Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ciekawostki numeracyjne - część XII

Ciekawostki numeracyjne - część XII

WitekT 23 Kwietnia 2007 13:23

0 0
PTC dostała nową pulę numeracyjną jako operator infrastrukturalny, a GTS Energis wykupił pulę dla operatora wirtualnego.

Nowy przydział dla PTC to 784 4-8, co oznacza, że w tej chwili firma ma dla wyróżnika 784 pulę 1-8.

GTS Energis otrzymał 10 tys. numerów jako operator MVNO - 699 60.

Zobacz: pełną listę numeracji operatorów MNO (plik XLS, 29 kB).
Zobacz: pełną listę numeracji operatorów MVNO (plik XLS, 24 kB).



Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6.  2007-04-23 14:13:01

    Racja ja mam stary numer z przed 5 lat - 609-430-xxx Numer co prawda wylaczony ale nie raz dzwonilem aby sprawdzic czy ktos go ma ;/ Przez 5 lat niestety nikt ... DLa mnie to jest glupotą pozyskiwac nowe numery gdy stare nie sa w uzyciu

  • 0

    7. ~  2007-04-23 14:25:20  host: c28-199.icpnet.pl

    @Adriand - ale to celowe działanie opa, numery nie mogą zbyt szybko wrócić do obiegu bo op zdaje sobie sprawę, że do nowego klienta mogą nieustannie wydzwaniać osoby, które spodziewają się po drugiej stronie - poprzedniego abonenta :) Każdy nr zanim wróci do obiegu - musi poleżeć jakiś czas! Ale fakt, 5 lat to dość długo, normą powinien być rok/dwa lata max.

  • 0

    8.  2007-04-23 14:41:06

    /ciekawe jest to że PTC dostaje numerację po troszku nawet nie caly prefiks a Centeltel hurtowo dostał numerację na 7 mln numerów.

  • 0

    9.  2007-04-23 14:41:48

    Już widziałem Startery Tak Tak z prefiksem 784 ...

  • 0

    10.  2007-04-23 14:42:41

    *3 znasz przypadki 2 latkow w orange bez doladowania.. mhmmm :) podaj przyklady :)

  • 0

    11. ~  2007-04-23 16:09:45  host: apn-100-182.gprsbal.plusgsm.pl

    DejwiD- masz racje wywalaja i to zaraz

  • 0

    12.  2007-04-23 18:01:43

    Pawrzes: to nie jest tak, że UKE wydziela numerację według ich uznania. UKE przydziela ją na wniosek zainteresowanego. Jeśli we wniosku jest KONKRETNY prefix, to UKE nie ma możliwości prawnych odmówić jego przydzielenia (o ile jest wolny). Jeśli nie-przydziela według własnego uznania. Jeśli PTC prosi o 500 tysięcy numerów, to dostaje 500 tysięcy. Jeśli Centertel o 7 milionów - tyle dostaje (i za tyle płaci).

  • 0

    13. ~patryk G.  2007-04-23 18:40:15  host: apn-100-191.gprsbal.plusgsm.pl

    mi orange planowo wyłączyli, tzn. dokładnie tego dnia, w którym było określone że konto wygaśnie. Do tej pory karta nie loguje się w sieci, to ją spuściłem w klopie.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2007-04-23 20:38:41  host: nat-go2.aster.pl

    muddy12: Wyróżnik sieci ruchomej to cyfry ABS (np.:601, 602). Cyfra S to 1 mln numerów. Nikt nie weźmie 500 tys. (połowy wyróżnika), bo inny operator wszedłby mu na ten sam wyróżnik. Można chyba wykupić wyróżnik i złożyć plan zakupu (przydziału) kolejnych 100 tys NN w ramach tego wyróżnika.

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2007-04-23 20:43:42  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: przy jakiejś info zapytałem się, czy w MVNO wirtualna jest sieć, czy operator. W tej info piszecie o przydziale numeracji dla operatora wirtualego. Chyba raczej to sieć Energisu będzie wirtualna, bo GTS Energis jest jak najbardziej rzeczywisty.

