DAJ CYNK

Certyfikacja GMS i korzyści z tego płynące

msnet

Rozrywka

Google zapowiedział na początku 2017 roku, że będzie wprowadzał w urządzeniach bez certyfikacji GMS ograniczenia w ich funkcjonalności, które obejmą dostęp do Sklepu Play i aktualizacji systemu.



Google zapowiedział na początku 2017 roku, że będzie wprowadzał w urządzeniach bez certyfikacji GMS ograniczenia w ich funkcjonalności, które obejmą dostęp do Sklepu Play i aktualizacji systemu.

Android jest najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym świata. Oprogramowanie z logiem robota wspiera pracę nawet 85%-88% urządzeń sprzedawanych w Polsce. Od jakiegoś czasu Google wprowadza proces certyfikacji smartfonów, co ma być przejawem troski giganta z Mountain View o zapewnienie użytkownikom odpowiedniego komfortu i stabilności działania ich smartfonów. Jednym z producentów, który oferuje smartfony z certyfikacją Google Mobile Services jest wrocławski mPTech.

Sprawa jest absolutnie ważna i przełomowa, a zapowiedzi Google jak najbardziej rzeczywiste - powiedział Radosław Trzeba, członek zarządu mPTech. Już teraz przygotowując i testując system do nowych urządzeń takich jak smartfony myPhone lub Hammer, jeszcze przed uzyskaniem certyfikacji, spotykamy się z przypadkami blokowania pewnych usług Google np. dostępu do Sklepu Play. Brak możliwości instalacji aplikacji sprawia, że funkcjonowanie smartfonów jest ograniczone.


Radosław Trzeba

Amerykańska firma zdecydowała, że tylko jej partnerzy mogą starać się o certyfikat Google Mobile Services. W Polsce jedynym takim producentem jest właśnie mPTech. A co GMS w ogóle daje? Jest to przede wszystkim gwarancja, że:

  • dany system oraz smartfon zostały przygotowane przez producenta zgodnie z wytycznymi Google,
  • wszystkie aplikacje Google'a, które znajdują się w oprogramowaniu urządzenia i są możliwe do zainstalowania, są wolne od złośliwych programów oraz wirusów,
  • wszelkie aktualizacje i poprawki systemu będą odpowiednio działały na sprawdzonym systemie.



Urządzenie producentów, którzy nie dostaną certyfikatów GMS, mogą nie mieć dostępu do aktualizacji systemu oraz popularnych aplikacji, takich jak Gmail, Google Maps i YouTube. A jeśli już będą dostępne, to mogą nie działać prawidłowo.

Przy okazji warto zwrócić uwagę na kolejne zagadnienie, którym jest czysty Android. Jest to system taki, jakim stworzyła go firma Google, bez zbędnych, spowalniających nakładek czy aplikacji obciążających jego działanie. Systemem takim chwalą się między innymi Motorola, Nokia, a na naszym rynku również myPhone. Czysty Android daje użytkownikom realne korzyści. Wspomniani producenci w swoich smartfonach - w przeciwieństwie do innych firm - stosują system bez reklam i niepotrzebnych aplikacji, dzięki czemu każdy użytkownik ma nieograniczoną i dowolną możliwość personalizacji swojego smartfonu. Czysty Android na ogół też płynniej działa i łagodniej się obchodzi z energią zgromadzoną w akumulatorze.

W obliczu zachodzących zmian, fakt czy dany smartfon posiada GMS oraz czysty Android powinien być brany pod uwagę jako pierwsza, najważniejsza cecha nowego modelu. Bez tego nawet zaawansowany procesor i duża ilość pamięci RAM nie rozwiążą problemu ograniczenia do sklepu Google Play - największego miejsca z aplikacjami na świecie - przekonuje firma mPTech.

Zobacz: mPTech pochwalił się osiągnięciami i przedstawił ofertę na 4Q2017
Zobacz: Ruszyła kampania społeczna "Bo najważniejszy jest głos. Usłysz Skolimów"

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: mPTech