Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Charytatywne SMS-y bez VAT-u

Charytatywne SMS-y bez VAT-u

WitekT 18 Lutego 2010 10:51

0 0

Jest szansa, że jeszcze w tygodniu Ministerstwo Finansów pokaże projekt zwolnienia z VAT SMS-ów charytatywnych. Zapowiedział to w czasie posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi wiceminister finansów Maciej Grabowski - pisze Gazeta Wyborcza.

Ujawnił, że zwolnienie będzie zależało od spełnienia kilku warunków. Ubiegająca się o nie organizacja charytatywna będzie musiała mieć zezwolenie na prowadzenie zbiórki. Potrzebna też będzie umowa organizacji z operatorem telekomunikacyjnym. Operator nie będzie pobierał opłaty od organizacji i rozliczy się z nią w określonym terminie.




Dziś każdy dobroczynny SMS tak jak inne SMS-y obłożony jest 22-proc. VAT. Jeśli więc darczyńca wysyła SMS-a za 6,10 zł, to do organizacji charytatywnej tak trafia 5 zł, reszta zasila budżet państwa. W 2008 roku z dobroczynnych SMS-ów fiskus zebrał przeszło 4 mln zł.

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~w  2010-02-18 11:03:36  host: 90-156-93-101.magma-net.pl

    co z charytatywnymi połączeniami głosowymi i "ich" Vat-em

  • 0

    3.  2010-02-18 11:09:12

    marnet: przy dużych akcjach i dużych organizacjach - idzie 100%.

  • 0

    4. ~Alek  2010-02-18 11:11:54  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    A co ze zwykłymi połączeniami i ich VATem? Kiedy Ministerstwo Finansów przedstawi projekt zwolnienia z VAT zwykłych połączeń? To byłby prawdziwy postęp, a nie jakieś kolejne łatki korupcjogenne...

  • 0

    5.  2010-02-18 11:14:07

    od dawien dawna powinno nie być VATu na tego typu SMSy!!! Co to za pomoc gdzie jeszcze państwo zarabia?!

  • 0

    6. ~Alek  2010-02-18 11:17:28  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    @5: Generalnie słusznie -- ale nie pełne. Co to za zakup chleba, gdzie jeszcze państwo zarabia?! Co to za zakup paliwa, gdzie jeszcze państwo zarabia?!...

  • 0

    7. ~impassive  2010-02-18 11:18:38  host: gaja.tpnet.pl

    Czy Tusk już zniósł podatek Belki? PO żarliwie obiecywała przed wyborami.

  • 1

    8.  2010-02-18 12:12:24

    @7 PO nie tylko to obiecało:-P i zadnej obietnicy nie dotrzymalo wiec nie martw sie;-)

  • 0

    9. ~kwas  2010-02-18 12:39:08  host: 91.209.116.35

    @2 @4 mysle ze w dzisiejszych czasach tak marginalna sprawa nie trzeba sie zajmowac... uzytkownicy komorek wysla smsa uzytkownicy telefonow stac. zadzwonia, ale... sprawdz sobie statystyki z WOSP, jaki jest stosunek pol. glos do smsów. Prawie nikt juz z tego nie korzysta... a smsy sa bardzo popularne

  • 1

    10.  2010-02-18 12:40:00

    Ta zmiana przepisów przyniesie jedynie zmniejszenie wpływów dla organizacji charytatywnych i taki jest zamiar Ministerstwa Finansów. Obecnie większość smsów na te cele wysyłana jest z numerów firmowych. Podmioty gospodarcze odliczają VAT na podstawie faktur, a kwoty darowane (w wysokości netto, czyli bez VAT) zaliczają do kosztów jako wydatki na usługi telekomunikacyjne. Po zmianach przepisów, kwoty za wysłane smsy na cele charytatywne będę wyszczególnione na fakturze jako zwolnione od VAT, z podaniem opisu (bo taki jest wymóg ustawowy i tylko wtedy można zastosować zwolnienie od VAT lub stawkę mniejszą niż 22 %). Tym samym należności za takie smsy będą odrębnie wyszczególnione na fakturach, a tym samym nie będą zaliczane do kosztów (na podstawie ustawy o podatku dochodowym darowizny nie są kosztem). Oznacza to, że kosztami smsów pracodawca będzie obciążał pracownika, osobę korzystającą z telefonu służbowego, a jeśli tego nie uczyni, to i tak darowizny nie zaliczy do kosztów firmy, którymi pomniejsza podstawę wyliczenia podatku dochodowego. Abonenci będący właścicielami firm też zapewne nie będą tak hojni jak dotychczas, bo od tej pory będzie to dla nich neutralne podatkowo (dotychczas odliczali VAT, a kwotę netto zaliczali do kosztów w całości jako usługi telekomunikacyjne).

  • -1

    11. ~kwas  2010-02-18 12:40:12  host: 91.209.116.35

    @4 nie widze w tym zadnego wielkiego postepu ?? i nie widze roznicy w korupcjogennosci :)

  • 0

    12. ~z  2010-02-18 13:37:52  host: 77-254-80-139.adsl.inetia.pl

    paanstwo zrezygnowalo ze seojej dzialki, a operatorzy?

  • 1

    13. ~Alek  2010-02-18 14:37:05  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    @11: Brak VATu na rozmowy i SMSy to będzie postęp. Zamiast płacić 100 PLN za fakturę, będę mógł zapłacić ~82 PLN. Czyli wiecej towaru za mniejszą cenę ==> postęp. Co do korupcji: a myślisz, że "glejt" na charytatywność nie będzie "kosztował"?

  • 0

    14. ~Zenon  2010-02-18 15:06:38  host: merkury.rentrans.pl

    @Marnet ale w treści newsa jest napisane: "Operator nie będzie pobierał opłaty od organizacji i rozliczy się z nią w określonym terminie." jako jeden z warunków zwolnienia z VAT smsów, więc całe 100% trafi do organizacji charytatywnej.

  • 0

    15. ~Kaszub  2010-02-18 15:18:56  host: host-89-191-167-139.tvteletronik.pl

    Pic na wodę! Skoro w Orange możesz doładować normalnie konto o 50 zł za 42 złote. Nikt tutaj nie może dokładać (kupujesz z normalnej firmy legalnie). Czyli organizacja kupi doładowanie o nominale 50 za 42 i zarobi (zyska) 8 złotych?

  • 1

    16. ~Alek  2010-02-18 15:38:06  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    @15: Swoją drogą to jest bardzo ciekawe zagadnienie z punktu widzenia przepisów podatkowych: skoro kwota doładowania _zawiera_ VAT, to nie może być w _całości_ zużyta na opłaty zwolnione z VAT. Bo wtedy doszłoby do sytuacji, że operator od 50 PLN doładowania musi odprowadzić 8 PLN VATu i 50 PLN na cele charytatywne... Naprawdę, czy nie prościej po prostu znieść VAT?

  • 0

    17. ~Ant  2010-02-18 17:30:10  host: chello089078035245.chello.pl

    @10: Ciekawe i trafne spojrzenie na sprawę tylko po czym wnosisz "...większość smsów na te cele wysyłana jest z numerów firmowych"? Co do reszty to fakt może stworzyć to więcej problemów niż korzyści.

  • 0

    18.  2010-02-19 08:32:58

    Marek-KRK: dokładnie będzie tak jak piszesz. Ile to SMS-ów było wysłanych z potrzeby serca a płaciła za nie np. duża spółka:) Teraz będzie to widoczne. Wielu pracowników ma limity typu 100, 200 czy ileś tam zł i nikt nie wnikał gdzie pracownik dzwonił, czy wysyłał SMS-y

  • 0

    19. ~  2010-02-19 08:41:47  host: ind138.internetdsl.tpnet.pl

    @18: SMSy wysyłane były nie tylko ze służbowych komórek i tych zarejestrowanych na firmę. Faktycznie tutaj może i bedzie ich mniej chociaż trudno to przewidzieć tak naprawdę ale za to od osób prywatnych może tych SMSów być więcej.

  • 0

    20. ~Alek  2010-02-19 09:34:03  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    A nie sądzicie, że wysyłanie _prywatnych_ SMSów Premium, zwłaszcza w "dużej ilości", ze służbowej komórki jest nieuczciwością?...

  • 0

    21.  2010-02-19 15:36:27

    Nie widzę tego rozwiązania. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą upływu terminu zapłaty za usługi telekomunikacyjne. Oznacza to, że w przypadku zakupu doładowania w dacie zapłaty operator nalicza VAT. Tym samym, w chwili zakupu doładowania na żądanie nabywcy wystawia faktury z VAT. Jak więc można będzie wysłać smsa bez VAT ? Podobny problem dotyczy usług telekomunikacyjnych wykonywanych w ramach kwoty abonamentu. Abonament płaci się z góry wraz z VAT. Niemożliwe więc będzie wysyłanie charytatywnych smsów w ramach puli środków z abonamentu, więc tylko jako dodatkowa pozycja doliczana poza abonamentem.

Dodaj swoją opinię