  • 0

    16.  2007-04-23 20:47:14

    ukenamuniu: hym... w sumie masz pewnie jakąś rację, na przyszłość będę bardziej uważał. ;)

  • 0

    17. ~  2007-04-23 21:22:30  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: chyba masz jakąś "autolupkę" założoną, bo jak napiszę WitekT, to się pojawiasz. Nie musisz uważać, są wirtualni operatorzy i nie poradzisz. Interesuje mnie inna sprawa. W Niemczech, przed NP, numerację "wirtualnym" przydzielał operator macierzysty (infrastrukturalny)i byli do niego uwiązani. Skończyło się to sprawą przed KE. U nas regulator przydziela numerację samemu MVNO (nie chcę napisać: wirtualnemu operatorowi). Jest to fajne, bo MVNO mógłby (może?) korzystać z różnych sieci macierzystych, w zależności od tego jaki jest zasięg i oferta.

  • 0

    18. ~ksza  2007-04-23 21:27:40  host: w3cache.tsi.tychy.pl

    @17: Wydaje mi się, że u nas zależy to od stopnia "wirtualności" operatora (to czy ma własną numerację, czy nie). Przykładowo taki mBank korzysta z numeracji Plusa...

  • 0

    19.  2007-04-23 21:53:29

    17: śmieszniej to będzie dopiero, jak wejdą wirtualni z własnym MNC (np. Tele2 - 260-04). ;)

  • 0

    20. ~ukenamuniu  2007-04-23 22:52:37  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: MNC (Mobile Network Code)jako wyróżnik sieci (!) wchodzący w skład numeru IMSI i nagłówka karty SIM jakoś mnie nie rajcuje. Jest za to jeszcze Mobile Network Colour Code (NCC). Dla bezkonfliktowej pracy sieci przygranicznych NRA ustalają z MoU/GSM kody NCC. Stację bazową określa kod BSIC stanowiacy kombinację NCC oraz BCC (Base station Colour Code- ustalany dla każdej komórki przez planistów sieci). Gdy abonent znajduje się w zasięgu dwóch stacji bazowych używających tej samej częstotlowości BCCH (Broadcast Control Channel)-nie jest możliwe rozróżnienie sygnałów tych stacji przy tej samej wartości kodu BSIC. Polsce przyznano trzy kody NCC. Jaki ma więc PLAY?

  • 0

    21.  2007-04-23 22:54:07

    ukenamuniu: mniej więcej kojarzę o co chodzi, ale tu za słaby jestem, żeby dyskutować. ;)

  • 0

    22. ~ukenamuniu  2007-04-23 23:18:24  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: aż strach robić nieprzystojne miny przy pisaniu, chyba podglądasz przez moją kamerę co piszę. Tylko kliknąłem do Ciebie a już była odpowiedź. Lub masz dar - jak Jerzy Dudek.

  • 0

    23.  2007-04-23 23:20:46

    ukenamuniu: ja po prostu jestem nienormalny i tyle - za dużo siedze przy kompie. ;)

  • 0

    24. ~ukenamuniu  2007-04-23 23:36:18  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: nie znalazłem takiego określenia w googlach pod "the best of". Dobranoc.

  • 0

    25. ~  2007-04-24 22:56:35  host: avo238.internetdsl.tpnet.pl

    ja nie rozumiem jednej rzeczy.. teraz zrobił się totalny bałagan z numerami. Kiedyś było jasne jak parzysty to Era, nie parzysty Plus z piątką na początku - Orange/Idea. dlaczego nie pozostać przy takim kluczu? z tego co widzę po załączniku numery zaczynające się np na 631 nie są przyznane... a może to chodzi o to żeby nie mieszać komórek ze strefami telefonii stacjonarnej? bo ja innego racjonalnego wytłumaczenia nie widzę. nawet nie wiecie jak się cieszę że mam numer "607" na nic go teraz nie zmienię ;)

Dodaj swoją opinię