Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Burzyński: refarming w Polsce nie jest nagłą potrzebą

Burzyński: refarming w Polsce nie jest nagłą potrzebą

WitekT 17 Sierpnia 2012 16:23

0 0

Refarming mógłby pomóc polskim sieciom w podniesieniu efektywności wykorzystania pasma 900 MHz i mniejszym nakładom na inwestycje w paśmie 1800 MHz, aczkolwiek proces ten ze względu na postęp w technologii stacji bazowych nie jest nagłą potrzebą.  Operatorzy - jak dotąd - sami tego procesu nie inicjują. Możemy spodziewać się konkretnych postulatów w tym zakresie po rozstrzygnięciu przetargu na pasmo 1800 MHz - mówi w wywiadzie dla TELEPOLIS.PL Krzysztof Burzyński, wiceprezes polskiego oddziału Ericssona.

UKE już w 2009 roku przygotowywał się do procesu refarmingu pasma 900 i 1800 MHz, czyli takiego przetasowania posiadanych przez operatorów częstotliwości, aby dysponowali oni ciągłymi blokami. W zamyśle ma to pozwolić na znacznie efektywniejsze wykorzystanie pasma i ułatwić zmianę technologii GSM na UMTS lub LTE.

W tej chwili operatorzy mają przydzieloną następującą liczbę kanałów GSM:

 

GSM900

GSM1800

EGSM (900)

Polkomtel

45

48

-

PTC

45

48

-

Centertel

34

48

-

P4

-

-

25

Aero2

-

-

25

CenterNet

-

49

-

Mobyland

-

49

-






25 kanałów GSM w jednym ciągu pozwala na zbudowanie jednej nośnej (jednego kanału 5 MHz), niezbędnego do świadczenia usług 3G. Mówiąc prościej - operatorzy powinni tak wymienić się kanałami, aby uzyskać ciągłe bloki.

Aktualny podział kanałów przedstawia się następująco:

 

GSM900

GSM1800

EGSM (900)

Polkomtel

1-14 i 37-67

749-760 i 850-885

-

PTC

15-36 i 68-90

736-747 i 812-847

-

Centertel

91-124

763-810

-

P4

-

-

975-999

Aero2

-

-

1000-1023 i 0

CenterNet

-

512-560

-

Mobyland

-

562-610

-


O tym, czy nowa sieć Polkomtelu i NetWorks! przybliży nas do Europy, na co stawiał Polkomtel w przetargu i kiedy w Polsce przyjdzie czas na usługi typu managed services więcej w wywiadzie, który opublikujemy po weekendzie.

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:
w sumie: 41
  • 1

    22.  2012-08-19 00:09:42

    @21 Ej stary nie pleć waść dyrdymałów. To jest język fachowy. Tak samo trzeba by w medycynie mówić cewnikowanie a mówi się kateteryzacja. Nikt normalny nie powie cewnikowanie omawiając temat wśród fachowców. A tu jest portal dla fachowców i ludzi mocno związanych z tematem telekomunikacji.

  • 0

    25.  2012-08-19 09:05:54

    @22 - Portal fachowców? Discovery Channel też przekazuje fachową wiedzę, jednak w przystępny dla wszystkich sposób, wyobrażasz sobie gdyby Stephen Hawking zaczął posługiwać się fachowym słownictwem? tylko fizyk byłby w stanie coś zrozumieć. Jeśli musisz skończyć medycynę by zrozumieć lekarza to chyba lepiej leczyć się samemu.

  • 0

    26. ~  2012-08-19 09:56:21  host: 77-253-24-164.adsl.inetia.pl

    @22 Portal fachowców hahaha dobre :) to taki pudelek w komunikacji bezprzewodowej bo fachowej wiedzy tu bardzo mało jest :))

  • 0

    28. ~  2012-08-19 12:21:06  host: z12-12.opera-mini.net

    zacznijmy od tego co to jest ten REFARMING... moglibyście napisać na początku co to jest

  • 2

    29.  2012-08-19 13:33:38

    28: a przeczytałeś drugi akapit od słów "czyli"? To samo pytanie do Hose. ;-)

  • 1

    30. ~xy  2012-08-19 15:14:30  host: ip-78-30-103-238.free.aero2.net.pl

    "przybliży nas do Europy" - a gdzie jesteśmy, w Azji?

  • 0

    31.  2012-08-19 15:23:26

    30: przybliży nas do średniego, europejskiego poziomu.

  • 0

    32. ~xy  2012-08-19 15:26:50  host: ip-78-30-103-238.free.aero2.net.pl

    Kurczę, Witku... powiesz, że się czepiam, ale w poprawnej polszczyźnie nie zaczyna się zdania od "więc" jak w kom. #4. Internet coraz bardziej przypomina rozmowy młodzieży gimnazjalnej... Nie czepiam się już nieszczęsnego "refarmingu" (obrzydlistwo!), ale faktycznie np. zamiana byłaby o wiele lepszym określeniem, jak już zwrócono wyżej uwagę. Termin jest tak techniczny jak i... ach szkoda gadać... jak i "zamiana częstotliwości". Jakoś inne narody mają bogactwo swoich słów, a my ciągle zapożyczamy wszystko jak leci. Zresztą, zdaje się już dawno pewien człowiek pisał "Polacy nie gęsi (...)" @22: Rzeczywiście - sami tu fachowcy... zwłaszcza ten z #2, który do dziś nie umie wstawić spacji po kropce czy przecinku.

  • 0

    33. ~xy  2012-08-19 15:28:59  host: ip-78-30-103-238.free.aero2.net.pl

    @31: No to co innego, bo w Europie jesteśmy od zawsze. A co do meritum, przetasowanie to też nie jest, gdyż jak wiadomo przetasowanie ma za zadanie "uprzypadkowić" coś, pomieszać, wręcz rozdzielić, a nie scalić w spójne bloki.

  • 0

    34.  2012-08-19 15:32:57

    Umówmy się tak - najpierw idźcie na strony Urzędów, tam sprawcie, żeby nie używali słowa refarming, a potem ja z miłą chęcią też wtedy to zmienię, ok? Kurcze, to jest portal telco, a NIE językowy! Tak, staramy się używać poprawnej polszczyzny tam, gdzie tylko się da, ale sorry, nie będziemy tworzyć alternatywnego wszechświata w nazewnictwie TECHNICZNYM. Tak samo, jak nie będę tłumaczył w każdym newsie każdego zagadnienia - bo raz, że Google "nie zamkli", a dwa, że zakładam posiadanie pewnej zupełnie podstawowej wiedzy przez odwiedzających. "Zmiana/zamiana częstotliwości" obejmuje znaczeniowo znacznie większy obszar niż "refarming". I na siłę nic nie będę wymyślal, skoro tego wszyscy używają i wiedzą o co chodzi. Na tym myślę, że możemy zakończyć rozmowę.

  • -5

    35. ~xy  2012-08-19 16:23:08  host: ip-37-209-130-230.free.aero2.net.pl

    Boże widzisz i nie grzmisz! Jakie telco? Powtarzam - używa Pan, Panie Redaktorze JĘZYKA GIMNAZJALISTÓW, i to raczej tych słabiej się uczących. Jakim TECHNICZNYM? Przepraszam, ale nie macie tutaj pojęcia o technice...

  • 0

    36. ~xy  2012-08-19 16:25:05  host: ip-37-209-130-230.free.aero2.net.pl

    Przepraszam - musiałem tak napisać skoro ciągle podkreślasz "TECHNICZNY" gdy technicznej wiedzy tu niewiele.

  • 0

    37.  2012-08-19 16:50:45

    A refarming jest jakim terminem?

  • 0

    38.  2012-08-19 16:54:23

    I wyluzuj z tymi gimnazjalistami, odrzuć emocje i rozmawiaj normalnie.

  • 0

    39.  2012-08-19 18:24:28

    32. ~xy - spacji? To po jakiemu jest, że spytam w ten dyskusji o polskim?

  • -1

    41. ~  2012-08-19 18:41:47  host: z44-04.opera-mini.net

    Uwielbiam jak Pan WitekT gasi wszystkich bardzo przyzwoity sposób:). Jak niektórym nie podoba sie tutaj forma wypowiedzi niech napisza do Pana Miodka aby zalozyl bloga na taki temat jak ma telepolis a zobaczymy jak duzo znajdzie sympatykow i cwaniakow od języka polskiego. Mi najbardziej podobaja sie artykuly pana witka bo bardzo przyjemnie sie czyta i nie trzeba byc "technicznym" aby wiekszosc rzeczy rozumiec. Ja pewnie kilka bledow w komentarzu zrobilem i tez znajdzie sie ktos kto mnie pojedzie. Ale czy o to w tym wszystkim chodzi? Nie sadze. Pozdrawiam

  • -1

    42. ~  2012-08-19 21:15:51  host: z24-08.opera-mini.net

    No i Witku pochwalilu sie z Operku Mini ;)

  • -1

    43.  2012-08-19 21:50:32

    Witek - Zupełnie nie chodziło mi o to by wywołać jakikolwiek spór. Uznaje tylko że, nieszczęsny "refarming" będący jak sam stwierdziłeś "rekuktywacją" nie ma nic wpólnego z telekomunikacją, nawet jeśli twierdzi tak jakiś tam urząd. Zawsze można dopisać swoje zdanie dla jasności. Forbies z 2010 roku w wywadzie z panią Anną uwczesną prezes UKE świetnie określa co w naszym języku oznacza "refarming". Mówiąc krótko: zamiana częstotkiwości w pełni zastępuje cholerny "refarming".

  • -1

    44. ~  2012-08-19 22:08:18  host: 91.222.57.138

    Defragmentacja?

  • 0

    45.  2012-08-20 08:22:12

    Witku, mi by było szkoda klawiatury, żeby na te pierdoły o terminologii odpisywać. A odnośnie tematu: to nie jedyny przypadek, kiedy urząd ma obowiązek (zapewnienie efektywności wykorzystania pasma), ale inny przepis mu tego zabrania (nie może nikomu narzucić wymienienia się częstotliwościami). Amatorszczyzna ustawodawcy po prostu.

Dodaj swoją opinię