Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Ceny nie wzrosną mimo przyjętego audytu

Ceny nie wzrosną mimo przyjętego audytu

WitekT 24 Września 2007 09:54

0 0

Anna Streżyńska, prezes UKE, zdecydowała, że nie dopuści do podwyżek stawek w rozliczeniach Telekomunikacji Polskiej z operatorami alternatywnymi. Taki scenariusz teoretycznie grozi po podjęciu decyzji o zaakceptowaniu kalkulacji kosztów przedstawionej przez TP - pisze Gazeta Prawna.

Raport z rachunkowości TP po raz pierwszy w historii został zatwierdzony przez audytora - Ernst&Young. TP twierdziła na łamach Gazety Prawnej, że prezes UKE musi go przyjąć, skoro podpisał go audytor.




Zdaniem Streżyńskiej, w przypadku niektórych opłat TP przerzuca na pozostałych klientów koszty związane z tym, że traci abonentów np. na rzecz operatorów alternatywnych. Prezes UKE nie zaakceptuje podwyżki opłat za WLR, BSA i LLU. Według niej, koszty świadczenia tych usług nie były przedmiotem audytu.

Zatwierdzone zostaną za to zaproponowane przez TP stawki tzw. płaskich rozliczeń międzyoperatorskich (PSI). Tu cena jest o 250% większa niż obowiązująca obecnie. Alternatywni operatorzy wykorzystują PSI, by oferować abonamenty, w których opłacone są pakiety do 2000 min. rozmów miesięcznie. Jednak Streżyńska twierdzi, że TP wyliczyło tą stawkę dla usługi, która nie jest oferowana. Bez zmiany ma dzięki temu pozostać stawka na PSI zawartym w dotychczasowych decyzjach.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 46
  • 0

    27. ~ATP  2007-09-24 16:23:19  host: 212.160.172.70

    @24: tak sobie zinterpretowałem "...tyle powinniśmy poczekać..." za dużo Sherlocka, za mało Holmesa:) - sorry 1. bezprawna decyzja to taka, która trafi do sądu i tak zostanie przez sąd oceniona; pewnie jest sporo różnych aktów prawnych sprzecznych z konstytucją, ale nie wszystkie trafiają do TK 2. TP jest na giełdzie, własicielem nie jest państwo polskie, a ze oprócz graczy giełdowych głównie francuskie... też bym wolał amerykanów, albo brytyjczyków, ale polski rząd tak zdecydował 3. to problem złożony i niejedna dyskusja tu już była:) polskie prawo jest dostosowane do prawa europejskiego w tym zakresie i chyba tylko w 2 lub 3 krajach jest osobno abo i ADSL (to ulubione przez UKE benchmarki), wiec to nie jest takie oczywiste; TP zrobiła to w pierwszym możliwym terminie od kiedy UKE zaczął żądać, bo wcześniej Urząd się nie domagał - a ze trwało ile trwało... jak ktoś próbował coś kiedyś wdrożyć w systemach TP to rozumie (choć niekoniecznie akceptuje, bo to doskonały przykład wag the dog ze strony IT), dla osób spoza to sprawa nie do pojęcia:)

  • 0

    28. ~neostrada orange  2007-09-24 16:27:26  host: bed207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    bardzo mnie ciekawi jak będą argumentować obrońcy TP, jeżeli Orange wprowadzi możliwość instalacji neostrady (inna nazwa zapewne) na planie socjalnym czy wtedy będzie się opłacało?

  • 0

    29. ~Greg  2007-09-24 16:30:02  host: 212.160.172.70

    Wiadomość od: () IP: 212.160.172.70 Poza tym jest jeszcze jedna kwestia, a mianowicie PSI. Streżyńska twierdzi, iż nie jest to usługa, która została przez z nią wprowadzona, dlatego stawki w starych umowach pozostaną w niezmienionej postaci. To również jest nonses, bo wyliczenia UKE opierały się na celowo zaniżonych danych. Teraz wykonano wyliczenia realne (zaudytowane zresztą), które jednoznacznie wskazują na wprowadzenie usługi poniżej kosztów. Mamy tu kolejny błąd UKE.

  • 0

    30. ~Greg  2007-09-24 16:32:43  host: 212.160.172.70

    Poza tym usługa jest ta sama.

  • 0

    31. ~ds  2007-09-24 16:33:51  host: mail2.dzbank.pl

    @ATP 2) wiem, wiem, 'sami sobie' (rękoma naszych polityków) zgotowaliśmy ten los. 3) wiem, że takiej zmiany nie robi się z dnia na dzień i nie wystarczy, aby jaśnie ustawodawca naniósł odpowiedni tekst na papier i już jest zrobione. Ale też wiem, że w zależności od tego, na ile to dla firmy korzystne, może ona to zrobić szybciej lub wolniej. Teraz mam aster, więc mi to (...) ale wcześniej irytowała mnie strasznie konieczność posiadania dla mnie zupełnie zbędnego gadżetu jakim jest tel stacjonarny i to jeszcze za min 50.

  • 0

    32. ~Greg  2007-09-24 16:47:16  host: 212.160.172.70

    28: Centertel to odrębna firma. Jak każdy przedsiębiorca na tym rynku ma prawo wnioskować o dostep na socjalnym, a TP nie może odmówić. Wszystko jest zgodne z prawem i niczego Twoje stwierdzenie nie dowodzi. Poza tym Centek przecież ma prawo być konkurencyjny. Inne opy mogą brać na socjalnym BSA, więc dlaczego Centek nie może? Przeciez to jest sytuacja wykreowana przez przez UKE.

  • 0

    33. ~  2007-09-24 17:06:05  host: brb35.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a skad taka pewnosc ze UKE nie ma racji??? Juz kilka razy przeliczyliscie sie na swoich "racjach" placac kary. Gdybyscie byli firma fairplay i nie bylibyscie tak pazerni na kase to nikt by sie was nie czepial. Ciekawe jak te koszty zostaly policzone skoro macie ponad 2 miliardy zlotych zysku. Czytajcie na 2 miliardy okradliscicie Polskie spoleczenstwo.

  • 0

    34. ~Greg  2007-09-24 17:09:42  host: 212.160.172.70

    33: czyżby zazdrość przemawiała przez Ciebie??? :))

  • 0

    35.  2007-09-24 17:35:49

    Ja - Panowie i Panie - jestem przez najbliższy czas (pewnie koło dwóch tygodni) wyłączony z życia portalu. Nie całkowicie, ale jestem na zwolnionych obrotach. Powód poznacie za miesiąc, jak mi się to uda załatwić. ;) Co do odpowiedzi na pytania - poczekam jeszcz chwilę na finalne decyzje i wtedy pod tamtym newsem się wypowiem. Będę czekał na argumentację UKE. :)

  • 0

    36. ~Greg  2007-09-25 10:59:17  host: 212.160.172.70

    kolega mi zwrócił uwagę na jedną kwestię. Jakby ktoś miał wątpliwości to powtórzę, co już wielokrotnie na Telepolis mówiłem, iż jestem osobą prywatną i to sa moje prywatne poglądy.

  • 0

    37. ~ds  2007-09-25 12:25:36  host: 213.77.11.50

    @Greg (#36): no teraz to gadasz dokładnie jak Kwaśniewski. Oczywiście miejsce twojej pracy ani trochę nie wpływa na twój punkt widzenia?

