Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centertel przyspiesza swoją siec CDMA

Centertel przyspiesza swoją siec CDMA

WitekT 16 Lipca 2012 12:21

0 0

Centertel stopniowo wyłącza sieć NMT, a uwolnione częstotliwości przeznacza pod sieć CDMA2000 Ev-DO Rev B działającej na częstotliwości 450 MHz. Dzięki temu usługa Orange Freedom Pro pozwala na osiąganie prędkości do 9,3 Mb/s w stronę do klienta i do 5,4 Mb/s od niego.

Teraz, dzięki udostępnieniu 3-ciej nośnej, która została uwolniona po wyłączeniu sieci NMT450, przepustowość sieci wzrosła 3-krotnie. Z wyższych prędkości można korzystać już na 68% powierzchni kraju. Dodatkowo w całej sieci CDMA uruchomiony został nowy standard CDMA Rev B, który zastąpił wcześniejszy CDMA Rev A. Pozwoliło to wprowadzić nową rodzinę urządzeń działających z Rev B wykorzystując 3 nośne jednocześnie - pisze na blogu Orange Polska Paweł Jagóra, który odpowiada za ofertę mobilnego dostępu do Internetu.




Jak zapewnia Jagóra, posiadacze starszych urządzeń CDMA (Rev A) również powinni odczuć poprawę jakości wynikającą ze zwiększenia pojemności sieci.

Źródło tekstu: blog.orange.pl     

Dodaj do:
w sumie: 20
  • 0

    1. ~  2012-07-16 12:32:43  host: z27-06.opera-mini.net

    Ciekawe jakie będą realne prędkości osiągane? ale nawet połowa możliwości to już będzie ok. Bo póki co to tragedia, co prawda rzadko korzystam z tej technologii. Ale samo przyspieszenie to już dobra wiadomość.

  • -1

    2. ~xxxx  2012-07-16 12:44:42  host: user-164-126-26-4.play-internet.pl

    Tu przyśpieszą, tam kompresję włączą ehh orange

  • 0

    4. ~xxxx  2012-07-16 12:58:12  host: user-164-126-26-4.play-internet.pl

    W sumie ciekawa taktyka. Zwiększyć prędkość internetu po to, by limit szybciej się wyczerpał :D

  • 0

    5. ~  2012-07-16 13:11:58  host: z27-06.opera-mini.net

    Tylko szkoda że nie ma urządzeń orange korzystających z cdma rev b i hspa. więc zbytnio się nie skorzysta z tych prędkości. Jedyny plus to zwiększenie pojemności.

  • 0

    6.  2012-07-16 14:01:32

    No ciekawe, Orange zaczyna być liderem w tym sektorze. Tylko martwi mnie to zbyt szerokie spektrum usług - niech zrobią jedno ale do końca dobrze. Jakiś czas temu Orange zapowiadał wdrożenie LTE - ale w temacie jest cisza, obawiam się że teraz będzie podobnie.

  • 0

    7.  2012-07-16 14:04:48

    @6 jest cisza bo orange nie dostał częstotliwości

  • -2

    8. ~  2012-07-16 14:31:22  host: apn-77-114-95-166.dynamic.gprs.plus.pl

    qupa nie liderem u mnie jest z 10 nadajnikow cdma orange i ludzie jak sie poznali to teraz przechodzxa p[o zakonczeniu umowy do plusa i playa :) masakra transfery tragiczne ;o w nocy jeszcze jakos dziala ale w dzien hehe nawet zagrac sie online nie da

  • 0

    9. ~  2012-07-16 15:05:41  host: afu207.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Centertel stopniowo wyłącza sieć NMT. A tymczasem działa jeszcze conajmniej kilka tysięcy stacji NMT które "stopniowo" czyli za może sto lat zostaną wyłączone.

  • 0

    10. ~blog.ku-fel.com  2012-07-16 15:28:06  host: public-gprs514746.centertel.pl

    korzystam z dual modemu - HSDPA i CDMA (anydata 770) - póki co raz zawiódł, w Cisnej bez zasięgu CDMA, ale poza tym sprawdza się rewelacyjnie a transfery są wystarczające. Obie technologie świetnie się uzupełniają. Szkoda tylko, że AnyData770 to Rav.A :(

  • 0

    11. ~  2012-07-16 15:53:02  host: apn-77-114-95-166.dynamic.gprs.plus.pl

    jak nie uzywales HSPA+ to bez roznicy dla ciebie czy masz HSPA+ czy hsdpa tudziez cdma ;)

  • 0

    12. ~Tajniak007  2012-07-16 15:59:04  host: public129901.cdma.centertel.pl

    Oto prędkości http://www.netmeter.pl/rs/2012287477.png Kiedyś było szybciej.

  • -1

    13. ~tomek  2012-07-16 15:59:29  host: azq175.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To teraz przyjmijmy taką hipotetyczną sytuację: Centertel zaczyna negocjacje z samorządami i na każdym Urzędzie Gminy stawia stację CDMA, w tym rzeczywiście tam, gdzie nie ma nic, czyli w domyśle ani TP ani GSM. W dalszej kolejności oferuje klientom telefon stacjonarny na bazie CDMA. Ile w ten sposób klientów można pozyskać ? Żeby wiedzieć - trzeba niestety spróbować

  • 0

    14. ~  2012-07-16 16:32:13  host: 31.42.6.227

    czy router axess MV500 skorzysta z szybszej transmisji ???

  • 0

    15.  2012-07-16 16:40:45

    Z internetu Orange jestem raczej zadowolony, mam Business Everywhere. Oto wyniki testu sprzed chwili: http://www.speedtest.net/result/2066663891.png Do nadajnika mam około 4 km, po drodze lasy. Oczywiście antena na dachu jest, sam modem USB nie dałby rady.

  • 0

    16.  2012-07-16 17:17:26

    @15 mam tyle samo (lub podobnie) na modemie usb... Również b.e. Tylko że mam kilometr do nadajnika a modem nakierowany na niego...

  • 0

    17. ~mirekb  2012-07-16 20:40:30  host: apn-46-76-89-254.dynamic.gprs.plus.pl

    ciekawe ilu maja klientow cdma?jak testowalem od 300 do 500 kbs ale te limity..

  • 0

    18. ~Piotrek  2012-07-17 23:31:07  host: apn-77-114-202-169.dynamic.gprs.plus.pl

    A dla kogo działa jeszcze NMT??

  • 0

    19. ~kello  2012-07-18 16:43:23  host: public-gprs153240.centertel.pl

    Dla rybaków na przykład. Stawiałem ta sieć 4 lata temu i pamiętam ze staje bazowe były na takich końcach świata ze nikt z tego nie korzystał i transfery były na poziomie 2,1m bit. W większych miastach było max 60 użytkowników na sektor. Teraz pewnie jest więcej. Jak dla mnie działało to super. Plusem jestduży zasięg wynikający z niskiej częstotliwości i technologi cdma i często z dużej wysokości zawieszenia anten i ich tiltu

  • 0

    20. ~  2012-07-26 17:51:21  host: public-gprs607890.centertel.pl

    Ten CDMA mozna miec bez umowy ?

  • 0

    21. ~  2012-07-26 17:56:23  host: ip-78-30-102-201.free.aero2.net.pl

    Nie, tylko BDI.

Dodaj swoją opinię