Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co z tym Androidem?

Co z tym Androidem?

LuiN 13 Lutego 2008 14:08

0 0

Wygląda na to, że nowy system operacyjny nad którym prace zainicjowało Google, trzyma się bardzo dobrze. Na targach MWC 2008, znany producent chipów, koncern Texas Instruments, zaprezentował pierwsze funkcjonujące urządzenie oparte o Android OS.

googleandroid googleandroid

Urządzenie miało postać OEM, więc ciężko tu mówić o dokładnej specyfikacji technicznej. Warto jednak nadmienić, że sprzęt pracował w oparciu o procesor ARM klasy dwóch generacji wstecz, względem obecnych. 200 MHz i 64MB pamięci RAM to nie nowość na rynku palmtopów, nowością zaś jest wysoka wydajność względem chociażby Windows Mobile, który na takim sprzęcie zmusza do bycia bardzo cierpliwym.

Czym właściwie jest Android? To system operacyjny oparty o Linux, który po pierwsze jest bezpłatny, a po drugie otwarty. Nowa platforma, przez swoją otwartość, już teraz gromadzi wielką scenę programistów tworzących nań aplikacje.




Jak wygląda Android? Przede wszystkim uderza jego prostota obsługi. Bardzo intuicyjny interfejs wydaje się początkowo wręcz prymitywny. Jednakże porządek w menu i brak zbędnych opcji wyciągniętych na wierzch, po chwili sprawiają wrażenie zamierzonych. Ilość kroków niezbędnych do osiągnięcia danego celu, została zmniejszona do rozsądnego minimum. Do tej ascezy dodano bardzo płynne, animowane przejścia między aplikacjami. Taki właśnie jest Android.



Gdzie szukać Androida? System trafi w drugim półroczu tego roku do telefonów markowanych logo HTC, LG, Samsunga i Motoroli. Operator T-Mobile zapowiedział sprzedaż telefonów z Androidem, od razu gdy tylko się ukażą.

Źródło tekstu: PDAExpertos, wł     

Dodaj do:
w sumie: 18
  • 0

    1. ~raf  2008-02-13 14:13:26  host: unregister018009144195.c9.msk.pl

    Co z tym Androidem? 2008-02-14 10:58 Drukuj RSS jakaś cyberprzestrzeń, czy co :P ? dzisiaj 13, a.... może już 14? :P:P

  • 0

    2.  2008-02-13 14:22:45

    #1. tak, jakies zakrzywienie czasoprzestrzeni, juz wrocilismy, dzieki

  • 0

    3.  2008-02-13 14:47:34

    Ciekawe tylko na ile taka otwarta platforma, będzie podatna na wirusy i hackerów? Czy obecni posiadacze słuchawek lub Nokii N8X0 z Linuxem mogą się wypowiedzieć nt. stabilności systemu, zwłaszcza w porównaniu z WM, czy Symbianem?

  • 0

    4. ~golfiarz  2008-02-13 14:53:24  host: systemy22.toya.net.pl

    Jak będą za normalne pieniądze telefony z dotykowym wyświetlaczem oparte na tym systemie to lecę kupować :).

  • 0

    5.  2008-02-13 15:05:06

    3, żabcia - używam Nokii N800 od końca wakacji. Najpierw na systemie w wersji 2007, potem w wersji 2008, czyli tej samej co w Nokii N810. System zawiesił mi się 2 razy od momentu zakupu. No comment ;)

  • 0

    6. ~podly ryszard  2008-02-13 15:33:56  host: xdsl-12146.wroclaw.dialog.net.pl

    Nie macie wrażenia, że twórcy GUI wyraźnie byli zainspirowani produktami Apple?

  • 0

    7. ~komar  2008-02-13 17:06:39  host: cha-cache1-1.cache.telstra.net

    Android rozwali wszystkich - niskie wymagania, prostota obslugi, otwarty kod, no i wsparcie takiego giganta jak google. Konkurencja nie ma szans.

  • 0

    8.  2008-02-13 17:47:00

    chyba dobrze się nim serfuje po necie :D

  • 0

    9.  2008-02-13 18:01:09

    Chciałbym żeby android wyparł windowsa mobile z rynku (symbiana i lunkusa powinien zostawić). Ale microsoft niestety nie da się tak łatwo wywalić (szkoda). Pewnie wykopią po jakimś czasie androida razem z całym google. Bo oni wszędzie muszą się wepchnąć (nawet do telefonów nokii). Niestety. Ale ja trzymam kciuki za androida.

  • 0

    10. ~kiler  2008-02-13 19:26:29  host: aasa20.neoplus.adsl.tpnet.pl

    kolego "znawco", a co zaproponujesz ludziom szukającym WM w telefonie aby zainstalować mapy GPS? Jakoś na Linuxa o mapach nie słyszałem. Inna sprawa, że większość firm uzywa terminali WM ze względu na zgodność aplikacji z biurowymi w laptopach czy kompach stacjonarnych. Nie wróżę więc smierci WM, więcej - nie życzę.

  • 0

    11. ~DejwiD  2008-02-13 19:28:19  host: public-gprs9979.centertel.pl

    masz poparte dowodami swoje twierdzenia na temat WM? czy to tylko nic nie znaczący post o twoich gustach?

  • 0

    12. ~pawel  2008-02-13 19:37:05  host: host-89-230-218-98.lublin.mm.pl

    Skoro Android jest otwarty i darmowy kwestią czasu jest pojawienie się rozmaitych aplikacji (zapewne tych z mapami również). Czytałem że Google ma ogłosić konkurs na aplikacje do Androida z pulą nagród chyba 100 000 lub 1000 000, konkurs ten może poważnie "pchnąć" twórców aplikacji do zrobienia czegoś fajnego, może powstać naprawdę masa ciekawych programów. Stabilny, wydajny soft + wsparcie gigantów rynku urządzeń mobilnych i IT + dużo aplikacji = sukces gwarantowany :)

  • 0

    13.  2008-02-13 20:54:06

    znawca pewnie nawet nigdy nic z WM w ręku nie miał =) androidowi życzę dobrze, ale WM z rynku nie wypchnie. jestem tego więcej niż pewien. a androida można sobie zainstalować na zaurusach.

  • 0

    14.  2008-02-13 21:15:30

    A ile % rynku telefonów z systemem operacyjnym obecnie ma WM a ile Symbian? Ktoś wie?

  • 0

    15. ~konsultant  2008-02-13 21:31:24  host: 77-253-84-253.adsl.inetia.pl

    Jutro strajk na doku w plusie, wiec jak chcecie cos zalatwic u konsultanta to zapraszam do punktu lub w piatek na 2601. Pozdawiam

  • 0

    16. ~Magic  2008-02-13 23:34:12  host: aefq67.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Nie pamiętam dokładnie, ale gdzieś był pokazany udział % systemów. Symbian jest na pierwszym miejscu a WM daleko za nim.

  • 0

    17.  2008-02-14 02:54:29

    Symbian dominates the market for "converged mobile device operating systems," and will gain marketshare through 2009, according to a report released today by IDC. Windows and Linux will also grow, reaching about 17 percent marketshares by 2009, IDC says. IDC says Symbian enjoyed a 55.9 percent share of the converged mobile device operating system market in 2004, projected to reach 60 percent in 2009. Microsoft Windows Mobile claimed a 12.7 percent share in 2004, projected to reach 17.3 percent in 2009. Linux had an 11.3 percent share in 2004, projected to reach "nearly 17 percent" by 2009, IDC says.

  • 0

    18.  2008-02-14 10:24:49

    Osobom obawiającym się braku nawigacji satelitarnej w Androidzie podpowiadam, że telefony będą mogły korzystać z wielkiej bazy map Google Maps, zupełnie bezpłatnie. Mapy będą mogły być ściągnięte do telefonu, przed planowanym wyjazdem.

Dodaj swoją opinię