Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co piąty telefon podróbką?

Co piąty telefon podróbką?

Q! 21 Stycznia 2011 20:41

0 0

Co piąty sprzedawany telefon jest podróbką - wynika z danych przedstawionych przez Nokię. Trafiają one głównie na rynki rozwijające się, jednak również w Europie można spotkać "nielegalne" egzemplarze.

"Nielegalne" telefony w dużej części pochodzą w Chin, jednak trafiają one na rynek globalny. Ich odbiorcami są klienci głównie na rynkach rozwijających się - w Azji oraz Ameryce Środkowej.




Takiemu rozwojowi sytuacji sprzyja rozwój rynku smartfonów, który tylko w III kwartale zanotował wzrost na poziomie 35% (rok do roku). Dla całego 2010 roku wzrost ten może wynieść około 30%, uważa Gartner.

Według firmy badawczej, szary rynek telefonów może wynosić nawet powyżej 20% ogółu. Jednak według niektórych prognoz wskaźnik ten wynosić może znacznie więcej, bo nawet i 40%. Tracą na tym przede wszystkim znane firmy, takie jak np. Nokia, które od lat znajdują się w czołówce jeśli chodzi o globalną sprzedaż telefonów.

Źródło tekstu: Reuters     

Dodaj do:
w sumie: 37
  • 1

    19. ~Wlad  2011-01-22 10:14:36  host: nat6.pp.com.pl

    Nie wierzę by było tylko 20% podróbek. Moim zdaniem jest ich ponad 80%. Obecnie funkcjonuje ponad 6500 marek, z tego 5500 to marki chińskie (lub hongkongskie). Wśród nich nie więcej niż 100 to marki spełniające cywilizowane normy prawa handlowego,posiadające wiarygodne certyfikaty itd. Są to m.in.: Huawei, Haier, Lenovo czy ZTE. Reszta to tzw. "bamboo product" lub "garage product". Po zaostrzeniu przepisów dot. sprzedaży chińskich telefonów w takich krajach, jak: Indie, Indonezja, Tajlandia, Bangladesz, Brazylia, Turcja liczba "rodzimych marek" w ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła wielkorotnie, np. w Indiach do autentycznych rodzimych marek: Fly, Spice czy Micromax dołaczyło ponad 150! W Indonezji było trzy-cztery marki, a teraz jest ponad 120. Rola "rodzimych producentów" sprowadza się do złożenia z chińskich podróbek gotowego aparatu i nadruku logo, a następnie zarejestrowanie tego produktu w miejscowym urzędzie certyfikacyjnym. Podróba jest zalegalzowana. W Polsce też mamy trzy "rodzime marki" pochodzące z hongkongskich hurtowni-spółdzielni handlujących "garażowymi produktami". W ekspresowym tempie na rynek wchodzą coraz nowocześniejsze wzory telefonów i smartfonów. A co zrobić z gigantyczną nadprodukcją komponentów do starszych wzorów, co zrobić z maszynami do ich produkcji. Wszystko to trafia do chińskiej szarej strefy. Wystarczy w miarę nowoczesny design obudowy i mamy nowy tani telefon z przestarzałymi "bebechami" za 20$.

  • 0

    20. ~Paweł  2011-01-22 10:58:51  host: 89-76-121-120.dynamic.chello.pl

    Najlepsze zdanie: "Nokia, które od lat znajdują się w czołówce jeśli chodzi o globalną sprzedaż telefonów".

  • 0

    21.  2011-01-22 11:01:44

    W jaki sposob nokia traci? Kosztszkic, projektu wykonania plytki skompletowania i opracowania podzespolow napisania programu operacyjnego certyfikaty i patenty koszt legalizacji w urzedach telekomow test zakup i projekt maszyn do prokukcji seryjnej obluga tych maszyn hale produkcyjne marketing promocja, koszt wprowadzeniq nowgo modelu oscyluje na poziomie 2 miliardow USD ile tych zabawek musi sprzedac producent aby sie inwestycja zwrocila? Kazdy policzy sobie sam :) juz nie wspominam o dochodzie brutto bo to odrebny temat

  • -1

    22. ~m  2011-01-22 11:38:27  host: host-n1-106-217.telpol.net.pl

    Jak firma może zyskować na sprzedaży używanych telefonów , zyskuje właściciel po sprzedaży a nie firma ...

  • 1

    23. ~MG  2011-01-22 11:38:42  host: staticline57934.toya.net.pl

    chodzi o "kradzież" nazwy firmy i od lat wypracowanego wyglądu, obniżanie tym samym wartości marki (nie chodzi tylko o nokie ale inne marki apple...), niech będą takie modele skoro jest na to rynek, ale niech używają SWOJE NAZWY i własny wygląd a nie kradną z innych.....

  • 0

    24. ~damian  2011-01-22 11:55:29  host: user-46-113-45-248.play-internet.pl

    gdyby producentom się nie opłacało produkować tych telefonów to by tego nie robili ! To czcze gadanie o miliardach $ że to tyle a to tyle kosztuje. Najpierw trzeba zainwestować by potem zarabiać a najwięcej na marketing i tak wydają telekomy a nie producenci.

  • -1

    25.  2011-01-22 12:21:57

    ale to wcala nie jest zle bo jezeli doprowadzi do powstania nowych firm ktora miejmy nadzieje zaczna produkowac przyzwoitej jakosci telefony to spowoduje to obniznenie sredniej ceny w damym sektorze np. Mid end czy hi end. Z drugiej strony czasami modele chinskie nie sa zle jak ktos nie potrzebuje wcdma a wystraczy mu wifi to jest to produkt do niego cala sprawe podsyca dostepny bezplatnie android ktory ulatwia tworzenie smartphonow bo wczesniej kazdy taki telefon byl na jawie albo starym win 6 itp. Nokia traci najwiecej to jest najczesciej podrabiana marka ... A to chyba o czyms swiadczy !

  • 1

    26. ~nyczaj100  2011-01-22 12:32:22  host: 87-207-102-102.dynamic.chello.pl

    @kwintolp21 Nokia traci bo pseudo-nokie są łudząco do niej podobne. Jest trochę tego na Allegro (kategoria: Telefony komórkowe>Inne marki). Nie ma problemu, jeśli producent z Chin wymyśli swój design, jest problem gdy robi telefon prawie identyczny z np. N97, BlackBerry itp. PS Generalnie są firmy próbujące iść na skróty i upodobnić swe produkty do tych najbardziej znanych. Dotyczy to wielu branż i ma miejsce również w Polsce. Kilka lat temu jeden z producentów majonezów próbował upodobnić swój produkt do Majonezu Kieleckiego. To samo z ćmielowską porcelaną http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/legendarna-swietokr zyska-marka-narazona-na-podrobki-26808.html. Tego typu działania nazywają się piractwem intelektualnym (na zasadzie po co mamy tworzyć coś nowego, skoro łatwiej upodobnić się do czegoś znanego i wprowadzić klienta w błąd).

  • -1

    27. ~  2011-01-22 13:18:05  host: 213.241.94.149

    26. ~nyczaj100 - to oznacza że wszystkie samochody to pirackie podróbki bo wyglądają podobnie jak istniejący znacznie wcześniej wóz drabiniasty (mają koła i nadwozie).

  • 0

    28. ~Nokia? Nie.  2011-01-22 15:47:04  host: 77-252-32-89.ip.netia.com.pl

    Nokia sama obecnie wykonuje telefony o jakości gorszej niż te podróbki :/.

  • 0

    29. ~berdys  2011-01-22 16:28:46  host: ip-94-42-39-163.multimo.pl

    widzieliscie merca B-klase w wer chinskiej ? ;) BAIC BC301Z. Te skośnookie swintuchy wszystko potrafia skopiowac. Widzialem na zywo podrobki Fiata pandy itp ale mercedesa?? Niedlugo kupimy eklase pod marka baic... znaczy kto kupi to kupi ;)

  • 0

    30. ~nikt  2011-01-23 10:22:24  host: 193.19.165.4.osk.enformatic.pl

    no ale chyba wszyscy wiedzą że jak coś się nazywa np. Nokla kosztuje 100 zl i jest na alledrogo w kategorii inne telefony to podróbka. Ponadto sprzedający piszą, że przesyłka z chin. Nie kumam. Rozumiem że podróbka - wygląd ten sam i tu boli, ale przecież nikt nie narzeka potem jaka kiepska ta nokia bo dual sim działa ok ale na symbiana nie można nic wgrać. No bez przesady ktoś kto kupuje podróbę to chyba zdaje sobie sprawę, że to podróba. A czy firma traci - wątpię by gość który kupuje za 100 zł podróbkę kupił by tel. za 500 zł. Chyba że ktoś jest nabijany w butelkę to powinien po cenie się choćby kapnąć.

  • 0

    31.  2011-01-23 10:57:54

    do 11: Nokia produkuje telefony także w Chinach, oczywiście nie żadne podróbki tylko modele dostępne także w naszych sieciach. Przykład: Nokia 2700 classic z ery, z playa - made in china, Nokia 2220 slide z ery- made in china. Tak więc Nokia nie produkuje telefonów TYLKO w Europie. Mają fabryki także w Indiach i w Meksyku.

  • 0

    32.  2011-01-23 11:04:40

    Niektórzy nie widzą różnicy między oryginałem a podróbką - jak tutaj: http://zapytaj.com.pl/Category/017,008/2,7285871,httpallegropln9 7goldedition2xsimqwertytvjavaplmenui1296123517htmlgallery_Kupila _bys_go_.html Masakra

  • 0

    33.  2011-01-23 13:31:03

    # 32 - a szkoda że nie będzie GWperi na europejskim rynku ;-) fajne auto:-)

  • 0

    34. ~kwintolp21  2011-01-23 18:16:42  host: 88.155.84.77

    @26 dokladnie o tym pisalem na przyklad nokia luna 10 oryginalow i 100 imitacji nie wspominajac o tym iz sprzedawcy oferuja te chinskie zabaweczki w cenie oryginalu. Zle sie dzieje w panstwie Dunskim... Oki jezeli producentowi sie oplaca to niech dziala i sprzedaje ale jezeli bys wymyslil np. Szklo ktore nie paruje (do samochodow) zbil na tym kase a taki skosnooki jeden z drugim bezczelnie wykorzystywal twoje dzielo i smial Ci sie w twarz? Teraz jest jasnosc?

  • 0

    35. ~SE fan  2011-01-23 20:29:02  host: user-109-243-38-14.play-internet.pl

    obecna Nokia sama jest nędzną podróbką i imitacją telefonu :) ps. SE już dawno nie używam, od dwóch lat jadę na Samsungach i jestem bardzo zadowolony, żona uwielbia Nokie więc mogę stwierdzić (moim skromnym zdaniem) że menu i obsługa współczesnych Nokii to tragedia :/ dobre Nokie skończyły się 10 lat temu, niestety :(

  • 0

    36. ~e  2011-01-23 21:20:10  host: host117.opteris.pl

    Gdyby oryginaly nie byly tak tandetne, to chinskie podrobki nie mialyby racji bytu. Czesto te imitacje bija swoje pierwowzory na glowe. Zarowno pod jakosci wzgledem wykonania i funkcjonalnosci...

  • 0

    37. ~Intel-Ekt  2011-01-25 11:44:10  host: 174.142.225.237

    >36.< Bzdury wypisujesz! chińskie podróby kupowane są ze względu na dużo niższą cenę, a nie na przyzwoitą jakość, bo tego na pewno nie mają. Poza tym dlaczego bronisz interesów złodzieja (producenta podróbek), a najeżdżasz na okradzionego (firmę której produkty są podrabiane) ?? Czyżby trafił swój na swego...? ;)

  • 0

    38. ~Intel-Ekt  2011-01-25 11:57:58  host: 174.142.225.237

    >35.< "SE fan" twój wpis jest nędzną podróbką merytorycznej wypowiedzi i sensownego komentarza! :) Nie masz się też czym chwalić >> Ja mam kiepskie doświadczenia z telefonami Sony Ericssona oraz Samsunga i nie oceniam zbyt dobrze ich jakości - żaden z nich nie przetrwał u mnie dłużej niż rok. Teraz mam Motorolę i jestem z niej zadowolony. Jednakże nie będę się zniżał do twojego poziomu i nie napiszę, że telefony Sony Ericssona oraz Samsunga to nędzne podróbki i imitacje telefonów ;)

Dodaj swoją opinię