Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Brytyjski "Wielki Brat"

Brytyjski "Wielki Brat"

WitekT 3 Października 2007 12:18

0 0

W Wielkiej Brytanii weszły w życie nowe przepisy telekomunikacyjne wprowadzone w imię obrony przed terroryzmem i walki z podziemiem kryminalnym. Według obrońców praw człowieka, oznaczają one koniec prywatności rozmów telefonicznych i początek ery inwigilacji Wielkiego Brata - pisze gazeta.pl.

Operatorzy telekomunikacyjni obowiązani są teraz przechowywać przez rok liczne dane dotyczące każdej rozmowy telefonicznej, w tym datę i godzinę oraz czas trwania rozmowy, nazwisko i adres posiadaczy telefonów, z których prowadzono rozmowę, a w przypadku rozmowy prowadzonej z telefonu komórkowego również miejsce, w którym znajdował się rozmówca.




Dane te operatorzy są obowiązani przekazywać nie tylko policji lub prokuraturze, ale również ponad 650 innym instytucjom rządowym, takim jak na przykład Zarząd Kontroli Gier Hazardowych czy Agencja Standardów Żywieniowych. Autor przepisów - ministerstwo spraw wewnętrznych - uważa, że nowe przepisy wynikają z dyrektyw Unii Europejskiej.

Źródło tekstu: gazeta.pl     

Dodaj do:
w sumie: 10
  • 0

    1.  2007-10-03 12:36:45

    No to masakra, jak ktoś oglądał Wróg Publiczny, to ten film bardzo ladnie nakreśla jakie mogą byc skutki takiego podejscia do społeczeństwa. Wszystko w imię dobra a może być z tego całkiem coś odwrotnego.....takie jest moje zdanie na ten temat.

  • 0

    2. ~  2007-10-03 12:55:11  host: w3cache1.icm.edu.pl

    Najwyżej jakieś 90% rozmów to będą prepaidy zagranicznych sieci w roamingu. Następny w kolejce będzie pewnie zakaz roamingu. :)

  • 0

    3.  2007-10-03 15:13:55

    No - i już jest dobry wzorzec dla Ziobry... Tym bardziej, ze to z nakazu "przepisów unijnych" (nota bene super hasło - na wszystko dobre ;-)) wynika. Tyle, że u nas nie ma chyba 650 instytucji rządowych, którym by się to przydało. W sumie to nie problem - można powołać do życia ze 120 nowych ;-)

  • 0

    4. ~  2007-10-03 16:49:25  host: p11-14.opera-mini.net

    Ciekawe czy zachowują również treść rozmowy?

  • 0

    5.  2007-10-03 17:31:11

    Ciekawe po co Agencji Standardów Żywieniowych info kto z kim i o której porze rozmawiał? Pewnie będą jeszcze nagrywać rozmowy i gromadzić dane ile kilo kartofli Ziutek kupił na targu w piątek i czy zeżarł te kartofelki ze skwarkami czy bez omasty? ;-)

  • 0

    6.  2007-10-03 17:48:59

    r: Chociażby po to, że w Polsce "kwitną" w najlepsze lewe uboje zwierząt.Do 15 oficjalne z badaniem przez weterynarza a po 18 "inne" które miały by problemy z zakwalifikowaniem mięsa. Problem jest złożony bo zabija się np. bydło białaczkowe, które ustawowo powinno zrefundować państwo ale długo już tego nie robi, więc lepiej ubić po cichu:) W Polsce od niedawna weterynaria też ma możliwość kontroli przez 24h bo takiej możliwości nie miała. Nie wiem jak jest w Angli z mięsem ale pewnie bardzo podobnie:)

  • 0

    7.  2007-10-03 17:53:35

    Ale możliwość taką dano "z klucza" wszystkim instytucją i to moim zdaniem jest przerażające. Wlo: nie kracz głośno bo nasi politycy jeszcze wezmą to sobie do serca i powstaną nowe urzędy za nasze pieniądze:) W końcu żyjemy w największym socjaliźmie na świecie:)

  • 0

    8. ~z  2007-10-03 21:13:40  host: edx83.neoplus.adsl.tpnet.pl

    > 1. Film "Wróg publiczny" jest świetny i dobrze opisuje działanie Wielkiego Brata - niestety :( Jak jakiś przepis czy dyrektywa UE pasuje to się go stosuje raz, dwa ale jest jeden a raczej nie ma i NIGDY nie będzie o wyrównaniu płac w Polsce do poziomu UE.

  • 0

    9. ~ukenamuniu  2007-10-03 21:51:21  host: nat-go2.aster.pl

    WitekT: chyba nie tylko "każdej rozmowy telefonicznej" - już dyskutowaliśmy na temat polskich przepisów. Mają być rejestrowane dane o połączeniach, również tych, które nie doszły do skutku. Będą to więc też połączenia na "zajętość" oraz gdy Ab.B nie zgłasza się.

  • 0

    10. ~mx2  2007-10-05 07:48:15  host: nat-pr2.aster.pl

    Szkoda, że redakcja Telepolis przy okazji tej wiadomości zapomniała o dyrektywie Wspólnoty Europejskiej, która nakazuje, by od tego roku (a dokładnie 15 października) wszyscy operatorzy także w Polsce przechowywali WSZYSTKIE informacje o ruchu w sieci przez okres 2 lat. Do tej pory archiwizowano informacje o połączeniach i zapisywano treść smsów. Teraz operator musi gromadzić dane o pozycji telefonu (!!!!) , próbach połaczeń (!!!!) , numery IMEI telefonów... Matrix to mało.

Dodaj swoją opinię