DAJ CYNK

CarrierIQ - szpieg w smartfonie

LuiN

Wydarzenia

W większości współcześnie sprzedawanych smartfonów zaszyte jest narzędzie, które przez cały czas rejestruje i przesyła informacje na temat tego co robimy z naszym telefonem. Przesyłane są treści naszych SMS-ów czy nawet informacje na temat szyfrowanych połączeń z Internetem.

W większości współcześnie sprzedawanych smartfonów zaszyte jest narzędzie, które przez cały czas rejestruje i przesyła informacje na temat tego co robimy z naszym telefonem. Przesyłane są treści naszych SMS-ów czy nawet informacje na temat szyfrowanych połączeń z Internetem.

Z aplikacji CarrierIQ korzystają zarówno operatorzy komórkowi, jak i sami producenci telefonów. Program (pod różnymi nazwami) zaszyty jest głęboko w oprogramowaniu i nie da się go łatwo wyłączyć, a co dopiero usunąć. Aplikację znaleźć można w każdym telefonie z Androidem, w iPhone'ach, ale też w Nokiach z Symbianem, telefonach z Windows Phone czy smartfonach BlackBerry.

Operatorzy oficjalnie nie przyznają się do korzystania z CarrierIQ, jednak w zapisach dotyczących przetwarzania informacji przez Verizon Wireless znalazły się wpisy dotyczące tego, że sieć loguje adresy otwieranych witryn, położenie geograficzne urządzenia i najczęściej otwierane aplikacje. Bez CarrierIQ zebranie kompletu tych danych byłoby niemożliwe.



Na XDA-Developers pojawiły się już ROM-y z oznaczeniem "NoCIQ", czyli pozbawione głęboko zaszytych w Androidzie aplikacji szpiegujących, do grupy tej należy popularny Cyanogenmod. Jest też możliwość ręcznego usunięcia (a wcześniej wykrycia) CarrierIQ za pomocą Logging Test App. Metoda ta jednak nie zawsze działa, a za usunięcie szpiega zapłacić trzeba 1 dolara.

Apple przyznał, że korzystał z CarrierIQ w iOS, jednak aplikacje z tej grupy zostały w większości usunięte wraz z premierą iOS 5, a kolejne aktualizacje oprogramowania usuną je zupełnie.

Apple w oficjalnym oświadczeniu podkreśla, że użytkownicy jego telefonów muszą sami zatwierdzić chęć przesłania informacji diagnostycznych, a logi te (w przeciwieństwie do tych transmitowanych dyskretnie przez Androida) nie zawierają danych prywatnych użytkownika. Apple nigdy nie rejestrował wpisywanych treści, wciskanych przycisków czy wiadomości i firma nie zamierza tego czynić w przyszłości.

O CarrierIQ zrobiło się ostatnio w sieci głośno. Pojawiły się darmowe narzędzia do samodzielnego sprawdzania co tak naprawdę nasz telefon robi, jak i listy urządzeń pozbawionych aplikacji rejestrujących (Nexus One, Nexus S, Galaxy Nexus i Motorola XOOM). Warto jednak przy tym pamiętać, że telefon z brandowanym oprogramowaniem może już taki dyskretny dodatek w sobie skrywać.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: extremetech, xda-developers, Apple, wł