Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Centertel nie odpuści sprawy koncesji - oficjalnie

Centertel nie odpuści sprawy koncesji - oficjalnie

WitekT 24 Sierpnia 2005 13:27

0 0

PTK Centertel jest głęboko zaniepokojony faktem, nierównego traktowania przez organy administracji rządowej różnych operatorów telekomunikacyjnych - co stoi w sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości szans prowadzenia działalności gospodarczej.

PTK Centertel zamierza wystąpić o odszkodowanie finansowe w związku z ogromną różnicą w wysokości opłaty koncesyjnej oraz znacznym ograniczeniem wymogów w zakresie budowy infrastruktury przez nowego operatora UMTS.

23. sierpnia Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty ogłosił w komunikacie decyzję o rezerwacji częstotliwości UMTS na rzecz Netia Mobile, który ma zapłacić za nie 345 mln zł - czyli ośmiokrotnie mniej niż należne opłaty ze strony PTK Centertel. Za takie samo pasmo częstotliwości PTK Centertel zgodnie z wynikami przetargu przeprowadzonego w grudniu 2000 r. ma zapłacić 650 mln euro (ok. 2,6 mld zł). Znacząca część tych opłat (260 mln euro) została już wpłacona przez PTK Centertel, a pozostałe mają być wnoszone w kolejnych latach obowiązywania koncesji.

Tak olbrzymie zróżnicowanie w wysokości opłat za częstotliwości UMTS stoi w jawnej sprzeczności z konstytucyjną zasadą równości szans prowadzenia działalności gospodarczej i w jawny sposób preferuje nowego operatora - rozpoczynającego dopiero teraz inwestycje na rynku telefonii mobilnej w Polsce, w odróżnieniu od PTK Centertel, który rozpoczął działalność operatorską już w 1992 r. i zainwestował już ponad 9 miliardów złotych (ok. 2,5 mld euro) w polski rynek telefonii komórkowej, ponosząc bardzo duże nakłady inwestycyjne w celu stworzenia sieci GSM 900/1800, a obecnie zaś ponosi także kolejne wysokie nakłady związane z budową sieci zgodnej ze standardem UMTS.

PTK Centertel wielokrotnie występował przeciwko warunkom przetargu ustalonym przez Prezesa URTiP, w szczególności poziomowi minimalnej kwoty, która uprawniała do wzięcia udziału w przetargu oraz bardzo dużymi preferencjami dla nowego podmiotu (np. znaczącego ograniczenia wymogów w zakresie budowy infrastruktury przez nowego operatora), co jednoznacznie dyskryminowało dotychczasowych operatorów. Przyjęte w przetargu rozwiązania zaowocowały niewspółmiernie mniejszymi przychodami niż miałoby to miejsce w przypadku równoprawnego traktowania podmiotów.
PTK Centertel wobec tak dyskryminujących zasad domagać się będzie, z użyciem wszelkich prawem dopuszczalnych form, umorzenia nałożonych wcześniej zobowiązań finansowych lub ubiegać się będzie o odszkodowania z tytułu obowiązku ponoszenia tak drastycznie wyższych opłat. Jednocześnie PTK Centertel oczekuje inicjatywy ze strony organów administracji rządowej w zakresie działań prawnych umożliwiających równoprawne traktowanie wszystkich operatorów UMTS. W toczonej wcześniej dyskusji organy administracji rządowej nie zajęły stanowiska wobec propozycji zgłaszanych przez operatorów.

Co więcej już przed pięciu laty, ówczesny Minister Łączności Rzeczpospolitej Polskiej potwierdził że opłata koncesyjna ewentualnego nowego operatora UMTS będzie w takiej wysokości, jak opłaty ustalone w przetargu UMTS w 2000 r. PTK Centertel jest przekonany, że organy administracji rządowej są zobowiązane zapewniać ciągłość respektowania powziętych decyzji i ustaleń prawnych. Podejmując zobowiązania wynikające z decyzji koncesyjnych w 2000 r. PTK Centertel działał w zaufaniu, że jego inwestycja będzie chroniona na skutek zapewnienia równych warunków startu wszelkim podmiotom.

