Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ciągle problemy z dotacją na "ostatnią milę"

Ciągle problemy z dotacją na "ostatnią milę"

WitekT 13 Listopada 2009 23:49

0 0

Dotacje UE na doprowadzenie sieci do użytkowników końcowych na etapie tzw. "ostatniej mili" będą dostępne we wszystkich województwach dopiero w przyszłym roku. Na razie mogą się o nie ubiegać firmy telekomunikacyjne tylko z sześciu województw, a do końca roku z kolejnych trzech-czterech - pisze serwis rpkom.pl.
Problemem są niedokładne mapy dostępu do sieci, z których wynika, że większość mieszkańców kraju mieszka w zasięgu infrastruktury umożliwiającej dostęp do sieci o przepływności 2 Mb/s. Mapy sporządzały samorządy, przede wszystkim na podstawie… danych z TP. W efekcie, lokalni dostawcy Internetu mieli trudności z załatwieniem formalności związanych z inwestycją. Problemy znane są od początku roku, o czym szerzej pisaliśmy w tej wiadomości. Nowe mapy mają być dostępne dopiero w przyszłym roku.

Źródło tekstu: rpkom.pl     

Dodaj do:
w sumie: 5
 • 0

  1. ~Damian  2009-11-14 01:45:22  host: v06-02.opera-mini.net

  Niedługo by się okazało że wszyscy są w zasięgu prawdziwie szybkiego Internetu i nie ma wykluczenia cyfrowego. Ciekawe czy TP wspomniała o "braku możliwości technicznych " rządzący są nadal spowolnieni intelektualnie i skoro jest tak pięknie z dostępem do sieci to czemu tylko 60% ma dostęp do niej a tylko kilka % do szybkiej ?

 • 0

  2.  2009-11-15 01:54:25

  temat został poruszony na spotkaniu niezależnej grupy ISP. UKE jednak zaczeło współpracować niezaleznie, bo projekt z firmą ITTI coś podejrzanie nie wypalił. Wg mapek nawet w środku gór był swobodny dostęp do łącza 2 Mbps+

 • 0

  3. ~n  2009-11-15 04:13:59  host: public-gprs45120.centertel.pl

  Bo to urzędasy poszli ma skróty. Zamiast zapytać się swoich mieszkańców (czyt. wyborców) powysyłali zapytania do tp o ilość i prędkości świadczonych usług na terenie swojej gminy. Tak było im łatwiej, po prostu nie trzeba było za bardzo ruszać tyłków.

 • 0

  4. ~AS  2009-11-15 13:42:08  host: 77.252.181.207

  pamiętam to spotkanie z firmą ITTI w Katwicach . Śmiech na sali :)

 • 0

  5. ~beznick  2009-11-15 15:17:13  host: 86-21-n1.aster.pl

  Damian: odpowiedź i wnioski zależą od pytania. Jeżeli pytanie brzmi: jakie obszary gminy mają potencjalną możliwość dostępu np. XMb/s (nie pyta nikt o sieć/drutki), to na mapie kreśli się okręgi, których środkiami są DSLAM a promień wynika z przepływności, technologii, tłumienności przeliczonej przez "fi" przewodów na długość łącza. Jak kółka pokrywają obszar gminy- nie ma białych plam. Odpowiedź więc jest na tak (potencjalny zasięg) nawet jeśli w gminie tylko kilkanaście osób ma 2Mega, bo nie ma linii. Dalej, jeżeli pytanie brzmi: ilu abonentów może być przyłączonych na 2Mega, to liczy się wolne porty w gminie (w DSLAM) i podaje np. 1278, co nie oznacza, że istnieje sieć dla tylu abonentów. Tak to pytają..

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-23-20-236-61.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz pomysł z aparatami chowanymi w obudowie smartfonu?

Oppo Find X oficjalnie

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet