Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co trzeci Polak używa smartfonu tylko jako telefonu [wideo]

Co trzeci Polak używa smartfonu tylko jako telefonu [wideo]

LuiN 21 Stycznia 2013 07:27

2 0

30 proc. właścicieli smartfonów w Polsce nie łączy się z Internetem. Tymczasem w tym roku ich globalna sprzedaż sięgnie 1 mld, co oznacza, że pod koniec 2013 roku w użytku będzie już blisko 2 mld smartfonów.

Jak wynika z raportu TMT Predictions 2013 firmy doradczej Deloitte, w tym roku jeden na pięciu właścicieli smartfonu na świecie nie połączy się z Internetem za pośrednictwem sieci komórkowej lub Wi-Fi. A to oznacza, że 400 milionów smartfonów będzie wykorzystywane jedynie w podstawowym zakresie. W Polsce, jak pokazują dane, sytuacja jest jeszcze gorsza: co trzeci Polak używa smartfonu tylko jako telefonu.

Przede wszystkim jest to kwestia braku świadomości lub faktu, że niektórzy w ogóle nie planują wykorzystania innych funkcjonalności. Równie istotna jest kwestia kosztów. Duża część osób wciąż nie jest przekonana, jak są skonstruowane taryfy telekomunikacyjne, jeśli chodzi o dostęp do internetu - mówi Newserii Maciej Klimek, ekspert Deloitte.

Jak wynika z przeprowadzonego przez firmę badania w 15 krajach na świecie, od 26 do 60% użytkowników telefonów komórkowych dostało w ciągu ostatniego roku rachunek wyższy niż oczekiwali. Tymczasem już w tym roku nawet 100 operatorów komórkowych będzie proponować ofertę typu AYCA (ang. all-you-can-app), czyli korzystanie z aplikacji bez ograniczeń w zamian za stałą, miesięczną opłatę. Przy czym - w ocenie Deloitte ? ceny usług typu AYCA będą się kształtować od zera do kilkudziesięciu dolarów miesięcznie. Facebook był najbardziej pożądanym serwisem w ubiegłym roku w 12 przebadanych krajach (oprócz Rosji i Japonii), na drugim miejscu znalazł się YouTube.






Smartfony i tablety, które zrewolucjonizowały nie tylko rynek telekomunikacyjny, ale także medialny i technologiczny, nie wyprą z niego komputerów osobistych. Jedno z naszych przewidywań pokazuje, że mimo iż sprzedaż telefonów i tabletów w tym roku po raz pierwszy sięgnie 1 mld sztuk, to jednak komputery osobiste nadal będą się trzymały bardzo mocno - mówi ekspert Deloitte. I podkreśla: Szacujemy, że wciąż większość czasu poświęconego na korzystanie z Internetu, czy to na pracę czy na rozrywkę, będzie miała związek z wykorzystaniem komputerów osobistych stacjonarnych i laptopów. Tablety i smartfony mimo wszystko będą w mniejszości.

W tym roku komputery, których liczba sięgnie 1,6 mld, generować mają ponad 80% ruchu w Internecie mierzonego w bitach. Co więcej, w dalszym ciągu ponad 70% godzin spędzanych przy różnego rodzaju urządzeniach przetwarzających dane (PC, smartfonach, tabletach) przypadać będzie właśnie na nie. Ale coraz częstsza obecność w Internecie spowoduje też, że więcej spraw, w tym także tych dotyczących finansów, załatwiać będziemy za pośrednictwem komputera, a w parze pójdzie jeszcze większa wrażliwość na kwestie bezpieczeństwa. W tym roku aż 90% haseł generowanych przez użytkowników będzie, w ocenie Deloitte, podatnych na ataki hakerów.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: smartfon

w sumie: 36
  • 1

    17. ~wers  2013-01-21 10:56:05  host: v14-04.opera-mini.net

    Miałem E52 2 lata. Od 1,5 mam E6 i powiem szczerze że jak narazie bajka. Ani razu nie był w serwisie. A co dotyku, praktycznie może być nie używany. Z całego serca mogę polecić. Pozdro

  • 1

    18.  2013-01-21 10:57:51

    Co trzeci Polak czy co trzeci polski posiadacz smartfonu? To spora roznica:P chyba ze wszyscy Polacy juz maja smartfony to ok;p

  • -2

    19. ~sueshack  2013-01-21 11:05:35  host: rev-46.229.149.2.atman.pl

    Kto tym wszystkim sierotom po 6310i zabrania kupować BlackBerry Curve i używać jako telefonu do dzwonienia?

  • 2

    20. ~xy  2013-01-21 11:09:33  host: ip-151-248-33-52.free.aero2.net.pl

    To jest dobra, a nie zła sytuacja kiedy ludzie nie łączą się z internetem, bo po co internet w telefonie. Może jeszcze do banku się logować gdy dane użytkowników gromadzone są przez inwigilatorów? Przypominam, że telefon służy do dzwonienia. Poza tym nie dziwne, że ludzie kupują smartfony, bo klasycznych telefonów jest coraz mniej. Tak więc taki Kowalski chce telefon, ale jako, że wybór ma niewielki wciska mu się super nowoczesny smartfon (przy okazji naciągnie się go na transmisję danych) i niby muzyka gra... Ja sam pewnie nie używałbym takiego wynalazku gdybym go nie dostał. Podstawowa funkcja (telefon) działa w takim czymś gorzej niż w telefonie klasycznym.

  • 1

    21. ~xy  2013-01-21 11:17:18  host: ip-151-248-33-52.free.aero2.net.pl

    No właśnie to: "W tym roku aż 90% haseł generowanych przez użytkowników będzie, w ocenie Deloitte, podatnych na ataki hakerów."

  • 2

    22. ~  2013-01-21 11:59:20  host: v31-01.opera-mini.net

    19- blackberry to tez smartfon,w dodatku drogi, jak i rowniez wymieniane tu e52, e6 itd. Wiekszosci by wystarczyl zwykly telefon ale o normalnych parametrach a nie jakies biedaki ktorymi nawet normalnego zdjecia nie da sie zrobic. Gdzie te telefony chociaz w stylu takiej klasyki jak se k800...

  • 3

    23. ~stz  2013-01-21 11:59:39  host: 93-186-23-83.rdns.blackberry.net

    Podstawowym kryterium wielu ludzi przy zakupie smartfona jest ilość pikseli w aparacie.

  • 0

    24.  2013-01-21 12:33:10

    Kilka znaków zapytania zamiast myślników w newsie ;) Co do samego newsa, nie od dziś wiadomo, że część ludzi jest durna, a w Polsce ten odsetek jest znacznie większy. Stąd właśnie rosnąca (no ostatnio niekoniecznie ;D) popularność Facebooka, usług Google (w tym Badziewioida), czy kurczowe trzymanie się tej samej firmy telekomunikacyjnej, pomimo, że w większości przypadków są tańsze (lepsze) alternatywy. Ten ostatni przypadek dotyczy raczej głównie Polski, ale jak nie od dziś wiadomo, Polacy niewątpliwie górowaliby w rankingu na największych idiotów na świecie...

  • 1

    25. ~xy  2013-01-21 12:39:21  host: user-31-174-56-30.play-internet.pl

    @24: Też jesteś Polakiem...

  • -1

    26.  2013-01-21 12:45:37

    25, niestety i nad tym ubolewam...

  • 1

    27. ~Słoneczny  2013-01-21 12:52:51  host: 89-78-26-69.dynamic.chello.pl

    Smartfony sprzed 2-3 lat jeszcze można było używać do intensywnych rozmów. Ale dzisiejsze czterocalowce z 3G, które wysysają baterię w kilkanaście godzin, to żaden postęp tylko udręka. Nie każdy może sobie pozwolić na taki "komfort" rozładowania telefonu w trasie. Ja z premedytacją wybieram zwykłego low-enda, a do internetu osobno mały tablet. W ogóle widzę że mnóstwo ludzi, którzy raz spróbowali smartfona, przechodzą znów na zwykłe klasyczne telefony.

  • 0

    28. ~Facet  2013-01-21 13:15:44  host: 37.31.2.248.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Ja mam w910i od 4 lat, nie psuje sie, oryginalna bateria trzyma 3 dni przy ok godzinie rozmow dziennie. Czego chciec wiecej:) Mam procz tego smartfona ale on tylko jak potrzebuje cos w necie sprawdzic a nie mam komputera przy sobie. Potwierdzac transakcje bankowe z hasel przesylanych na androida... Boskie:)

  • 0

    29. ~Misiek  2013-01-21 13:31:51  host: 89-72-108-81.dynamic.chello.pl

    @27 - to prawda. Na krótkie wyjazdy nie musiałem brać ładowarki do smartfona. Dlaczego? Bo miałem Nokię 9300 z programowym klientem BlackBerry. Kto miał, wie o co chodzi. Dziś smarkfon wymaga ładowania codziennie. Bez sensu. A prądożerność 3G jest wręcz legendarna, dlatego przestałem korzystać z UMTS.

