Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Co będzie ze Streżyńską po wyborach?

Co będzie ze Streżyńską po wyborach?

WitekT 28 Sierpnia 2007 10:00

0 0

Szef urzędu nadzorującego rynek telekomunikacyjny traci stanowisko po wyborach - taka była praktyka ostatnich lat. Wymagało to co prawda ekwilibrystyki i likwidacji, a potem powoływania nowych urzędów, ale zawsze nowa ekipa stawiała na swoim. Jak teraz będzie z Anną Streżyńską?

Nie jest naszym celem odwołanie Anny Streżyńskiej. To bez wątpienia jeden z jaśniejszych punktów aktualnej administracji - mówi Sławomir Jeneralski z SLD‚ członek Sejmowej Komisji Infrastruktury‚ która zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym.

Pierwszy raz jest na tym rynku urzędnik‚ który coś chce zrobić - wtóruje wiceprzewodniczący tej samej komisji Tadeusz Jarmuziewicz z Platformy.
Obaj posłowie mówią jednak to samo: regulacja nie może się sprowadzać do wojny z TP. UKE pod rządami Anny Streżyńskiej nałożył w ostatnich dwóch latach ponad 500 mln zł kar na TP za niewykonywanie decyzji regulacyjnych urzędu. Poza tym liberalizacja rynku kosztuje narodowego operatora grube miliony‚ jego przychody spadają. Ich zdaniem zmiany rynkowe nie powinny być wprowadzane tak gwałtownie‚ bez dania czasu operatorom na przygotowanie się.

SLD i PO ostrożnie dobierają słowa‚ chociaż widać‚ że posłowie tych partii wsłuchują się w krytyczne głosy ze strony Telekomunikacji Polskiej. Po ewentualnych wyborach i wzmocnieniu pozycji PO i SLD Streżyńskiej nie będzie już tak łatwo. Obie partie stanowczo nie chcą dać silniejszych środków represji‚ jakich domaga się UKE (natychmiastowa wykonalność kar‚ jakie nakłada urząd). Jeżeli Streżyńska się z tym nie pogodzi, zostanie szybko usunięta. PiS przeforsował‚ że prezes UKE jest powoływany i odwoływany przez szefa rządu. Wprawdzie i SLD‚ i PO opowiadają się za powrotem do kadencyjności szefa UKE‚ ale nie wiadomo‚ czy Anna Streżyńska doczekałaby tych zmian.

Źródło tekstu: Rzeczpospolita     

Dodaj do:
w sumie: 57
 • 0

  38. ~r  2007-08-28 19:11:58  host: chello084010106085.chello.pl

  odechciewa się głosować na tych ściemniaczy politykierów :-/ Potem się dziwią, że mała frekwencja

 • 0

  39. ~Greg  2007-08-28 19:25:43  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  :) pewnie, że mogą odwołać Streżyńska. Kobieta tyle rzeczy nagięła do swoich potrzeb, że nadal możemy stanąć przed ETS i zapłacić karę. Czy Streżyńska zostanie to zapewne będzie zależało od jej skłonności do łamania przepisów UE. Za jej pozostawieniem przemawia jedynie jej popularność, bo jakość decyzji pozostawia wiele do zyczenia. Droga sądowa może jest i długa, ale TP może w wielu sprawach wygrać. Gorzej jak PO i SLD poprą Streżyńską, a będzie to czas kiedy TP zacznie wygrywać sprawy przezd Sądem i dodatkowo Polska dostanie karę od UE za działalność regulatora. PiS jak nie wygra to nie ma się już o co martwić, natomiast w innym przypadku sami mogą odwołać Panią Prezes. Nie pomogą wtedy tłumy krzykaczy na Telepolis, bo prawo jest prawem i nie może być bezkarnie łamane nawet przez Prezesa UKE.

 • 0

  40. ~Greg  2007-08-28 19:47:17  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zastanawiam się czy nie zmienić sobie nicka na " pracownik TP - Greg". Ciekawe czy fajchmajstrzy od ip-tologii będą nadal wszystkim oznajmiać, że pracuję w TP? :))

 • 0

  41. ~ukenamuniu  2007-08-28 20:24:55  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: piszesz mądrze, ale chyba na głodniaka: "tologii" to ma być teologii, czy też topologii? Prezes UKE nie tylko łamie prawo ale i wydaje decyzje wbrew logice i nauce (Erlang's curve). Gdy była Dyrektorem w Ministerstwie Łączności to przy liberalizacji "międzystrefówki" wymagała 49 punktów styku- nazwanych nie wiedzieć czemu w materiałach przetargowych punktami komutacyjnymi. (nie było wtedy w Polsce Tele2) Potem, gdy była Podsekretarzem Stanu, wymagała jedynie 12 przy centralach tranzytowych TP. Obecnie za "prezesury" wymaganie w rozporządzeniu stanowi o "conajmniej jednym punkcie styku". Tak to punkt widzenia zależy od... Tele2 głosi, że uruchamianie współpracy przy wielu punktach styku dużo kosztuje i za długo trwa. O inżynierii ruchu za chwilę.

 • 0

  42. ~Greg  2007-08-28 20:32:05  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a to kolejny ciekawy temat :))

 • 0

  43. ~Greg  2007-08-28 20:34:38  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Zapewne jak nie dostaną jednego PDU to się wyniosą hehe z Polski również

 • 0

  44. ~Greg  2007-08-28 20:41:39  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  a tak przy okazji jak Pani Prezes nie zostanie na stanowisku to zapewne ją Tele2 przygarnie :). Będzie wtedy nadal walczyła z TP :)) ale tym razem w czerwonych barwach Tele2.

 • 0

  45. ~ukenamuniu  2007-08-28 20:42:32  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: już za późno na hehe, przyjdzie w końcu płakać jak nie zmienią gubernatora naszego stanu. Tele2 i inni mają trochę punktów styku. Szeryf naszego miasteczka jednak wszczął (tak to sie k. pisze?) postępowanie w sprawie nałożenia kary na TP za wymaganie od jakiegoś XX większej liczby punktów styku niż w decyzji uke.

 • 0

  46. ~Greg  2007-08-28 20:48:13  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  z tego co się orientuję to postępowanie o którym wspomniałeś dotyczy RIO a nie BSA

 • 0

  47. ~Greg  2007-08-28 20:48:57  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  w każdym bądź razie nie wiem o co z tym chodzi, a więc nie mogę nic na ten temat napisać konstruktywnego

 • 0

  48. ~ukenamuniu  2007-08-28 21:29:21  host: nat-go2.aster.pl

  greg: tak, mój wpis 41 dotyczy interkonektu publicznych sieci telefonicznych. Miałem napisać o inżynierii ruchu. W sieci PSTN na łączach międzystrefowych, do momentu wejścia deregulacji technicznych uke, nie było ruchu wewnątrzstrefowego. Obecnie, jeżeli nicniemający (np. Tele2) ma punkt styku w innej strefie niż abonenci A i B danej strefy, to: na łączach międzystrefowych pojawia się ruch telefoniczny wewnątrzstrefowy, więcej, nawet wewnątrzcentralowy (!!!)i na dokładkę jedno połączenie zajmuje dwa kanały: w kierunku do odległego punktu styku i z punktu styku z powrotem do danej strefy numeracyjnej. Nie piszę więcej, kto zrozumie to zrozumie. Szkoda tylko, że nie ma opracowań (Politechniki, Instytut Łączności) wskazujących, że król (szeryf) jest nagi i głupoty wyczynia. Rozumiem, każdy chce przeczekać i jeszcze popracować. TP musi rozbudowywać łącza dla obcego i nieuzasadnionego ruchu, bo taki obcy chce się łatwo wzbogacić przy jak najmniejszej liczbie punktów styku sieci (dla mnie są to raczej punkty zwracania - dobre słowo, bo się kojarzy z wymiotowaniem- ruchu do sieci TP). I jeszcze ta kara.. Ciekawe jest, że w decyzjach można wpisać byle gów**, bo i tak sądy rozpatrują sprawy formalnie a nie merytorycznie.

 • 0

  49. ~Greg  2007-08-28 21:42:20  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Poczekaj myslałem, że w przypadku tego jednego punktu napisałeś o BSA z dostępem na poziomie IP zarządzanym. Tak zrozumiałem, ponieważ nie słyszałem, aby UKE chciał wprowadzić 1 LPSS do obsługi całego kraju w RIO. Rozumiem doskonale teraz o co Ci chodzi i brak mi słów z powodu głupoty UKE. Pewnie Pani Prezes zdaje sobie sprawę, że zamist ukarać TP to narozrabiała i szykuje sobie miejsce pracy w Tele2.

 • 0

  50. ~Greg  2007-08-28 21:54:41  host: dlt172.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Nawet w rekomendacjach KE do rynków właściwych jest napisane, iz obowiązki regulacyjne mają być nakładane z uwzględnieniem topologii sieci w danym kraju członkowski, natomiast tutaj już mamy naruszenie logiki inżynierii ruchu, co jest pojęciem na tyle oczywistym, że nawet nikt o tym nie wspomina w zaleceniach. Poprostu brak mi słów.

 • 0

  51. ~ukenamuniu  2007-08-28 22:47:15  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: jeden punkt styku jest OK, ale tylko w przypadku, gdy op. chce świadczyć usługę połączeń międzynarodowych. Łyka ruch od TP i kieruje do Frankfurtu, Londynu czy tam gdzie ma łącza. Z zagranicy wpycha do sieci TP przez ten jeden punkt. Może znajdę na stronie uke lub MT rozporządzenie, to zacytuję zapis. (wiem, wiem.. zapisy to są spadkowe i do sądu polubownego, już mnie ktoś uczył)

 • 0

  52. ~ukenamuniu  2007-08-29 00:27:23  host: nat-go2.aster.pl

  Greg: znalazłem rozporządzenie MTiB z 1 marca 2006 r. w sprawie warunków korzystania z uprawnień w publicznych sieciach telefonicznych. Par.13.2. "Odmowa realizacji zlecenia preselekcji może być udzielona abonentowi wyłącznie w przypadku:... 2)BRAKU PUNKTU STYKU SIECI OPERATORA, O KTÓRYM MOWA W 10 UST1, z siecią, w której realizowane są usługi dostawcy wybranego przez abonenta w drodze preselekcji" Czyli wystarczy jeden punkt styku sieci PSTN TP S.A. z innym opem.

 • 0

  53. ~Greg  2007-08-29 09:07:27  host: 212.160.172.70

  Ale przecież nie mówimy tutaj o ruchu międzynarodowym, a więc to nic nie zmienia

 • 0

  54. ~empireus  2007-08-29 17:45:40  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

  Co do Panny A.S. mam mieszane uczucia. Z jednej strony faktycznie ktos wreszcie wzial sie do roboty i chcial dobrze, z drugiej zas strony chciala dobrze, ale wiecej zlego zrobila, niz dobrego. Owszem-wprowadzila konkurencje... Ale nie zatroszczyla sie o przyszlosc rozwoju infrastrukturalnego w naszym kraju.Zbyt mocno wspierala Netie i Tele2 majac gdzies innych mniejszych operatorow. Co do internetu, to najpierw powinna wymoc na duzych dostawcach obnizke cen dla mniejszych podmiotow, a dopiero pozniej wprowadzac pasozytnictwo dla wielkich, a ona zrobila to na opak i wciaz nic nie zrobila dla malych opow.Dzieki jej polityce padlo/padnie wiele srednich i malych firm. Chwala jej za to, ze wreszcie jej urzedu zaczeli sie wszyscy bac, ale z drugiej strony przykro mi, ze widziala w tym jedynie swoj interes, nie zadajac sobie trudu spojzec w przyszlosc. Boli mnie rowniez to, ze ona ma juz stolek w rn Netii albo/i Tele2 zapewniony, a ja dzieki jej nielogicznemu uporowi musze zwijac manatki i jechac na zmywak. Wracajac do polityki, to jesli PO wygra, to smiem twierdzic, ze Panne S. moga zostawic na stanowisku, a to dlatego, ze A.S. nie jest ze sPiSkowcow!!!! Wiadome jest, ze PiSuary i PO to dawny AWS i ze ona jest wlasnie z bloku poAWS-owskiego.Moze jedynie dostac prikaz, by mniej naciskala na TP.

 • 0

  55. ~empireus  2007-08-29 18:03:41  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

  Jej efekty pracy juz zaczynamy odczuwac. Znajomi juz nie moga wykupic wiekszych wolumenow pasma w GTS/Netii/TP itp. bo po prostu infrastruktura w PL nie byla gotowa na tak wielki boom. Wprowadzanie dzikiej konkurencji jest niszczace dla rynku. Naklada sie kary na TP o byle pierdole, ale nikt nie widzi razacych ledow innych operatorow. Malo tego-zgnojono TP a ja np. jako maly przedsiebiorca nie moge miec tych samych praw, co Netia/Tele2 i wciaz musze bazowac na wlasnej infrastrukturze... Nie bylo by w tym nic zlego, gdyby nie fakt, ze w konkurencji z promocjami 1,5roku za darmo zaczynam sie zastanawiac-dlaczego nikt nie chce dawac mi np. chleba/masla itp produktow za darmo... moge podpisac z jakims sklepem umowe, ze tylko u nich bede przez 3 lata robil zakupy!!! Czemu rzad nie wymusi na energetyce, zeby dawali prad za darmo??? Czemu wszyscy nagle uwzieli sie na informatyke, a nie dostrzegaja innych galezi gospodarki, gdzie mozna by obnizyc ceny? Do tego chore dofinansowania z UE na darmowy internet.... Czemu nikt z pieniedzy UE nie wybuduje elektrowni, ktora dostarczyla by mi za darmo prad? Czemu nikt nie zrobi autostrady, po ktorej ZA DARMO, BEZ OPLAT moglbym jezdzic samochodem? Tak oto moi drodzy mamy wielki bur...l w informatyzacji. Twierdzi sie, ze w PL jest sporadycznie malo regionow, gdzie tego internetu nie ma... BZDURA!!! W kazdej wsi jest co najmniej dwoch operatorow, a tam gdzie ich nie ma, powinno sie wlasnie wspierac lokalne inicjatywy, a nie dawac zarabiac szwedom, a nas wysylac na zmywaki... Obysmy sie w tych darmowych prezentach kiedys nie przejechali jako chlopi, bo wszystko wskazuje na to, ze niedlugo bedziemy miec zamiast faktycznej konkurencji sytuacje podobna jak jest w sieciach komorkowych, gdzie jest tylko 3-4 graczy i ze oni dyktuja nam warunki... Gdzie niby powinna byc konkurencja a jest ciagla stagnacja w okolicach 30-50zl/mies.

 • 0

  56. ~Jarekt  2007-08-30 14:01:30  host: ecy150.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Empireus - nikt nic nie zrobi z cenami Tele2 tak samo jak nikt nic nie zrobi z Twoimi cenami. kapitalizm opiera sie na swobodzie gospodarczej ktora wlasnie zakluca monopol - na calym swiecie dzialaja prawa/urzedy antymonopolowe wlasnie dlatego, ze caly system rynkowy przestaje dzialac w przypadku monopolu lub oligopolu. Dopuki zatem TP ma status operatora dominujacego doputy wszystko co robi bedzie podlegalo regulacjom. Dla mnie osobiscie bandycyzm i zlodziejstwo to bylo dzialanie UKE przez te wszystkie lata zanim pojawila sie Strezynska. To ile za tym lapowek stalo ze UKE nie wykonywal swoich obowiazkow pewnie nigdy sie nie dowiemy.....

 • 0

  57. ~empireus  2007-08-31 23:35:06  host: ema117.internetdsl.tpnet.pl

  Tam, gdzie rynek nie jest regulowany, tam nie ma az tyle monopoli i innych podobnych bzdur ;] Nie ma rowniez NIEZDROWEJ konkurencji, bo rynek sam wowczas sie ksztaltuje. A tak, to mamy aktualnie czasy, ze sa rowni i rowniejsi... Nie mow mi o czyms, o czym nie masz pojecia. Co do TP, to oni i tak beda monopolista dluuuugo, a to za sprawa, ze wciaz maja czysty zysk w postaci oplat od pasozytow ;) Nie zrobiono NIC, by ulatwic zycie firmom,ktore budowaly by SWOJA infrastrukture... teraz widzisz roznice?

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-105-205.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet