Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co czwarty Polak przynajmniej raz w tygodniu dzwoni przez Internet

Co czwarty Polak przynajmniej raz w tygodniu dzwoni przez Internet

LuiN 24 Września 2009 11:00

0 0

Badacze Ericsson Consumer Lab ustalili, że Polacy najczęściej w Europie, obok Czechów, używają telefonii VoIP. 28% polskich respondentów badania Ericsson Consumer Lab twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu łączy się za pomocą Skype lub innego komunikatora.

9% ankietowanych twierdzi, że korzysta z podobnej usługi kilka razy w tygodniu. Dla porównania 23% respondentów włoskich, 16% niemieckich i tylko po 12% brytyjskich i szwedzkich przyznało, że co najmniej raz w tygodniu korzysta z telefonii VoIP.

Polacy zaakceptowali także e-banking. 41% ankietowanych deklaruje, że przeprowadza co najmniej raz w tygodniu transakcje bankowe online. Zainteresowanie usługami bankowymi on-line jest podobne do zainteresowania portlami społecznościowymi, do których co najmniej raz w tygodniu loguje się 41% ankietowanych.

Odsetek dokonujących transakcji online w Polsce jest zbliżony do wyniku Niemiec, gdzie 42% respondentów potwierdziło takie zachowanie. Najwyższym odsetkiem wśród badanych krajów może pochwalić się Szwecja, gdzie blisko 56% respondentów zadeklarowało korzystanie z usług bankowych. Niższe wyniki odnotowano w takich krajach jak Hiszpania (37%), Włochy (31%) i Czechy (23%).




Coraz więcej Polaków korzysta również z poczty elektronicznej. Do korzystania z własnego konta e-mail minimum raz w tygodniu przyznało się 77% respondentów. To o 11% więcej niż w 2006 roku.

Statystyczny Polak coraz częściej stawia na praktyczne zastosowanie sieci. Duża funkcjonalność tego medium jest jednym z powodów wciąż rosnącego w społeczeństwie zapotrzebowania na dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Badania odbyły się w okresie marzec - maj 2009 roku. Przeprowadzono 1500 wywiadów, które objęły osoby między 15-69 rokiem życia. Źródłem danych są ankiety bezpośrednie i internetowe w rozkładzie po 50%. Badania są reprezentatywne dla 28 mln Polaków.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 16
  • 0

    1. ~tl111  2009-09-24 11:44:35  host: smrw-193-33-42-153.smrw.lodz.pl

    Więcej niż w Niemczech !!! A AVM wchodzi do nas tylko przez allegro/ebay :-DDD

  • 0

    2.  2009-09-24 11:53:42

    A gdzie przeprowadzali ta ankietę? W centrum Warszawy?

  • 0

    3. ~Ja_cek  2009-09-24 12:05:40  host: 57.66.195.81

    Bardzo ciekawa definicja VoIP ;) Ciekawe czy autorzy słyszeli coś o bramkach VoIP, o centralkach nie wspominając...

  • 0

    4.  2009-09-24 12:07:51

    No może. Ale nie odnoszę takiego wrażenia ;-) Jeśli dla 2/3 są badania reprezentatywne, to chciałbym wiedzieć na jakiej próbie (jakościowej) te badania przeprowadzono?

  • 0

    5.  2009-09-24 12:10:58

    Skoro w Polsce jest ponad 38 mln osób, a badania są reprezentatywne dla 28 mln, to o co tu chodzi? Na szczęście w Polsce nie ma aż 10 mln nie-Polaków (nie wiem, czy tak to się pisze poprawnie).

  • 0

    6. ~  2009-09-24 12:13:01  host: 80.238.89.138.ip.abpl.pl

    #3 dokładnie, voip to nie tylko skype, czy funkcja głosowa komunikatorów internetowych.

  • 0

    7. ~  2009-09-24 13:01:15  host: gw4.pmrcorporate.com

    #5 Nie łatwo przebadać niemowlaki, dzieci i osoby w podeszłym wieku. Tu: przeprowadzono 1500 wywiadów, które objęły osoby między 15-69 rokiem życia. Wyniki są reprezentatywne dla tej grupy wiekowej - ca. 28 mln osób. Dla porównania wg ostatnich danych SMG/KRC 49,1% osób w Polsce korzysta z internetu. Estymacja na populację wynosi 14 787 912, czyli cała populacja, na którą reprezentatywne jest badanie to ca. 30 mln, a nie 38 mln. SMG/KRC przeprowadza 6000 wywiadów w grupie wiekowej 15+.

  • 0

    8.  2009-09-24 13:31:15

    Ja_cek - tytuł newsa szerze już VoIP określa. W sumie rzeczywiście treść materiału prasowego obcina nieco możliwości VoIP - hmm... ok, kasuję nawias z lead-u. Dzięki za zwrócenie uwagi!

  • 0

    9. ~dr Zenobi  2009-09-24 13:56:30  host: public1975.xdsl.centertel.pl

    Mało kto wie ze 2 na 1000 osób w Polsce porozumiewa się telepatycznie- Plus prowadzi pilotaż takich polaczen, tzn. szuka tych dwóch na 1000 i daje im promocje na 48 doładowan bez aparatu (mózg jest tutaj aparatem) oraz pozwala im na transfer danych bez uzycia ich systemów teleinformatycznych. Na razie nie ma jeszcze limitu, ale tylko patrzec. To taka rarka plusa dla telepatów. Czad, nie?

  • 0

    10. ~wosq  2009-09-24 15:34:28  host: 188.33.183.34

    UWAGA !!!! Kto zadzwonił ze SKYPE na komórkę, to stracił 0,94 PLN za minutę połączenia !!!

  • 0

    11. ~:))  2009-09-24 16:59:12  host: 188.33.3.224

    To mało ważne, ale może kogoś zainteresuje: od pewnego czasu Betamaxy różnicują opłaty (za płatne minuty) - kiedyś był 1 cent do krajów objętych darmowymi minutami, teraz jest różnie dla przykładu do Niemiec wychodzi więcej niż 1cent za minutę płatnego połączenia

  • 0

    12.  2009-09-24 17:08:00

    Ja Skype tylko używam do gadania ze znajomymi przez normalny komunikator, w życiu nie dzwonił bym na komórki czy na stacjonarne z czegoś takiego.

  • 0

    13.  2009-09-24 20:32:31

    @7: Dzięki, to mi wiele wyjaśnia :-). Zabrakło po prostu informacji o wieku respondentów.

  • 0

    14. ~  2009-09-25 09:12:42  host: swg.pse.pl

    Osobiśnie nie wierzę, że 49,1% osób korzysta z Internetu, a aż 28% (czyli ponad połowa z nich) z rozmów głosowych przez net :/

  • 0

    15. ~  2009-09-25 11:54:36  host: gw4.pmrcorporate.com

    Pewnie wyjdzie ok. połowy wykorzystujących komunikatory głosowe przynajmniej raz w tygodniu – przy założeniu, że w grupie osób 69+ poziom penetracji internetu jest mocno poniżej średniej dla populacji 15+. Nie wiem czy to dużo. Faktem jest, że z połową respondentów wywiady przeprowadzono on-line, co już jest jakąś formą wstępnej selekcji próby i może podnieść odsetek wykorzystujących VoIP. Z drugiej strony, wychodzi na to, że komunikatory (tu: warto podkreślić że chodzi nie tylko o głos, ale również tekst) to jedna z głównych aktywności w sieci polskiego internauty. Według danych GfK z końca 2008 r. (badanie metodą CAPI na próbie 950 osób w wieku 15-75) „prawie 70% ankietowanych (posiadających dostęp do internetu) używa internetu do wyszukiwania informacji potrzebnych do pracy. Taka sama grupa korzysta z komunikatorów internetowych, najchętniej z Gadu-gadu (92 procent spośród wszystkich użytkowników komunikatorów) oraz ze Skype (67 proc.) Dla ponad połowy respondentów internet jest źródłem rozrywki, plotek i ciekawostek (65 proc.). Prawie połowa (46 proc.) przez internet korzysta z usług finansowo-bankowych. Jedna piąta internautów korzysta z serwisów peer-to-peer w celu wymiany plików np. muzycznych, filmowych”.

  • 0

    16. ~  2009-09-25 12:02:24  host: gw4.pmrcorporate.com

    Ten przydługi wywód powyżej to odpowiedź na post #14. Btw, zapewne gros z rozmów głosowych przez net, jak słusznie zauważył kwistas, to połączenia typu PC-2-PC

Dodaj swoją opinię