Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości CenterNet chce wejść tanio na rynek i podzielić się częstotliwościami

CenterNet chce wejść tanio na rynek i podzielić się częstotliwościami

WitekT 14 Grudnia 2007 09:25

0 0

Centernet szuka sposobu na obniżenie kosztów wejścia na komórkowy rynek. Firma chce dzielić częstotliwości z innym operatorem - pisze Gazeta Prawna.

Z informacji Gazety Prawnej wynika, że spółka chce obniżyć nakłady inwestycyjne. Sposobem może być współpraca wzorowana na stosowanej w Wielkiej Brytanii przez Orange i Vodafone: z jednej stacji bazowej korzystają obaj operatorzy. Centernet zaproponował operatorom komórkowym wspólne używanie częstotliwości i wykorzystanie przede wszystkim stacji bazowych operatora, który zdecyduje się na taką współpracę. Deklaruje, że jest gotów budować w uzgodnionych miejscach własne stacje bazowe, które udostępniałby współpracującej z nim firmie. W efekcie zwiększy się pojemność sieci operatora współpracującego z Centernetem, a kontrolowana przez Romana Karkosika spółka nie będzie mogła zmniejszyć skali inwestycji. Jest jeszcze jeden cel tych działań: obniżenie stawek za korzystanie z sieci partnera. Play - według mediów - płaci za to ponad 20 gr za minutę. Centernet chciałby płacić kilka groszy.




Jeśli dzielenie się częstotliwościami nie wypali, Centernetowi pozostanie roaming krajowy i budowa własnej sieci. Aby osiągnąć zapisane w decyzji URE pokrycie, w I etapie wybuduje sieć zapewne w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach, a w II rozbuduje ją na aglomerację warszawską, łódzką, śląską, gdańską, poznańską oraz kilkanaście największych miast.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2007-12-14 09:43:55

    1. To słuszna koncepcja - korzystanie z jednej stacji bazowej przez dwóch operatorów. 2. Play płaci 20 gr - czyli interes przynosi na razie straty?

  • 0

    2. ~berdys  2007-12-14 09:47:44  host: dzg46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    wreszcze warszawa 2 bedzie ;) ale nie ma co im zazdroscic oni zawsze na koncu...

  • 0

    3. ~berdys  2007-12-14 09:49:41  host: dzg46.neoplus.adsl.tpnet.pl

    bo rozumie ze jak tylko Warszawa to bedzie problem miejscami problem z zasiegiem... juz w Pruszkowie bedzie mozna pomarzyc ....;)

  • 0

    4. ~dechomenon  2007-12-14 09:52:02  host: host207-4.kaskada.net

    *1 przecież powszechnie wiadomo, że Play ma na razie straty...obniżyli tak stawki, aby pozyskać jak najwięcej klienteli, zobaczymy jak długo dadzą radę jechać na małych stawkach...

  • 0

    5. ~eSiK  2007-12-14 09:53:02  host: atropos.tpi.pl

    ~berdys: Za to w Pruszkowie (przynajmniej na os. Staszica) jest idealny zasięg nadajników P4 z HSDPA :))

  • 0

    6. ~mirekb  2007-12-14 10:13:19  host: hii226.internetdsl.tpnet.pl

    centernet z polkomtelem,dobry biznesmen + spolka skarbu panstwa = dobry biznes i mysle ze wogole wspolpraca miedzy opami dotyczaca dzierzawy sieci bylaby lepsza niz to co jest teraz.opy juz dawno sie odkuły wiec niech inwestuja w szybki bezprzewodowy internet,uslugi glosowe i smsy juz dzis nie wystarcza choc wielu tak mysli

  • 0

    7.  2007-12-14 12:00:12

    ~mirekb - mówisz o klientach czy o ludziach pracujących u operatoró? Bo nie kumam posta... Jeśli masz na myśli operatorów, to zdaje sie, że myslisz się bardzo co do ich myślenia ;-)

  • 0

    8. ~papa smerf  2007-12-14 14:53:42  host: c61-15.icpnet.pl

    a ja zycze im zeby zbudowali siec w duzych miastach jak dawna idea bez roamingu krajowego. mnie by to najbardziej satysfakcjonowalo, poza tym wiele osob ma po 2 komorki wiec kwestie roamingowe odpadaja

  • 0

    9.  2007-12-14 20:21:00

    szanowni malkontenci - "znawcy od ekonomii Playa": raczcie zauważyć, że Play rozbudował w ciągu ostatnich miesięcy bardzo dynamicznie sieć nadajników...

  • 0

    10.  2007-12-14 21:20:31

    Pomysl nie jest moze zly, ale ewidentnie Centernet chce doczepic sie do sieci innego opa, aby tylko zminimalizowac koszty inwestycji. Plusem moga byc nizsze ceny, ale umowmy sie, ze w stacjonarnych mamy juz BSA i jak widac powoduje to zaprzestania inwestycji w siec. Dialog i Netia juz nie rozbudowuja prawie wlasnej sieci. Nie jestem zwolennikiem nadajnikow obok siebie, ale bedzie to lepsze rozwiazanie niz wykorzystywanie pojemnosci nadajnika na maxa. Juz teraz BTSy srednio dzialaja na ponad 90%. Dodatkowa siec w miastach bedzi elepszym rozwiazaniem.

  • 0

    11. ~neon  2007-12-14 21:29:39  host: w3cache.wignet.pl

    skalarek jak w ciągu roku parę przekaźników na całą polskie jest i to mam być dynamicznie u mine w Lublinie postawili 3 przekaźniki i zasięg PLAY jest zerowy... Ja widzę tutaj współprace PLAY i centerneta jeden będzie dawał UMTS A DRUGI GSM1800... 20gr/min PLAY dopłaca hehe szkoda gadać to możemy się spodziewać podwyżki cen może za 2 lata...

  • 0

    12. ~Templariusz  2007-12-15 08:58:17  host: staticline23090.toya.net.pl

    Łódź jak zawsze pierwsza :D

  • 0

    13. ~pablo  2007-12-15 14:08:44  host: abax15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    a dla mnie jest logoczne ze centernet bedzie albo z orange albo z era dzielił czestotliwosci.Plus napewno nie i play tez nie

  • 0

    14.  2007-12-15 14:46:24

    W Szczecinie zasieg jest na kazdym rogu wiec faktycznie dynamicznie pozatym oni napewno buduja je tam gdzie jest wieksza ilsoc userow. Zreszta puki co play powiedzial ze zacznie zarabiac w 2010roku puki co ma inwestorow ktorzy beda wkladac kase . Zreszta co to za myslenie heh oni maja specjalistow od tego i prawda jest jedna Zeby wyciagnac trzeba najpierw wlozyc miski. A polowa z was gada tak jakby wam zal dupe sciskal ze maja tanio i zasieg w wiekszych miastach. Orange o zasiegu 3g moze snic a buduja sie 3 lata a ci w pol roku postawili280 baz.

  • 0

    15.  2007-12-15 21:33:08

    14# Co do Orange, to bym nie dramatyzowal.Maja za tyle miejsc, by w ciagu tygodnia pokryc teren w 3G w calym kraju. Inna sprawa, ze na razie malo komu jest to do szczescia potrzebne to cale 3G - podobne bajery mozna juz uzyskac na posiadanych czestotliwosciach GSM i Orange po prostu nie spieszy sie z wydawaniem kasy w bloto. Ludzie i tak wysylaja SMSy i w mniejszosci MMSy oraz dzwonia, a to z powodzeniem dziala w GSM. Jesli natomiast chodzi o temat, to sklanialbym sie, ze Centertel bylby najbardziej zainteresowany taka wspolpraca, bo maja najmniej przyznanych czestotliwosci w 1800.

  • 0

    16.  2007-12-15 22:22:15

    empireus zgadzam się z tobą mało kto ma nawet UMTS w telefonie. Mówię do gościa że umts jest a on A PO CO MI TO? telefon jest mi potrzebny do dzwonienia i smsów... Hehe mi też UMTS jest nie potrzebny :)

  • 0

    17. ~DejwiD  2007-12-16 04:29:18  host: public-gprs69394.centertel.pl

    ~eSiK a ile płacisz za transmisję danych w playu? :) i co ci z hsdpa jak godzinka surfowania i po wszystkich środkach :)

  • 0

    18.  2007-12-17 07:56:57

    #15,16: No niby tak, tylko po co mi dom. Przecież na pokoju z kuchnią też się można wyspać:) Zresztą po co nam ten cały GSM. Można zadzwonić przed wyjściem z domu i przynajmniej nikt nam nie będzie głowy zawracał. Po co inwestować w UMTS-a? To może cała Europa się myli? Tylko Orange ma rację, że zrobili tylko bodajże w kilku miastach?

  • 0

    19.  2007-12-17 11:31:23

    Pamietjamy ze rozbudowywane sa tylko stacje nodeB i gsm przechodzi do lamusa wiec wszystko co jest i bedzie robione to kierunek 3,4G bo to niesie za soba mase mozliwosci miedzy innymi dostep do internetu telewiszje i inne takie ktore niosa za soba kase. Skoro zoltki widza w polsce kase i wkladaja tu miliony eruo jak to ma sie w przypadku playa to jednak chyba ktos to sie myli myslac ze nikomu to nie jest potrzebne. Znam ludzi co mieszkaja na wsiach i dali by mase kasy zeby miec dostep do internetu kablowego a co dopiero mobilnego . o czym my tu rozmawiamy .

Dodaj swoją opinię