Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centertel wspólnie z P4 chce walczyć o szybki Internet

Centertel wspólnie z P4 chce walczyć o szybki Internet

Q! 20 Sierpnia 2012 09:09

0 0

Centertel zamierza połączyć siły z P4 i wspólnie startować w przetargach - powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska. Co o tym pomyśle sądzi P4?

Obie spółki miałyby powołać nowy podmiot, który startowałby w przetargach na częstotliwości niezbędne do świadczenia usług transmisji danych w technologii LTE. Pomysł na utworzenie spółki pojawił się w 2010 roku, jednak ostatecznie nie został on zrealizowany.

Obecnie pomysł powrócił wraz z przetargiem na częstotliwości 1800 MHz, który ma zostać ogłoszony 20. sierpnia. W przyszłym roku ma ruszyć natomiast przetarg na częstotliwości 800 MHz. Szerzej o tym pisaliśmy, odpowiednio, w tej oraz tej wiadomości.




Pomysł ten może jednak nie dojść do skutku, gdyż P4 nie jest nim oficjalnie zainteresowany. Jak powiedział Dziennikowi Gazecie Prawnej Marcin Gruszka, rzecznik Play, co do samej koncepcji wspólnego startu w przetargach jesteśmy jak najbardziej za. Zapytany czy jego firma podpisze z Centertelem we wrześniu umowę na powstanie spółki odpowiedział, że nie chcemy rozmawiać na ten temat przez media.

Według Dziennika Gazety Prawnej, deklaracja Centertelu o planach powołania spółki zaskoczyła P4. Obie strony miały nie konsultować tego pomysłu, a zgoda UOKiK-u na tego typu operację z 2010 roku mija z końcem sierpnia. Jeśli obydwie firmy porozumiałyby się w tej kwestii, to musiałyby wystąpić do UOKiK-u o ponowną zgodę.

Tymczasem Centertel wraz z PTC tworzą już spółkę NetWorks!, dzięki której po 2015 roku oszczędności Centertelu z tej współpracy mogą wynieść nawet 200 mln zł rocznie. Szerzej o tym pisaliśmy w tej wiadomości. O pierwszych szczegółach działalności NetWorks! szerzej pisaliśmy w tej wiadomości.

Źródło tekstu: Dziennik Gazeta Prawna, wł     

Dodaj do:
w sumie: 38
  • 2

    21.  2012-08-20 11:05:04

    19 teraz już tylko jakość CI nie pasuje? A co z pasosytem Playem, co z pogarszającą się ofertą, co ze zmuszaniem biednych operatorów do udostępniania sieci, co z okradaniem klientów innych sieci przez Play? Co z moim gloryfikowaniem Play? Przecież te oskarżenia przewinęły się w tym artykule albo przewijają się w każdym na temat P4. Piszesz o pogarszaniu oferty a np. w takim TM lepszej nie dostaniesz - WIEM BO PRACUJĘ WŁAŚNIE TAM, A NIE W PLAY JAK CI SIĘ ZDAWAŁO. Po swoim obraźliwym wpisie nr 11 pod względem sprzedawców Play, raczej wątpię czy jesteś ich klientem, skoro taką ofertę dostałeś za 27 zł. Większość osób z pracy prywatny telefon ma w Play, a to o czymś świadczy, skoro nawet pracownicy konkurencji biorą u nich abonamenty.

  • -1

    22. ~  2012-08-20 11:11:15  host: z33-11.opera-mini.net

    Znowu tyle dzieci Playa? A już był czasem względny spokój...

  • 1

    23. ~OoO  2012-08-20 11:14:30  host: ip-78-30-109-114.free.aero2.net.pl

    22. No właśnie, a teraz będziesz miał dużo "pracy" wypisując coraz bardziej wydumane paszkwile :)

  • 0

    24. ~  2012-08-20 11:18:08  host: host84-38-85-11.tvkdiana.pl

    Sprytne posuniecie Orange. Mają mniejsze szanse na częstotliwości 1800 od Play'a. A więc dostaje je Play a spółka powołana przez Play i Orange z nich korzysta.

  • 1

    25. ~Piotrek  2012-08-20 11:28:47  host: user-109-243-171-189.play-internet.pl

    Orange zawsze spadnie na 4 łapy - jak nie wygra NETWORKS to chcą od playa częstotliwości uzyskac tworząc kolejną spółkę - a może jeszcze niech podpiszą spółkę z Solorzem to będa mieli dostęp do całego pasma 1800 w kraju :P

  • 0

    26. ~Sako  2012-08-20 11:40:25  host: 87-205-162-189.adsl.inetia.pl

    ~25 networks jako takie nie ubiega się o częstotliwości (póki co nie są współdzielone i nie wiadomo czy kiedykolwiek będą). Chociaż trzeba poczekać na szczególy przetargu to będzie coś więcej wiadomo.

  • -3

    27. ~  2012-08-20 12:09:04  host: v20-13.opera-mini.net

    @21, tyle w tobie negatywnych emocji w stosunku do osób, które ośmiela sie pisać, że w Play nie wszystko gra, że trudno prowadzić normalna dyskusję. Wskaż, w którym miejscu napisałem cokolwiek obraźliwego w stosunku do handlowców P4? Jeżeli mój komentarz 11 był obraźliwy, to jak nazwiesz swój komentarz 9? Czy każdy, kto napisze cos niepozytywnego o Play musi byc od razu pracownikiem salonu w3? Ogarnij się chłopie, bo ta złość odbiera ci umiejętność chłodnego spojrzenia na pewne zagadnienia. Udowadniać niczego nie muszę a oferte taką mam ale wierzyc nie musisz, nie ma obowiązku. @23, sama pisałaś o pojawiających sie problemach w Play a teraz już zapomniałaś?

