Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu

Centrala krajowego systemu powiadamiania ratunkowego będzie w Radomiu

sirmark 11 Stycznia 2008 15:56

0 0

Prawdopodobnie 1 stycznia 2009 roku ruszy w Radomiu Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR), obsługujące całe województwo mazowieckie. Będzie się tam też mieścić Centrum Nadzoru i Monitoringu wszystkich 16 CPR-ów, tworzących ogólnopolski system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112.

Jak powiedział w czwartek w Radomiu dyrektor departamentu zarządzania kryzysowego i spraw obronnych MSWiA Zenon Sobejko, prace nad radomskim CPR są najbardziej zaawansowane ze wszystkich tego typu placówek powstających w Polsce.

Województwo mazowieckie znacznie wyprzedza pozostałe, bo CPR w Radomiu jest już prawie gotowy. W innych województwach centra są dopiero na etapie projektowania - powiedział Sobejko.

Zaznaczył, że w najbliższym czasie uruchomione zostaną pieniądze z rezerwy celowej Ministerstwa Zdrowia, co umożliwi dalsze prace nad budowaniem spójnego systemu powiadamiania ratunkowego.




Budynek CPR w Radomiu jest już praktycznie przygotowany, pozostaje do wykonania cały zakres działań związanych z teleinformatyką, czyli wyposażenie w stacje robocze, serwery, centrale telefoniczne i oprogramowanie.

Sobejko podkreślał, że w radomskim CPR znajdować się będzie także "serce" systemu, czyli Centrum Nadzoru i Monitoringu wszystkich CPR funkcjonujących w pozostałych 15 województwach. Koszt całej inwestycji przekroczy 15 mln zł. Zapowiedział, że zanim radomski CPR ruszy, przeszkolonych zostanie około 200 osób, które znajdą tam prace w charakterze operatorów.

Według Sobejki, 1 stycznia 2009 roku to także realny termin, kiedy na terenie Mazowsza dzwoniąc na numer 112 z telefonu komórkowego dodzwonimy się bezpośrednio do CPR w Radomiu. Nie wykluczamy jednak dalszego funkcjonowania tzw. dziewiątek (telefonów alarmowych policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego - PAP). One jeszcze przez lata będą działać, obok telefonu 112.

Zgodnie z planem do końca 2010 roku w Polsce powinien powstać krajowy system obsługi zgłoszeń alarmowych na numer 112. System ten będzie oparty na 16 wojewódzkich centrach obsługi zgłoszeń alarmowych, czyli Centrach Powiadamiania Ratunkowego. CPR będzie punktem przyjmowania i przekierowywania zgłoszeń alarmowych kierowanych na numer 112 do właściwej jednostki policji, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 15
  • 0

    1.  2008-01-11 18:15:23

    O dajcie spokój. Kto wogóle wybrał takie miasto!

  • 0

    2. ~  2008-01-11 18:32:01  host: p05-08.opera-mini.net

    A co Ty chcesz od tego miasta ?

  • 0

    3. ~Paweł  2008-01-11 19:08:23  host: grf98.internetdsl.tpnet.pl

    W łodzi masz dela i wystarczy

  • 0

    4. ~ukenamuniu  2008-01-11 21:08:48  host: nat-go2-1.aster.pl

    ha, ha. Ciekawe kiedy TP się dowie, że ma przestać kierować ruch "112" z sieci stacjonarnej do ok. 320 powiatowych stanowisk Państwowej Straży Pożarnej a z sieci ruchomych do ok 320 stanowisk Policji - jak to robi obecnie - i zacząć kierować do CPR-ów. Wcześniej dobrze by było określić/wybudować może jakies łącza do central TP, może też by się przydały jakieś numery rutingowe. Jeszcze: a jak MSWiA będzie "przekierowywało" połączenia z CPR do powiatów? VoIP-em?

  • 0

    5. ~sim  2008-01-11 21:21:16  host: apn-77-112-135-241.gprs.plus.pl

    Templariusz, o co ci chodzi?

  • 0

    6. ~ukenamuniu  2008-01-11 21:41:29  host: nat-go2-1.aster.pl

    sim: mam do Ciebie pytanie: z jaką prędkością ściągasz w GPRS?

  • 0

    7. ~poznaniak  2008-01-11 22:42:18  host: 80.51.91.252

    gdzie leży ta dziura? :>

  • 0

    8. ~ddluk  2008-01-12 10:40:22  host: user-89-108-231-72.mobile.playmobile.pl

    Jak to wyprzedza pozostale miasta ?? A Warszawa ?? A Katowice ktore juz sa gotowe i funkcjonuja od dawna ?? pracowalem przy wdrozeniu Katowickiego i powiem tyle, super sprawa.

  • 0

    9.  2008-01-12 17:22:07

    ukenamuniu: Zanim to ruszy (bo już zdaje się rusza z 10 lat) to mam nadzieję, że nie będzie już tepsy stacjonarnej i problemów:)

  • 0

    10. ~ukenamuniu  2008-01-12 21:20:48  host: nat-go2-1.aster.pl

    piotrM: na stronie uke.gov.pl znajduje się zaproszenie do zgłaszania się chętnych do budowy bazy danych. Zmiana ustawy Pt (art 77 i 78) nakazuje Prezesowi UKE prowadzenie bazy PLI CBD. Poniżej notatka ze spotkania grupy technicznej z 10.01.2007, w której napisano: "Na koniec spotkania Zastępca Prezesa UKE poinformował także o planowanej lokalizacji fizycznej elementów systemu PLI-CBD (UKE Borucza i IŁ Warszawa-Miedzeszyn) oraz o wstępnych planach dotyczących terminu jego uruchomienia - najlepiej na koniec września 2007 a w ostateczności na koniec 2007 r. Ponadto przedstawił oczekiwania UKE w zakresie połączenia systemu z operatorami". Jak widzisz już zdążono to zrobić przed upadkiem sieci stacjonarnej - bo mamy rok 2008 (wiem, że błąd, ale pożartować nie można?)

  • 0

    11. ~PIOTR  2008-01-13 15:05:06  host: aaag38.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Wczoraj musiałem wykręcić 112 na terrytorium Słowacji.. jakież moje było zdziwienie gdy po dwóch sekundach!!! telefon odpowiedział! Pani mówiła po Słowacku i ANGIELSKU! Po prostu rewelacja! W Katowicach... czekasz 40-50 sekund zanim cokolwiek się stanie, Pan policjant do którego zostałem kiedyś połączony - kompletny ignorant, do tego bezczelny. Yh.. jednak nasi sąsiedzi lepiej potrafią sobie radzić z problemami.

  • 0

    12. ~  2008-01-13 23:01:10  host: emw82.internetdsl.tpnet.pl

    Według nowej ustawy taki CPR będzie obsługiwał całe województwo, a nawet kilka. Zwykłe CPR-y obsługiwały tylko powiat. Teraz będą obsługiwały przynajmniej województwo. Np. olsztyński CPR będzie w Elblągu. Ma ich być, jak dobrze pamiętam, 12 i maja powstać do 2010 roku. Wymagania są znaczne, bo taki dyspozytor musi oprócz podstawowych języków dla nr 112 (rosyjski, angielski i niemiecki) także, a może przede wszystkim…. podstawowe zagadnienia z podstaw leczniczych, strażackich i policyjnych.

  • 0

    13. ~ukenamuniu  2008-01-14 20:59:25  host: nat-go2-1.aster.pl

    CPR-ów ma być 16 + radomski. O nich i o znajomosci języków przez oparatorów, tworzeniu połączeń konferencyjnych jest na http://www.mswia.gov.pl/portal/pl/2/4356/ Gdzieś u konkurensji Telepolis widziałem materiał o organizacji systemu 112. Poszukam.

  • 0

    14. ~ukenamuniu  2008-01-14 21:35:09  host: nat-go2-1.aster.pl

    http://www.telix.pl/artykul/ogolnopolski-system-obslugi-numeru-r atunkowego-112-w-radomiu-3,20735.html tu jest koncepcja systemu 112 z ładna mapką.

  • 0

    15. ~ukenamuniu  2008-01-14 21:44:01  host: nat-go2-1.aster.pl

    powtórka z historii: kopiowanie długiego linka od WitkaT. Po skopiowaniu, wklejeniu i kliknięciu usunąć %20 między literką "r" a "atunkowego".

Dodaj swoją opinię