Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości CenterNet da częstotliwości, Aero2 zbuduje sieć

CenterNet da częstotliwości, Aero2 zbuduje sieć

WitekT 22 Grudnia 2009 23:34

0 0

CenterNet będzie korzystał z infrastruktury Aero2 przy budowie swojej sieci w paśmie 1800 MHz. Model RAN sharing zakłada, że CenterNet da swoje częstotliwości, a Aero2 - stacje bazowe, które będzie w całości obsługiwał.

Wynikiem umowy jest pierwszy w Polsce komercyjny start sieci współdzielonej "RAN sharing" (model ten zakłada dostęp do urządzeń radiowej sieci dostępowej). Podstawowym celem jest wypełnienie obowiązków koncesyjnych Centernet dotyczących pokrycia 15% populacji do końca 2009 roku - napisał NFI Midas, właściciel CenterNetu, w komunikacie giełdowym.

Przypomnijmy, że CenterNet ma tylko 3 działające stacje w Toruniu, wypożyczone od PTC. Mobyland ma 174 pozwolenia na działanie stacji GSM1800, a czytelnicy na forum donoszą o sukcesywnie pojawiających się w tych miejscach działających BTS-ach.




W okresie, na który została podpisana umowa, czyli do 31. maja 2010 roku, testowane będzie komercyjnie praktyczne zastosowanie RAN sharingu. Wartość Umowy szacowana jest na kwotę ok. 4,57 mln zł. Umowa nie przewiduje kar umownych - napisano w dalszej części komunikatu.

Przypomnijmy, że Aero2 buduje także stacje bazowe GSM1800 swojej spółki zależnej - Mobylandu. To z nich, w uproszczeniu, po dołożeniu odpowiednich elementów, nadawany będzie sygnał CenterNetu.

Sieci w modelu RAN sharing działają m.in. w Wielkiej Brytanii. W ten sposób sieć 3G wspólnie budują Vodafone i Orange.

Źródło tekstu: NFI Midas     

Dodaj do:
w sumie: 39
  • 0

    20. ~~  2009-12-23 06:37:45  host: v11-07.opera-mini.net

    kiedy centernet bedzie mial zatwierdzone punkty styku. chyba tylko ta siec bedzie miala oferte glosowa, wiec nie ma sie z czego cieszyc. konkurencji duzej z tego nie bedzie

  • 0

    21. ~marnet  2009-12-23 07:19:48  host: sky-com.pl

    #3. Witku, walnąłeś ortografa; powinno byś "obsUwa"

  • 0

    22. ~darnok  2009-12-23 08:06:43  host: user-89-108-247-166.mobile.playmobile.pl

    Nawet TRXow fizycznie nie trzeba dokladac (zmieniac hardware)... Tam jest Software Defined Radio i ilosc TRXow i ich konfiguracje zmienia sie software'owo.

  • 0

    23. ~  2009-12-23 08:12:50  host: public-gprs61803.centertel.pl

    Nadal nie rozumiem po co w takim kraju jak nasz tylu operatorów infrastrukturalnych. Niedługo to ludzie zaczną świecić od tych nadajników.

  • 0

    24. ~  2009-12-23 08:26:53  host: p07-06.opera-mini.net

    Do 23: konkurencja jest potrzebna. A w naszym kraju konkurencja prawdziwa uda się tylko wtedy gdy będzie dużo operatorów mno. Bo wirtualni to jak widać dla w3 żadny powód do obniżek. A tu wystarczy że play dał play fresh i u w3 ceny też spadły. Teraz aero2 i spółka od nowego roku zacznie proponować net i jaki efekt? Plus dał darmowe noce ze 100GB na 30dni. Dalej uważasz że kolejni mno nie są w ...

  • 0

    25. ~  2009-12-23 08:28:13  host: p07-06.opera-mini.net

    26cd: w Polsce potrzebni?

  • 0

    26. ~  2009-12-23 08:31:24  host: f143-056.opera-mini.net

    24cd miało być

  • 0

    27. ~mirekb  2009-12-23 08:41:25  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    mnie cieszą zapowiedzi firm które będą oferowac szybki mobilny internet.wierzę ze cp zgarnie trochę rynku zas sferia/centernet muszą pomyślec o modemach cdma/gsm..konsorcjum Solorza to 5 realna siła na rynku,tyle że troszkę rozproszona ale w4 narazie sie z nią nie liczy bo w sumie nie ma podstaw ale najblizszy czas(2lata) to zmieni

