DAJ CYNK

Ciekawe statystyki VoIP FreecoNet

WitekT

Wydarzenia

FreecoNet ujawnił statystki za dwa miesiące działania swojej najnowszej usługi - TelAreny. Pokazują one wyraźnie, że konkurencja jest najlepszym narzędziem wymuszającym spadek cen - napisała firma w komunikacie.

FreecoNet ujawnił statystki za dwa miesiące działania swojej najnowszej usługi - TelAreny. Pokazują one wyraźnie, że konkurencja jest najlepszym narzędziem wymuszającym spadek cen - napisała firma w komunikacie.

Działająca od lutego bieżącego roku nowa usługa FreecoNet - TelArena - ma już kilka tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Korzystają oni z możliwości wykonywania tanich połączeń na numery spoza FreecoNet, o które na TelArenie walczą niezależni operatorzy i zawsze wygrywa najtańszy. W chwili obecnej o połączenia te rywalizuje trzech dużych operatorów: EuroTelekom, GTS Energis oraz Netia, a w najbliższych dniach grono to powiększy Deutsche Telekom. Od tych operatorów można otrzymać za darmo numer telefonu z większości stref numeracyjnych w Polsce (w tym także testowo ze strefy 039, z której i do której połączenia są zawsze traktowane jak rozmowa lokalna).

Na arenie walki o krajowe połączenia, w ciągu dwóch pierwszych miesięcy działania TelAreny, najlepiej radził sobie EuroTelekom. Zrealizował on prawie 76% połączeń, 14% GTS Energis, a 10% Netia. Na najpopularniejszych kierunkach, np. Kraków, Warszawa czy Łódź można dzwonić już za 5 groszy brutto za minutę przy sekundowym naliczaniu. Za rozmowy na mniej popularne kierunki zapłacimy do 9 groszy brutto. Dodatkowo Netia uprzywilejowuje połączenia do swoich abonentów oferując do nich tańsze połączenia o 1 grosz niż do innych osób.

Rozmowy za granicę najczęściej obsługiwał GTS Energis (74,3%), natomiast pozostałe 25,7% przypadło w udziale EuroTelekom, który połączenia te obsługuje dopiero od połowy marca. Netia w tych statystykach nie występuje, ponieważ skupia się tylko na połączeniach krajowych.

Na początku działania TelAreny najtańsze połączenie za granicę kosztowało 32 grosze brutto, natomiast obecnie, na najpopularniejszych kierunkach (np. USA, Wielka Brytania, Niemcy) można dzwonić już za 11 groszy brutto. Spodziewana jest jednak dalsza obniżka cen na tych kierunkach. W najbliższych dniach na TelArenie pojawi się nowy operator - Deutsche Telekom, który z pewnością powalczy o obsługę połączeń zagranicznych.

Najwięcej połączeń komórkowych zrealizował EuroTelekom - prawie 40%, pozostali operatorzy mieli udział na poziomie około 30%. Jednak trzeba tu zaznaczyć, że Netia obsługuje te połączenia dopiero od 20. marca i to ona wiedzie prym przy obsłudze tych połączeń (realizuje od tego czasu około 80% wszystkich połączeń komórkowych TelAreny). Ceny połączeń na telefony komórkowe zaczynają się od 32 groszy brutto za minutę połączenia.

Z zestawień tych widać wyraźnie, że każdy operator TelAreny znalazł swoją niszę, w której jest zdecydowanym liderem: EuroTelekom przy połączeniach krajowych, GTS Energis - zagranicznych, natomiast Netia przy połączeniach komórkowych.

FreecoNet przyciąga nie tylko niskimi cenami połączeń, ale ma też nową ofertę - tanie urządzenia VoIP. By je zdobyć, wystarczy doładować konto FreecoNet kwotą minimum 100 zł, a połowa tej kwoty stanowić będzie rabat na zakup urządzenia VoIP w sklepie internetowym. Szerzej pisaliśmy o tym w tej wiadomości.

TelArena jest usługą FreecoNet - platformy VoIP, która umożliwia darmowe rozmowy pomiędzy zarejestrowanymi na niej numerami telefonów (nie ma znaczenia, od jakiego operatora pochodzą te numery i w jakich krajach mieszkają ich użytkownicy). Na numery nie zarejestrowane we FreecoNet można dzwonić przez operatorów obecnych na TelArenie lub innego, VoIP albo stacjonarnego. Za każdym razem, kiedy użytkownik FreecoNet dzwoni na numer nie zarejestrowany na platformie, operatorzy na TelArenie walczą o możliwość zrealizowania jego połączenia i zawsze wygrywa najtańszy. Użytkownikiem FreecoNet może zostać każdy, kto dysponuje stałym dostępem do Internetu. Dzwonić można albo za pośrednictwem komputera (za pomocą darmowego oprogramowania i słuchawek z mikrofonem), albo przez zwykły telefon podłączony do subsydiowanej przez FreecoNet bramki VoIP. Rejestracja numeru we FreecoNet lub otrzymanie nowego numeru z większości stref numeracyjnych w Polsce odbywa się za pośrednictwem strony internetowej www.freeconet.pl.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: FreecoNet