DAJ CYNK

Centralna Baza Rachunków zmieni podejście do tajemnicy bankowej

LuiN

Prawo, finanse, statystyki

Ministerstwo Finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków, która zbierać będzie dane na temat tego, czy i z jakich usług finansowych korzystamy. Dostęp online do bazy będzie miało kilkanaście podmiotów.



Ministerstwo Finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków, która zbierać będzie dane na temat tego, czy i z jakich usług finansowych korzystamy. Dostęp online do bazy będzie miało kilkanaście podmiotów.

Nowe narzędzie Ministerstwa Finansów ma za zadanie m.in. ułatwienie wykrywania działalności przestępczej. Centralna Baza Rachunków będzie typowała podejrzane rachunki na podstawie analizy zbieranych metadanych. Ministerstwo otrzyma też bardziej szczegółowe informacje, takie jak numer telefonu czy adres e-mail, podane podczas wykonywanych przez nas operacji finansowych.

Te operacje to nie tylko zakładanie rachunków bankowych czy korzystanie z usług kredytowych, ale też kontakty telefoniczne, e-mailowe czy internetowe z bankiem, korzystanie z usług parabankowych, zakup kryptowaluty czy przechowywanie gotówki w skrytkach bankowych. Ministerstwo Finansów chce tym sposobem połączyć informacje o aktywności w Internecie z informacjami o rachunkach bankowych.

Do tych metadanych dostęp będzie miało od ręki kilkanaście podmiotów, takich jak policja czy urzędy skarbowe i to bez jakiejś specjalnej kontroli. Jedynie informacja o wysokości zgromadzonych środków i ich źródle póki co nie znajdzie się w Centralnej Bazie Rachunków i pozostanie pod kontrolą sądów.

Jednocześnie trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które rozszerzają uprawnienia policji i np. pozwalają zainstalować podsłuch "w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem".

Zdaniem Fundacji Panoptykon, proponowane zmiany w prawie spowodują dalsze zaburzanie równowagi między uprawnieniami służb a prawami obywateli - po niedawnych zmianach wprowadzonych ustawą "antyterrorystyczną".

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Flickr

Źródło tekstu: Fundacja Panoptykon, Rządowe Centrum Legislacji