Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centralna Baza Rachunków zmieni podejście do tajemnicy bankowej

Centralna Baza Rachunków zmieni podejście do tajemnicy bankowej

LuiN 18 Stycznia 2017 16:39

6 3

prawo 745

Ministerstwo Finansów chce utworzyć Centralną Bazę Rachunków, która zbierać będzie dane na temat tego, czy i z jakich usług finansowych korzystamy. Dostęp online do bazy będzie miało kilkanaście podmiotów.

Nowe narzędzie Ministerstwa Finansów ma za zadanie m.in. ułatwienie wykrywania działalności przestępczej. Centralna Baza Rachunków będzie typowała podejrzane rachunki na podstawie analizy zbieranych metadanych. Ministerstwo otrzyma też bardziej szczegółowe informacje, takie jak numer telefonu czy adres e-mail, podane podczas wykonywanych przez nas operacji finansowych.

Te operacje to nie tylko zakładanie rachunków bankowych czy korzystanie z usług kredytowych, ale też kontakty telefoniczne, e-mailowe czy internetowe z bankiem, korzystanie z usług parabankowych, zakup kryptowaluty czy przechowywanie gotówki w skrytkach bankowych. Ministerstwo Finansów chce tym sposobem połączyć informacje o aktywności w Internecie z informacjami o rachunkach bankowych.




Do tych metadanych dostęp będzie miało od ręki kilkanaście podmiotów, takich jak policja czy urzędy skarbowe i to bez jakiejś specjalnej kontroli. Jedynie informacja o wysokości zgromadzonych środków i ich źródle póki co nie znajdzie się w Centralnej Bazie Rachunków i pozostanie pod kontrolą sądów.

Jednocześnie trwają prace nad zmianami w Kodeksie karnym, które rozszerzają uprawnienia policji i np. pozwalają zainstalować podsłuch "w celu ujawnienia mienia zagrożonego przepadkiem".

Zdaniem Fundacji Panoptykon, proponowane zmiany w prawie spowodują dalsze zaburzanie równowagi między uprawnieniami służb a prawami obywateli - po niedawnych zmianach wprowadzonych ustawą "antyterrorystyczną".

Źródło tekstu: Fundacja Panoptykon, Rządowe Centrum Legislacji     
Źródło zdjęć: Flickr

w sumie: 77
  • 2

    58. ~pabloki  2017-01-19 15:42:21  host: 188.146.168.241.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    i pomyśleć jacy łaskawcy wprowadzaja dobrą zmianę oczywiście " w trosce o nasze bezpieczeństwo".

  • 2

    59.  2017-01-19 16:14:58

    @47 G...no prawda, nie akceptuję durnych niepotrzebnych przepisów i rejestracji policyjnego państwa pisowskiego, bo to jest ich państwo, wszystkich będzie jak ich już nie będzie. A dlaczego nie podasz krajów które nie mają rejestracji? I jak istnieją bez tego?

  • 2

    60.  2017-01-19 16:18:22

    @up Miało być do @48 ; @55 Bzdura kompletna, wymieniałem nierejestrowane karty bez problemu.
    @57 A walka z "ubustwem" ortograficznym też jest zapisana w rządach dobrej zmiany?:-D

  • 0

    61. ~job  2017-01-19 16:19:24  host: host94231094.microchip.net.pl

    Strach się bać.

  • 0

    62.  2017-01-19 16:26:19

    60 - ciekaw jestem, w której to sieci wymieniali niezarejestrowane, utracone karty?

  • 0

    63.  2017-01-19 16:31:51

    w tylu bazach funkcjonujemy na codzień i to całkiem nieświadomie, ze jedna mniej, jedna więcej juz chyba róznicy większej nam nie robi

  • 1

    64. ~gość  2017-01-19 16:50:13  host: public-gprs172933.centertel.pl

    @62 W Orange, poszedłem z numerem kuionym na allegro, odpakowanym uruchomionym starterem (nie miałem go z sobą) podałem nr. telefonu, koleś przyniósł kartę sim wklepał coś do kompa i powiedział że jeszcze dziś będzie aktywna. I tak też było.

  • 2

    65. ~  2017-01-19 16:52:04  host: goq1.internetdsl.tpnet.pl

    oo minusy lecą, pisowczyki i na telepolisie siedzą, dostali po 500 i dziadują dalej na darmowym internecie, jeszcze będziecie płakać krokodylimi łzami, pislam nas czeka i tyle a nie ''dobra zmiana'', dopiero rok rządzą, teraz jest etap testowania ludu ile praw da sobie odebrać, protestów nie ma poza jakimiś emerytami kodziarzami, najlepsze pomysły mają w szafie

  • 1

    66. ~a-go  2017-01-19 19:17:42  host: 89-76-169-234.dynamic.chello.pl

    Widocznie obecna władza boi się swoich wyborców... Żyję już na tyle długo, by obecne metody sprawowania władzy móc porównywać z tym, co pamiętam i z czym walczyło się. Są tożsame... Dawne zniewolenie zostało nam narzucone, a obecne wybraliśmy (nie ja!) sobie sami. Jest mi wstyd za współobywateli...

  • 2

    67. ~a-go  2017-01-19 19:21:49  host: 89-76-169-234.dynamic.chello.pl

    #54 Przykładem demokracji są również Stany Zjednoczone. Kupiłem tam kartę AT&T i nikt nie żądał ode mnie dokumentów...

  • 1

    68. ~a-go  2017-01-19 19:23:28  host: 89-76-169-234.dynamic.chello.pl

    #55 Duplikat karty wydano mi w TT, gdy podałem numery, na które najczęściej dzwoniłem...

  • -2

    69. ~playako  2017-01-19 19:45:23  host: user-94-254-241-195.play-internet.pl

    jak przeszkadza, to emigracja czeka

  • 0

    70.  2017-01-19 19:50:35

    @68: siostra załatwiała duplikat w Play, bo sima ktoś zakosił podczas pobytu w szpitalu (telefon zostawił). Ale nie wiem o co pytali- kilka lat temu to było.

  • 0

    71.  2017-01-19 20:23:04

    70). Pierwszy raz słyszę o zajumaniu karty sim
    :-D :-D :-D

  • 0

    72.  2017-01-19 20:58:21

    @71 Calm7: No dla mnie też to dziwne- ale telefon był wart może 30 zł- nowy kosztował poniżej 60 zł. Może to inny pacjent zabrał sim dla kasy? nie wiem- może myślał że tam jest kilka setek a tam kilka zł było.

  • 0

    73. ~pszemeq  2017-01-19 21:33:14  host: 78-131-213-129.tktelekom.pl

    Budowa takiego systemu, który zapewniał by oczekiwany, wysoki poziom bezpieczństwa jest trudne i drogie oraz wymaga rygorystycznych przepisów eksploatacji. Niestety znając naszą administrację państwową ( niezależnie od aktualnie będących przy władzy) mam obawy co do budowy takiego systemu. Zbyt duża będzie (obawiam się) pookusa żeby zrobić coś taniej czy zbyt duża chęć i kolejka osób do grzebania w danych...

  • 1

    74. ~  2017-01-20 21:17:05  host: 87-205-55-85.adsl.inetia.pl

    "Normalni" będą zakładali konta za granicą, a nienormalni nie mają wyboru. Tak jak z kartami sim.

  • 0

    75.  2017-01-22 16:53:50

    Chiny Ludowe

  • 0

    76.  2017-01-22 17:22:15

    Jak nie ma gdzie powciskać kolegów do pracy, to trzeba miejsce pracy stworzyć. Ciekawe ile nas wszystkich ten nowy urząd będzie kosztował. Misiewicze będą mieli potworzone stanowiska. Jeden już siedzi w MON. Brawo PiS

  • 0

    77.  2017-01-22 22:09:20

    Czy to było konsultowane z członkami Układu Wyszehradzkiego?

Dodaj swoją opinię