypasem można wyczyścić konto do zera np. w biletomatach
  Brak dodatkowej warstwy zabezpieczającej płatności w internecie, 3dsecure i securecode to usługi które powinny zostać wdrożone globalnie przez każdego bankstera - wymusić to powinny visa i mc.
  Płatności na odległość, podawanie w postaci jawnej danych kart przez portale typu booking też powinno się skończyć, obciążanie takiej karty wpisując tylko jej dane w terminal to xD

  Mamy 2016, a karty nie mają żadnych zabezpieczeń.

 • -1

  3. ~kaseton  2016-05-04 09:05:07  host: n07-04-04.opera-mini.net

  Powodzenia u ulicznego sprzedawcy. Tylko gotówka.

 • 1

  4. ~  2016-05-04 09:15:08  host: host-81-190-227-3.wroclaw.mm.pl

  @3
  Sprzedawcy?
  Pójdź do bankowego okienka, wyciągnij rachunek czy mandat i powiedz że chcesz zapłacić kartą.
  Bankster nie da się okradać HAHA

 • 2

  5. ~Master Chief  2016-05-04 10:54:05  host: h-78-11-51-226.nowarehabilitacja.pl

  "Kobiety są bardziej racjonalne i podejmują bardziej rozważne decyzje."
  Mówiąc językiem współczesnym, cytat jak i cała wypowiedź tej Pani jest tendencyjna i dyskryminująca. Ja bym powiedział po prostu - puste pier****nie.

 • 0

  6. ~  2016-05-04 11:49:28  host: 188.146.69.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @2: Paypassem można nie tylko wyczyścić konto "do zera", ale nawet wejść w debet (przy autoryzacji offline jest to możliwe nawet, jeżeli właściciel karty nie ma limitu kredytowego w koncie)!
  Niestety tylko część kart MasterCard działa wyłącznie online (zależy od banku). Wszystkie karty VISA i reszta MC działają w obydwu trybach (online i offline).

 • 0

  7. ~  2016-05-04 11:51:42  host: 188.146.69.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  A W Niemczech wciąż dominują płatności gotówkowe, mało kto ma bierze kredyty, korzysta z kart kredytowych, itp.

 • 0

  8. ~  2016-05-04 12:00:18  host: 188.146.69.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @4: Coraz więcej terminali w Polsce jest wydawane przez banki (lub spółki z nimi powiązane) np. eService (PKOBP), Bank Pekao, i mniejsze np. Raiffeisen Polbank.

  Jednak przyjęło się, że w placówce banku dokonuje się transakcji gotówkowych (wpłaty, wypłaty) oraz przelewów. Do tego nie trzeba montować dodatkowych urządzeń.
  Terminal kartowy byłby tylko zbędnym kosztem, nawet jeżeli jego "operatorem" byłby ten sam bank, to wciąż ponosiłby pewne opłaty zarówno stałe (np. zakup urządzeń) i od każdej transakcji (np. opłaty dla organizacji płatniczych np. VISA, Mastercard).

 • 0

  9.  2016-05-04 12:09:02

  Możecie konkretnie podawać konkretną kartę (organizacja i bank) oraz terminal (operator), gdzie zbliżeniowe płatności są realizowane off-line?
  Ja tylko kartą płacę właściwie, zbliżeniowo właściwie wszystko już, i powiem szczerze, ze jeszcze nie spotkałem się żeby natychmiast środki nie były na koncie blokowane. Długo to sprawdzałem - właśnie ze względu na te legendy, o których i tu piszecie ;-)

 • 0

  10. ~  2016-05-04 12:17:28  host: host-81-190-227-3.wroclaw.mm.pl

  @9
  Alior, mbank, rajfi.
  Rajfi mi ostatnio wyłączył offline. Nie wiem czy to odgórna decyzja dla każdego, czy tylko w przypadku mojej karty po złożonej reklamacji. Kiedyś się nie dało, teraz się da i będzie problem z płatnością na wyspach gdzie 99% terminali pcha wszystko offline i w przypadku braku takiej możliwości drukowanie slipa do podpisu i wzrok sprzedawcy węszący fraud.

 • 0

  11.  2016-05-04 12:43:12

  @9 Sami specjaliści.... Nie wyczyszcza konta do zera przy online bo ilość płatność zblizeniowych jest ograniczona na dobę.
  MBank ma online, nie wprowadzaj w błąd. ING jest offline. PKO ma online. Bzwbk zależy od karty ale większość offline. Reszty nie wiem bo nie korzystam. Zawsze w bok danego banku można się dowiedzieć

 • 0

  12. ~  2016-05-04 13:04:05  host: 188.146.69.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @11: Większość banków rzeczywiście wprowadziła jakieś ograniczenia w płatnościach zbliżeniowych, ale tylko dlatego, że jakieś 2-3 lata temu odpowiedzialność klienta dla transakcji zbliżeniowych spadła do równowartości 50€ (wcześniej było 150€ i kilku bankom się nie opłacało wprowadzać limitów, bo pewnie większość okradzionych traciła kwoty niewiele wyższe albo nawet niższe od granicznej). Jednak 50€ to i tak dużo.

 • 0

  13. ~  2016-05-04 13:05:24  host: 188.146.69.56.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Jeżeli w danym momencie masz niskie saldo (np. 100-200zł), to dalej można je "wyczyścić" i wejść w debet.

 • 0

  14.  2016-05-04 13:17:32

  Halset - mam rachunki w dwóch bankach (BZ WBK i Plus Bank), w obu karty MasterCard, w obu płatności są księgowane na koncie (po stronie blokady oczywiście) od razu ;-)

 • 0

  15.  2016-05-04 13:36:44

  Materiał sponsorowany przez grupę Bilderberg, mający na celu dalsze propagowanie transakcji bezgotówkowy i docelowo likwidację gotówki.

 • 0

  16.  2016-05-04 13:44:10

  @włosów. Może być i tak. Ja mam vise w Bzwbk i mi nie blokuje. W przypadku mc zazwyczaj to online. Visa zależy od umowy z bankiem. 100% blokad nie będziesz miał nigdy bo nie każdy terminal się pyta banku przed płatnością ;-)

 • 0

  17.  2016-05-04 13:44:52

  Do @wlo pisałem :-P cholerny edytor w fonie...

 • 0

  18.  2016-05-04 13:53:37

  Halset - Od pewnego czasu już tego nie śledzę, ale kiedy wracałem i od razu sprawdzałem na rachunku, tam gdzie realizowałem płatności blokowane były pieniądze od razu.

 • 0

  19. ~  2016-05-04 21:36:05  host: 188.146.74.236.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @Halset: Każda karta VISA działa w 2 trybach: online i offline (takie są wymogi tej organizacji).
  Mastercard - zależnie od banku - albo online i offline, albo tylko online (zawsze z blokadą środków podczas transakcji).

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-2-123.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet