Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co czwarty mieszkaniec globu dotknięty cenzurą Internetu

Co czwarty mieszkaniec globu dotknięty cenzurą Internetu

WitekT 5 Lipca 2010 10:24

0 0

Jedna czwarta populacji świata żyje w krajach, które cenzurują Internet. 110 osób jest z tego powodu w więzieniach - wynika z raportu opracowanego przez inicjatywę OpenNet i organizację Reporterzy bez granic.

Kontrola Internetu pozwala władzom nie tylko na cenzurę Internetu i zapobieganie rozprzestrzeniania się nieporządanych informacji, ale i na walkę z opozycją, poprzez publikowanie nieprawdziwych informacji na jej temat. W raporcie można m.in. przeczytać, że w 1,72 mld osób na świecie żyje w krajach, które cenzurują Internet - spośród 6,79 mld wszystkich mieszkańców Ziemi.




Oto lista krajów cenzurujących Internet:

Kraj

Liczba Internautów

Penetracja

Liczba uwięzionych Internautów

Chiny

360 mln

27,5%

72

Iran

32,2 mln

43,9%

13

Wietnam

22,7 mln

26,1%

17

Egipt

16,6 mln

20,4%

2

Arabia Saudyjska

7,7 mln

30,6%

0

Tunezja

3,5 mln

34,4%

0

Syria

3,5 mln

16,5%

4

Uzbekistan

2,4 mln

8,8%

0

Kuba

1,4 mln

12,5%

0

Birma

0,108 mln

0,2%

2

Turkmenistan

0,07 mln

1,3%

0

Korea Północna

bd.

bd.

0

Razem

450,3 mln

26,2%

110

Źródło tekstu: OpenNet, wł     

Dodaj do:
w sumie: 23
  • 0

    4.  2010-07-05 10:52:58

    BTW -- czy tylko ja nie rozumiem, co to znaczy "penetracja" w tym kontekście?

  • 0

    5.  2010-07-05 10:54:13

    _Alek_: kontrolowany jest dostęp do sieci, a nie treści - to nie jest cenzura. Co do penetracji - to parametr mówiący o tym, jaki procent mieszkańców ma dostęp do Internetu.

  • 0

    6.  2010-07-05 11:14:32

    Dzięki za wyjaśnienia. Co do cenzury/kontroli dostępu: to jest trochę jak z "wolnością do wypowiedzi" i "wolnością po wypowiedzi". Nie wprowadza się kontroli dostępu po to, żeby produkować niepotrzebne raporty -- tylko, żeby "odpowiednie" osoby "izolować dla dobra społeczeństwa".

  • 0

    8.  2010-07-05 11:17:49

    Pietruszka: nie myl cenzury z moderacją - polecam zapoznać się ze słownikową definicją obu słów.

  • 0

    9. ~ala  2010-07-05 11:30:59  host: 20.202.116.195.easy-com.pl

    WitekT a użytkownicy telepolis.pl to gdzie :):):) Szkoda, ale moderacja serwisów w wymienionych Państwach, władza i pieniądze. To musiało się tak skończyć, demokracja demokracją. A życie życiem. Zresztą w każdym państwie jest dostęp "lepszych" do danych przesyłanych przez sieć. mam wrażenie że cały Internet został pomyślany w celu IDEALNEJ kontroli społecznej.

  • 0

    10. ~mirekb  2010-07-05 11:43:22  host: user-46-113-69-174.play-internet.pl

    niech sie wielkie koncerny światowe przyznają że to one sprzedały rozwiązania technologiczne do cenzury tym i innym krajom..to mnie boli najbardziej

  • 0

    11.  2010-07-05 11:51:37

    Alek, WitekT - w sprawie Białorusi, tak mi przyszło do głowy bo interesowałam się cenzurą prasy polskiej podczas zaborów - istnieją pojęcia cenzury prewencyjnej (zabór rosyjski, być może dzisiejsze Chiny) oraz represyjnej (zabór pruski). Znaczy to że w Warszawie za napisanie artykułu szło się do więzienia ZANIM mogło dojsć do publikacji (do której nie dochodziło, naturalnie) a w Poznaniu można było drukować, ale potem tzw., redaktor odpowiedzialny miał proces i mógł siedzieć, lub gazeta płaciła kary, co mogło też prowadzić do bankructwa. Zapewniam, że sugestie dotyczące zrównania moderacji forum z cenzurą prewencyjną uważam za żart;) A czy na Białorusi jest cenzura prewencyjna, represyjna czy kombinacja obydwu - na tym się nie znam, ale dokładne statystyki mogłyby i to wziąć pod lupę...

