Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Boulder Dash powraca na urządzeniach mobilnych

Boulder Dash powraca na urządzeniach mobilnych

orson_dzi 3 Listopada 2014 20:33

3 1

Kultowa logiczna platformówka powraca po 30 latach na urządzeniach przenośnych.



Boulder Dash lub często również Mrówka była grą dostępną na większość popularnych platform lat 80 i 90-tych - Apple II, MSX,ZX Spectrum, Commodore 64, Atari 400/800, a później także na NES, Acorn Electron, PC oraz Amstrad CPC. Celem gry było zebranie odpowiedniej ilości znajdujących się na planszy diamentów, które odblokowywały wyjście z poziomu. Oczywiście wszystko było rozmieszczone tak, żeby gracz musiał momentami mocno ruszyć głową żeby nie zablokować wyjścia spadającym kamieniem. 30 lat temu gra prezentowała się w taki sposób:

Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie





Z okazji 30-lecia gry, na platformach Android i iOS, pojawiło się jej odświeżone wydanie. Rozgrywka nadal toczy się w dwóch wymiarach, ale otoczenie zyskało nowe barwy, a poszczególne elementy zostały zaprojektowane w 3D. Na graczy czeka ponad 200 poziomów, które są stale dodawane. Początkowe etapy nie są dla nikogo wyzwaniem, ale w późniejszych planszach nawet wprawieni gracze będą mieli nad czym pomyśleć, aby dotrwać do końca etapu. Sterowanie odbywa się za pomocą wirtualnego D-pada lub poprzez przesunięcie palcem po ekranie. Gra jest darmowa, ale posiada system mikropłatności. Zakupione w tej sposób elementy urozmaicają i ułatwiają rozgrywkę, ale nie są do niej niezbędne.

Odświeżony Boulder Dash prezentuje się tak:

Zobacz: inne filmy z kategorii Oprogramowanie

Źródło tekstu: wł     

Dodaj do:

Tagi: android | boulder dash | ios

w sumie: 21
  • 0

    2. ~Mirek  2014-11-03 20:49:45  host: 188.146.217.132.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

    Na WP 8 podobna gra to Diamond Caves Free.

  • 1

    3. ~Wujek_Zurek  2014-11-03 20:50:45  host: public-gprs515136.centertel.pl

    Gralem, aczkolwiek bardziej czekam na carmageddona 2 na telefonik :)

  • 1

    4. ~Staszi  2014-11-03 20:51:32  host: ptcnat.t-mobile.pl

    @ 3: jest carmageddon mobilny :)

  • 0

    5. ~Wujek_Zurek  2014-11-03 20:54:33  host: public-gprs515136.centertel.pl

    Jedynke juz ogralem dawno :P a ten boulder dash nie ma archivementow :/ a nic tak nie cieszy jak puchar :D

  • 0

    6. ~dd  2014-11-03 20:56:55  host: ip-12-176.mannet.pl

    A mnie si ta nowa wersja nie podoba, może przez sentyment do wersji z przed lat :). Powinni ją delikatnie odświeżyć ewentualnie dodać nowe poziomy.

  • 0

    7. ~piotrM  2014-11-03 20:58:05  host: 84-74-53-76.dclient.hispeed.ch

    Aż mi się łezka w oku zakręciła:) Kawał mojego życia upłynęło od tamtego czasu

  • 0

    8.  2014-11-03 22:41:03

    Ta nowa wersja ma lepszą grafikę, lepszą muzykę, ale takiego klimatu jak oryginał nie ma. :-(

  • 0

    9. ~Misiek  2014-11-04 00:01:58  host: 89-70-84-249.dynamic.chello.pl

    Pomyśleć, że ostatni raz grałem w to na telefonie z systemem Windows Mobile, tam był emulator Atari. Działało mnóstwo gier, właśnie z Boulder Dashem włącznie. Przyciski strzałek działały jak joystick. A ile czasu przesiedziałem nad tymi odcinkami w epoce Atari/C64... Boulder Dash Construction Set - ktoś w ogóle to pamięta?

  • 0

    12. ~  2014-11-04 03:38:56  host: host-176-221-121-98.dynamic.mm.pl

    Gra była rewelacyjna jak na lata 90-te. 3D jeszcze nie było, a na klasycznym kalkulatorze-komodorku spędziłem wiele wieczorów próbując uratować biedną mrówkę :) Moja mama również wtedy w to grała. Potrafiła nawet sobie grę wczytać z kasety. Ach, co za czasy były... Dziś nawalam w Nexuiza czy Xonotica z graczami sieciowymi, 20 lat temu ciupałem w mrówkę 2D. A joysticki pamiętacie? Wkurzała mnie naprawa mikrostyków :/ Dziś klawiaturą i myszą można wszystko.

  • 0

    13. ~  2014-11-04 03:45:57  host: host-176-221-121-98.dynamic.mm.pl

    @10, @11, profanacja jest tam, gdzie jest świętość. Jeśli grę uznajesz za świętość to... Twój problem psychiczny.

  • 0

    14. ~  2014-11-04 06:49:29  host: elp121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    A ja wolę Mame i stos gier salonowych (w tym również Boulder Dash w najlepszej wersji arcade) w które grałem w salonach gier za PRL a które bawią mnie do dziś przez swoją jak na tamte czasy niesamowitą grywalność i grafikę. Mame jest na Androida ale niestety jak dla mnie granie na wirtualnym d-padzie pozostawia wiele do życzenia.

  • 0

    15. ~  2014-11-04 06:51:05  host: elp121.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Hehe pamiętam te kasety, głowicę trzeba było ustawiać w magnetofonie a jak taśma się popsuła to nawet ustawianie nie pomagało... A na Atari to grę potrafiłem 2 godziny wczytywać licząc na to że się dobrze wczyta :) W Basicu programiki się pisało, to była frajda.

  • 2

    16.  2014-11-04 07:51:07

    No się grało na jednym z 3 czy 4 komputerów w akademiku ;-) Dobrze było gdy posiadacz komputera był z tego samego wydziału i np. potrzebował jakiegoś projektu albo rysunku... Wtedy nawet, zależnie od wyniku za projekt, pożyczał komputer do pokoju!! ;-) Fajne czasy...

  • -2

    17. ~wio  2014-11-04 08:17:52  host: public-gprs517008.centertel.pl

    Ja jestem bardzo dobry w Boulder Dasha. Ja byłem najzdolniejszy na studiach, żeby było jasne! Nie obnoszę się z tym wcale, tak ja i z tym, że tu też jestem najmądrzejszy.

  • 0

    18. ~Lamski  2014-11-04 11:44:10  host: 78.133.137.186

    Świetna gra pamiętam jak grałem na atari xl/xe. Gra była trudna jak dla dzięsięcio latka ale i tak wrażenie sprawiała ogromne. Zastanawiam się po co w erze wysróbowanych gier i zupełnie innego podejścia do produkcji odświerzać stare tytuły. Gdybym tylko mógł podłączyć joystick do mojej Lumi ;]

  • 0

    19. ~  2014-11-04 13:37:56  host: 78.133.137.186

    15# pamiętam grę "Klątwa" Polskiej firm, poniekąd legendarnej L'K Avalon. Po zakupie miałem problem z wgraniem gry. Okazało się potem że trzeba kasetę dodatkowo przełożyć na stronę B i prewencyjnie wyjść z pokoju na czas ładowania. Ale wartość nostalgiczna nie zastąpiona ;]

  • 0

    20.  2014-11-04 14:11:40

    @19 - też pamiętam tę grę, tylko, że miałem ją na dyskietce do C64. :) Świetna gra. Pamiętam, że kupiłem ją razem z Hansem Klossem. :)

  • 0

    21. ~pferd  2014-11-04 18:15:35  host: public43706.xdsl.centertel.pl

    lk avalon.... robbo misja fred saper................. łezka w oku się kreci

  • 0

    22. ~Lamski  2014-11-04 18:35:47  host: 78.133.137.186

    robbo konstruktor był zdecydowanie lepszy ;]

  • 0

    23. ~ja  2014-11-05 02:50:29  host: 89-76-59-229.dynamic.chello.pl

    @13, Świętości w to nie mieszaj, ja grałem w tą grę na ATARI 65XE i ta gra jest dla mnie po prostu kultowa, a ta nowa wersja to chłam mimo lepszej grafiki. A propos zauważyłeś, że moje dwa wpisy zostały usunięte? Cenzura działa nadal, tylko teraz to się nazywa prawo do usunięcia opinii naruszającej bla bla bla.

Dodaj swoją opinię