  • 0

    30.  2013-01-21 15:21:17

    Rzeczywiście w dzisiejszych czasach ciężko kupić tradycyjny telefon który nie byłby badziewiem z podstawowymi funkcjami. Sam ten problem miałem kilka miesięcy temu gdy chciałem zmienić telefon i okazało się że nie ma na co, bo albo badziewie, albo duży dotykowy wyświetlacz z jednodniową baterią. W końcu udało mi się kupić okazyjnie za 290zł roczną nieużywaną nokię C5-00 5PM. W prawdzie wykonanie kiepskie (kurz bardzo łatwo dostaje się pod wyświetlacz), a kąty widzenia wyświetlacza to wręcz kpina. Ale to chyba ostatni funkcjonalny telefon (smartfon) o tradycyjnej konstrukcji i z długo trzymającą baterią a do tego jeszcze z darmową nawigacją. Szkoda tylko że obecnie jest to już chyba ostatni z wciąż sprzedawanych telefonów. Gdyby był większy wybór to na pewno łatwiej byłoby znaleźć solidniejszą i lepiej przemyślaną konstrukcję. A tak to niestety trzeba brać co jest.

  • 0

    31.  2013-01-21 15:30:56

    We wcześniejszym komentarzu oczywiście miało być "Szkoda tylko że obecnie jest to już chyba ostatni z wciąż sprzedawanych tego typu telefonów" ;)

  • 1

    32. ~Janes  2013-01-21 20:16:32  host: cne60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Ludzie kupują smartfony bo juz prawie wcale nie ma porządnych słuchawek ze standardowa klawiaturą.Mają to co im wcisnął operator a nie to czego potzrebują

  • 1

    33. ~mewka  2013-01-21 22:32:57  host: host-81-190-69-218.gdynia.mm.pl

    Gdybym nie musiała, nie kupowałabym smartfona. Za pół roku czeka mnie ten ból. Niestety obecnie wybór jest żaden. Zawsze używałam SE. To była moja ulubiona marka i jest nadal właściwie. Ostatni mój to już 3-letni SE w995,. Dopóki trzyma się kupy, dopóty go będę używać.... Założę się na 99,9 %, ze gdyby były w sprzedaży dobre telefony, smartfony nie miałyby takiego wzięcia jak mają. Mają, bo klient nie ma innego wyjścia. Nie gram na telefonie. Używam go do robienia notatek w kalendarzu, słuchania mp3, robienia zdjęć i czasem słuchania radia.... Nigdy nic mu nie zaszwankowało. Jedynie uszko mu się wyłamało.

  • 0

    34. ~  2013-01-21 22:54:05  host: v57-11.opera-mini.net

    Do mEwka: od biedy jakieś klasyki SE się pojawiają.. Elm.. Fakt, niekształtny i okropny, ale jakiś klasyk..

  • 0

    35. ~Miko  2013-01-22 15:36:19  host: 82.177.126.81

    A Samsung C3350 lub S5610? To nie są dobre klasyczne telefony? Ja mimo że nie posiadam smartfona ('blokada' rodziców ;)) to chętnie bym kupił jakiegoś S3 a do tego Plus na Karte i pakiet 100MB NonStop i mi by nie przeszkadzało ładowanie co noc. Szlag mnie trafia jak widzę kogoś, kto ma np. S2 i tylko po wifi jedzie. Smartfony są do internetu a nie do ściągania gier z GPlay w zasięgu wifi a potem ciągłe granie...

  • 0

    36. ~Przemek  2013-06-10 17:11:33  host: 89-69-79-240.dynamic.chello.pl

    Najlepszy tel jaki miałem to SE C902. Później zgłupiałem i kupiłem smartfona i to był największy błąd jaki mogłem zrobić. Bateria trzyma 3 razy krócej niż w klasyku, a pisanie SMS jest strasznie uciążliwe. Klasyk się nigdy nie zawieszał, a smartfon potrafi się zwiesić czasem nawet podczas robienia zdjęcia. Szkoda że już nie produkują dobrych klasyków jak dawniej. Mam jeszcze Siemensa C35i, który działa jako tel awaryjny a bateria trzyma 2 tygodnie.

Dodaj swoją opinię