Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centertel stawia na utrzymanie klienta i transmisję danych

Centertel stawia na utrzymanie klienta i transmisję danych

WitekT 6 Listopada 2007 12:25

0 0

Jak powiedziała prezes Centertela Grażyna Piotrowska-Oliwa, telekom chce, by jego przychody rosły zdecydowanie szybciej niż rynek i chce utrzymać wzrostowy trend ARPU. Jeśli chodzi o pozycję lidera to operator woli koncentrować się na utrzymaniu obecnych klientów niż zdobywaniu nowych, bo ważniejsza jest wartość przychodów niż ilość użytkowników.



Zdaniem prezes Centertela, przy penetracji rynku przekraczającej obecnie 100% dla operatora bardziej opłacalne jest koncentrowanie się na pozycji lidera pod względem wartości, a nie ilości klientów - bo jest to bardziej efektywne i mniej kosztowne.

Zdecydowanie będziemy orientować biznes na budowanie wartości przychodów, a nie tylko propagandowej ilości klientów. Dla nas liczba klientów nie jest celem samym w sobie, a ma stanowić o perspektywicznych podstawach biznesu i wzrostu przychodów operatora i Grupy TP - dodała.

Przychody Centertela mają rosnąć zdecydowanie szybciej niż rynek, a spółka, tak jak do tej pory, będzie starała się zniwelować spadki przychodów części stacjonarnej Grupy TP. W ostatnich kwartałach, zdaniem Piotrowskiej-Oliwy, udawało się to, chociaż jest coraz trudniej, ze względu na dojrzałość i nasycenie rynku. Rynek rośnie teraz około 6,2% w ujęciu rocznym, w pierwszej połowie roku rynek zwiększył się o 5,8%, a Orange uzyskał wzrost 6,8%. Zdaniem analityków, po 2010 roku wyhamuje do 2%.




Zdaniem Piotrowskiej-Oliwy, wzrostowy trend kwartalnego ARPU może być utrzymany. W I kwartale zagregowane ARPU klientów Centertela wyniosło 47,5 zł (wobec 51,7 zł w IV kwartale 2006 roku), w II kwartale 49,3 zł, a w III kwartale - 51,5 zł.

Dla Centertela przyszłością jest rynek transmisji danych i usługi multimedialne, więc spółka chce iść w tym kierunku rozbudowując swoją sieć 3G i zwiększając pojemność transmisji danych z wykorzystaniem technologii HSDPA i HSUPA. Inwestycje w ramach Grupy TP w rozbudowę sieci i przepustowości transmisji danych wyniosą w 2008 roku 12-16% przychodów.

Raporty analityczne wskazują, że w ciągu najbliższych trzech-czterech lat 85-90% przychodów nadal będzie pochodziło z usług tradycyjnych, czyli usług głosowych, SMS-ów, MMS-ów, ale też wzrost rynku transmisji danych, będzie wartościowo i ilościowo dużo większy niż tylko zwykłego głosu i SMS-ów. Jest to długoterminowa strategia - budowanie i szukanie wartości dla klienta tam, gdzie jest potencjał, bo same SMS-y i klasyczne usługi głosowe obecnie to za mało. Po 2010 roku coraz więcej będzie mobilnych usług dodanych. Rozwój tego segmentu stymuluje również przychody z usług głosowych i SMS-ów - dodała Piotrowska-Oliwa.

Według zapowiedzi operatora, do końca 2007 roku w zasięgu sieci UMTS Orange znajdzie się blisko 30% populacji Polski, a do końca 2008 roku z usług HSDPA/HUSPA w sieci Orange będzie mogło korzystać 55% mieszkańców Polski.

Kolejne oferty innowacyjne to też budowa sieci CDMA, jako bezprzewodowego dostępu do internetu na terenie całej Polski. Szczególnie kierujemy ją do osób zamieszkujących tereny tzw. "wykluczenia cyfrowego" (np. tzw. "Ściana Wschodnia") - czyli obecnie około 30% populacji Polski nie posiadających żadnego dostępu do Internetu - dodała.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 69
  • 0

    50. ~  2007-11-06 19:15:57  host: 67.159.44.88

    +przypis małymi literkami 'Uwaga: mało miarodajne, wyniki z mojej miejscowości'

  • 0

    51. ~issa  2007-11-06 19:45:45  host: inet20908na-2.eranet.pl

    A czy ja gdzieś napisałem , że są to transfery dla całej Polski? Poza tym w jakim sensie mało miarodajne? Że Plus na gprs nagle z 4KB/s zacznie ciągnąć 100KB/s? Zacznie nawet i 26KB/s , ale akurat kilometr od miejsca w którym teraz mieszkam , więc mnei to nie interesuje. A może mało miarodajne bo spadłem tu z nieba i pierwszy dzień używam transmisji danych? Używam od 2003 roku , pratycznie codziennie , a miałem , Plusa , Orange ,Erę i śmiem twierdzić , że jest mało ludzi w Polsce którzy mają bardziej miarodajne doświadczenia (z jakiejś ograniczonej lokalizacji rzecz jasna).

  • 0

    52. ~ukenamuniu  2007-11-06 19:47:01  host: nat-go2.aster.pl

    szalony: Jak powiedziała GPO miejsce nie jest ważne, bo zobacz: Orange w internecie zajmuje wg Ciebie trzecie miejsce, a Polkomtel wg moich rachunków czwarte od końca. Jaki op. lepszy?

  • 0

    53. ~ukenamuniu  2007-11-06 19:48:42  host: nat-go2.aster.pl

    issa: szalony nie oddala się od Łodzi z obawy przed utratą zasięgu...

