Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości BTS na biopaliwo

BTS na biopaliwo

WitekT 5 Grudnia 2006 11:33

0 0

Ericsson, Stowarzyszenie GSMA i wielonarodowa grupa telekomunikacyjna MTN, połączyły siły w celu wykorzystywania biopaliw jako alternatywnego źródła energii dla sieci bezprzewodowych w krajach rozwijających się.

Trzy organizacje zainicjowały w Nigerii pionierski projekt, aby zademonstrować potencjał biopaliw. Mogą one zastąpić olej napędowy jako źródło energii dla komórkowych stacji bazowych zlokalizowanych poza zasięgiem sieci elektrycznej.

Biodiesel - jako źródło energii dla stacji bazowych - ma przewagę nad zwykłym olejem napędowym. Biodiesel może być produkowany lokalnie. Powstają w ten sposób nowe możliwości zatrudnienia na obszarach wiejskich, jednocześnie zmniejszając potrzebę transportu, logistyki i zapewnienia bezpieczeństwa. Biodiesel jest przyjaźniejszy dla środowiska naturalnego niż zwykły olej napędowy. Czystsze paliwo ogranicza konieczność częstych kontroli stacji bazowych oraz przedłuża działanie generatora stacji, zmniejszając koszty ponoszone przez operatora.

Aby zyskać kolejny miliard użytkowników telefonów komórkowych, musimy dotrzeć do biedniejszych członków społeczeństwa z atrakcyjną cenowo ofertą. Wykorzystywanie biopaliw produkowanych lokalnie znacząco obniży koszty operacyjne stacji bazowych na obszarach wiejskich - powiedział Bert Nordberg z Ericssona.

W projekcie pilotażowym - wspieranym przez doświadczenie i fundusze z Funduszu Rozwoju GSMA - Ericsson i MNT zainstalują w Lagos pilotażową stację bazową napędzaną biodieslem, a następnie rozmieszczą podobne stacje w wiejskich obszarach południowo-wschodniej i południowo-zachodniej Nigerii. Powstanie łańcuch dostaw przynoszący korzyści miejscowej ludności, która będzie dostarczała zboża uprawiane lokalnie i przetwarzała je na biopaliwo. Orzeszki ziemne, nasiona dyni, jatrofa i olej palmowy będą wykorzystywane w początkowych testach pilotażowych.
Rozszerzenie sieci komórkowych na obszary wiejskie jest konieczne, aby pobudzić społeczny i ekonomiczny dobrobyt krajów rozwijających się. Biopaliwa dają taką możliwość poprzez zapewnienie operatorom dostępu do odnawialnych źródeł energii - powiedział Rob Conway, dyrektor generalny GSMA.

GSMA i Ericsson wykorzystają wnioski z pilotażowego projektu, aby pomóc operatorom w krajach rozwijających się określić, czy mogą wykorzystywać biodiesel do zasilania swoich sieci na obszarach wiejskich.

Zastosowanie sieci komórkowych napędzanych biopaliwem włączyłoby Afrykę do nowej fali innowacji, która sprawia, że telekomunikacja komórkowa jest tańsza i dostępna w krajach rozwijających się - powiedział Karel Pienaar z Grupy MTN.

Podczas projektu pilotażowego po raz pierwszy zastosowano biopaliwa jako źródło zasilania dla radiowych stacji bazowych. Tylko 25% powierzchni Nigerii jest podłączonych do sieci elektrycznej. Grupa MTN zainwestowała w YellowWatts - własny system zasilania - złożony z rozbudowanej sieci generatorów zaprojektowanych tak, aby utrzymać sieć MTN na optymalnym poziomie działania.

Źródło tekstu: Ericsson     

Dodaj do:
w sumie: 6
 • 0

  1. ~biotyt  2006-12-05 11:41:25  host: fcm222.internetdsl.tpnet.pl

  Fajny pomysl, ale jesli chca stawiac takie btsy na biopaliwo to oznacza, ze im sie to oplaca, czyli na tym obszarze mieszkaja ludzie, ktorzy beda korzystac z komorek. Ale jesli nie ma tam pradu to jak oni naladuja telefon? No chyba, ze beda sprzedawac male ladowarki-generatory pradotworcze.

 • 0

  2.  2006-12-05 11:43:43

  biotyt: chyba masz rację - chociaż z drugiej strony nie wydaje mi się, żeby o tym nie pomyśleli i pewnie w każdej wiosce (no, prawie każdej) jest już jakiś generator. Poza tym GSMA promuje powstawanie super tanich telefonów, które długo "trzymają". Na przykład taki t39m z baterią 1800 mAh trzymał... 30 dni. ;)

 • 0

  3. ~sympatyczny  2006-12-05 14:49:25  host: chello081018196007.chello.pl

  yy, ja nie wiem jaka tam byla standardowa bateria, ale trzymal na niej jakies 3-4 dni, wiec ciezko mi uwierzyc w to co piszesz :o

 • 0

  4.  2006-12-05 14:53:43

  sympatyczny: na standardowej to tak - ale była wersja powiększona, nawet chyba więcej niż te 1800 mAh co napisałem - była duża, t39m wyglądał z nią jakby miał spory plecak. ;) I mówię o czuwaniu, a nie rozmowach - prawie 30 dni trzymał. ;)

 • 0

  5. ~  2006-12-05 20:36:28  host: aayq216.neoplus.adsl.tpnet.pl

  "Podczas projekt pilotażowy po raz pierwszy (...)" - polska język ;-)

 • 0

  6. ~jojo  2006-12-06 00:14:01  host: ekj122.internetdsl.tpnet.pl

  Jestem za takimi rozwiązaniami. Może dzięki właściwemu wykorzystaniu tej i podobnych technologii także Afryka (a przynajmniej jej część) będzie miała szansę na skok technologiczny.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-145-103-69.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Zmiany dotyczące bezpieczeństwa w systemach Apple'a to:

Apple utrudni użytkownikom lajkowanie na Facebooku

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet