Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co drugi program w polskich firmach to pirat

Co drugi program w polskich firmach to pirat

LuiN 25 Kwietnia 2018 14:07

2 2

pirat wide

48% używanego przez polskie firmy oprogramowania jest wykorzystywane nielegalnie, bez odpowiednich licencji. W przypadku audytu firma może zostać obciążona karami finansowymi, które mogą być liczone w milionach złotych.

Z analiz BSA (Business Software Alliance), działającej na całym świecie branżowej organizacji, która profesjonalnie zajmuje się walką z piractwem, wynika, że prawie połowa (48%) używanego w Polsce oprogramowania jest wykorzystywana nielegalnie, bez odpowiednich licencji. Skala naruszania praw autorskich jest w Polsce sporo wyższa niż średnia unijna (29%) i globalna (38%).




Nieaktualne licencje oprogramowania albo ich brak mogą być przyczyną poważnych kłopotów dla przedsiębiorstw, które w przypadku audytu będą zmuszone zapłacić wysokie kary. Dla przykładu w 2017 roku firma SAP (dostawca oprogramowania informatycznego ERP do planowania zasobów przedsiębiorstwa) wezwała na drogę sądową z tytułu niezapłaconych kosztów licencyjnych dwóch największych na świecie producentów napojów alkoholowych (Diageo i AB InBev). Finalnie przemysłowi giganci muszą zapłacić kolejno 54 mln funtów i 600 mln dolarów odszkodowania.

Kary dotykają także polskie firmy. Z danych BSA wynika, że w 2017 roku przedsiębiorcy będą musieli zapłacić łącznie 2,2 mln zł na rzecz producentów zrzeszonych w BSA. To o 46% więcej niż rok wcześniej (1,5 mln zł w 2016 roku).

Koszty oprogramowania i aktualizacji licencji to dla wielu przedsiębiorstw jedno z największych obciążeń finansowych. Jak przekonują eksperci, przejście na rozwiązania chmurowe pozwala na oszczędności rzędu nawet 30%... pod warunkiem oczywiście stałego dostępu do sieci.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: oprogramowanie | piractwo | firmy

w sumie: 17
  • -1

    1. ~Anielka  2018-04-25 14:48:04  host: a08-04-05.opera-mini.net

    Czy można zakładać konta bankowe? Chyba co drugi bank to jest bezpieczny.

  • 0

    2.  2018-04-25 15:55:32

    LuiN, co Ty za dyrdymały wypisujesz o rozwiązaniach chmurowych... ?
    To jest dziadostwo, jakich mało!
    Zarówno idea takiego rozwiązania, jak i czysto techniczne działanie samego oprogramowania.
    Niestety, mam taką jedną licencje "rozwiązania chmurowego" i opisuję to z własnego doświadczenia.
    Koszt licencji 120 tys PLN (nie ja za to płaciłem).
    Jedyna zaleta jest taka (ale dla producenta), że MUSISZ zapłacić,bo inaczej firma Ci staje z dnia na dzień.
    Koniec.

  • 1

    3. ~kurka  2018-04-25 16:23:52  host: apn-46-169-147-201.dynamic.gprs.plus.pl

    Jakie kary w przypadku audytu? Kontroli, jeśli już.

  • -1

    4. ~wodna  2018-04-25 16:29:00  host: a27-02-11.opera-mini.net

    #3
    10 lat za kratami

  • 0

    5. ~  2018-04-25 16:42:43  host: static-62-233-132-206.devs.futuro.pl

    Bla, bla, bla.

  • 0

    6.  2018-04-25 16:51:54

    G[...] prawda z tą chmurą. Licencje wcale mniej nie kosztują. Może jakieś pojedyncze rozwiązania, ale generalnie wcale nie wychodzi taniej. Szczególnie, ze licencjodawcy, oprócz podstawowej usługi,pepiają jakieś dodtkowe rozwiązania związane z chmurą - niepotrzebne w wielu przypadkach rozwiązania wielostanowiskowe czy mobilne.
    Ja używam generalnie jednego komputera do celów firmowych. Nie mam ani jednego programu, na który nie miałbym licecnji. Nawt oprogramowanie typu shareware, które przecież działa po kliknięciu, jak np. w Total Commanderze odpowiedniego klawisza przy uruchamianiu, mam opłacone - jeśli używam ;-)
    Kilka lat temu, a może kilkanaście nawet, miałem kontrolę "legalności" oprogramowania - ze skarbówki przed drzwiami pojawiła się pani inspektor z informatykiem ;-) Bardzij chodziło im o faktury z opłatami licencyjnymi - bo dziwili się, że można kilka tysięcy rocznie za to płacić. Jedyny w mieście takie kwoty odliczałem ponoć w tamtym czasie ;-)

  • 0

    7.  2018-04-25 16:56:29

    Ale przy okazji oprogramiowania, na które miałem cykliczne opłaty, pewnie licząc na karę z tytułu osiągnięcia korzyści niepieniężnych - czy jak tam to nazywają, nformatyk poprosił o dokumenty na system, na office'a i te wszystkie podstawowe programy. Dał sobie spokój z kontrolą jak mu pokazałem licencję na WinZIP-a i Windows Commandera (obecnie Total Commandera) - właśnie ;-)

  • 0

    8. ~Znasz_mnie  2018-04-25 17:14:48  host: 188.146.169.175.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    @2 Jest dokładnie tak jak mówisz. To zabezpieczenie jednostronne. Dla firmy, nie beneficjenta. Jest jeszcze plus w postaci aktualizacji i względnego pojęcia bezpieczeństwa i centralnego zarządzania, ale to w kwestii działów IT. Dla przedsiębiorstwa „chmura” to cykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Podobnie jak w przypadku gier a’la steam, nie jest się posiadaczem a użytkownikiem, zależnym od skomplikowanych obostrzeń - tu i teraz. Forma abonamentu, w rozwiązaniach kluczowych dla środowisk produkcyjnych to nieporozumienie.

  • 0

    9. ~  2018-04-25 17:38:38  host: 77.111.247.9

    Dane przedstawiane przez BSA można włożyć między bajki.

  • 0

    10. ~  2018-04-25 17:45:56  host: 77.111.247.9

    6.

    > Kilka lat temu, a może kilkanaście nawet, miałem kontrolę "legalności" oprogramowania - ze skarbówki

    To skandal, że państwo w specjalny i oficjalny sposób działa w interesie niektórych prywatnych firm, tutaj komputerowych!

  • 0

    11. ~Gutek  2018-04-25 18:07:38  host: user-94-254-179-112.play-internet.pl

    #10: w interesie skarbu państwa również, swego czasu np. OpenOffice od strony podatkowej był traktowany tak samo jak MSOffice

  • 0

    12. ~  2018-04-25 19:41:15  host: user-94-254-183-195.play-internet.pl

    @6 i jak się skończyło? Jaką kare dostali urzędnicy za bezzasadna kontrole?

  • 0

    13. ~zzz  2018-04-25 20:17:43  host: ip-89-250-200-30.rev.snt.net.pl

    nie pochwalam nie gonie- 30% więcej niż w unii tylko czy producenci oprogramowania mają ofertę przeliczoną z euro na złotówki przyjmując obroty i ceny usług polskich firm??? bo raczej jest to przeliczalne 1-1 czyli 100 euro to ok 500 zl bo sobie przyokraglają cenę delikatnie :) a kupować u nas chcą jak z bangladeszu.... więc najazd okupanta z zachodu jest lekko denerwujący

  • 0

    14. ~  2018-04-25 21:44:37  host: 46.175.227.133.maxnet.net.pl

    BSA jest tak wiarygodne jak Fakt czy SE.

  • 0

    15. ~stefan  2018-04-26 01:06:25  host: public-gprs391872.centertel.pl

    Czy grafika użyta na potrzeby artykułu została zakupiona? A może ukradziona?

  • 0

    16.  2018-04-26 04:19:27

    "Z analiz BSA "
    I czy warto dalej czytać ? Jak ta i podobne organizacje często nie chcą nawet akceptować lokalnego prawa ? Wg nich licencja jest ważniejsza niż prawo... xD

  • 0

    17.  2018-04-26 08:18:19

    10 - dlatego w cudzysłowie napisałem... Bardziej chodziło o to, czy mam prawo odliczać opłaty licencyjne za oprogramowanie ;-)
    A 11. ~Gutek bardzo celnie napisał ;-)

Dodaj swoją opinię