W związku z powyższym PTK Centertel uważa, że opłaty koncesyjne za możliwość świadczenia usług telefonii mobilnej w systemie UMTS powinny być takie same dla wszystkich operatorów posiadających prawa operatorskie do tej częstotliwości.

Ze względu na ustalenie dla nowego operatora UMTS - Netia Mobile - opłaty za rezerwację częstotliwości UMTS w wysokości 345 mln zł wnioskujemy o ustalenie takich samych opłat dla PTK Centertel, czyli zredukowanie opłat koncesyjnych lub znalezienie innego rozwiązania.

Jeżeli wniosek PTK Centertel w sprawie zmiany wysokości opłaty administracyjnej za koncesję UMTS nie zostanie pozytywnie rozpatrzony PTK Centertel będzie zmuszony podjąć dalsze kroki prawne, łącznie z możliwością zwrócenia się do stosownych organów Unii Europejskiej o zbadanie zaistniałej sytuacji w Polsce.

Źródło tekstu: Centertel     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1.  2005-08-24 13:59:27

  ...i bardzo dobrze.

 • 0

  2. ~eugenias  2005-08-24 14:02:09  host: 83.24.175.37

  Dla klientów byłoby chyba lepiej gdyby opłaty za licencje spadły. Urząd powinien raczej zadbać o to by 3 generacja ładni i szybko sie u nas rozwijała a nie tylko o toby zgarnąć jak najwięcej kasy. Jestem za obniżeniem opłąt dla wszystkich operatorów

 • 0

  3. ~gosciu  2005-08-24 14:25:20  host: gprs7.idea.pl

  Centrostal jako pierwszy z Trojcy sie odezwal. Zaraz glos dadza kolejni. Cel jest jasny - zablokowac konkurencje. Kolesie w 2000 r. dali kase za to, ze przez cztery lata nikt nie mial szansy wejsc na rynek, a oni mogli go drenowac jak chca. A teraz stroja sie w piorka i udaja swietych.

 • 0

  4. ~popierający gościa  2005-08-24 15:17:40  host: bdq196.neoplus.adsl.tpnet.pl

  zgadzam się z Tobą. Potrzeba też, żeby ten drobny niuans zauważyli pozostali ze św.Trojcy :)

 • 0

  5.  2005-08-25 10:11:47

  Moja prywatna firma jest gleboko zaniepokojona faktem, nierownego
  traktowania przez PTK Centertel roznych klientow telekomunikacyjnych -
  co stoi w sprzecznosci z konstytucyjna zasada rownosci szans prowadzenia
  dzialalnosci gospodarczej.

  Czemu moja firma jako stary klient ma gorsze warunki przedluzenia umowy
  niz klient nowy z ulicy. Czemu moja firma na niektore uslugi ma drozsze
  oplaty niz inna firma korzystajaca z tych samych uslug. Czemu duze firmy
  maja duze znizki a male maja male ? Czemu niektore firmy dostaja za
  zlotowke telefony za ktore inne firmy musza placic ciezkie pieniadze ?
  Kto zna adresy stosownych organów Unii Europejskiej do ktorych mam sie
  zwrocic o zbadanie zaistniałej sytuacji w Polsce. (komentarz znaleziony w sieci) :)

 • 0

  6. ~fauda  2005-08-25 14:30:39  host: dpt82.neoplus.adsl.tpnet.pl

  no i stawia pod znakiem zapytania cały wolny rynek bo ministerstwo zachowało sie zgodznie z tymi zasadami a operator żąda czegoś zupelnie innego chronienia jego interesów podczas gdy on sam nie jest fair

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (5)

Archiwum Ankiet