Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Budowa Galileo wreszcie zatwierdzona

Budowa Galileo wreszcie zatwierdzona

sirmark 23 Kwietnia 2008 15:27

0 0

Parlament Europejski niemal jednogłośnie zatwierdził w środę rozporządzenie, które pozwoli na rozpoczęcie budowy, kosztem 3,4 mld euro, europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo.

Zielone światło ze strony eurodeputowanych pozwoli na rozpisanie przetargów na poszczególne etapy budowy systemu, konkurencyjnego wobec amerykańskiego GPS. Unijny komisarz ds. transportu Jacques Barrot zapowiedział w Strasburgu, że Europejska Agencja Kosmiczna ogłosi przetargi jeszcze przed wakacjami. Wszystkie koszty do roku 2013 będą pokryte z budżetu Unii Europejskiej.

W najbliższą niedzielę 27 kwietnia piętnaście minut po północy (mniej więcej rok później, niż planowano) z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie zostanie wyniesiony na orbitę okołoziemską drugi próbny satelita Galileo, Giove B. Dołączy on do krążącego w kosmosie satelity Giove A, umieszczonego tam w grudniu 2005 roku. W sumie system będzie się składać z 30 satelitów.




Na rok 2010 Komisja Europejska zapowiedziała przedstawienie propozycji finansowania Galileo począwszy od 2014 roku, kiedy powinien być on już w fazie operacyjnej (jeśli nie będzie dalszych opóźnień). Poziom finansowania ma zapewnić - głosi przyjęty w środę tekst - że koszt korzystania z systemu będzie "rozsądny", a świadczone usługi - "wysokiej jakości".

Krytycy unijnego przedsięwzięcia uważają, że wobec ogólnodostępnego GPS stanowi ono dublowanie kosztów. Natomiast zwolennicy są zdania, że jest to przede wszystkim kwestia prestiżu i międzynarodowej konkurencji - oprócz USA własne systemy nawigacji satelitarnej rozwijają bowiem Chiny, Indie i Rosja.

Źródło tekstu: PAP     

Dodaj do:
w sumie: 21
  • 0

    2. ~Marcin  2008-04-23 15:42:05  host: aedk163.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Teraz to może TomTom będzie szybciej i precyzyjniej mówił o zblizającym się skrzyzowaniu jak się szybko jedzie...

  • 0

    3. ~  2008-04-23 15:50:35  host: eua15.neoplus.adsl.tpnet.pl

    dla mnie bezsensu jeśli dopiero za 6lat będziemy mogli z tego korzystać. tzn,ze USA już jest o wiele wiele za nami do przodu.

  • 0

    4. ~znawca  2008-04-23 16:04:36  host: atropos.tpi.pl

    No nareszcie, teraz budowa Galileo ruszy z kopyta :)

  • 0

    5. ~  2008-04-23 16:30:40  host: 87-205-134-217.adsl.inetia.pl

    ta a my wszyscy zapłacimy za to z podatków

  • 0

    6. ~jls  2008-04-23 16:35:29  host: jsl-catv-user-245-143.streamnet.pl

    no i bedziemy miec europejski system nawigacji

  • 0

    7.  2008-04-23 16:47:45

    A po co to jak jest GPS ??? Szkoda kasy...

  • 0

    8.  2008-04-23 17:12:35

    Naprawdę jak nie używacie GPS-u się nie wypowiadajcie. :) barteks2 radzę się dowiedzieć co to jest i po co i dopiero pisać "Szkoda kasy".

  • 0

    9.  2008-04-23 17:34:01

    jak dla mnie sa to chore ambicje UE, ale niech im bedzie... gps jest najbardziej popularny, a gdy odpala galileo raczej nikt nie bedzie leciec i kupowac odrazu nowego urzadzenia tylko dlatego ze jest firmowane przez UE... a lata mody na odbiorniki gps wlasnie przemijaja...

  • 0

    10. ~:))  2008-04-23 17:38:55  host: chello087206204014.chello.pl

    BRAWO!!!! Wreszcie - krytycy zapominają o tym, że Galileo ma być o wiele bardziej dokładny od GPS, a do tego, że GPS jest kontrolowany przez armię USA i w razie czego (czegokolwiek), może zostać zamknięty dla zwykłych odbiorców

  • 0

    11. ~znawca  2008-04-23 17:58:51  host: atropos.tpi.pl

    Dzięki systemowi Galileo, nawigacja GPS stanie się popularna, spadną ceny, a odbiorniki GPS będą oferowały dodatkowe funkcje: odtwarzacza video/mp3, gry, system operacyjny, WiFi, Bluetooth, USB, czytnik kart pamięci i jeszze inne

  • 0

    12. ~Dina  2008-04-23 18:09:29  host: p05-08.opera-mini.net

    Do 3: świetnie to ująłeś- "USA jest o wiele wiele za nami do przodu". :D Długo musiałabym myśleć,żeby ująć to w ten sposób. ;)

  • 0

    13.  2008-04-23 18:34:24

    #11 - to wszystko mamy juz na rynku od ponad roku w postaci chocby nokii n95. mit obalony.

  • 0

    14. ~znawca  2008-04-23 18:58:12  host: atropos.tpi.pl

    #13, thonka: Obstaję dalej przy swoim, oczywiście moża mieć to np. w Nokii N95, ale jak przeczytasz w newsie http://www.telepolis.pl/news.php?id=11203 Nokia N95 8GB w ofercie Ery, to dowiesz się, że ta N95 jest za 2599 zł. Więc nie ma mowy tu że stać na to przeciętnego użytkownika. Aby usługa GPS była popularna wystarczy aby odbiorniki GPS były w cenie poniżej 50 zł. Jeśli cena spadnie jeszcze niżej wtedy usługa stanie się nie tylko popularna ale i powszechna. Czego życzę z całego serca

  • 0

    15.  2008-04-23 19:30:32

    #14 znawca: jak juz jestesmy przy tym przykladzie, N95 mozna kupic ponizej 1400 zl na wolnym rynku i to na raty, jak sie dobrze poszuka to nawet 0 % REALNE (ciut drozej, ale bez ubezpieczenia kredytu, bez 1 % na 1 miesiac etc. wiec raczej elastycznie na prawie-ze kazdy portfel)... Poza tym sa rowniez zaawansowane GPSy spelniajace przedstawione przez Ciebie zalozenia. A operatorzy zawse ustalali chore ceny ogolne na sprzedawane u nich telefony (pomijam kwestie telefonow sprzedawanych wraz z aktywacjami/przedluzeniami umow), to nie nowosc...

  • 0

    16.  2008-04-23 19:30:59

    Swoja droga, komentarz #3 zabija smiechem XD

  • 0

    17. ~1  2008-04-23 19:34:41  host: 87-205-161-246.adsl.inetia.pl

    #14, to że Era wyjechala z taka cena, nie oznacza, ze tego telefonu taniej nie kupi, bo kupi o to o wiele taniej...#12 ja również :D

  • 0

    18.  2008-04-23 20:53:40

    #17: j/w...

  • 0

    19.  2008-04-23 21:57:48

    A co jak się te wszsytkie te satelity zderzą? - ciekawe czy ktoś o tym pomyślał ;-D A tak serio konkurencja jeszcze nikomu nie zaszkodziła - teraz jesteśmy skazani na GPS - działa - ale nie każdemu wystarcza obecna precyzja i szybkość działania. A patrząc bardziej międzynarodowo to co jeśli USA bojąc się terroryzmu przestanie udostępniać GPS. Wiem że szansa to promil, promilu, promila...) WIĘC LEĆ GALILEO!!!

  • 0

    20. ~HelmudT  2008-04-24 13:42:31  host: host7-85-255-176.limes.com.pl

    #3 "(...)o wiele wiele za nami do przodu." Niezły tekst usmialem sie!!

  • 0

    21. ~dino  2008-04-24 22:40:58  host: 87-205-57-202.adsl.inetia.pl