Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Comarch zbudował sieć WiMAX w Czarnogórze

Comarch zbudował sieć WiMAX w Czarnogórze

WitekT 13 Listopada 2008 14:34

0 0

Comarch zakończył ostatni etap wdrażania sieci WiMAX dla Promonte, największego operatora komórkowego w Czarnogórze. Projekt realizowany jest w ramach programu Internet for people realizowanego na skalę globalną przez Grupę Telenor, właściciela operatora.

Program Internet for people zakłada wykorzystanie najnowszych technologii, takich jak 3G-HSPA, WiMAX i WiFi dla udostępnienia połączeń z Internetem na obszarze całego kraju.

Projekt obejmuje trzy kluczowe obszary: budowę infrastruktury sieci transmisyjnej WiMAX, rozszerzenie tej infrastruktury o dostęp w technologii WiFi oraz systemy centralne: OSS/BSS, routery i przełączniki. Budowa sieci WiMAX obejmowała dostawę i instalacje stacji bazowych WiMAX w 7 największych miastach w kraju. Zasięg sieci został następnie rozszerzony przez budowę infrastruktury dostępowej WiFi w głównych miastach w kraju oraz okolicach ważniejszych kurortów wakacyjnych (okolice hoteli, ruchliwe place). Na obszarach, których nie objęła technologia WiMAX, dostęp został zapewniony przy wykorzystaniu sieci 3G - z użyciem mostów UMTS/WiFi. Całość sieci jest zarządzana przez autorskie systemy Comarch OSS/BSS kontrolujące wszystkie platformy dostępowe: WiMAX, WiFi oraz 3G.
Nasz projekt jest absolutnie wyjątkowy (z punktu widzenia producenta oprogramowania i integratora systemów), ponieważ składa się na niego nie tylko dostarczenie aplikacji umożliwiających obsługę klienta i kontrolę abonamentów, ale również budowa całej infrastruktury sieci WiMAX. Ukończenie tego projektu nie było zadaniem łatwym, głównie ze względu na napięty harmonogram i narzucony przez Promonte czas realizacji, który nie mógł przekroczyć trzech miesięcy. Wymagało to od obu stron bardzo ścisłego trzymania się wytyczonego planu i bezwzględnego dotrzymywania terminów. Niezwykle udany start zawdzięczamy bliskiej współpracy inżynierów z Comarch, ekspertów Telenor R&I, wykwalifikowanych pracowników Promonte oraz poddostawców. Bardzo nas cieszy, że operator Promonte zdecydował się na promowanie nowoczesnej technologii na swoim obszarze, dzięki czemu coraz większa liczba osób może bez żadnych przeszkód korzystać z Internetu - mówi Piotr Piątosa, wiceprezes Comarchu odpowiedzialny za telekomunikację.

Sieć zapewnia kilka rodzajów usług o różnych właściwościach, w tym stały dostęp do Internetu dla biznesu, dla mieszkańców oraz dla okazjonalnych użytkowników. W przypadku tych ostatnich możliwe są różne metody płatności za usługi, między innymi z wykorzystaniem kart zdrapek oraz Premium SMS.

Źródło tekstu: Comarch     

Dodaj do:
w sumie: 8
 • 0

  1. ~  2008-11-13 15:03:44  host: static-81-219-244-23.devs.futuro.pl

  A kiedy u nas coś takiego? Era ma już dawno koncesję na WiMax

 • 0

  2.  2008-11-13 15:05:41

  W Czarnogórze WiMax a w Polsce dzięki Erze tam tamy. Możesz więcej!!!

 • 0

  3.  2008-11-13 15:11:57

  u nas statystycznie ujmujac to wojewodztwa sa ok 1,5 x wieksze niz cala Czarnogora... moze tu tkwi problem? choc biorac pod uwage powierzchnie i czas jaki potrzebowali w Czarnogorze, to w Polsce pokrycie calego kraju trwaloby niecale 6lat :) Era ma jeszcze czas ;)

 • 0

  4.  2008-11-13 15:44:24

  Era do 2011 r. musi objąć 80% kraju zasięgiem WiMAX-u, bo jak nie to p. Ania odbierze im licencje (da kopa ;) )

 • 0

  5.  2008-11-13 16:22:19

  Ciekawe kiedy Era zacznie inwestować w WiMAX. Przecież mogła by oferować na tym Internet. Inne sieci działają już w tym kierunku: Orange od 1 grudnia startuje z CDMA, Play może pokusi się o UMTS900, Plus będzie kombinować z EDGE Evolution. Tylko Era na razie się ociąga, zasięgu GSM nawet nie mają porządnego. Mam nadzieję, że konkurencja ich w końcu przyciśnie.

 • 0

  6. ~qtoś  2008-11-13 21:29:08  host: user-89-108-244-91.mobile.playmobile.pl

  Jak to Comarch robił to już widzę jak to będzie działać... codziennie albo prawie codziennie będą problemy...

 • 0

  7. ~kaspi  2008-11-13 21:36:07  host: jowisz.jarsat.pl

  A w Macedonii mają cały kraj pokryty siecią WiFi :D Pionierzy. My jesteśmy niestety o 100 lat za Murzynami:P

 • 0

  8.  2008-11-13 22:26:22

  Brawo :) Swietny przyklad przenikania sie roznych technologii. Z kazdej czerpia to co najlepsze WiMax, WiFi i 3G. Comarch powinien z takim doswiadczeniem teraz zajac sie wdrzaniam takie rozwiazania u nas np w Erze - Pomarzyc zawsze mozna :)

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-255-17.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy używasz smartfonu z rysikiem (takim, jak np. w Galaxy Note)?

Galaxy Note 9 na renderach

 

Zobacz wynik | Opinie (2)

Archiwum Ankiet