  • 0

    38. ~ATP  2007-09-25 14:05:27  host: 212.160.172.70

    nawet TP zdrowego rozsądku niejest w stanie zabić:) to tak, jakbyś przyjął, że wszyscy urzędnicy po przejęciu władzy przez PiS nagle stali sie fanami IV RP i jeszcze @33 - społeczeństwo dostało wszystkie pieniądze za TP od rządu w postaci kiełbasy wyborczej, rent, emerytur itp. teraz społeczeństwo dostaje od TP 19% podatku dochodowego; zysk firmy jest jej sprawą - czy to jest tp, czy PPHU Jarmax bo jeśli zaczynamy mówić, ze ktoś zarobił za dużo to wchodzimy w komunizm to tak, jakbyś powiedział, że Red Bull okrada społeczeństwo bo koszt produkcji puszki to 60-70gr, a cena 5zł - wredni złodzieje, proponuję udac sie do nich z IRCh-ą żeby przestali okradać społeczeństwo

  • 0

    39. ~ukenamuniu  2007-09-25 20:29:29  host: nat-go2.aster.pl

    Greg: tu i w innych wiadomościach wdajesz się w dyskusję z gośćmi (dzieciakami?)zupełnie nie rozumiejącymi o czym piszesz, lub mającymi w wielkim niepoważaniu każdego z TP. Jesteś mądrym facetem, więc bądź ponad przycinki. Napisz raz a dobrze i nie odpowiadaj, niech się tumany denerwują, że ich lekceważysz.

  • 0

    40. ~franek  2007-09-25 21:38:42  host: cjq66.neoplus.adsl.tpnet.pl

    cos mi sie zdaje, że tp jak każda przerośnieta firma nie potrafi sobie poradzić z kosztami; i w tym leży jej problem; do tego dochodzi niesprawnośc w zarzadzaniu i gotowe; rozsna koszty; klienci niezadowoleni; traca monopol; zaczynaja sie nerwoe ruchu; a konkurencja coraz silniejsza...

  • 0

    41. ~ukenamuniu  2007-09-25 22:02:53  host: nat-go2.aster.pl

    franek: szeryf naszego misteczka ma swoje widzenie świata. Jeżeli audyt wykazał (?), że został przestrzelony (in minus) koszt utrzymania łącza w BSA, WLR i LLU w decyzjach Biura Szeryfa, to szeryf dużo może sobie "nie dopuszczać". To raczej TP nie odpuści. Najpierw strzelanina w samo południe a potem pociąg o 15.10 do Yumy.

  • 0

    42. ~ds  2007-09-26 08:37:45  host: 213.77.11.50

    Och ty wszechwiedzący, pośród nas malutkich, @ukenamuniu, widzę, że nie rozumiesz, że nie tylko konieczność (gdyby taka istaniała) ale i czas "dopuszczenia" ma znaczenie. Można "dopuścić" już dziś a można odwlekać i 2 lata (to akurat w stylu tpsy). Wtedy tpsa poczuje się jak klient co chciał neo bez abo: w prawie było zapisane, że mu wolno, a w praktyce przez 3 lata było zupełnie inaczej. Prawo sobie, życie sobie.

  • 0

    43. ~ukenamuniu  2007-09-26 19:21:34  host: nat-go2.aster.pl

    ds: dobrze napisałeś, że prawo sobie a życie sobie. O ile rzeczywiście audyt wykazał, że stawki są za niskie, to jak można mówić: nie dopuszczę do podwyżek stawek w rozliczeniach TP z operatorami alternatywnymi. Jeżeli szeryf naszego miasteczka lepiej od audytora wie jakie są koszty utrzymania łącza, to powinien nakazać TP obniżenie ceny abonamentu PSTN

  • 0

    44. ~ukenamuniu  2007-09-28 21:11:06  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT, jeszcze coś: W tytule są ceny, w wiadomości koszty oraz stawki i opłaty. Co z tego zrozumie chłop i robotnik (że o prostym inżynierze nie wspomnę).

  • 0

    45. ~danda  2007-10-03 18:18:08  host: 212.160.172.70

    pożyjemy zobaczymy ;)

  • 0

    46. ~j  2010-03-12 19:04:11  host: aayb46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    212.160.172.70 witek tys renia!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swoją opinię