Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co dalej z usługą powszechną?

Co dalej z usługą powszechną?

WitekT 17 Maja 2011 13:31

0 0

Od 8. maja 2006 roku do 8. maja 2011 roku, Telekomunikacja Polska była wyznaczona przez UKE jako operator świadczący usługi powszechne na terenie całego kraju. UKE, do momentu zmian w prawie, nie zamierza wskazywać podmiotu, który dalej ma świadczyć te usługi.

Na podstawie wyników własnych analiz, Prezes UKE uznał, że aktualnie obowiązujący model świadczenia usług powszechnych jest nieefektywny i nieadekwatny do aktualnych potrzeb użytkowników oraz stanu rynku telekomunikacyjnego w Polsce, a także nie do końca prawidłowo implementuje przepisy prawa wspólnotowego (brak elastyczności). W związku z tym, w ramach prac nad nowelizacją ustawy Prawo telekomunikacyjne, Prezes UKE przedstawił swoje propozycje zmiany m.in. w zakresie modelu świadczenia usługi powszechnej w Polsce.

Operatorowi świadczącemu usługę powszechną przysługuje prawo do dopłaty kosztu netto, która jest asygnowana przez wszystkie podmioty telekomunikacyjne na rynku, których roczny obrót przekracza 4 mln zł (czyli także TP i Centertel). Żaden z wniosków TP o dopłatę nie został jeszcze pozytywnie rozpatrzony przez UKE. Ich łączna suma za lata 2006-2009 wynosi około 0,8 mld zł. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.
Przypomnijmy, że w skład usługi powszechnej wchodzi:
przyłączenie pojedynczego zakończenia sieci w głównej lokalizacji abonenta, z wyłączeniem ISDN,
trzymanie łącza abonenckiego z zakończeniem sieci w gotowości do świadczenia usług telekomunikacyjnych (abonament),
połączenia telefoniczne krajowe i międzynarodowe, w tym do sieci ruchomych, obejmujące także zapewnienie transmisji dla faksu oraz transmisji danych, w tym połączenia do Internetu,
udzielanie informacji o numerach telefonicznych oraz udostępnianie spisów abonentów,
świadczenie udogodnień dla osób niepełnosprawnych,
świadczenie usług telefonicznych za pomocą aparatów publicznych.

W najbliższym czasie UKE ustali z TP zasady świadczenia przez TP usług wchodzących w skład usługi powszechnej w przejściowym okresie w następujących zagadnieniach:
przyłączenia do sieci telefonicznej (Porozumienie Prezesa UKE z TP określa harmonogram realizacji wniosków użytkowników na przyłączenie z odroczonym terminem realizacji),
zapewnienia użytkownikom na terenie kraju usług świadczonych za pomocą aparatów publicznych, a także innych publicznych punktów dostępowych telefonii głosowej,
zapewnienia udogodnień dla osób niepełnosprawnych, które zdaniem Prezesa UKE w przyszłości powinny być świadczone przez wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych,
warunków świadczenia Ogólnokrajowego Spisu Abonentów (OSA) i Ogólnokrajowego Biura Numerów (OBN),
świadczenia jednostkom uprawnionym usługi przyłączenia do sieci w celu zapewnienia korzystania z usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Źródło tekstu: UKE, wł     

Dodaj do:
w sumie: 3
 • 0

  1.  2011-05-17 20:48:51

  w końcu..

 • 0

  2.  2011-05-18 08:26:51

  Co w końcu? Tepsie się nie dziwię, zę oleczo podchodzi do obowiązków. Prawo mówi o dofinansowaniu a Biuro Szeryfa mówi, ze się nie należy... Tepsa ma wydać OSA w określonym terminie, obejmujący wszystkich abonentów, także innych operatoró a ma problem z pozyskaniem tych danych... Itd., itp. Komu ma więc zależeć? Że nie ma w kraju innego przedsiębiorcy spełniającego warunki wymagane dla wyznaczonego - no ma więc Szeryf zagwozdkę ;-) Ciekawostka - z Tepsą będzie uzgadniać warunki świadczenia usług dla niepełnosprawnych - przez innych operatorów - no ciekawe, ciekawe...

 • 0

  3. ~  2011-05-18 18:13:05  host: 31.41.144.41

  @2. Sieci komórkowe lepiej spełniają warunki operatora powszechnego niż TPSA. Problemem jest, że same nie chcą w ten temat "wdepnąć", gdyż to wiąże się z dodatkowymi kosztami i obowiązkami, szczególnie że widzą jak "idzie" wypłata dopłaty netto dla TPSA. Tylko tam problemem były zawyżane koszty. Dzięki sieci komórkowej podłączanie nowych użytkowników nie byłoby problemem i praktycznie zerowym kosztem. Szczególnie jak "załatają" wreszcie te białe plamy. Chociaż przy telefonie GSM stacjonarnym z podłączoną anteną zewnętrzną takich miejsc praktycznie nie ma. Zależy jaką antenę użyjemy ;). Do tego wszystkiego TPSA na 100% wystartuje w przetargu i UKE nie będzie miało możliwości wyznaczenia dowolnego operatora.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-158-195.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy uważasz, że iPhone'y powinny mieć port USB-C?

Piekło zaczyna zamarzać: przyszłe iPhone'y mogą mieć port USB-C

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet