Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Chiński smartwatch wysyła dane użytkownika do producenta

Chiński smartwatch wysyła dane użytkownika do producenta

orson_dzi 3 Marca 2016 20:29

12 1

Chińska elektronika kusi niskimi cenami. Nie zawsze jednak warto decydować się na zakup taniego gadżetu, o czym świadczy przykład jednego ze smartwatchy.

Zegarek o wdzięcznej nazwie U8 Watch Smart U watch Phone można nabyć na stronie producenta za 17 dolarów. Sprzęt tani, wysyłka darmowa, urządzenie współpracuje z iOS i Androidem, wyświetla powiadomienia, łączy się ze smartfonem przez Bluetooth... spełnia wszystkie podstawowe funkcje smartwatcha.




Po uruchomieniu zegarka zapewne każdy od razu będzie chciał go sparować ze smartfonem. Po instalacji oprogramowania i udzieleniu odpowiednich uprawnień, bez których będzie ono bezużyteczne, zegarek nawiązuje połączenie z nieokreślonym adresem IP. Jak się okazuje, aplikacją służąca do parowania smartwatcha ze smartfonem automatycznie uaktywnia wysyłanie danych użytkownika na serwery producenta znajdujące się na terenie Chin.

Źródło tekstu: Irongeek; wł     

Dodaj do:

Tagi: chiny | smartwatch

w sumie: 25
  • 0

    6.  2016-03-03 21:18:08

    Wystarczy zainstalować jakąś nieoficjalną aplikację do obsługi zegarka. Problem z głowy ;)

  • 2

    7. ~bobbi  2016-03-03 21:31:28  host: aepk19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    "nawiązuje połączenie z nieokreślonym adresem IP. ... wysyłanie danych użytkownika na serwery producenta znajdujące się na terenie Chin "
    Jeśli nieokreślony IP to skąd wiadomo że do Chin ? :-)

  • 0

    8.  2016-03-03 21:32:19

    Czyżby kolejne próby straszenia ludzi, żeb chińskie firmy są niedobre? Tylko przepłacona elektronika od znanych firm dobra? Wystarczy kupować z rozwagą i nadać tylko potrzebne uprawnienia z poziomu telefonu. Da się wszystko ustawić.

  • 2

    9. ~Adam  2016-03-03 21:47:14  host: 188.146.10.118.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    8@ Ty jesteś świadomym użytkownikiem. Tu nie tyle chodzi o straszenie, co przestrzeganie że nie za wszystko płacimy pieniędzmi. A co jak co, lecz musisz się zgodzić że to nowy kierunek zagrożenia. Bez regulacji na rynku ChRL, najłatwiej stać się ofiarą "technologicznych koni trojańskich".

  • 0

    10. ~  2016-03-03 21:51:42  host: apn-37-249-83-51.dynamic.gprs.plus.pl

    Też mi news. Takie rzeczy robi większość chińskiej (i nie tylko chińskiej) elektroniki. Wiem na 100% że któryś z chińskich smartfonów miał zaszytego wirusa w sofcie i wysyłał swoją zawartość na chińskie serwery. Nie oszukujmy się - wszystkie smartfony to robią i co najważniejsze robią to w pełni legalnie zgodnie z "warunkami licencji". Ja tam wolę starą poczciwą nokię. Co najwyżej można ją podsłuchać jak każdy inny telefon ale na pewno nie wykraść jej zawartość. Sami pchamy swoje karki w obroże, a potem się dziwimy skąd "oni" to wszystko mają.

  • 0

    11. ~bobbi  2016-03-03 21:57:15  host: aepk19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @xander21 Też odnoszę podobne wrażenie. A w tym wypadku news wygląda na próbę dyskredytacji producenta. Widać cena urządzenia jest na tyle atrakcyjna, że nie w smak konkurencji. A tak swoją drogą.. na podanym źródle informacji przez autora nie ma o tym informacji... ciekawe.

  • 0

    12.  2016-03-03 22:35:28

    @11 też mi to tak wygląda. Prawda jest taka, że obecnie u praktycznie każdego producenta wygląda to podobnie. Akurat jak dla mnie, zbieranie danych przez Chińczyków jest mniej szkodliwe niż przez Amerykanów, bo Ci drudzy wpływają na prawo na całym świecie i są znani z manipulowania oraz wpływania na rządy / organizacje i instytucje innych krajów.

  • 0

    13. ~Mexille  2016-03-03 22:44:39  host: 8.37.225.129

    Chyba jest dostępny w Carrefour, 80zł.

  • 0

    14. ~  2016-03-03 23:14:01  host: apn-37-249-83-51.dynamic.gprs.plus.pl

    #12: Nic się nie martw - za chwilę Chińczycy zajmą miejsce Amerykanów. Stanie się to szybciej niż myślisz. Jakby nie było, to od agresji Chin na Rosję rozpocznie się III Wojna Światowa.

  • 0

    15.  2016-03-04 00:02:29

    Przecież tytułową funkcję zawarli prawie dosłownie w nazwie urządzenia.. ; )

  • 0

    16. ~asf  2016-03-04 00:48:36  host: public-gprs516344.centertel.pl

    Nie jestem entuzjastą chinoli i ich elektroniki ale czy taki gogiel wraz ze swoim androidem to nie są platformy szpiegowskie?
    A te ich zgody wymuszane, lokalizowanie przez wifi dopóki nie dokopiesz się w menu i nie wyłączysz, a wszystko "pomóż nam ulepszyć" "będziemy anonimowo wysyłać" " nie będziemy gromadzić" i tym podobne pier.....onie, kto to tak naprawdę wie i sprawdzi co taki smartfon wysyła bez lub z twoją wymuszoną zgodą?

  • 0

    17. ~Maq  2016-03-04 00:49:30  host: edj65.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wysyła jakieś dane do producenta? Serio? A był ktoś łaskaw w ogóle sprawdzić jakie on te dane wysyła tam? Litości. Większość oprogramowania (preinstalowanego jak i z marketu) wysyła mniej lub bardziej wrażliwe dane swoim autorom.
    Nawet hamerykanski Windows 10 przy domyślnych ustawieniach spieguje na potęgę.

  • 0

    18.  2016-03-04 01:06:59

    Ja mając pierwszy raz od 2 lat androida, doznałem szoku. Każda aplikacja prosi dostępu do mmsów. Po cholerę im mmsy? Musiałem zablokować w ustawieniach prywatności.

  • 0

    19. ~  2016-03-04 01:20:13  host: 162-157-255-130.dynamic.t-mont.net.pl

    @18: Też w głowę zachodzę, po co np. bankowi dostęp do moich zdjęć i filmów na moim smartfonie?

  • 0

    20. ~  2016-03-04 08:36:55  host: apn-46-77-124-10.dynamic.gprs.plus.pl

    #19: A może po to żeby cię np skompromitować hipotetycznymi zdjęciami z twojego smartfonu jeśli takowe znajdowałyby się na nim w przypadku gdybyś kandydował na jakieś prestiżowe stanowisko a komuś innemu by to nie odpowiadało? Nie oszukujmy się. Wszystkie te instytucje bardzo sprawnie wymieniają się informacjami o nas. Dlaczego nie inwigilować więc zwłaszcza zdjęć?

  • 0

    21. ~  2016-03-04 08:52:49  host: apn-46-77-124-10.dynamic.gprs.plus.pl

    #17: Źle to ująłeś. Nie nawet, a zwłaszcza Windows 10 szpieguje na potęgę. Da się to załatwić w ciągu minuty prostą aplikacją o nazwie Shut up 10, ale czy nawet przy wyłączonych wszystkich suwakach przestaje szpiegować? Szczerze w to wątpię. Zauważyłem np, że przy wyłączonym suwaku dotyczăcym telemetrii, proces ten i tak pojawia się od czasu do czasu jako aktywny. Dlatego korzystam z Linuksa. Jeśli szpieguje, to na pewno nieporównywalnie mniej niż jakikolwiek Windows.

  • 0

    22. ~jerry  2016-03-04 09:41:03  host: 80.50.127.22

    co polecacie na blokowanie uprawnień programów?

  • 0

    23. ~  2016-03-04 10:07:27  host: 178-36-195-150.adsl.inetia.pl

    Moze inaczej: KAZDY smartwatch wysyla dane do producenta.

  • 0

    24. ~@18  2016-03-04 12:52:34  host: user-94-254-161-166.play-internet.pl

    Ja nie kojarzę czegoś takiego w ustawieniach, możesz mnie jakoś naprowadzić?

  • 0

    25. ~Lol  2016-03-04 13:34:38  host: trbo04d.trbo.yandex.net

    @22 zmiane na telefon bez androida

Dodaj swoją opinię