Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ciekawostki z dokumentacji przetargowej na 1800 MHz

Ciekawostki z dokumentacji przetargowej na 1800 MHz

Piszemy o tym pierwsi WitekT 13 Lutego 2013 15:01

8 0

Z dokumentacji przetargowej złożonej przez czterech operatorów komórkowych wynika, że każdy z nich w latach 2009-2011 zainwestował ponad 1 mld zł w infrastrukturę. Oświadczenia te zostały potwierdzone przez biegłych rewidentów. Ciekawe są też powody odrzucenia poszczególnych ofert.

Oferta nr 3 Centertela została odrzuca z powodu nieprzekroczenia minimum kwalifikacyjnego wynoszącego 1150 punktów. Operator ten otrzymał 1004 punkty, co wynikało z bardzo niskiej kwoty zaproponowanej za 5 MHz - zaledwie 1,5 mln zł.

Oferta nr 2 Polkomtela została odrzucona z powodu niepotwierdzenia "Za zgodność z oryginałem" kopii informacji o poniesionych wydatkach na infrastrukturę w latach 2009-2011.




Dwie oferty Sferii zostały odrzucone z powodu niezałączenia pełnego statutu spółki (brakujące strony) oraz braku dokumentów potwierdzających jego zmianę.

Trzy oferty Emitela zostały odrzucone ze względu na brak opinii biegłego rewidenta dotyczącej informacji spółki o poniesionych nakładach w sieć w latach 2009-2011. Co ciekawe, Emitel przedstawił niepotwierdzone informacje tylko za okres od 8. listopada 2010 roku do 30. grudnia 2011 roku. Dodatkowo, kopie dokumentacji przetargowej nie pokrywały się z oryginałem na kilkunastu stronach. Zdarzały się też problemy z zapisem oferowanych kwot (81.150.000 zł zostało zapisane słownie jako osiem dziesiąt milionów jeden milionów sto pięćdziesiąt tysięcy złotych).

Zobacz: Znamy zwycięzców przetargu na 1800 MHz!.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: centertel | emitel | p4 | polkomtel | ptc | sferia | uke

w sumie: 16
  • 5

    3. ~goral2099  2013-02-13 15:19:10  host: user-188-33-8-186.play-internet.pl

    2: I co? Nowy monopol byśmy sobie wyhodowali? Konkurencja dobra rzecz... przynajmniej dla klientów :).

  • 1

    4.  2013-02-13 15:22:50

    @2 ile by na tym 5-10Mhz wyciągnął? hahaha LTE potrzebuje do rozwinięcia skrzydeł dobrych 20Mhz, Networks, Plus i Play - jak znajdzie kasę - rozdają karty..

  • 0

    5. ~mirekb  2013-02-13 15:22:58  host: 46.204.118.140.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    to takie same przypadki jak w pierwszym przetargu na 1800 brak parafki na 1 stronie w PTC..

  • 0

    9. ~  2013-02-13 15:45:04  host: 89-71-52-196.dynamic.chello.pl

    "Z dokumentacji przetargowej złożonej przez czterech operatorów komórkowych wynika, że każdy z nich w latach 2009-2011 zainwestował ponad 1 mld zł w infrastrukturę." Ciekawe, ciekawe. Bo gdyby wzięli 2011-2012 to Play nawet nie miałby z czym startować :D A na poważnie, szkoda, że Orange nie ma nic. Dobrze, że dwie sieci wygrały. To pozwoli powalczyć z Plusem

  • 1

    10.  2013-02-13 15:48:06

    @8: Wystarczy mi to teoretyczne 150 Mbit/s Plusu, gdzie cudem jest osiągnięcie prędkości porównywalnej z HSPA+ DC Networks. O zasięgu nie wspominając.

  • -2

    11. ~Jerzy_Katowice  2013-02-13 16:30:25  host: 87-205-208-63.adsl.inetia.pl

    Co za bezsens! Odrzucanie ofert z pwodu braku parafki czy pomyleniu przy kserowaniu stron! Ile na tym mógł stracić budżet? Kto konstruował takie durne prawo? Czy ktoś odrzuciłny tańszą ofertę na samochód z powodu tego, że handlowiec zrobił błąd ortograficzny lub nie postawił gdzieś parafki? BEZSENS BEZSENS i BEZSENS!

  • 2

    12.  2013-02-13 16:45:35

    @11: Bezsens to fakt. Ale tak to jest z administracją państwową. Mi też raz uwalono jeden wniosek z powodów formalnych. Jak to głosi mądre powiedzenie: biurokracja jest zła nie dla tego że urzędnicy są źli czy przepisy, ale dlatego że w ogóle istnieje. A z drugiej strony to wydając kilkaset mln na pasmo stać ich żeby zapłacić kilkaset tysięcy dobrej kancelarii, która wszystkiego dopilnuje.

  • 3

    13. ~abc  2013-02-13 16:51:38  host: ip-78-30-97-15.free.aero2.net.pl

    smiech.. jak dla mnie przetarg ustawiony albo ci z orange czy sferi emitela itp maja studentow 1szego roku dietetyki w biurach i zarzadach..

  • 2

    14.  2013-02-13 16:59:13

    Jerzy_Katowice: tu jednak jest walka o wiele mln zł... A biorąc pod uwagę te emitelowe 82 mln zł, to jednak P4 i PTC dawało większą kasę...

  • 2

    16. ~@ Jerzy_Katowice, Zjadacz  2013-02-13 18:14:56  host: akh119.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Oferty na kilkaset milionów i takie błędy? Albo ktoś jest niekompetentny (jak za taką kasę robi błędy to nie chce znać podejścia ich do regulaminów za 60zł) albo celowe "błędy". Gdzieś kiedyś też był "błąd" zwany potocznie "LUB CZASOPISMA" i okazało się że to był drogi błąd. Tu chodzi o miliard złotych - nie chce wiedzieć jakie konsekwencje - czyli milionowe straty dla Państwa mogłyby powstać

  • -2

    17. ~bobek  2013-02-13 19:12:39  host: host194008069002.wiakom.pl

    A czy nie powinno być tak, ze ze względów formalnych jak się odrzuca wniosek, to można go poprawić? Brak parawki nawet najlepsza kancelaria wynajeta za grubą kasę może nie zauważyć, czy brak za zgodność z oryginałem. Chory ten kraj

  • 0

    18.  2013-02-13 19:19:23

    @17: To są błędy na poziomie podstawówki wiec co tu poprawiać? Ludzie biorą grubą kasę a słownie liczby nie umieją napisać czy też sprawdzić czy są pieczątki za zgodność... Najlepsza kancelaria za takie dziecinne błędy to skonczyla by swoja dzialanosc. Masz racje chory przez takich tłumoków;/

  • 0

    19. ~ciekawy  2013-02-13 19:59:27  host: 87-207-216-162.dynamic.chello.pl

    @WitekT Ile płaciła SFERIA za częstotliwości w swoich ofertach, da się to sprawdzić?

  • 1

    20.  2013-02-13 22:00:45

    Mogę tylko potwierdzić z (niestety) własnego doświadczenia że Emitel to banda ignorantów którzy mają problem nawet z tym co sami napiszą.

  • 0

    22. ~  2013-02-14 09:55:19  host: 84-10-245-119.dynamic.chello.pl

    To sprawia wrażenie jak by oferty pisane były na kolanie przez portiera, a nie kancelarie, jak sie w tak ważnym wniosku robi taaaaakie błędy to przepraszam ale trzeba byc upośledzonym - kilka osób powinno z hukiem wylecieć

  • 0

    23.  2013-02-14 10:13:46

    No niestey (mówię tobiorąc pod uwagę moje doświadczenia w tych sprawach), coraz więcej ludzi, specjalistów prawników w szczególności właśnie, uważa sie za nieomylnych, wszechwiedzących itd. Młodzi używają nowoczesnych systemów (jakby miało to podnieść ich prestiż albo samopoczucie?) gdzie takie właśnie sytuacje występują i np. kwota słownie jest generowana automatycznie w sposób debilny, stąd kwiatki wychodzą... Podobnie ze sprawą poświadczania za zgodność... Tu też obowiązują okreśłone zasady przedkłądania takich dokumentów organom i należy ich przestrzegać. Jednak wielu się wydaje, ze to innych dotyczy tylko? Natomiast jest wiele rzeczy gdzie miabym wątpliwości, np. fakt, ze Emitel za 2009 rok nie może podać informacji o nakładach, bo go nie było w 2009 roku. Że od 8 listopada 2010? no ciekawostka jest taka, że od tego dnia spółka istnieje dopiero... Ciekaw jestem czy ten przetarg tak gładko "przejdzie" jak się niektórym wydaje ;-)

Dodaj swoją opinię