Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Chiny kontynuują blokowanie Internetu

Chiny kontynuują blokowanie Internetu

orson_dzi 24 Stycznia 2017 17:17

4 3

internet

Po wprowadzeniu utrudnień w działaniu popularnych serwisów internetowych Chiny ograniczają sieci VPN.

Chińskie prawo przypomina obecnie te stosowane w Rosji - jeśli dany serwis internetowy posiada dane mieszkańców Chin, to muszą być one przechowywane na serwerach na ternie kraju. Oprócz tego państwo wymaga cenzurowania treści zamieszczanych przez użytkowników. Tym sposobem Chińczycy mają problem z dostępem do takich serwisów jak Facebook, Twitter czy YouTube. Ale jak się okazuje na tym nie kończy się ograniczanie wolności w sieci.




Najnowsze ograniczenia dotyczą sieci VPN. Może zacznijmy od tego czym jest VPN. Mówiąc w skrócie jest to technologia, która pozwala na stworzenie bezpiecznego połączenia pomiędzy siecią domową, a dowolnym urządzeniem podpiętym do Internetu. Czyli z dowolnego miejsca, mając połączenie z Internetem, możemy połączyć się z urządzeniami podpiętymi pod naszą sieć domową (np. wszystko co jest połączone z domowym routerem). W ten sposób można zarządzać dyskami sieciowymi, a także wykorzystywać takie połączenie do uzyskania obrazu z kamer monitoringu. Z takiego rozwiązania korzystają też sieci korporacyjne, udostępniając swoje zasoby dla osób pracujących zdalnie.

Wracając do Chin, od tego tygodnia żadna sieć VPN nie może działać bez uzyskania zgody miejscowej władzy. W przeciwnym wypadku sieć jest nielegalna, a korzystanie z niej jest przestępstwem. Nie do końca jasne jest w jaki sposób Chiny chcą egzekwować zakaz. Jak informuje The Washington Post, głównym celem ograniczeń mają być firmy świadczące usługi po sieci VPN dla zwykłych obywateli. Duże korporacje raczej mogą dalej pracować w spokoju.

Źródło tekstu: South China Morning Post; The Washington Post; wł     

Dodaj do:

Tagi: vpn | chiny | internet

w sumie: 15
  • -2

    1. ~vbs  2017-01-24 17:31:27  host: www.torproject.org

    waszington post to taki sam zerowy poziom dziennikarstawa i obłudy jaki serwuje nam Wybiorcza i fakt to co antypolskie zawsze na łamach tych gazetek jest, to samo Woshington P- dzieniakrswo na najniższym poziomie , czmu nie napisza o inwigilacji w USESami obywateli tylko gdzie indziej się doszukują problemu a sami cenzuruja newsy np. PRO LIFE stowarzyszenia sa cenurowane .
    Hipokryzja najwyższych lotów!

  • -1

    2. ~平靜7  2017-01-24 18:02:06  host: afch92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Chiny kontynuują blokowanie Internetu ??? Podejrzewam że ktoś lub coś zaczęło za dużo Calmować:-D

  • 0

    3. ~  2017-01-24 18:20:23  host: user-94-254-226-174.play-internet.pl

    Ciekawe kiedy wprowadzą to u nas

  • 0

    4.  2017-01-24 18:26:58

    "Te prawo" jprdl!

  • 0

    5. ~Xxxxx  2017-01-24 18:27:50  host: public-gprs354513.centertel.pl

    A co z tunelami po ssh ?

  • 0

    6. ~平靜7  2017-01-24 18:27:56  host: afch92.neoplus.adsl.tpnet.pl

    3. Tusk chciał wprowadzić, ale były masowe protesty i to nie przeszło.
    akta...

  • 0

    10.  2017-01-24 18:39:06

    Cie choroba! A ja już się wystraszyłem bo myślałem że to Rosjanie ten portal przejęli. Tyle zmian ostatnio...

  • 1

    11.  2017-01-24 18:47:50

    to co tam sie dzieje jest przerazajace i nie ma co teog porownywac do sytuacji w polsce

  • 0

    12. ~781  2017-01-24 19:02:14  host: apn-46-77-195-39.dynamic.gprs.plus.pl

    frasag; jesteś z małopolskiego?

  • 0

    13.  2017-01-24 19:14:15

    @12: nie jestem, ale to chyba niezbyt daleko. Pozdrawiam Cię z Górnego Śląska.

  • 1

    14.  2017-01-24 19:35:45

    #1 Czy z informacji zamieszczonej powyżej wynika jakiekolwiek odniesienie co do poziomu dziennikarstwa WP lub Wyborczej? Z Twojej wypowiedzi wynika za to jasno jakie poglądy reprezentujesz. Nie przywłaszczaj sobie wyłączności ocen w zakresie antypolskości i hipokryzji, bo to jest żenujące biorąc pod uwagę postępowanie oraz dziennikarstwo czegoś, co zapewne czytujesz. Twoja wypowiedź, jak i moja odpowiedź nie są merytoryczne i jako takie powinny zostać stąd usunięte przez moderatora.

  • 0

    15. ~王金栋  2017-01-25 01:22:46  host: 95.83.254.250

    Myślę że znajdą się sposoby na obejście i tego...

  • 0

    16. ~781  2017-01-25 06:35:29  host: apn-31-2-42-226.dynamic.gprs.plus.pl

    @ frasag. Dziękuje. Moją uwagę zwrócił wpis Cie choroba, mieszkałem w małym miasteczku woj.Śląskie, graniczymy z Małopolskim, i za miedzą, dużo starszych ludzi tak mówi.

  • 0

    17.  2017-01-25 09:27:50

    @781: ten zwrot to z audycji radiowej z Sołtysem Kierdziołkiem- jeśli dobrze pamiętam to był Jerzy Ofierski. Zawsze tak zaczynał swoje wystąpienia. A urodziłem się gdzieś w centralnej Polsce.

  • 1

    18. ~Play  2017-01-25 10:23:21  host: n07-06-03.opera-mini.net

    Jak to co będzie? Będą pakiety, ale znikać będą kiedy chcą. "Play - my inaczej nie umiemy"

Dodaj swoją opinię