Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Całkowity zakaz rozmów podczas jazdy samochodem?

Całkowity zakaz rozmów podczas jazdy samochodem?

Q! 14 Stycznia 2009 18:05

0 0

Rada Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (NSC) wysłała w poniedziałek wniosek do odpowiednich urzędów wszystkich 50 stanów, aby wprowadziły one w swoich prawach nowe zapisy. Według nich rozmowy przez telefon podczas jazdy samochodem miałyby zostać zabronione.

Rada swoje stanowisko oparła na wynikach badań przeprowadzonych przez Centrum Badań nad Ryzykiem Uniwersytetu w Harvardzie. Według nich 6% wszystkich wypadków jest powodowane nieuwagą podczas jednoczesnego prowadzenia samochodu i rozmawiania przez telefon komórkowy.




W chwili obecnej 18 stanów wprowadziło zakaz rozmawiania przez telefon podczas prowadzenia samochodu. Jednak dotyczy to tylko sytuacji, w której telefon trzymany jest bezpośrednio przy uchu.

Nie ma natomiast zakazu korzystania z zestawów słuchawkowych czy głośnomówiących. W przesłanym przez Radę stanowisku można przeczytać, że w nowym przepisach korzystanie z telefonu podczas jazdy miałoby być całkowicie zakazane.

Źródło tekstu: mobileburn, wł     

Dodaj do:
w sumie: 14
  • 0

    1.  2009-01-14 18:16:29

    Nie od dzisiaj wiadomo, ze nawet rozmowa przez zestaw glosnowiacy czy sluchawkowy odbiera uwagę ludzkiego umyslu, który nie jest wtedy skupic sie rowniez na prowadzeniu samochodu... Tylko sprawa jest o tyle dziwna, ze rozmowa z pasazerem siedzacym na tylnej kanapie w podobny sposob zajmuje kierowce, a jakos nie jest zabroniona :) Podobnie CB radio, na niego przepisy rowniez nie sa zbyt precyzyjne. Umiar to podstawa + zestaw oczywiscie....

  • 0

    2.  2009-01-14 18:30:44

    Całkowity zakaz nawet przez zestawy słuchawkowe i głośnomówiące jest nieracjonalny, bo tak jak kolega wyżej wspomniał wg takiej logiki wypadałoby zakazać także rozmów z pasażerem

  • 0

    3. ~traszq  2009-01-14 18:32:42  host: d90-141-112-179.cust.tele2.pl

    jako kierowca nie jeden raz zlapalem sie na tym, ze odkladam tel. i mowie, ze w koncu czas kupic zestaw glosnomowiacy.. a na drugi dzien znowu trzymalem tel. przy uchu :/ jak najbardziej popieram^^ (a sam pewnie kiedys dostane mandat i stwierdze, ze teraz to juz na pewno kupuje zestaw)

  • 0

    4. ~Ajaj  2009-01-14 19:47:42  host: f96-043.opera-mini.net

    3: jak sie zabijesz to zestaw bedziesz mogl sobie odpuscic

  • 0

    5. ~mrzolwik  2009-01-14 19:57:34  host: 107-pra-23.acn.waw.pl

    od razu "zabijesz". W gruncie rzeczy należałoby zakazać wszystkiego. Zaczynając od słuchania radia, a na zakazie poruszania się pięknych w lecie kobiet (nie mam tu na myśli tirówek) nieopodal drogi kończąc. Po drodze likwidacji powinny też ulec wszelkie drogowzkazy, sklepy, w sumie to i stacje benzynowe. Może z czasem światła, przejścia dla pieszych no i w końcu pasy a na końcu drogi. Tak żeby kierowca cieszył się już czystą formą prowadzenia pojazdu, żeby zupełnie nic go nie rozpraszało! Pamiętajmy jedne absurd rodzi drugi, potem trzeci itd.

  • 0

    6. ~Gal  2009-01-14 20:09:35  host: 213-238-112-233.adsl.inetia.pl

    I bardzo dobrze! PS mrzolwik - schowaj ta demagogie do kieszeni.

  • 0

    7.  2009-01-14 20:10:55

    Najzdrowiej jest chodzić piechotą. Tylko broń Boże nie przechodzić w kłus ;-)

  • 0

    8.  2009-01-14 21:51:48

    #2,#5: tu nie o to chodzi, rozmawiajac z pasazerem czy sluchajac radia umysl nie jest tak zaabsorbowany, sam sie na tym wiele razy zlapalem, ze nie wiedzialem jak przejechalem ostatnie kilometry i niewazne czy byl zestaw sluchawkowy, glosnomowiacy czy bezposrednio telefon przy uchu ... to taka jazda jak w tunelu; tez jestem za calkowitym zakazem rozmow kierowcy przez telefon komorkowy podczas jazdy

  • 0

    9.  2009-01-14 22:17:37

    Jestem za. Zdecydowanie. Wiele razy widziałem, jak osoby prowadzące samochód ze słuchawką BT lekko zagapiła się i przejechała na czerwonym świetle... Poza tym nie wiem jak u Was, ale w Poznaniu jest ogromna plaga kierowców, którzy prowadzą rozmowy telefoniczne trzymając telefon przy głowie. Ostatnio nawet spotkałem się z takim kierowcą MPK, całe szczęście że na uprzejmą prośbę rozłączył się....

  • 0

    10. ~MooNTER  2009-01-14 22:44:55  host: public-gprs94920.centertel.pl

    8: nie do konca tak jest, ja tez sie na tym lapie, ale jak sie zaglebiasz w jakis temat z pasazerem to jest ten sam efekt, chyba ze to luzna rozmowa; 9: jestes za bo nie musisz rozmawiac w czasie jazdy. Ja dziennie w samochodzie spedzam ok 1/3czasu pracy i nie wyobrazam sobie swojej pracy bez telefonu (ze sluchawka oczywiscie) w samochodzie. Dla porownania niedawno kobieta przejechala mi przed nosem (dobrze ze wczesniej widzialem i sie zatrzymalem a dzieki temu i auto na pasie obok) na czerwonym i wcale nie rozmawiala przez telefon

  • 0

    11. ~jacguszi  2009-01-14 22:59:42  host: netpanel-212-182-122-149.einet.lublin.pl

    #5popieram,sam bym tego lepiej nie ujął.Niestety czytając innych dochodzę do wniosku że faszyzm i komunizm maja się dobrze.

  • 0

    12.  2009-01-14 23:20:56

    a że niby jak udowodnią, że rozmawiałem przez zestaw głośnomówiący?

  • 0

    13.  2009-01-14 23:43:49

    8 - wiarygodne badania to nie są, a braku podzielności uwagi ludzkiego umysłu to już badań trochę było i jeśli wciągniesz się w jakąś dłuższą rozmowę z pasażerem to na jedno wychodzi.

  • 0

    14.  2009-01-15 22:29:42

    #10,#13: no ja sie nie zgodze, do czego mam prawo, rozmowa z pasazerem to zupelnie cos innego niz przez telefon, pasazer widzi co sie dzieje, nie kontynuuje rozmowy w newralgicznych momentach; a z tym czasem spedzonym w samochodzie i rozmowami ... niby takie czasy, ale to tez nie do konca prawda

Dodaj swoją opinię