Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co dalej z RIM? Możliwe scenariusze

Co dalej z RIM? Możliwe scenariusze

Q! 29 Czerwca 2012 11:48

0 0

Zarząd RIM, producenta terminali BlackBerry, ma trudny orzech do zgryzienia - udziały w rynku spadają, wyniki finansowe jeszcze bardziej, a konkretnych decyzji co do przyszłości firmy brak. Co zatem stanie się z tą legendarną kanadyjską spółką?

Sytuacja nie jest dobra - tak możnaby opisać aktualną sytuację RIM. Kolejne setki pracowników żegna się ze swoimi stanowiskami, wyniki finansowe oraz udziały w rynku są dalekie od oczekiwań (oraz wcześniejszego kwartału), a premiera nowego systemu BB10 została przesunięta na I kwartał 2013 roku. Jaka będzie przyszłość firmy?

Według informacji z trzech niezależnych źródeł, do których dotarł Reuters, RIM może rozważać kilka opcji. Jedną z nich jest sojusz z Microsoftem i wykorzystanie w swoich terminalach systemu Windows Phone 8. Jednak to rozwiązanie nie byłoby korzystne dla firmy z dwóch powodów.

Po pierwsze wiązałoby się z koniecznością poniesienia części kosztów związanych z promocją i marketingiem mobilnego systemu Microsoftu. Po drugie - oznaczałoby to koniec niezależności RIM jako dostawcy sprzętu, systemu mobilnego oraz jego ekosystemu.




Druga z możliwości to sprzedaż swojej sieci usług prywatnym funduszom inwestycyjnym bądź firmie technologicznej. Umożliwiłoby to stworzenie nowego centrum operacyjnego i otwarcie go na zewnętrzne firmy, które mogłyby zaoferować bezpieczne usługi m.in. pocztowe własnym klientom.

Kolejna z możliwości to otwarcie swojej infrastruktury na firmy trzecie. To pozwoliłoby im np. na oferowanie rozwiązań dostępnych do tej pory jedynie dla urządzeń BlackBerry, również użytkownikom Androida czy iOS. To rozwiązanie mogłoby jednak zagrozić sprzedaży terminali BlackBerry jako nierozerwalnych z usługami firmy (BIS oraz BES).

Którą z opcji wybierze RIM? Czas pokaże.

Źródło tekstu: Reuters, wł     

Dodaj do:
w sumie: 32
  • -1

    15. ~a_lex  2012-06-29 23:19:04  host: 91.222.57.138

    RIM ma jeszcze jedną możliwość - skorzystaja z rad applefana.

  • -1

    16.  2012-06-29 23:27:36

    @15 to trochę taki współczesny męczennik za wiarę.

  • 0

    17.  2012-06-30 00:13:33

    @16 piszesz non stop nie na temat. Nie uwazam siebie za meczennika raczej zbawionego :)

  • 0

    20. ~code  2012-06-30 09:20:46  host: 89-78-239-73.dynamic.chello.pl

    "powolny upadek RIM", dobre sobie :) Nie trzeba być największym na rynku, by odnieść sukces - jak tu niektórzy przekonują. RIM miał i ma bezkonkurencyjne usługi kierowane do biznesu, którego siłą rzeczy jest mniej niż użytkowników masowych. kilka lat przed iPhone nie było smartphone dla mas, dlatego RIM wtedy sprzedawał się bardzo dobrze. teraz z tego schudnie, ot co.

  • 0

    21.  2012-06-30 09:41:15

    @20 podam Ci pare firm, ktore tak sobie niewinnie chudly az padly: SAAB, Kodak, Chrystler itd. Firmy jak RIM sa organizacyjnie przygotowane i zmuszone do wiekszej sprzedazy zeby przezyc. Zanim sie zrestrukturyzuja udaza zniknac.

  • 0

    22.  2012-06-30 09:46:27

    @21 a ja ci podam firmę która chudła,z głodu zdychała a jednak nadal istnieje: Apple.

  • 0

    23.  2012-06-30 13:04:51

    @21 apple wiecznie na topie nie będzie ;] kiedyś iPhony się znudzą, tak jak wiele innych produktów, RIM nie musi robić Telefonów by przeżyć. A tak poza tym, SAAB nie do końca upadł, w tym roku został wykupiony przez NEVS :] KODAK też nie upadł bo złożył wniosek o ochronę przed upadłością i zamierza przeprowadzić restrukturyzację :D I nie ma takiej firmy jak Chrystler, jest Chrysler, a on nie upadł drogi panie applefan, firma produkuje samochody, a 58,5% udziałów ma Fiat, więc nie zapowiada się by Chrysler padł :D Oj jak ty zaginasz prawdę, aż łezka w oku się zbiera na myśl o twoim marnym żywocie u babci na wakacjach, tak samemu siedzieć, bez kolegów... oj...

  • 0

    24.  2012-06-30 13:15:35

    @23 te firmy zbankrutowaly - zostaly wykupione przez kogos innego.

  • 0

    25.  2012-06-30 13:24:13

    @24 czy ty wiesz co to znaczy zbankrutować? I wiesz czym to się różni od wykupienia? Chłopie, wakacje uderzyły ci do głowy? opanuj się... chcesz mi powiedzieć, że jeśli Fiat ma największy udział Chryslera(który WCIĄŻ produkuje samochody pod własną marką, we własnych fabrykach przez własnych ludzi) to FIRMA ZBANKRUTOWAŁA??? Jak powiedział Tusk, ręce i spodnie opadają...

  • 0

    26.  2012-06-30 13:42:28

    @24 to ja sprzedałem zioła na skupie nieistniejącej już firmie i bankrutowi. Herbapol w końcu zmienił właściciela więc wg logiki nijakiego applefana przestał istnieć. Ejj.. a jak kupisz kiedyś sobie mieszkanie to ono też zbankrutuje i przestanie istnieć? W końcu zmieni właściciela.

  • 0

    27.  2012-06-30 13:48:42

    @25 i @26 skoro firma oglasza bankructwo i prosi sad o ochrone przed wiezycielami jak np Kodak to jak mam to rozumiec, jak nie bankrutctwo czyli jak co???

  • 0

    28.  2012-06-30 14:58:11

    @27 idź się poucz bo nie rozumiesz nawet rzeczy o których piszesz.

  • 0

    29.  2012-06-30 17:35:18

    Kodak złożył wniosek o ochronę przed upadłością i zamierza przeprowadzić restrukturyzację, czyli drogi deweloperze nie zbankrutował, jeśli wniosek nic nie da i firma całkiem się rozpadnie i nie będą chcieli ocalić firmy to wtedy można mówić o bankructwie

  • 0

    30. ~code  2012-06-30 17:44:14  host: 89-78-239-73.dynamic.chello.pl

    a dopowiadając, RIM ma plan wyjścia z sytuacji - powiedzie się lub nie, zobaczymy. jak ktoś jest z rynkiem mobile wystarczająco długo, wie, że podobna uśluga była świadczona przez RIM jeszcze przed iPhone - gdy można było korzystać z poczty BlackBerry i apn blackberry.net w Symbianach i Windowsach (nadmienię, że obecnie smartphone nie umieją pracować na dwóch apn jednocześnie, gdzie ten postęp ja się pytam). linki: http://www.ubergizmo.com/2012/04/rim-announces-blackberry-mobile -fusion-for-ios-and-android/ oraz http://www.pcworld.com/businesscenter/article/253197/why_blackbe rry_mobile_fusion_is_the_future_of_rim.html

  • 0

    31.  2012-06-30 21:23:13

    Wlasnie uslugi BB siadaja na swiecie. Ludzie nie moga wiadomosci wysylac. To ma byc ten super certyfikowany bezpieczny system??

  • 0

    32.  2012-06-30 21:51:10

    @31 link daj.

  • 0

    33.  2012-07-01 01:01:43

    m.engadget.com/2012/06/30/users-reporting-bbm-down/?icid=eng_lat est_art

  • 0

    34.  2012-07-01 18:30:17

    http://betanews.com/2012/01/19/itunes-hacked-apple-ignores-it/ http://www.neowin.net/news/more-apple-itunes-users-report-hacked -accounts http://www.computerworld.com/s/article/9222730/Some_users_report _problems_accessing_Apple_s_iTunes_iCloud http://www.huffingtonpost.com/2012/02/10/itunes-hack-unauthorize d-charges-apple_n_1268593.html też tak mogę linki pozbierać, i wiesz co? Apple ma o wiele więcej takich problemów(i to nie tylko z iTunes, również z innymi swoimi usługami)

  • 0

    35.  2012-07-01 19:58:49

    @35 Apple nie ma certyfikacji rzadowych bezpieczenstwa i o nie nie zabiega natomiast RIM tak i daje tak mocno ciala to juz rozrywkowy FB czy nawet onet ma wieksza wiarygodnosc. Nie dziwie sie, ze RIM tak pikuje w dol. Zanim wyhamuje i skreci to walnie w ziemie z calym impetem.

  • 0

    36.  2012-07-01 20:52:23

    @35 właśnie, nie ma certyfikatów a oferował iPhony dla rządu :D wtedy by było dawanie ciała :D a tak poza tym czytałeś update tej strony której podałeś? i że to nie tylko o BBM? i że certyfikaty rządowe nijak mają się to tego linka :D lol

Dodaj swoją opinię