  • 0

    54.  2007-11-06 19:57:24

    Ukenamuniu- pisałem już o tym - w skali mikro nie ma co robić testów i porównań bo tu oceny są czysto subiektywne - dla ciebie Orange może być najlepsze i masz do tego prawo :) a Plus najgorszy i także się z tobą zgodzę :) w skali makro - krajowej jednak uważam że Orange ma najgorszy internet jakościowo i w zasięgu - myślę że jakby tak naprawdę zrobić profesjonalny niezależny test jakości i cen internetu w skali krajowej naszej świętej trójki to kolejność by była taka jak opisałem wcześniej . Co nie zmienia faktu że lokalnie ten ranking wogóle nie ma sensu - czego dowodem jest Issa i Ja :-) Pozdrawiam.

  • 0

    55.  2007-11-06 20:04:53

    Ukenamuniu ależ ja często opuszczam łódź :) i wiem że Plus także z zasięgiem nie jest cacy... Zresztą nie wiem czemu "wszyscy" myślą że ja tak jestem za "Plusem" ? Wcale nie - wręcz jestem do niego bardzo krytycznie nastawiony !!! Po prostu narazie w moich okolicach nie ma konkurencji - bo Orange i Era zawalaja sprawę ... Ale w 2008r. Może to się zmieni bo szczególnie Era stawia new stacje i jak je postawi to wtedy "dogoni u mnie" Plusa ... Pozdrawiam i naprawdę wierzę Wam że dla was Plus może być najgorszy :)

  • 0

    56. ~ukenamuniu  2007-11-06 20:07:34  host: nat-go2.aster.pl

    szalony. Jasne. Lecz ja nie zmieniałem Twojego rankingu, tylko inaczej opisałem miejsca. Może przegapiłem, ale chyba nikt nie zwrócił uwagi na zapowiedź GPO w sprawie CDMA.

  • 0

    57. ~  2007-11-06 20:26:47  host: host-86-63-134-50.pronet.lublin.pl

    Czy orange aby nadal nie posiada namniej kanałów w 1800MhZ? Co z tych światłowodów, skoro zasobów radiowych brakuje, nadzieja w rozbudowie HSPA ;)

  • 0

    58. ~ukenamuniu  2007-11-06 20:46:48  host: nat-go2.aster.pl

    szalony: nie chciałbym abyś myślał, że sobie żartuję z Twojej kochanej Łodzi. Nie mógłbym. Mój Ojciec był z Bałut.

  • 0

    59. ~prezeswk  2007-11-06 23:14:35  host: c206-240.icpnet.pl

    ~Hose... Testowalem dni kilka...Nokia 6120, Chartowo, okolo 1 Mbit spokojnie szlo. Dalo się na tym pracowac, poza częstym ladowaniem baterii w telu.

  • 0

    60. ~pepe  2007-11-06 23:18:13  host: aakp183.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W kosmosie jest duzo taniej i normalnie

  • 0

    61. ~  2007-11-07 12:35:25  host: w3cache2.icm.edu.pl

    kwwartale - kwwa :)

  • 0

    62.  2007-11-07 13:02:46

    61: fixed, dzięki! :)

  • 0

    63. ~Hose  2007-11-07 15:26:15  host: ddp207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    prezeswk: dzięki wielkie :-)

  • 0

    64. ~bury  2007-11-07 16:05:51  host: dpx199.neoplus.adsl.tpnet.pl

    to dobrze niech stawiają na utrzymanie klienta bo niedługo będe przedłużał z nimi umowe po raz drugi i chciałbym dostac jak najlepszą oferte:) 2 lata temu jak przedłużałem to dali mi dosyć dobre warunki bo pozostajac przy tej samej kwocie dostałem nowego fona Zobaczymy jak bedzie w tym roku

  • 0

    65. ~  2007-11-07 16:20:59  host: gw-1-3.retsat1.com.pl

    Fajnie się czyta wasze wpisy. To miło słyszeć, że Orange stawia na utrzymanie obecnych klientów. Zwłaszcza pod koniec roku, gdzie limity zamówionych telefonów na ofertę utrzymaniową sie kończą, a ceny dostępnych słuchawek przyprawiają o zawrót głowy. Taka podpowiedź dla klientów żeby poczekali do grudnia z decyzjami o przedłużaniu umów. Czasami chcąc ratować roczne statystyki, operatorzy wprowadzają krótkoterminowe promocje. Wtedy czasami warto się na coś zgodzić. Jeśli nie w grudniu to radzę poczekać, aż słowa Pani prezes zostaną wprowadzone w życie, bo na razie handlowcy Orange nie mają planów na utrzymanie klientów więc im to wisi.

  • 0

    66. ~hans  2007-11-08 13:55:25  host: 80.51.243.34

    Kiedy UMTS Orange w Toruniu. Miasto ponad 200 tys. mieszkańców i cały czas NIE MA UMTS. Ponoć montują stacje od 2 lat. :-)

  • 0

    67. ~xxx  2007-11-11 09:28:28  host: aazo229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    HAHAH JUZ WIDZE TE 3G W ORANGE JUZ WCHODZA Z TA TRZECIA GENERACJA I WEJSC NIE MOGA TAK SAM Z WIFI PANI W SLAONIE DO MNIE "BEDZIE UMA I TANIE POLACZENIA DO RORANGE" TYLKO GDZIE TO AKTYWNE HAHAHAH NAJGORSZYOERATOR W POLSCE I NIE POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 0

    68. ~XXX  2007-11-11 09:29:32  host: aazo229.neoplus.adsl.tpnet.pl

    MAJA TAKI H.. ZASIEG TEGO ICH 3 G ZE SMIAC MI SIE CHCE I JAKOSC DO DUPY AHAHAH

  • 0

    69. ~  2007-11-11 21:27:07  host: f142-156.opera-mini.net