  • 0

    28. ~Zakrza  2012-08-20 12:25:43  host: egq159.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Po co Playowi LTE jak ma 4G i dociera wszędzie tam, gdzie nie dotarł jeszcze Wojewódzki?

  • 2

    29. ~OoO  2012-08-20 12:30:08  host: ip-37-209-142-176.free.aero2.net.pl

    27. Jasne a ludzie piszący negatywnie o play, mają tyle pozytywnych emocji że dyskusja z nimi jest normalna i przyjemna :) chyba tylko w "waszym" gronie

  • 0

    30. ~Luka  2012-08-20 13:30:46  host: bwp13.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Widzę, że anonimowość Wam pasuję bo można wysmarować każdego i wszystko. Jeszcze nie widziałem ludzi, którym nawet oferta za 1 zł pasowała ludziom w Play (a była takowa...). Sądzili z góry, że ktoś ich nabiera i okrada. Ludzie troszkę zaufania w końcu i jedni i drudzy mają korzyści...

  • 0

    31. ~kubiakk  2012-08-20 13:36:32  host: z11-04.opera-mini.net

    17 a skąd taka oferta za 27 zł?

  • 0

    33. ~  2012-08-20 14:10:04  host: v20-13.opera-mini.net

    @31, oferta z GU na przedłużenie umowy dla firm

  • 0

    34. ~Słoneczny  2012-08-20 16:34:40  host: 89-78-26-2.dynamic.chello.pl

    No cóż, z punktu widzenia biznesowego wszelka konsolidacja jest jak najbardziej pożądana. Tylko idiota będzie dobijał "pasożyta", na którym zarabia. Więcej w komentarzach jadu i subiektywnych antypatii niż obiektywnego zrozumienia dla rynku telekomunikacyjnego w Polsce. Czy leci z nami moderator?

  • 0

    35. ~  2012-08-21 07:30:46  host: 31.41.144.41

    @34. Z tą konsolidacją to bym nie przesadzał. Jest korzystna, ale tylko do pewnego stopnia. Później prowadzi do "konsolidacji" cen na danym rynku.

  • 0

    36. ~  2012-08-21 07:39:43  host: 31.41.144.41

    Co do wspólnego startu po częstotliwości dla LTE przez Orange i Play to projekt powstał w 2010 roku. Wtedy Networks było jedynie odległym zamysłem ścisłej współpracy operatorów przy budowie infrastruktury, którego zresztą przejawem był/będzie "grupowy" start po LTE, tyle że najpewniej właśnie spółki Networks. Aktualne pozwolenie UOKiK wygasa już z końcem sierpnia. Trochę za późno postanowili się przypomnieć w Play i to od razu w mediach zamiast przy stole negocjacyjnym. Oj coś tu śmierdzi. Moim zdaniem jest to jedynie wybieg, który ma pokazać iż oni są bardzo otwarci na współpracę nawet z znienawidzoną konkurencją, pomimo zaangażowania się w projekt Networks. Co ma zmylić czujność UOKiK i doprowadzić do wyższej oceny ich wpływu na konkurencyjność na rynku. 10 punktów od UOKiK warte jest 150 punktów w najbliższym przetargu, czyli 20% ceny maksymalnej. To już znacząco pozwoliłoby im zdystansować się od T-Mobile oraz być może "podkraść" jeden z bloków 5MHz FDD od Playa.

  • 0

    37.  2012-08-21 08:41:30

    Proponuję dyskusje na temat jaka sieć w Polsce jest najlepsza pod każdym względem, i dlaczego właśnie tą siecią jest Orange ? nieskromnie powiem, że od kilku dni jestem abonentem tej sieci Chciałem podpisać umowę od razu na co najmniej 10 lat, ale operator się nie zgodził, i dał mi tylko na 18 miesięcy - może to tak zwany okres próbny ?

  • 0

    38. ~  2012-08-21 08:52:14  host: z14-10.opera-mini.net

    37. Ale po co dyskutować? Przecież wiadomo, że najlepszy jest plejak! Zasięg większy niż wszystkich sieci, jakość najlepsza z wszystkich sieci, wyprzedza technologicznie wszystkie sieci bo ma zasięg 4G, teraz to już pewnie ma 5G, nic dodawać nie trzeba! Ludzie, walcie kupą do pleja! ;-D

  • 0

    39.  2012-08-21 08:58:46

    38. ~ 2: nie no piszesz nie w temacie :);) ale Twój tekst cytuję "Ludzie, walcie kupą do pleja!" wyszedł Ci całkiem nieźle :) Ps. A tak po za tym co do porównania zasięgu Orange i Play, to muszę się z Tobą zgodzić, mam 2 numery jeden w Play, i drugi od niedawna w Orange, Play zdecydowanie wygrywa (z ustawionymi na sztywno nadajnikami na Plusa) z zasięgiem.

  • 0

    40. ~  2012-08-21 09:18:57  host: z14-10.opera-mini.net

    39 Panie, no jak nie w temacie? :-D To Orange chce się swatać z the best siecią, więc ujawniam dlaczego TAAK się do niej garnie ;-p Wszystko jest na temat, choć fakt, z tą "kupą" wyszedłem na naganiacza, haha

  • 0