  • 0

    12.  2010-07-05 13:06:28

    110 osob? Chyba zabraklo dopisku "tysiecy". Te dane to kpina.

  • 0

    13.  2010-07-05 13:12:10

    Galnspoke: to są tylko ci, którzy są w więzieniach z powodu "wykroczeń", "przestępstw" (czy jakkolwiek to nazwać) w Internecie - z powodów politycznych... A nie wszyscy w więzieniach z powodów politycznych - zauważ różnicę.

  • 0

    14. ~  2010-07-05 14:20:46  host: ip-94-42-54-181.multimo.pl

    Krzykliwy tytuł, a jakby odliczyć Chiny, to problem jest marginalny... Wielkie halo o nic...

  • 0

    15.  2010-07-05 14:25:42

    A czemu niby odliczać Chiny?

  • 0

    16.  2010-07-05 15:51:05

    WitekT - zauwazam doskonale. Jezeli w/g tych danych w Chinach jest 72 osoby za kratkami w wyniku cenzury na internecie to w Polsce sa biale niedzwiedzie na ulicach.

  • 1

    17.  2010-07-05 17:19:15

    Dziwi mnie tylko dla czemu nasz kraj na tej liście nie jest? O_o Cenzura jest i była wszędzie tam gdzie internet dociera, te statystyki są tylko poglądowe moim zdanie. Te wyniki z Korei Północnej to co one mają znaczyć te bd.?

  • 0

    20.  2010-07-05 22:22:35

    @16 dokladnie! ciekawe jakim cudem wyliczyli te 72 osoby w Chinach... przeciez chinczycy zawsze zanizali dane... o liczbie egzekucji zanizali o liczbach ofiar w zamieszkach np w Tybecie a tutaj by sie przyznali... Te liczby internautow tez sa watpliwe... ciekawe skad dane ze w Birmie jest 0,108 mln klientow... to sa szacunki zwykle gdybanie jesli chodzi o w/w kraje to mozna sie zalozyc ze dane sa kompletnie inne

  • 0

    21.  2010-07-05 22:24:41

    Swoja droga ciekawe ze w Egipcie cenzuruja internet... tylu polakow tam jezdzi i jeszcze nikt nic o tym nie mowil.. no chyba ze cenzuruja tyylko dla Egipcjan

  • 0

    22.  2010-07-05 22:26:16

    aha i jedno pytanie GDZIE JEST PAKISTAN???? przeciez ostatnio ciagle trabia ze w pakistanie mocno ostatnio zaczeli cenzurowac internet a tutaj ich w zestawieniu nie ma...

  • 0

    23. ~taki tam  2010-07-05 23:29:36  host: user-188-33-23-35.play-internet.pl

    hehe, usunęliście mój post nr 18, ale w takim razie wypada również usunąć nr 19 :) dziękuję za uwagę.

  • 0

    24.  2010-07-06 08:11:23

    @22. Pakistan to Uzbekistan prawie.

  • 0

    25.  2010-07-06 08:19:00

    Mila89: chińska opozycja dość dokładnie wie kto i za co jest w więzieniu. Jeżeli masz jakieś inne dane, to podziel się z nami - ale interesują nas tylko twarde liczby, a nie Twoja intuicja.

  • 0

    26. ~Adam  2010-07-06 12:12:37  host: affk28.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Polsce też jest coś na kształt koszernej cenzury okraszonej poprawnością polityczną.

Dodaj swoją opinię