Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Broadcom i jeszcze dokładniejszy GPS

Broadcom i jeszcze dokładniejszy GPS

orson_dzi 26 Września 2017 18:22

3 1

gps

Broadcom stworzył nowy chip oferujący GPS "podwójnej częstotliwości", który ponad 16-krotnie zwiększa dokładność lokalizowania.




Chip Broadcomu o oznaczeniu BCM47755 został zaprezentowany kilka dni temu. Potrafi on odbierać z satelitów dwa sygnały (z czterech dostępnych dla "zwykłego" użytkownika), co zwiększa jego dokładność. Konkretnie chodzi o sygnały L1 oraz L5. To pierwszy dostępny komercyjnie chip, który łączy oba sygnały. Dzięki zastosowaniu go, dokładność lokalizacji poprawi się się z ok 5 metrów (co obecnie oferują współczesne urządzenia) do ok 30 centymetrów. Dokładność to nie jedyna zaleta takiego połączenia. Możliwe będzie również bezproblemowe nawigowanie w obszarach gęsto zabudowanych, bez zakłócania sygnału.

BCM47755 jest już uwzględniony w planach technicznych nadchodzących smartfonów i trafi do nich w 2018 roku. Możemy być pewni, że przyszłoroczne flagowce LG lub Samsunga zostaną w niego wyposażone.

Źródło tekstu: IEEE Spectrum; wł     

Dodaj do:

Tagi: gps | broadcom

w sumie: 16
  • 0

    1. ~krzysp  2017-09-26 18:30:42  host: user-94-254-225-192.play-internet.pl

    Świetnie! :) Dokładność która do tej pory była dostępna w profesjonalnych urządzeniach trafi "pod strzechy". W przyszłym roku do flagowców, a za 2 lata to pozostałych urządzeń :)

  • 0

    2. ~  2017-09-26 19:00:11  host: public-gprs211118.centertel.pl

    OK, to cieszy. Zatem czekam na S9 i dobrze, że nie pokusiłem się na Note8 :)

  • 1

    3.  2017-09-26 19:21:36

    I tak pewnie nieraz wyprowadzi w pole...taka wesoła technologia lubi nam robic żarty

  • 1

    4. ~~  2017-09-26 19:27:23  host: aeaw184.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Szpiegowanie poziom expert.

  • -1

    5.  2017-09-26 19:53:07

    No tak bo zwykłemu śmiertelnikowi potrzebna większa dokładność niż te 10m na urządzeniu z roku 2008......

  • 1

    6.  2017-09-26 20:14:08

    @5 W sumie raz się właśnie przez te kilka metrów zgubiłem. Byłem prawie na miejscu, ale GPS mnie przesunął i wg mapy byłem na równoległej ulicy i nijak nie mogłem tego dopasować do otoczenia.

  • 0

    7. ~Volf  2017-09-26 20:57:56  host: do-inotel.poz-pe1.tpnet.pl

    No to jak to jest ? Dokładność się zwiększy czy zmniejszy bo redaktor sam sobie przeczy " co zwiększa jego dokładność. " " dokładność lokalizacji zmniejsza się "

  • 0

    8.  2017-09-26 22:21:49

    @orson - "dokładność lokalizacji zmniejsza się z ok 5 metrów [...] do ok 30 centymetrów.". Jesteś pewien, że dokładność się zmniejsza? ;)

  • 0

    9. ~  2017-09-26 22:31:58  host: 185.182.81.58

    I nie pisze się "ok" tylko "oczu"!

  • 0

    10.  2017-09-26 22:48:53

    @8 Fakt, to nie było dobre określenie ;)

  • 0

    11.  2017-09-27 03:02:09

    @6 Dobrze, że żyjesz ;D Nie zgubiłeś się ? Ludzie niedługo żeby trafić do sklepu za rogiem będą potrzebować GPSa...

  • 1

    12. ~r23  2017-09-27 08:11:02  host: 178235042206.dynamic-ww-07.vectranet.pl

    przecież celowo obniżona jest dokładność gps, ze względów bezpieczeństwa.

  • -1

    13. ~~~  2017-09-27 08:48:13  host: a24-06-09.opera-mini.net

    Wielki Brat czuwa

  • -1

    14.  2017-09-27 11:26:00

    @11 A wyobraź sobie, że są ludzie co słabo widzą, a w zimie trafić do klatki w bloku to wyczyn, bo o 20 kompletnie nic nie widać. Dlatego taka dokładność jest potrzebna, może nie dla wszystkich, ale te komentarze o spożywczym za rogiem to mógłbyś sobie darować.

  • 0

    15. ~Leopold  2017-09-27 12:16:09  host: a05-09-05.opera-mini.net

    Mnie nawiguje owczarek niemiecki i mam w d u p i e gps

  • 0

    16.  2017-09-27 13:08:57

    @6 widocznie taki lichy program miałeś, które te dane z GPS obrabiał. W Automapie jakoś nie mam nigdy wątpliwości czy to skręcić mam w tą miejską uliczkę czy w następną. W DOBRYM programie możesz sobie skorygować (przyspieszyć lub opóźnić rysowanie mapy względem danych GPS jak samo urządzenie źle to sobie przelicza lub dławi się) aby współrzędne rogu ulicy pokrywał się z tym co widzisz na ekranie navi, a tu się okazuje, że stojąc na środku skrzyżowania lipna mapa lipnej nawigacji twierdzi, że skrzyżowanie za 20m :) Kompletnie mi większa dokładność (w praktyce w jeździe nie przekracza odchyłka kilku metrów) do szczęścia nie jest potrzebna mimo, że to wg dzisiejszego zwariowanego świata mam złą przestarzałą nawigację navroad nabytą w roku 2009 :D I takie nawigacje należy wg dzisiejszego chorego świata czym prędzej utylizować, bo są nowsze, lepsze bo "nowsze" i biznes musi się kręcić.

Dodaj swoją opinię