Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Braun: Ponad 11 mln Polaków nie płaci abonamentu [wideo]

Braun: Ponad 11 mln Polaków nie płaci abonamentu [wideo]

LuiN 11 Grudnia 2013 08:13

0 4

Tegoroczne wpływy z abonamentu nieznacznie wzrosną w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednak według prezesa Telewizji Polskiej, Juliusza Brauna są one i tak niewystarczające. Bez wyższych wpływów z abonamentu lub opłaty wizualnej nie będzie możliwa realizacja niedochodowych projektów telewizyjnych.

Na pewno będzie w tym roku więcej pieniędzy z abonamentu niż w zeszłym, czyli nie drastycznie mało, tylko bardzo mało - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Juliusz Braun, prezes Telewizji Polskiej.

Problemem wciąż jest niska ściągalność abonamentu - nie płaci go ponad 11 mln Polaków. W przyszłym roku ma on wzrosnąć o ok. 5 proc. Nowa stawka przy korzystaniu z radia i telewizora wyniesie 208,45 zł rocznie. Kara za używanie niezarejestrowanego odbiornika to do 579 zł.

To jednak nie spowoduje, że ludzie zaczną płacić abonament. Dlatego, jak mówi Braun, jedynym rozwiązaniem są zmiany systemowe, odejście od rejestracji odbiorników na rzecz innych sposobów, czyli na przykład wprowadzenie proponowanej powszechnej opłaty audiowizualnej.




Na rzecz powszechnej opłaty świadczy to, że w Niemczech to funkcjonuje od roku i bardzo dobrze się sprawdza. Ale do tego potrzebna jest ustawa, takiego projektu wciąż nie ma - mówi prezes TVP. Nie ma takiego dokumentu, są liczne debaty, rozmowy, ale dokumentu nie ma.

Telewizja publiczna w Polsce, jako jedyna w Europie, opiera się głównie na przychodach z reklam. Jak podkreśla Braun - tak być nie powinno.

Ja jestem zwolennikiem, żeby telewizja publiczna nie rezygnowała całkowicie z reklamy. To jest rozwiązanie w Europie dość powszechne, że jakaś część przychodów jest oparta na reklamie - wyjaśnia. Natomiast nie może to być podstawa utrzymania, bo wtedy realizacja różnych ekonomicznie nieefektywnych zadań jest bardzo utrudniona, a czasami uniemożliwiona. Więc jedyną racjonalną podstawą finansowania publicznych mediów musi być abonament.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: juliusz braun

w sumie: 83
  • 2

    65. ~Nick Field  2013-12-11 16:22:45  host: 213-146-44-119.ip.netia.com.pl

    Ja też nie płacę i nie zamierzam płacić złodziejom. Nie mam nawet odbiornika RTV. Moim zdaniem TVP powinno bardziej się postarać i nie robić ciecia rzecznikiem prasowym, bo sami się pogrążają z każdym rokiem. W dodatku TVP powinien zająć się NIK za szastanie pieniędzmi na lewo i prawo na "gwiazdki" zarabiające na nicnierobieniu oraz bogate premie i odprawy dla zarządu.

  • 1

    66.  2013-12-11 16:56:32

    "[..]. realizacja różnych ekonomicznie nieefektywnych zadań jest bardzo utrudniona." - jak nieefektywne to zlikwidować. Ktoś z widzów będzie żałować jakichś programów TVP?

  • 0

    67. ~  2013-12-11 18:44:21  host: ip-93-154-207-163.free.aero2.net.pl

    Ten Braun prezentuje modelową postawę roszczeniową ze należy mu się i już!

  • 0

    68.  2013-12-11 19:45:23

    Abonament ma być powiązany z energią elektryczną bo obecnie niewielka grupa ludzi formalnie powinna płacić taki abonament. Tylko użytkownicy którzy posiadają TV z wbudowanym dekoderem. Taki TV jest w stanie natychmiast odebrać program telewizyjny. Osoby które mają kablówkę bez dekodera z kartą dostępu też mogą nic nie obejrzeć choćby mieli dekoder DVB-T. To samo tyczy się abonentów TV satelitarnej. Ogólnie odwieczny problem spółek skarbu państwa gdzie stanowiska rozdaje się z nadania politycznego a zysk zamiast trafić do budżetu trafia do miernot po linii partyjnej. Kupczenie takimi stanowiskami wzbudza zrozumiałą niechęć szczególnie jak media to nagłaśniają. Dlatego szukają innego sposobu napełnienia koryta. Nam pozostaje głos w wyborach ;)

  • 0

    69.  2013-12-11 20:20:30

    Nick - oczywiście - obiecałem adminom i trzymałem się tego - do dzisiaj w sumie... Na teksty o finansowaniu goebelsowskiej propagandy Tus(s)ka nie mogę nie odezwać się w ten sposób, szczególnie, ze ten, który tego finansować nie chce codziennie prawie 1/4 swoich wydatków na ten faszystowski rząd wydaje ;-)

  • 0

    70.  2013-12-12 08:06:03

    Nick Field - jak nie masz odbiornika RTV to wg obecnie obowiązujących przepisów nawet Pan Bóg w imieniu naszego rządu nic Ci zrobić nie może ;-) A czy nie zamierzasz... To się zobaczy jakie przepisy wprowadzą ;-)

  • 0

    71. ~Namakon  2013-12-12 10:25:46  host: 81.219.84.18

    Ktos już tu pisał wcześniej - po co właściwie potrzebna jest państwowa TVP utrzymywana z takowych danin? Teoretycznie by edukować, kształcić, ogólnie nieść "światło mądrości ciemnym masom społeczeństwa". Czy taka rola jest spełniana? Nie sądzę, wszelkie 'komercyjne' kanały przyrodnicze, naukowe, kulturalne biją całą ramówkę 'jedynki', 'dwójki' czy 'TVP info' na głowę. Co zatem otrzymujemy w ramach wymienionych kanałów? Modę na sukces odcinek xxxx, reemisje serialów wyprodukowanych zanim połowa uczestników tego portalu zaczęła odróżniać nocnik od talerza (Janosik i wszelkiej maści czterej pancerni), oraz wieczorynkę z lat 90. Jak dla mnie potrzeba trzymania takich kanałów "przymusowo" jest zerowa - jeśli nie chcę oglądać jakiś stacji a interesują mnie inne to mam możliwość wybrania takich 'pakietów' wśród dostawców kablówek by płacic za coś z czego korzystam. W przypadku TVP tej możliwości nie mam - nawet jeśli ich oferta mnie nijak nie interesuje żądaja odemnie 'daniny' za posiadanie odbiornika (chwała bogu że nie muszę płacic 200 rocznie za prawo do posiadania w domu klozetu...). Jak można by to załatwić najbardziej uczciwie? Zakodować program i niechaj sobie radzi tak jak i inne stacje, reklamy juz edytują? Owszem, i to niewiele mniej niż stacje komercyjne, jeśli ich poziom faktycznie jest tak wysoki to napewno sobie poradzą, jeśli zaś nie to cóż... niewielu płakać będzie za 'księdzem mateuszem' czy jakim innym badziewiem :)

  • 0

    72. ~Tomek  2013-12-12 11:05:34  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    jak oni licza ta sciagalnosc ?? przy zalozeniu ze Polska ma 38 milionow obywateli, w tym 7,5 miliona rencistow (zwolnionych juz z oplaty), 5 milionow dzieci (zwolnionych jeszcze z oplaty), 2 miliony bezrobotnych (zwolnionych tymczasowo z oplaty) to zostaje 23 miliony teoretycznych abonentow ... z czego ok 80 % to osoby w zalegalizowanych zwiazkach to zostaje nam 12 milionow osob/rodzin obarczonych tym obowiazkiem o ile maja telewizor!! ... jak odliczyc jeszcze tych na migracji to wychodzi na to ze nikt nie placi!! a skoro nikt to politycy tez :P wiec dlaczego wymagaja tego od nas ??

  • 0

    73. ~Tomek  2013-12-12 11:14:16  host: 84.38.102.163.internetia.net.pl

    A swoja droga kto by chcial placic na takiego Lisa i jego 70 tys miesiecznie z pare godzin pracy tygodniowo ?? albo na Kraske i jego 40 tys miesiecznie ?? to jest ta misja TVP o ktorej pieprza politycy ?? W tej publicznej *&%$# telewizji ponizej 20 tys to chyba tylko nowe pogodynki i sprzataczki emerytki zarabiaja ...

  • -1

    74. ~Calm7  2013-12-12 11:18:53  host: n13-01-01.opera-mini.net

    Jak już pisałem wcześniej: nie dajmy się zwariować, bo abonament to bujda na resorach - od tego są podatki na kulturę itd. Stąd niech sobie biorą!

  • 1

    75.  2013-12-12 14:00:00

    Calm7 - sobie nie wezmą ;-) I nie chodzi tylko o aktualnie panujący rząd. Powiedz - gdzie na świecie (mówię o tym normalnym, demokratycznym świecie) z podatków telewizja publiczna jest finansowana a nie w postaci odrębnej daniny? Jeśli masz pomysł - zgłoś to, z podpisem własnym - może masz szansę na karierę w polityce albo i w mediach (nie - nie koniecznie przed kamerą) ;-)

  • 0

    76. ~raptoos  2013-12-12 18:43:12  host: afbr60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Sprawa prosta jak drut - skoro się martwią, że ludzie nie płacą a oglądają, to niech zakodują. Kto będzie chciał, to zapłaci. Kasa za posiadanie telewizora miała sens, kiedy można było odbierać wyłącznie kanały tvp. W dzisiejszych czasach posiadanie telewizora =/= oglądanie TVP. Ludzie oglądają inne, komercyjne kanały, filmy z nośników cyfrowych, streamują obraz z internetu, albo po prostu podłączają do komputera lub konsoli. Czy TVP w jakikolwiek sposób się przyczynia do wspierania którejkolwiek z tych aktywności?

  • 0

    77. ~raptoos  2013-12-12 18:45:21  host: afbr60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A to, że za granicą ludzie płacą abonament, wcale nie znaczy, że to jest słuszne. Po prostu naleciałość czasów, gdy telewizor był nośnikiem odbioru telewizji państwowej. Skoro BBC jest takie dobre, to niech pogada z dostawcami, żeby ci płacili za BBC dodatkowo, a już konsument sam zapłaci, jeśli wybierze pakiet z tymi kanałami

  • 0

    78. ~raptoos  2013-12-12 18:46:45  host: afbr60.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A to, w jaki sposób TVP kreuje budżet to tylko wynik chorej zależności - czy się stoi, czy się leży, abonament się należy.

  • 0

    79. ~ss  2013-12-13 06:52:12  host: n05-09-08.opera-mini.net

    wlo pamięta stan wojenny bo był pewnie jakimś palujacym zomowcem. Popiera abonament bo pewnie jest jakimś serwisantem u prawdziwego biznesmena więc trzeba wlazic w tyłek wszystkim którym się zazdrości.

  • 0

    80.  2013-12-13 08:21:12

    ss - ja drzwi otwieram - nie tylko szefom ale i najniższej kadrze... Jak już chcesz wiedzieć czym się zajmuję ;-)

  • 0

    81.  2013-12-13 08:22:09

    A pałkę, z przyzwyczajenia, codziennie mam przy sobie ;-)

  • 0

    82.  2013-12-13 08:22:33

    Nigdy nie wiadomo kiedy się przyda...

  • 0

    83. ~Boysss  2014-03-07 12:44:16  host: 78.133.208.202

    Jak nie będzie Lisa to moze i zaplacę.

  • 0

    84. ~greee  2014-03-07 12:46:00  host: 78.133.208.202

    Lis dziennikarz zawiłych pytań na które zna sam odpowiedź... żenada

Dodaj swoją opinię