  • 0

    28. ~  2009-12-23 09:14:21  host: v05-03.opera-mini.net

    Zatem jest szansa, że u mnie na maszcie o wysokości 64 metry, na ktorym znajdują się nadajniki Orange i Tp, pojawi się wkrotce Era i Play ? W ciągu miesiąca możliwe jest zainstalowanie i uruchomienie BTS 900Mhz tych sieci ? Sławek

  • 0

    29.  2009-12-23 09:24:07

    WitekT, tak jak napisał darnok(22) w nowych architekturach nawet nie ma już wydzielonych TRXów. Są zintegrowane moduły radiowe (duplexer, PA, TRX) a standardowa stacja jest przygotowana do konf. 4/4/4. "Ilość" aktywnych TRXów określa wykupiona licencja. Ale zastrzegam że spotkałem się tylko ze współdzieleniem nośnych 3G. Nie wiem dokładnie jak to jest w przypadku GSMa.

  • 0

    30. ~  2009-12-23 09:38:18  host: public-gprs61803.centertel.pl

    do 24: Tak, nadal uważam, że jest ich za dużo. Każdy ma po trochu, więc próbuje dobrze zarobić na tym co ma. Twoje myślenie jest ograniczone. Wystarczyłoby 4 operatorów. Albo 6 po 2 ramach współpracy sieci. Każdy powinien mieć zbliżone częstotliwości, aby mogły być dla siebie konkurencją. Co mi po cenie jak mam słabą jakość. Mi zależy też na jakości, a rozdrobnienie pasm radiowych w tym nie pomaga. Poziom cen to nie tylko konkurencja. To też dojrzałość rynku i konsumentów i kupowanie tego co jest potrzebne oraz egzekwowanie swoich praw. Towar wart jest tyle ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Ja mogę płacić i 70 gr za minutę, ale chcę mieć zasięg i dobrą jakość połączeń. Tanio i byle jak jest dobre dla dzieci i młodzieży nie posiadających stałych dochodów.

  • 0

    31. ~evad  2009-12-23 10:08:41  host: genkt-058-023.t-mobile.co.uk

    W UK taki model tez dotyczy Three i T-Mobile

  • 0

    32. ~  2009-12-23 19:20:48  host: p10-12.opera-mini.net

    Do 30: ja do młodzieży już nie należe ale 70gr za min płacić nie chce bo nie widze np różnicy w jakości rozmów między play fresh a np simplusa, sami swoi, taktak, orange czy heyah np. Różnice widzę tylko przy mobilnym necie. Z tego względu ze względu na złe naliczanie (co 100kilo w pakietach) w3 odpada i heyah odpadają. Play to samo plus słaby zasięg dyskwalifikuje tą firmę jeśli chodzi o net....

  • 0

    33. ~  2009-12-23 19:28:22  host: p10-12.opera-mini.net

    32cd: Obecnie jedynie gaduair i mbank mobile dają dość dobry net na zasięgu plusa i dość tani a przedewszystkim uczciwe naliczanie pakietów bo co 1kilo. Ale jak czytam że ktoś widzi różnice między rozmowami głosowymi między w3 a play to czegoś tu nie rozumie. Co za problem w play przełożyć rozmowy na zasięg plusa? Ale jak ktoś nie umie myśleć a woli przesłacac za podstawowe usługi to już trudno..

  • 0

    34. ~test  2009-12-23 19:41:39  host: cje19.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @30 Poszperaj na allegro, pewnie dostaniesz jakąś starą kartę Plusa z taryfą 1,50/min, Panie Stały Dochód.

  • 0

    35. ~Łukasz  2010-01-01 14:17:02  host: aalt253.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W Raciborzu już działa Centernet na nadajniku Aero2, wczoraj można było usłyszeć sygnał sieci PL 15 260-15, od 20 grudnia działa sieć PL 16 260-16, czyli brakuje jeszcze Sferii i Aero2 do kompletu, inni operatorzy już dawno działają w całym mieście i regionie. A jak jest u was?

  • 0

    36. ~mario.kra  2010-01-01 20:04:03  host: 94.254.192.200

    plus kupil nordisk i na razie nic ............na co czeka.....maja cdma

  • 0

    37. ~  2010-01-02 00:38:26  host: aalt58.neoplus.adsl.tpnet.pl

    W jakich lokalizacjach dzialaja juz Centernet i Umts 900 Aero2?

  • 0

    38. ~Tomasz  2010-01-02 13:31:47  host: 94.254.165.112

    W Raciborzu i w Rybniku już działa, Głubczyce też, Gliwice też, sygnał pojawił się 31.12.2009 roku. Nazwa sieci to 260 15 lub PL 15

  • 0