Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co trzeci telefon z akcelerometrem w 2010 r.

Co trzeci telefon z akcelerometrem w 2010 r.

sirmark 10 Lipca 2009 15:48

0 0

Według analityków z iSuppli, w przyszłym roku już co trzeci telefon trafiający na rynek będzie wyposażony w czujnik położenia, nazywany powszechnie akcelerometrem. W kolejnych latach trend wzrostowy ma zostać utrzymany.

W przyszłym roku ponad 33% wszystkich telefonów wprowadzanych na rynek ma być wyposażona w czujnik położenia. Ma być to znaczny wzrost z stosunku do lat wcześniejszych. W tym roku odsetek ten ma wynieść około 20%, natomiast w ubiegłym było to tylko 9%.

Jak twierdzi Jeremie Bouchaud, analityk iSuppli, wiele osób nie wie co to jest czujnik położenia czy akcelerometr, jednak bardzo dobrze orientują się do czego on służy. Jest on wykorzystywany przede wszystkim do zmiany orientacji ekranu, do interakcji z aplikacjami multimedialnymi (np. podczas gry w kości ruch telefonem oznacza ich "mieszanie") czy do obsługi odtwarzacza muzycznego. Takie wykorzystanie czujnika położenia jest jedną z przyczyn, dla których smartfony zyskują coraz większą popularność, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. To właśnie one po raz pierwszy zostały wyposażone w ten element.
Jednak czujniki położenia znajdują znacznie szersze zastosowanie. Są one wykorzystywane m.in. do obsługi elektronicznego kompasu czy jako krokomierz.

iSuppli przeanalizował również liczbę telefonów wyposażonych w taki czujnik, jaka znalazła się na rynku od początku tego roku. I tak, najczęściej jest on wykorzystywany przez firmę Sony Ericsson, której 18 z 19 wprowadzonych na rynek w tym roku telefonów zostało wyposażonych w ten element. Największy na świecie producent telefonów, Nokia, wyposażył w taki czujnik 38% wszystkich telefonów wprowadzonych na rynek od 1. stycznia. Również Samsung czy LG proponują modele, w których obecny jest ten podzespół.

W tym roku na rynku globalnym pojawiło się kilkaset nowych modeli telefonów. W czujnik położenia wyposażonych zostało ogółem 18,3% z nich. iSuppli przewiduje, że odsetek ten zwiększy się w drugiej połowie roku i ostatecznie, dla całego 2009 roku, nieznacznie przekroczy 20%. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest spadająca cena tego podzespołu, który w ubiegłym roku przełamał psychologiczną barierę 1 dolara za sztukę. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: cellular-news, wł     

Dodaj do:
w sumie: 4
 • 0

  1. ~niekumaty  2009-07-11 01:08:12  host: ip-213-17-201-42.netia.com.pl

  Jak dla mnie to niepotrzebny gadżet. Sensownych zastosowań nie ma w tej chwili żadnych, może poza nawigacją - czasem na rzucie poziomym widać więcej niż pionowym... Ale to i tak marginalne zastosowanie.

 • 0

  2. ~głest  2009-07-11 14:32:44  host: 195.116.217.4

  "...psychologiczną barierę 1 dolara za sztukę" - dla niezorientowanych: taka właśnie jest prawda, że producenci różnych urządzeń dokładają nowe funkcjonalności tylko kiedy to kosztuje grosze, albo jeśli kosztuje trochę więcej, to obecność tych drobnostek znajduje swoje odbicie w cenie, z tym że płaci się wielokrotność ceny faktycznie dodanego elementu

 • 0

  3. ~gaga  2009-07-13 16:15:13  host: yarpen.mac.edu.pl

  Czyli LG i Samsung nie zostają w tyle od nowoproponowanych rozwiązań, ten czujnik położenia może okazać się naprawdę ciekawym rozwiązaniem telefonach.

 • 0

  4. ~s  2009-07-17 09:23:35  host: aaps187.neoplus.adsl.tpnet.pl

  W LG Arena to bardzo fajnie dzia?a

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-162-227-37.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet