Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Boni: rejestracja kart sparaliżuje rynek

Boni: rejestracja kart sparaliżuje rynek

orson_dzi 31 Maja 2016 07:50

10 13

Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada obowiązek rejestracji kart prepaid do 2 stycznia 2017 roku. Osoby, które nie podadzą operatorom swoich danych, muszą się liczyć z wyłączeniem telefonów. Dotyczy to ponad 20 mln Polaków. Ogromna liczba kart, które należy zarejestrować, i niefortunny termin przypadający na przełom roku mogą utrudnić całą operację.

Polscy konsumenci, którzy bardzo dużo korzystają z prepaidów, będą musieli z nich zrezygnować. Prepaidy z punktu widzenia prowadzenia śledztwa, ochrony przed różnymi przestępstwami, także terroryzmem, są niedobre, bo utrudniają identyfikację. Obowiązek rejestracji wydaje się więc potrzebny, natomiast będą oni mieli stosunkowo krótki czas na zmianę swojego sposobu używania telefonów komórkowych - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Michał Boni, europoseł, były minister administracji i cyfryzacji.

Dodaje, że termin 2 stycznia 2017 roku, do którego posiadacze telefonów na kartę będą musieli zarejestrować karty, jest też mało fortunny. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków załatwia sprawy na ostatnią chwilę, może to spowodować paraliż telekomunikacyjny.Polacy przesyłają rozliczenie podatkowe dopiero w ostatnim tygodniu kwietnia, podobnie może być i w tej kwestii, a okres świąteczny dodatkowo to utrudni. Oznacza to, że nagle na początku roku ludzie, którzy zapomną o obowiązku zmiany statusu i rejestracji prepaidu, będą narażeni na to, że nie będą mogli korzystać z telefonu komórkowego, bo operatorzy wyłączą im wszelkie połączenia - przekonuje Boni.

Dlatego też zdaniem byłego ministra administracji i cyfryzacji dobrym pomysłem byłoby wydłużenie czasu na rejestrację o miesiąc. Pozwoliłoby to nie tylko osobom korzystającym z kart na uniknięcie problemu, lecz także ułatwiłoby życie operatorom, którzy w ten sposób zyskają czas na przygotowanie akcji informacyjnej.
Zmiana umowy z klientami wymaga dobrego przygotowania i dobrej akcji promocyjno-komunikacyjnej dokonanej przez operatorów. Z drugiej strony to jest także inny model biznesowy, w związku z tym z każdym klientem trzeba nawiązać kontakt, przedstawić mu warunki nowego porozumienia, dać czas do namysłu i szansę wyboru rozwiązania. Taka troska o konsumenta powinna tutaj być - ocenia Boni. Wydaje mi się, że rząd powinien to wziąć pod uwagę i wyrazić zgodę na przedłużenie terminu w końcowych etapach pracy nad ustawą antyterrorystyczną.

Szacuje się, że obecnie na rynku działa ok. 25 mln kart. Ich rejestracja to duże wyzwanie logistyczne dla operatorów, zwłaszcza że ustawa nakłada na nich szereg innych obowiązków, m.in. dostarczania na własny koszt informacji potrzebnych organom ścigania, blokowania na żądanie władz określonego kontentu internetowego czy uruchamiania na własny koszt na żądanie władz tymczasowych instalacji radiokomunikacyjnych w określonych lokalizacjach i na określony czas.

Jeśli chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni: państwo, bo będzie miało te nowe rozwiązania i nie będzie prepaidów, klienci, bo zamiast prepaidów będą mieli świadomość, jaką usługę wybierają i z czego mogą korzystać, oraz operatorzy, bo wprowadzą te rozwiązania na czas, to przesunięcie w czasie tego rozwiązania jest potrzebne - przekonuje Michał Boni.

Jak podkreśla, w ustawie antyterrorystycznej są także inne braki.

W ustawie antyterrorystycznej nie ma zabezpieczeń dla wolności obywatelskich ani odpowiedniej kontroli dla służb. Nie ma też kontroli sądowej, a rzeczy, które nie mają żadnego wpływu na akcje terrorystyczne są traktowane jako początek zdarzeń terrorystycznych. Potrzeba narzędzi do walki z terroryzmem, ale muszą one być tworzone w zgodzie z ochroną wolności, swobody wypowiedzi i prywatności. Takich zabezpieczeń w polskiej ustawie nie ma - ocenia Michał Boni.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 124
 • -5

  1.  2016-05-31 07:54:30

  Ale co to obchodzi premiera i rząd? Przecież już powiedzieli - to sprawa operatorów jest. Ustawa jest? Jest! Więc niech myślą jak uniknąć paraliżu ;-)

 • -4

  2.  2016-05-31 07:55:07

  Znaczy ustawy nie ma jeszcze - ale mówię o sytuacji kiedy już jest ;)

 • 1

  3. ~Wojtaszek  2016-05-31 08:06:20  host: 91-193-209-18.eimperium.pl

  Nic nie sparaliżuje, tylko unormuje. Wylecą ze statystyk nieużywane karty SIM. Zmniejszy się liczba głupich dowcipów. Jakoś prąd, gaz, telewizję kablową, itp. też trzeba zarejestrować. Szukanie problemu tam gdzie go nie ma. A co da przedłużenie tereminu, skoro Polacy i tak wszystko robią na ostatnią chwilę? Im szybciej wprowadzą rejestrację tym lepiej.

 • -2

  4. ~Dumna bogata Polska  2016-05-31 08:15:59  host: ip-5-172-247-253.free.aero2.net.pl

  Michał Boni? To ten spoliczkowany przez Janusza Korwin-Mikkego? W takim razie nawet nie czytam, co on tam powiedział.

 • 5

  5.  2016-05-31 08:19:42

  @ Dla kogo lepiej dlatego lepiej, korzystam z różnych kart prepaid przede wszystkim do netu, zależnie od promocji, nie uśmiecha mi się co chwile rejestrować nowo kupionych kart, które po zużyciu/skończeniu promocji po prostu wyrzucam. Nie podoba mi się to że każdy operator w Polsce będzie miał moje dane. Nie chodzi mi tu o sytuację że mam coś na sumieniu, ale o to że mimo że jest ustawa o ochronie danych osobowych to w rzeczywistości jakimś cudem potrafią zadzwonić z innej sieci z ofertą znając czyjeś dane mimo że teoretycznie ta sieć mieć ich nie powinna. Przypadek? Nie sądzę.
  Powinni większe kary dowalać firmom za nieprzestrzeganie ustawy o ochronie danych osobowych bo to jest prawdziwy problem. Co chwilę się słyszy że znaleziono dane osobowe iluś tam osób na śmietniku.

 • 0

  6.  2016-05-31 08:20:06

  Do 3 miało być.

 • 1

  7.  2016-05-31 08:21:14

  Wojtaszek - unormuje w końcowym efekcie. Ale znając Polaków, ich "zaradność" i w ogóle wszystko naj... Paraliż będzie. I oczywiście winni będą wszyscy tylko nie oni - Polacy ;-)

 • 6

  8.  2016-05-31 08:22:50

  A i gadanie głupot że to ułatwi identyfikację przestępcy, teraz też nie jest to trudne. Prawdziwy przestępca znajdzie zawsze sposób że do niego nikt nie dotarł. Nie będzie na tyle głupi że zrobi przekręt używając karty sim zarejestrowanej na siebie, przecież to oczywiste.

 • 0

  9.  2016-05-31 08:25:47

  bolek2004 - sam powiedziałeś... Prawdziwi przestępcy będą robić co jest ich fachem. To moim zdaniem lepsze niż kiedy byle debilątko wydzwania z informacją o bombach ;-)
  Szkoda, ze nowy rząd nie jest tak bezwzględny dla tych ludzi jak w innych sprawach. Do 8 lat... A ktoś słyszał, że ktoś dostał chociaż 6 i nawiązkę na rzecz kosztów akcji i swojego utrzymania w więzieniu?

 • 0

  10.  2016-05-31 08:29:37

  Po wprowadzeniu tej ustawy skończą się darmowe startery rozdawane przez operatorów? Chyba, że rejestrację będzie można przeprowadzić z zacisza domu przez internet.

 • 1

  11.  2016-05-31 08:30:03

  Myślę że sama rejestracja kart sim nie spowoduje tego że skończą się telefony z informacją o bombach.
  Akurat ostatnia akcja to wcale nie wiadomo czy nie jest przez kogoś inspirowana, po to aby mieć uzasadnienie dla wprowadzenia tej ustawy antyterrorystycznej, no ale to nie portal polityczny więc tyle.

 • -1

  12. ~ziutaas  2016-05-31 08:32:20  host: bfo230.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Znalazł się "autorytet" czekam na wywody dorsza pitery i pozostałych co rosołu nie jadają ...

 • 0

  13. ~Marcin  2016-05-31 08:33:03  host: 188.146.74.29.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Tak,tak, słuchajcie co mówi Boni, on niezły agent jest/był (niewłaściwe skreślić), to wie co mówi.

 • 2

  14. ~tia  2016-05-31 08:33:56  host: afnq235.neoplus.adsl.tpnet.pl

  zamiast ględzić operatorzy powinni działać, informować i zachęcać. część MVNO już robi specjalne zakładki na stronach www: zarejestruj kartę.

 • 1

  15.  2016-05-31 08:34:33

  Ja bym nie doszukiwał się kolejnych teorii spiskowych. Kolejne debilątko naćpane albo pijane pisze czy tam wydzwania po instytucjach...
  Szkoda tylko, ze prasa nie pisze o wyrokach - nie tylko w tych sprawach, ale np. o sprawcach wypadków po pijaku, złodziejach rowerów itp. Wszędzie piszą, że służby dorwały i że sprawcy grozi do [...] lat ;-)

 • 1

  16. ~Electro  2016-05-31 08:35:45  host: n24-04-05.opera-mini.net

  @3
  Gdyby to samo chciała zrobić Platforma to fanatycy PiSu darli by się o tym to głupie, nielegalnie.
  To PiS szuka problemu tam gdzie go nie ma. Pamiętacie dzieci jak PO chciało cenzurować strony w walce z porno ? Ludzie słusznie zauważyli niebezpieczeństwo ograniczenia wolności i PO odpuściła. A PiS ? Rejestracja kart, ustawa o policji, antyterrorystyczna, również zamykanie stron, brak wolności dziennikarzy. Pełnia władzy dla służb, a część ciemnego ludu cieszy się albo milczy. Służby bez kontroli zewnętrznej są niebezpieczne dla samych obywateli. Widać niektórzy wyborcy PiSu tęsknią za PRLem. Kaczyński nie walczy z postkomuną, on ją przywraca do życia i daje sobie całą władzę. A jak ktoś np. kolega bandziora będzie chciał odwołać sprawę w sądzie to kupi na kogoś numer i telefon za 50 zł. Bandyci i terroryści będą mieć i tak numery na słupy. Tutaj nie chodzi o to kto jest za jaka partią, zawsze patrzy się aktualnej władzy na ręce. Zawsze trzeba pilnować prawnych ram wolności obywateli i działalności służb. Bo nawet jak ktoś lubi obecna ekipę to przyjdzie ktoś inny i dostanie te same narzędzia ;)

 • -3

  17.  2016-05-31 08:37:13

  14 - swego czasu rejestrowałem numer przez stronę operatora. Więc to najmniejszy problem akurat.
  W przypadku MVNO to jest poważny problem. I to oni powinni się najbardziej przejmować sprawą i brać się do roboty. Bo może się okazać, że padną - bo ludzie nie będą mieli gdzie zweryfikować swoich danych ;-)

 • -1

  18.  2016-05-31 08:39:21

  16 - nie jestem wyborcą PiS, ale ta sprawa nie budzi moich emocji akurat (mówię o zmianie ustawy - Prawo telekomunikacyjne tylko), bo pozostała część ustawy już pewne obawy i zastrzeżenia owszem...
  Od zawsze uważałem, ze prepaidy powinny być rejestrowane. I do tego nie trzeba było żadnych uzasadnień dot. terroryzmu ;-)

 • -1

  19.  2016-05-31 08:41:56

  A propos... Którzy MVNO mają te "specjalne zakładki"?

 • 2

  20. ~Adam X  2016-05-31 08:43:17  host: h4-52.net.euron.pl

  Pan były minister administracji i cyfryzacji zasłynął tym że kompletnie nic nie robił. Nawet PO się za niego wstydziła, a teraz znowu się lansuje. Żałosne.

 • 0

  21. ~Adi  2016-05-31 08:46:16  host: user-94-254-240-80.play-internet.pl

  3 - jaki nick taki twoj komentarz. Nie trzeba miec duzo oleju w glowie zeby wiedziec ze ta popierdzielona ustawa wiecej zaszkodzi niz pomoze bo tylko ktos z porazeniem mozgowym bedzie dzwonil z swojego telefonu komorkowegi... Takie lemingi jak wy wlasnie lapia za bedzie bezpieczniej, bedzie trudniej przestepcom i tylko tyle ale tez i trudniej zwyklemu obywatelowi..

 • 1

  22. ~@19  2016-05-31 08:55:41  host: public-gprs354266.centertel.pl

  Klucz, Lyca, Vikingi i Virgin mają na pewno

 • 0

  23. ~16  2016-05-31 08:57:19  host: n16-10-05.opera-mini.net

  Treść *16.
  wszystko co tu piszesz to ma dwa konce. Jest demokracja i Panstwo ma takie same prawa jak Ty. Moze uchwalac nowe przepisy i ustawy, a Ty mozesz protestowac. Nie moze byc tak, zeby Rzad nie korzystal z DEMOKRACJI#!!!!!!!!

 • 2

  24. ~Boni  2016-05-31 08:57:57  host: 85.195.73.85

  Przesuniecie o miesiac ma sens. Jednak watpie by byl to pomysl Boniego, bo zaden z niego autorytet. Minister, ktory nie posunal cyfryzacji ani o krok, pozwolil na przeprowadzenie aukcji, do tego dopuscil by ePuap nie mial backupu. Fachura!

 • 1

  25. ~WOLF  2016-05-31 08:58:59  host: 194-144.beskidmedia.pl

  Bez sensu ta rejestracja. Gangster czy terrorysta i tak zarejestruje taka kartę na pijaczka pod sklepu za dwa wina. Ja mam abonament a drugi nr na kartę zarejestruje za dwa piwa przez menela. Proste

 • -1

  26.  2016-05-31 08:59:14

  22 - i uważasz, ze to w związku z projektem i przyszła ustawą? Nie wiem jak Virgin czy Lyca, ale Klucz jakiś czas temu był "przedmiotem" dyskusji w kontekście złego logo używanego przez Telepoilis i już wtedy mieli formularz elektroniczny... Zatem to nic nowego. W tej sprawie nie sam formularz ale sprawa weryfikacji jest zasadnicza. A o tym - jestem pewien - regulamin i "wytyczne" na stronie nic nie mówią. Mam rację?

 • 2

  27. ~karluum  2016-05-31 09:04:01  host: 91-241-35-3.internet.jettel.pl

  To jest problem dla zwykłych ludzi, bandyci i terroryści dawno mają ukradzione tożsamości więc co za problem podszyć się pod kogoś.

 • 2

  28.  2016-05-31 09:06:57

  Co ten facet mówi. Jaka "Zmiana umowy z klientami", " będą oni mieli stosunkowo krótki czas na zmianę swojego sposobu używania telefonów komórkowych". przecireż tylko rejestruję numer i nic więcej. Nooo chyba że Boni wie coś więcej i niechcący się wygadał, że każdy prepaid będzie musiał podpisać umowę a to już by było niedopuszzalne

 • -1

  29.  2016-05-31 09:07:26

  Sądzę, że w przypadku Virgin i innych, to nie jest formularz umożliwiający rejestrację, o której tu mówimy a o rejestracji czy tam udostępnianiu danych w celu realizacji przez operatora dodatkowych usług na rzecz klienta.

 • -1

  30.  2016-05-31 09:08:22

  Andrzej24 - oczywiście, ze to też jest umowa ;-)

 • 0

  31. ~michał  2016-05-31 09:10:48  host: 192.162.146.222

  na rejestrację jest wystarczająco dużo czasu.... kto chce zarejestrować swój numer może to zrobić nawet dziś a nie czekać jak będą utrudnienia związane z końcem roku

 • 1

  32.  2016-05-31 09:10:58

  telekomy zacierają ręce, będą wpychać na siłę marne abonamenty, cyrk ruszy jesienią, mądry polak przed szkodą, zarejestruj swój numer kartę sim.

 • 1

  33. ~Piotrek  2016-05-31 09:18:16  host: apn-46-169-4-12.dynamic.gprs.plus.pl

  coś mi się wydaje że zbyt dużo wyborców pisu dostało dostęp do neta i aktywnie się tu udziela. było ACTA były protesty a teraz jak baranki zgadzamy się na wszystko bo PIS jest cacy i rozlicza agentów. Nie jestem za platformą i zrozumcie ciemne łby że nie każdy musi być albo za legią albo za polonią - mnie piłka (polityka) nie interesuje w ogóle ale wkurza mnie ograniczania wolnośći i nowe obowiążki dla przeciętnego Kowalskiego na których NIC NIE ZYSKA obywatel (a nawet straci)

 • 0

  34.  2016-05-31 09:18:57

  Ta ustawa jest tylko po to żeby mocniej trzymać ludzi za twarz, przy okazji a może przede wszystkim opozycję. Monitorując totalnie ruch telekomunikacyjny i reagując można zdusić skutecznie wszelkie próby organizowania się przeciw władzy. Przy okazji delegalizować zgromadzenia jak za pstryknięciem palcem (są odpowiednie zapisy). Bicie piany o ochronie przed terroryzmem to głodne kawałki i stwarzanie przy okazji pozorów, że coś się w tym temacie robi. Rejestracja prepaidów to najbardziej dobitny przykład naiwności tych argumentów (że niby utrudni coś terrorystom - mogę już się śmiać?). PIS nie zamierza już oddać władzy i dobrze się do tego przygotuje.

 • 1

  35. ~Piotrek  2016-05-31 09:24:03  host: apn-46-169-4-12.dynamic.gprs.plus.pl

  A tak a propo naiwnych co myślą że rejestracja sim coś zmieni - konta bankowe muszą być rejestrowane na osoby lub firmy a mimo to zdarzają się oszustwa? Czy żyjemy w kraju gzie nie ma oszustw finansowych bo przecież każdy ma zarejestrowane konto bankowe na siebie więc nie ośmieli się oszukiwać innych??

 • 1

  36. ~adi  2016-05-31 09:33:21  host: user-94-254-176-199.play-internet.pl

  Opy straca bo wielu zlikwiduje prepaidy, zobaczymy wtedy ile jest simow w uzyciu

 • -2

  37.  2016-05-31 09:34:23

  Dzieciaki faceshita nie będzie trzeba z dowodem rejestrować. Tam sobie możecie pogadać, wysłać wiadomość czy się zorganizować na balangę ;)

  Mnie zastanawia ile każdego roku wymienia się dowodów osobistych choćby z powodu utraty terminu ważności. Też trzeba zaktualizować dane. Tutaj będzie trochę więcej rejestracji i tyle.

 • 0

  38.  2016-05-31 09:43:34

  @37 ale dzieciaki używają fb własnie często poprzez karty prepaid.

 • 0

  39. ~  2016-05-31 09:48:52  host: public-gprs352002.centertel.pl

  Gardzę tym nierządem pisowskim, mam nadzieje że prezes długo nie pożyje, jeszcze mogę coś takiego napisać bo za rok będą mnie ścigać za terroryzm i knucie spisków fuuj. PS ciekawa jest blokada kontentu internetowego, rząd bedzie nam narzucał co bedziemy oglądać a co nie :O

 • 0

  40.  2016-05-31 09:56:12

  @39 albo raczej strony na których ktoś będzie próbował umieszczać niewygodne dla rządu fakty.

 • -2

  41. ~34  2016-05-31 09:56:54  host: n26-01-10.opera-mini.net

  @34. Czlowieku co ty pleciesz. Bardzo rozwiniete demokracje juz. wprowadzily rejestracje sim. My jak zawsze jestesmy opoznieni!!! Jezeli masz autorytatywny poglad, przedstaw to w panstwach gdzie juz ta ustawa istnieje - niech ja zniosa to i Polska sie przystosuje. Masz czerwony nick to chyba bedziesz staral sie naprawic bledy tych KRAJOW.

 • 0

  42.  2016-05-31 10:02:36

  @41 ochłoń, nie jestem przeciwny rejestracji SIM tylko wyśmiewam przedstawianie tego to jako narzędzie do zwalczania terroryzmu.

 • 2

  43. ~Adi  2016-05-31 10:14:06  host: user-94-254-240-233.play-internet.pl

  41 - weż sie kolego nie ośmieszaj. Jakie rozwiniete państwa maja rejestracje sim ? Niemcy, Francja ? I ataki terrorystyczne jak były tak i są. Z mapki którą widziałem mniej niz połowa państw ma rejstracje. Aż sie dziwie że są osoby które z góry godzą się na takie zmiany

 • 1

  44. ~  2016-05-31 10:16:23  host: public-gprs381761.centertel.pl

  Tu nie chodzi o terrorystów bo to przykrywka wygodna by tak rząd ogłaszał, tu chodzi o coraz większe możliwości inwigilowania każdego obywatela i zabierania mu jakiejkolwiek prywatności. Lepiej jest kontrolować kogoś którego dane osobowe się zna niż tego co jest cichy. To będzie na pewno różnie wykorzystywane przez sektor marketingowy a i prędzej czy później będę zaczynać się tworzyć kłopoty z dostępem do usług czy np podróżowania po świcie a na pewno będzie się wyciągać w razie potrzeby brudy człowieka niewygodnego w ten sposób. Każdy ma coś za skórą więc po to powstała na durna ustawa.

 • 0

  45. ~41  2016-05-31 10:26:58  host: n20-03-01.opera-mini.net

  41. co bys nie napisal albo wprowadzil jakas ustawe, ZAWSZE ZNAJDZIESZ KONTRARGUMENTY. Ty jako Obywatel przystosuj sie do obowiazujacych przepisow inie siej zametu w Spoleczenstwie. Wystap do Rzadu z kotrargumentami i niedorzecznoscia nowych przepisow (proponuje TK lub sejm). Skoro wiesz w jakich panstwach juz obowiazuje i masz MOCNE ARGUMENTY, niech ja anuluja!!!

 • 0

  46. ~ja  2016-05-31 10:27:22  host: 91.222.24.196

  Boni to nie ten polityk który tak bardzo chciał wprowadzenia ACTA? A teraz niby jest za wolnością obywateli?

 • 0

  47. ~ona  2016-05-31 10:31:18  host: n13-08-01.opera-mini.net

  witam..no włAśnie przecież to nie uchroni przed wszelkimi terroryzmem i przestępstw. i kradzieży itd. bo przecież bd czarne rynki ... a przecie taki złodziej cży przestępca nie weźmie mi zarejestr karty na sb tylko na pijaka.. przecież all zamach w Francji zamach i co tam uchronilo przed terroryzmem?

 • 0

  48. ~.  2016-05-31 10:31:33  host: public-gprs360677.centertel.pl

  Ktoś nie zamknął gdzieś tagu HTML w tekście i całe komentarze są kursywą, poprawcie... :>

 • 0

  49. ~ola  2016-05-31 10:37:17  host: ip-37-248-254-187.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  @48 taki jazdy są od momentu przejęcia portalu... pikowanie w dół

 • -2

  50.  2016-05-31 10:39:27

  43 - ja się dziwię, ze niektórzy chodzą na mecze słabej piłki kopanej i drą ryja na tematy polityczne, paląc przy tym race...

 • 0

  51.  2016-05-31 10:39:50

  Wszystkim, którzy są za tą ustawą proponuję zastanowić się czy potencjalny terrorysta będzie korzystać z telefonu zarejestrowanego na siebie, czy zarejestruje go na słupa. Ponadto współczuję wam masochizmu i radości z tego, że rząd wprowadza kolejną zamordystyczną ustawę i będzie mógł was jeszcze bardziej inwigilować.

 • 1

  52.  2016-05-31 10:40:14

  Autorytet się znalazł ha ha

 • 1

  53.  2016-05-31 10:40:54

  47 - to nie ma uchronić zdaje się? Ma ograniczyć możliwości i ułatwić łapanie bandytów raczej?

 • 0

  54. ~zumi  2016-05-31 10:42:59  host: n07-01-08.opera-mini.net

  Mam pytanie przy rejestracji op musi kserować dowód czy wystarczy tzw wgląd.

 • -1

  55.  2016-05-31 10:44:39

  zajadacz - i słupy w kolejce się ustawią do rejestracji prepaidów... Za dwa wina. Tiaaa...

 • 0

  56. ~*@**  2016-05-31 10:45:41  host: n20-03-01.opera-mini.net

  @@@@ i co tupisac o inwigilacji spoleczenstwa jakas rejestracja SIM. Wszyscy, ktorzy tu jestesmy sledza nas cooki i inne dobrodziejstwa Internetu (nawet jak sie wlaczy Incognito). A jak chcesz aktualizacje zrobic? to odrazu masz info, czy Twoj model tele. sie nadaje. Hi.hi.hi.......

 • 2

  57. ~  2016-05-31 10:46:06  host: 80.53.124.242

  @4 tak to ten. I w dodatku nadal gada głupoty - "Polscy konsumenci, którzy bardzo dużo korzystają z prepaidów, będą musieli z nich zrezygnować" jak będą musieli zrezygnować co za bzdury.

 • 0

  58.  2016-05-31 10:46:11

  A Ty zarejestrujesz swojego prepaida, bez radochy... Czy to jakaś róznica będzie dla rejestru?

 • 0

  59. ~do zajadacz  2016-05-31 10:46:25  host: n13-08-01.opera-mini.net

  witaj oni nie myśli. więc się cieszą że tak będzie. ale my wiemy że taki przestępca dane nie. poda. i nawet ten który chce coś zrobić to też nie poda. tylko. da pijakowi piwa i poda dane do rejestr

 • 3

  60.  2016-05-31 10:50:53

  Pan Boni to niech się lepiej nie odzywa. Były minister mianowany za wierność, nie mający pojęcia o technologiach i prawie.
  Popatrzcie sobie na wykształcenie i doświadczenie zawodowe tego Pana. Gdybym powiedział mu 50k mA, to pewnie spytał by kto ma i czy da.
  Co do rejestracji kart. Każdy kto przenosił numer musiał zarejestrować kartę. Więc to bajki o tym problemie. W dodatku są miliony kart w szufladach.

 • 0

  61. ~ola  2016-05-31 10:53:06  host: ip-37-248-254-187.multi.internet.cyfrowypolsat.pl

  jakoś w P wklepią ci od ręki w kompa, w O&T tylko w salonie własnym coś zdziałasz.. w Yderze pewno udręka

 • 0

  62. ~Tobiasz  2016-05-31 10:56:56  host: n24-04-03.opera-mini.net

  Z 10 kart które mam w uźyciu róźnych operatorów zostawię sobie 1 - abonamentową, a resztę mogą blokować, kto chce niech nad tym płacze

 • 3

  63.  2016-05-31 11:22:59

  Usuńcie kursywę bo się fatalnie czyta i źle to wygląda

 • 1

  64. ~  2016-05-31 11:31:59  host: 188.146.19.164.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Do mnie po kilka razy w miesiącu wydzwania firma WENEDA. Za każdym razem z innego numeru (zazwyczaj stacjonarne o różnych kierunkach - pewnie VoIP), na które nie można oddzwonić, nie podają nigdzie adresu email, a numery kontaktowe na stronie WWW są głuche. Więc nawet nie mogę wysłać im żądania usunięcia danych osobowych.

  Dlaczego "nierząd" nie napisze ustawy, która zakazałaby telefonicznego nękania ofertami handlowymi?

 • 2

  65.  2016-05-31 11:48:47

  Dobrze facet gada. Ten 2 stycznia to kacowy dzień. A wześniej święta i laba. Przedłużenie o miesiąc byłoby dobre. Ja już czekam na promocje 100 procent więcej na konto zacrejestracje numeru. Na pewno będzie dużo takich bonusów. Tylko korzystać.

 • 1

  66.  2016-05-31 11:51:11

  Wlo

  O co zakład, że będą ogłoszenia "zarejestruję prepaida na osobę bliską śmierci bądź w podobnym stylu".

  Skoro ludzie dają ogłoszenia o sprzedaży nerki to nie zdziw się, że takie będą.

  Dla grup przestępczych to będzie świetny interes.

 • 0

  67.  2016-05-31 12:03:12

  Kryniczanin - mówiliśmy dotychczas o tzw. menelach, którzy za 2 wina się podstawią, nie?
  Sposobów bandyci będą szukać. Ci prawdziwi, nie będą się bawić w pijaczka pod sklepem. Oni kupią i w RPA czy w Kolumbii prepaid - o ile tam nie rejestrują ;-)

 • -2

  68. ~Maks  2016-05-31 12:10:49  host: user-46-112-122-57.play-internet.pl

  TAM się zna ten BONI ... jest pół roku na rejestrację karty - więc dla chcącego nic trudnego... dla niektórych nawet jakby było 5 lat to by nie zdążyli. A jak się rozlicza pity to raptem 98% społeczeństwa wyrabia się w czasie w 3-4 miesiące... Więc takie gadanie że to za mało czasu jest śmieszne..

 • 1

  69.  2016-05-31 12:14:46

  68 - dla chcącego nie... Tylko komu z Polaków się chce? Wolność jest. Kiedy Polakowi się będzie chciało to zarejestruje... A że robi to ostatniego dnia... Może nie zdążyć, bo do miasta powiatowego 8 kilometrów ma ;)

 • 1

  70. ~  2016-05-31 12:15:39  host: public-gprs692271.centertel.pl

  Boni ACTA. Temu panu dziękujemy za jego platformiane mądrości.

 • 1

  71. ~accent  2016-05-31 12:19:28  host: 62-69-245-113.internetia.net.pl

  Taki bełkocik o terroryzmie.
  W kraju miliony nie rejestrowanych kart i terroryzmu nie było.Dlaczego???
  Jak terrorysta przyjedzie to z własnym telefonem(ewentualnie komuś ukradnie)
  Rejestracja absolutnie niczego nie zmieni.
  No, chyba że w sondażach będą wiedzieli już imiennie, kto jest za PISem,a kto nie

 • -2

  72. ~pabloki  2016-05-31 12:34:13  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

  on chyba nie wie co to pre paid - ta wynika z jego wypowiedzi . pre paidy będą tylko zarejestrowane. jakoś w innych krajach sa rejestrowane i jakoś to działa . najwyżej nie będzie sprzedaży w kioskach , marketach i tylko tyle. pre paid nie zniknie.
  co do ograniczenia wolności to te ograniczenia niestety musza byc wprowadzone dla bezpieczeństwa. ja wiem ze blokada jakiejś strony może być źle odbierana ale jest to nie bedzie tak że zablokują normalne strony . blokowane beda tylko strony o podejrzanym charakterze. amerykanie jakoś funkcjonuja z nsa i mają szeroki internet a to co zablokowane zostaje to nawet nikt nie zauwaza.

 • -1

  73.  2016-05-31 12:35:12

  72 - wie, wie... Ale jak zawsze - dziury w całym poszukać trzeba ;-)

 • 0

  74. ~  2016-05-31 12:42:31  host: bvj74.neoplus.adsl.tpnet.pl

  Agent. Szkoda czasu na jego pierdoły.

 • 0

  75. ~xxx  2016-05-31 12:50:06  host: host-81-190-247-96.malbork.mm.pl

  @72 ".... co do ograniczenia wolności to te ograniczenia niestety musza byc wprowadzone dla bezpieczeństwa....." ty i tobie podobni ktorzy tak "mysla" po ile macie lat? 5? 10? 15?

 • 2

  76. ~accent  2016-05-31 12:59:03  host: 62-69-245-113.internetia.net.pl

  Kilka "prawd":
  1.wpływ na ewentualny terroryzm( będzie miała) rejestracja?-zero %
  ,bo skoro do tej pory, bez rejestracji, terroryzmu nie było- to nic się nie zmieni.
  2.kto powiedział, że terroryście potrzebny jest telefon do "terroru"?
  Przykład? Jakiś popapraniec zdetonował garnek w Polsce(można bez telefonu? Można)
  Jakieś zapalniki czasowe i tyle.Od kiedy telefon jest niezbędny do terroru?
  3.Wszelkie sondaże-dotąd anonimowe-już nie będą anonimowe( i o to chodzi)
  4.duże straty dla operatorów, jak również budżetu(bo podatki).
  Wiele osób z czystego lenistwa- zrezygnuje z dodatkowego(zapasowego) telefonu.
  Ja mam taki dodatkowy, zasilany co 3 mce kwotą 50 zł.Teraz dam sobie z nim spokój.
  Ile osób tak zrobi, to się okaże.Kto na tym straci? Budżet.
  5.chodzi tylko o inwigilacje obywateli, a nie żadnych terrorystów, bo władza się boi
  obywateli. Z terrorem to nie ma nic wspólnego.

 • 3

  77. ~  2016-05-31 13:07:35  host: 188.146.19.164.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  "Gdy dla tymczasowego bezpieczeństwa zrezygnujemy z podstawowych wolności, nie będziemy mieli ani jednego, ani drugiego."
  Benjamin Franklin

 • 0

  78.  2016-05-31 13:10:11

  77 - tyle, ze tam kolta każdy nosił i za wejście na moje - strzelał i g... mu zrobili.
  Tak więc przemyślenia niektórych ludzi raczej bym w kontekście miejsca i czasów analizował ;-)

 • 1

  79.  2016-05-31 13:16:38

  @78 wlo, patrząc w szerszym kontekście, na całość ustawy czy dostrzegasz że to jest ustawa do walki z nieposłusznymi władzy obywatelami?

 • 0

  80.  2016-05-31 13:20:34

  PiotrM - nie.

 • 2

  81. ~  2016-05-31 13:36:34  host: 188.146.19.164.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  @78: Niektóre przemyślenia są ponadczasowe.
  A niektóre pomysły ograniczeń wolności - idiotyczne.
  Jeżeli np. zakazujemy posiadania broni, to spowodujemy, że przestępcy będą nieuzbrojeni?

 • 4

  82. ~accent  2016-05-31 13:45:21  host: 62-69-245-113.internetia.net.pl

  Telefon narzędziem terroru?
  To przy zakupie młotka, czy noża kuchennego-też będzie potrzebny dowód osobisty?
  Zbrodniarze zawsze dadzą sobie radę. Zdobędą broń. A jak będą chcieli coś wysadzić, to wysadzą.
  A taka ustawa jest tylko "kagańcem" dla zwykłych obywateli.
  Taki rozkwit " Folwarku zwierzęcego".
  Gadanie o terroryzmie- to robienie wody z mózgu.

 • 0

  83.  2016-05-31 13:53:42

  Kupić flaszkę -> znaleźć pierwszego z brzegu żula -> nabyć i zarejestrować na niego prepaida. Proste. Liczenie na to , że ktoś mający złe zamiary zarejestruje na siebie numer jest mówiąc oględnie naiwnością graniczącą z upośledzeniem umysłowym.

 • -1

  84. ~sab-mb  2016-05-31 14:22:59  host: user-94-254-224-136.play-internet.pl

  Ten komu będzie zależało to ominie ten przepis, ale mało jest takich osób. A rejestracja pre-paid przyda się nie tylko w kwestii terroryzmu, ale wielu innych.
  Ci co protestują wiedzą najlepiej w jakich.
  Pozdrawiam wszystkich.

 • -1

  85. ~pabloki  2016-05-31 14:38:35  host: user-5-173-11-98.play-internet.pl

  zatem jakie wnioski? nie rejestrować prepaidów? jak to jest że na świecie jest rejestracja i działa.

 • -1

  86. ~  2016-05-31 15:30:43  host: public-gprs692271.centertel.pl

  @Góral Głupku, menel popełni przestępstwo a namierzą ciebie głąbie. Gratuluję inteligencji :D

 • 0

  87. ~arop  2016-05-31 15:36:13  host: 5.134.65.181

  a wy dalej pierdy opowiadacie a tu realne zagrożenie jest w linku waszej "swobody" http://tlp.is/a1g
  ale dla was wygoda i ignorancja to podstawowe wartości ....

 • -1

  88.  2016-05-31 15:52:31

  81 - no rzeczywiście - zależy od tego jak zadajesz pytanie...
  Czy wolność posiadania broni nie spowoduje wzrostu przestępczości z jej użyciem?

  Ws. rejestracji prepaid, uważałem to za zasadne już kilkanaście lat temu. Jeszcze przed WTC itp. ;-) Na łamach kacyko.pl o tym nie raz pisałem.

 • 1

  89. ~  2016-05-31 16:06:36  host: user-94-254-227-228.play-internet.pl

  do 76 - ładnie wypunktowałes, ale do lemingów z PIS to i tak nie dotrze

  dodam, ze BEZ PROBLEMU mozna namierzyć każdy telefon jak to wiadomo choćby od czasu słynnych konferencji zera za poprzedniego rzadu PIS (mariott etc...)

  a terrorysta z pewnościa bedzie taki głupi, że się do tego nie przygotuje odpowiednio - bo wiadomo terrorysci to przypadkowe gimbusy

 • -1

  90.  2016-05-31 16:15:20

  @bolek2004 (5), i właśnie dlatego moim zdaniem sieci powinny zrezygnować z pozostałości po czasach intensywnego pozyskiwania nowych klientów, czyli śmiesznie tanich lub nawet "darmowych" starterów z jednorazowymi promocjami.
  Ceny zestawów startowych powinny zostać z powrotem podniesione do około 50 zł, a operatorzy powinni skupić się na stałych i regularnych promocjach dla obecnych i zarejestrowanych klientów oraz tych, którzy ewentualnie chcą dokonać MNP. Co najwyżej przy po zakupie nowego startera i pozytywnym sfinalizowaniu jego rejestracji, sieć mogłaby zaoferować bonus 100% na konto główne do wykorzystania na wszystkie usługi, dodatkowo po pierwszym doładowaniu RWK.
  Wówczas nowy numer kupowałyby tylko i wyłącznie te osoby, którym rzeczywiście zależałoby na nim. Obecnie w dobie MNP i ogromnego nasycenia rynku kartami SIM nie jest konieczne kupowanie coraz to nowych starterów.

 • 0

  91. ~Andrzej  2016-05-31 16:15:29  host: public-gprs206181.centertel.pl

  To nic nie da. Owszem utrudni troszeczkę życie terrorystom i różnej maści gangsterom, ale oni mają swoje sposoby i dadzą sobie radę. Utrudni za to życie klientom i operatorom, wygeneruje koszty, które wpłyną na cenę usług, że o bałaganie jaki powstanie w pierwszych dniach nie wspomnę. Za to władza będzie miała jeszcze większy wgląd w prywatność obywateli i oby nie wykorzystała tego w niecnych celach.

 • 1

  92.  2016-05-31 16:25:19

  @Piotrek (35), co za infantylna argumentacja. Podobnie pomimo istnienia Policji, Straży Pożarnej, czy Pogotowia Ratunkowego, wciąż dochodzi na świecie do przestępstw, pożarów, zgonów, itp.. Może by tak całkowicie zlikwidować te instytucje?
  Przecież rejestracja nie ma być lekiem na całe zło i być gwarantem całkowitego bezpieczeństwa, chroniąc w 100% przed przestępcami. Jej zdaniem jest tylko (albo aż) utrudnienie im życia.

 • 0

  93.  2016-05-31 16:41:41

  @76 Dokładnie tak, bezsensowna i niepotrzebna rejestracja prepaidów, co to ma do terroryzmu? Chyba że tak jak chcą pisuary każdy obywatel a zwłaszcza ten który ich nie popiera jest terrorystą. Bez karty można zadzwonić i robić kawały o bombie, telefon można z kartą i bez karty namierzyć. Chodzi o inwigilację obywateli przez państwo PiSlamskich fanatyków, o nic więcej.

 • 0

  94.  2016-05-31 16:42:29

  @83 To po co zamykasz drzwi od samochodu, mieszkania? Prawdziwy złodziej i tak sobie poradzi. :)

 • -1

  95. ~  2016-05-31 16:48:26  host: user-94-254-176-28.play-internet.pl

  Oj tam, suweren nie mógł się mylić, przecież uciekał przed liberalizmem.

 • 0

  96. ~  2016-05-31 17:35:13  host: public-gprs692271.centertel.pl

  @93 Barani łbie a w krajach gdzie od dawna jest wymagana rejestracja też to wymyślili fanatycy pisowscy, idioto?

 • -1

  97. ~  2016-05-31 18:36:54  host: user-5-173-251-208.play-internet.pl

  Ilu tu naiwniaków co to w imię teoretycznego "dobra" założą sobie kajdany i jeszcze będą zachwalali jakie to dobro osobiste, bo ... bezpiecznie. Rejestracja sim w WALCE Z TERRORYZMEM (tak to się oficjalnie nazywa) nic nie da, ale dla wprowadzenia pełnej inwigilacji i zamordyzmu dla obywateli to 100% powodzenia. Komuniści wiele by dali, żeby mieć taką technologię w ich czasach. Początki RFID. Przyjdzie czas co będą zachwalać w imię "dobra" wszczepianie czipów. Na psach się udało to i na ludzi da się to rozszerzyć. A wtedy będzie wszytko w jednym i .... zero wolności. Ale po co komu wolność skoro w imię jego dobra wszystko jest zdefiniowane przez instytucje.

 • -1

  98. ~Hej  2016-05-31 19:09:07  host: 82.177.195.91

  Jesli ktoś chce zrobić coś naprawdę złego -powiedzmy jakiś zamach, i ma mozliwość nabycia spluwy, to na pewno zatrzyma go rejestracja karty SIM.

 • 3

  99. ~  2016-05-31 19:52:34  host: public-gprs692271.centertel.pl

  Dlaczego jak kupujecie abonament, to nie drzecie mord, że wam przez konieczność rejestracji wolność zabierają, banda baranich łbów. Rejestracja prepaidów będzie i kropka, nie pomogą wrzaski zgimbusiałej kodomickiej hołoty.

 • -2

  100. ~xxxx  2016-05-31 20:07:24  host: nsithb13.blokowe.pl

  To się kolejki w grudniu takie ustawia jak za komuny. Każdy będzie chciał zarejestrowac. Myślę że powinna być wprowadzona opłata np 100 zl za rejestrację karty. W końcu operator to też nie jest fundacja charytatywna. Skoro za wymianę prawa jazdy place 100 zl to tak samo za kartę.

 • -2

  101. ~Piotrek  2016-05-31 20:19:44  host: public-gprs362631.centertel.pl

  Wszczepmy wszystkim mikroczipa z GPSem i po sprawie - czemu PIS nie wprowadzi od razu obowiązku posiadania mikroczipa z GPS aby dla bezpieczenstwa ogólu dało się namierzyć w czasie rzeczywistym każdego z imienia i nazwiska. A zanim popełni przestępstwo można od razu właczyć takiemu delikwentowi autodestrukcje - żeby nikomu nie zaszkodził MatriX - nie ale mam nadzieję że również nie najbliższa przyszłość. A taki mikroczip miałby jeszcze jedną zaletę - po ukonczeniu wieku emerytalnego właczałby powolną autodestrukcje (max 3 miesiące) aby ZUS bawił się dobrze dalej i nie myślał o emeryturach dla Polaków którzy po kilkadziesiąt lat opłacali składki wierząc że otrzymają godziwą emeryturę w przysżłośći

 • -1

  102. ~Piotrek  2016-05-31 20:21:33  host: public-gprs362631.centertel.pl

  @92 co utrudni rejestracja pre-paidow?? w dobie roamingu mięzy narodowego i kart np czeskich operatorów na ebayu?? co utrudni? wytłumacz mi to co poza możliwośćią inwigilacji szarego Kowalskiego znanego służbom bez nakazu sądu z imienia i nazwiska ułatwi ta ustawa a co utrudni na tyle skutecznie że warto ją wprowadzać??

 • 1

  103. ~  2016-05-31 21:32:59  host: public-gprs381472.centertel.pl

  Zabawne, jak o "naruszeniu prywatności" krzyczą ludzie, którzy sprzedają swoje dane operatorowi w zamian za darmową SIM-kartę, którzy mają konta na Naszej Klasie, Facebooku, Twitterze, YT, całą korespondencję oraz swoje zdjęcia i filmy trzymają na Gmailu, przez całą dobę nie rozstają się ze smartfonem który przez cały czas rejestruje każdy ich każdy krok i pozycję uzyskaną z GPS-a wysyła gdzieś na amerykańskie serwery, a jakby tego było mało, to jeszcze wsłuchuje się w każde wypowiedziane przy nim słowo! (kto nie wierzy, to niech przy swoim smartfonie powie "OK Google").

 • 0

  104.  2016-05-31 21:50:31

  @Piotrek (102) - owszem, tylko ile roamingowy kart znajdzie się nagle na polskim rynku? Znacznie łatwiej będzie można monitorować kilka tysięcy roamingowych kart SIM, niż obecnie kilkanaście MILIONÓW niezarejestrowanych polskich (i zagranicznych) SIM-ów.
  A co to da? "Profesjonalnych" terrorystów zapewne nie powstrzyma, za to - tak przy okazji, np. ukróci zabawy w stalkera, czy alarmy o podłożeniu bomby w szkole lub na lotnisku. Ograniczy je, co nie znaczy, że całkowicie zlikwiduje.
  Widzisz, ja np. rejestrowałem kartę prepaid już kilkukrotnie w ciągu ostaniach lat, w celu jej przeniesienia do innego operatora. I jakoś nie czuje się z tego powodu "inwigilowany"/"represjonowany", czy nazwij to sobie jak chcesz. ;-)

 • 0

  105. ~Piotrek  2016-05-31 23:04:00  host: public-gprs362631.centertel.pl

  jestem niemal pewny że z 20 mln niezarejestrowanych simek ponad połowy nikt nie zarejestruje. Czemu? sporo numerów jest aktywnych w sieci mimo że na koncie simki jest zero część kart pre-paid jest wykorzystywana do mobilnego internetu (np na wakacjach gdy operator macierzysty dał za mało GB albo nie działa zadowalająco we wsi na Mazurach gdzie akurat będę i co? Kiedyś szło się do kiosku kupowało karte zmieniało taryfę na internetową ładowalo konto i miało internet gdy za oknem leje i wieje więc nici z opalania czy wędrówek po lasach . Ustawa spowoduje że dużo kiosków czy stacji benzynowych nie będzie się chcialo bawić w startery za które mają niewielką prowizję od sprzedaży jeśli proces rejestracji będzie uciążliwy (nie tylko dla klienta ale też dla tego sprzedawcy). Jeśli możliwa byłaby rejestracja startera przelewem autoryzacyjnym na złotówkę z konta bankowego (tak banki weryfikują dobrze tożsamość obywateli potwierdza to nawet nasze państwo pozwalając w banku złożyć online wniosek 500 plus) to nie byłoby problemu. (np podaje się nr karty sim (IMSI) nr telefonu i kod PUK z karty ramki wykonuje przelew online i ryzyko wypłynięcia danych gdzieś po drodze jest zminimalizowana bo sprzedawca ich nie dostaje.

 • 0

  106. ~bolek2004 nie zalogowany  2016-05-31 23:13:40  host: user-94-254-224-69.play-internet.pl

  @90 nie zgadzam się, podniesienie ceny starterów do takiej kwoty to krok w tył. pamiętam te czasy, sam za starter simplusa zapłaciłem 60zl,a były normalnie koło 100zl, najtańsza idea w salonie 60 zł,uważam że teraz jest dużo lepiej

 • 0

  107.  2016-05-31 23:40:29

  @bolek2004 (106), ale niby w jaki sposób cofnie? Każdy kto chciał ma już nawet po kilka kart SIM. Spójrz chociażby na statystki GUS-s sprzed kilku dni. A 50 zł z zagwarantowanym atrakcyjnym bonusem po zarejestrowaniu nie jest wielką kwotą zważywszy, że zwyczajnie użytkuje się numer telefonu przynajmniej przez kilkanaście miesięcy, a nawet lat. Nie ma potrzeby kupowania nowego startera co miesiąc, szczególnie teraz przy MNP. Za to jest to na tyle duża kwota, by skutecznie ograniczyć kupowanie starterów dla chociażby głupich żartów.
  Oczywiście musiałoby to współgrać z przyjaznym użytkownikowi systemem rejestracji. Jak również, przy założeniu, że operatorzy będą promowali stałych abonentów, a także przenosiny do innej sieci. O czym już wcześniej wspomniałem.

 • 0

  108.  2016-05-31 23:49:49

  @Piotrek (105), a teraz kupisz sobie np. trzy katy SIM i każda z nich zarejestrujesz. Jedna do typowego użytkowania, drugą tylko dla transmisji danych, a trzecią np. dla tych, którym nie chcesz podawać numeru głównego. Praktycznie każda sieć oferuje RWK, także z utrzymaniem ich ważności nie będzie większego problemu. Jak będziesz załóżmy potrzebował internetu, to wyciągniesz z szuflady kartę wsadzisz w telefon dołujesz i już (ew. zmienisz taryfę). Nie ma potrzeby w tym celu co chwila kupować nowej karty SIM.
  Tak swoją droga każda sieć powinna oferować bezpłatny RWK, zgodnie z ostatnimi zaleceniami UKE.

 • 0

  109.  2016-06-01 06:56:40

  @107 Cofnie w tym sensie, że już to kiedyś przerabialiśmy, pamiętam te ceny starterów bo niejako pracowałem wtedy w branży gsm. I tak naprawdę przy takich cenach najwięcej zarabiał nie operator, a pośrednicy albo różni kombinatorzy. Starter Idei w salonie kosztował 60zł, a wystarczyło popatrzeć po ogłoszeniach i ten sam starter nowy można było kupić za 30zł. Więc widać było jakie wtedy ździerstwo panowało skoro teraz starter można kupić za 5zł.
  Co do samej rejestracji dalej uważam to za bezsens. Każdy ma tam jakiś główny numer, ale nie ma oferty idealnej więc ludzie dokupują różne startery, czy to dla testu sieci do której chcą przejść czy jako uzupełnienie swojej oferty.

 • 0

  110.  2016-06-01 07:00:54

  A sama rejestracja jak już pisałem utrudni najbardziej zwykłym ludziom, a nie bandytom czy terrorystom. Podam na swoim przykładzie. Mam dodatkowych 5 kart sim które trochę używam do neta, ale mają rwk i sobie leżą. Generalnie to pomysł jest taki że jak ktoś będzie potrzebował to ją mu dam. Żeby mi ich nie wyłączyli muszę je zarejestrować na siebie. Jak to zrobię, a potem ktoś będzie chciał ode mnie kartę to co mam zrobić? Dam mu kartę zarejestrowaną na siebie i wystarczy że coś narobi z tym numerem i gdzie policja przyjdzie? Oczywiście do mnie. Idźmy dalej...

 • 0

  111.  2016-06-01 07:05:16

  Przed oddaniem karty można by ją przerejestrować, ale też nie wiadomo w jakiej formie to ma być. Jeśli tak jak teraz to jest to spore utrudnienie bo 2 osoby muszą być w salonie, jeśli wymyślą coś innego to też nie jest dobry sposób bo niejako osoba na którą będzie przerejestrowany numer i tak będzie musiała znać twoje dane. O ile to znajomy to jeszcze pal licho ale jak będzie to osoba obca? Też nie wiadomo w jaki sposób te twoje dane może użyć, i uważam to za większe zagrożenie niż ta cała przymusowa rejestracja.

 • 0

  112.  2016-06-01 07:14:51

  Inna kwestia jest taka o której już pisałem. Słynna ustawa o ochronie danych osobowych która jest tak naprawdę fikcją. Może jeszcze duże instytucje jej przestrzegają, choć różne wpadki były ale jeśli będzie można zarejestrować prepaida w kiosku u pani Jadzi to już w ogóle. Nie wierze w to że pani w kiosku będzie miała jakieś pojęcie o ochronie danych osobowych, każdy znajomy będzie sobie mógł przyjść i poczytać kto jaką kartę rejestrował. Niestety tak to wszystko wygląda.

 • 0

  113. ~Piotrek  2016-06-01 12:08:08  host: public-gprs362382.centertel.pl

  A co ze starterami wybierz swój nr? muszę przy kioskarzu aktywowac karte w telefonie aby mógł zarejestrowac konretny nr telefonu w systemie?? Jaka jest gwarancja że nie wyam kilku złi nie zmienię nr w trakcie użytkowania takiego startera?

 • -1

  114.  2016-06-01 13:43:07

  @bolek2004, może i kiedyś były przekręty i wałki ze starterami. Jest Policja, a mimo to wciąż mają miejsce różne przekręty i wałki. Rozboje, kradzieże, pobicia, wypadki drogowe, itp. itd. Czy to oznacza, że Policja nie jest w ogóle potrzebna/przydatna. Raczej nie.
  A teraz każdy byle góvvniarz ma dostęp do startera. Kiedyś trzeba był się jednak wysilić, by dostać go atrakcyjnej cenie, co uszczuplało znacznie krąg "żartownisiów". Oczywiście, jak się bardzo chce, to zawsze można obejść każde zabezpieczenie. Tylko tu chodzi o utrudnienie życia takim nieodpowiedzialnym osobnikom. A to już coś.
  Poza tym startery powinny być dostępne jedynie drogą wysyłkową oraz w punktach sprzedaży/salonach sieci.
  I ja mam na myśli startery, gdzie całą kwotę masz na wykorzystania na wszystkie usługi przez rok, po rejestracji pierwszym doładowaniu chociażby za 5 zł + bonus za doładowanie na konto główne też ważny rok. Wydatek 55 zł na (minimum) na, to zdzierstwo?

  Ale podajesz przykłady... Tak jakby 90% użytkowników prepaid akurat miała potrzebę obdarowywania swoimi nieżywnymi już kartami SIM innych osób. Nikt Cię przecież do tego nie zmusza. Nie używasz, nie masz bliskiej osoby, której mógłbyś oddać takiego SIM-a, to wygasa jego ważność i tyle. Wraca do puli numerów. A po pewnym czasie ktoś sobie go kupi z tym właśnie numerem i sam sobie zarejestruje. To jakiś wydumany problem.

 • -1

  115.  2016-06-01 13:43:35

  @Piotrek, @bolek2004, ale kto Wam naopowiadał takich bzdur, że na pewno będziecie musieli rejestrować się w spożywczaku czy kiosku Ruchu, przed niekompetentną osobą?! To jak na razie tylko przypuszczenia.

  A co ze starterami typu "wybierz swój numer"? Kupujesz starter w punkcie danej sieci/zamawiasz przez internet. I teraz standardowo. Korzystając z aplikacji na karcie SIM wybierasz normalnie numer jaki Ci pasuje. Po jego aktywacji idziesz raz jeszcze do punktu sieci w którym go zakupiłeś i rejestrujesz. Ewentualnie rejestrujesz go przez internet (o ile sieci wprowadzą taką możliwość - patrz nju.). I dopiero od momentu rejestracji, twój numer staje się w pełni aktywny w sieci.

 • 0

  116. ~Piotrek  2016-06-01 21:56:11  host: apn-31-1-90-137.dynamic.gprs.plus.pl

  Rejestrujesz przez internet - słowa klucz :-) i remedium na kolejki przed sylwestrem w salonach. A weryfikacja przelewem bankowym jak przy zakąłdaniu konta czy braniu chwilówki z vivusa :P

 • 0

  117. ~Piotrek  2016-06-01 21:57:58  host: apn-31-1-90-137.dynamic.gprs.plus.pl

  ta ustawa nie miała działać od dzisiaj ?? No cóz opóxnienia jak z hipermarketami ten 2 stycznia też zatem niepewny :-)

 • 0

  118.  2016-06-01 22:14:52

  No właśnie też jestem zaskoczony, że taka cisza w tym temacie ze strony operatorów. Play miał wysyłać SMS-y zachęcające do rejestracji. A może czekali na poprawki do ustawy? Na przykład o przedłużeniu okresu rejestracji z "do 2 stycznia" na "do 1 lutego" 2017 r.

 • 0

  119. ~  2016-06-01 23:06:15  host: 5.254.65.131

  Dlaczego Boni nie powiedział, że to projekt przygotowany przez Platformy Obywatelską, a PiS go tylko teraz wprowadza?

 • 0

  120. ~  2016-06-01 23:10:03  host: 89-64-27-178.dynamic.chello.pl

  TW Znak specjalista od wszystkiego

 • 0

  121. ~pisdzioch  2016-06-02 15:43:49  host: user-94-254-193-205.play-internet.pl

  A czy wiecie, że Państwo PiS wprowadza liczniki oddechów. Każdy kto przekroczy przyznany mu limit będzie przerobiony na biomasę. Że to bujda? owszem ale to co dziś jest bzdurą, w Państwie PiS może stać się rzeczywistością.

 • 0

  122. ~  2016-06-07 13:31:29  host: secured-by.zenmate.com

  Proponuję, aby wszyscy zwolennicy ustawy zaczęli przedstawiać się imieniem i nazwiskiem na wszelkich forach (także tutaj :)) W końcu nie macie nic do ukrycia, więc nie będzie to dla was nic uciążliwego.

 • 0

  123. ~anty nju  2016-06-21 04:42:31  host: public-gprs175165.centertel.pl

  Nju wyłączyło możliwość rejestracji karty przez internet! Tylko w salonie orange! A zrejestrowane karty przez internet trzeba jeszcze potwierdzić w salonie!!

 • 0

  124. ~sara  2016-08-11 09:45:56  host: public-gprs172105.centertel.pl

  pis dąży do stworzenia państwa policyjnego wszechobecny monitoring rejestracja kart i co jeszcze wymyślą a wymyślą na pewno dążą do totalnej inwigilacji i kontroli nad obywatelami, cała ta sprawa uderza w operatorów ja mam to gdzieś zaopatrzyłam się w dwie zapasowe karty zarejstrowane w różnych miejscach polski dziwi mnie stanowisko MSW że nie protestuje uderzy to w policję jeżeli ktoś popełni przestępstwo w krakowie i użyje karty zarejestrowanej w gdańsku na jakiegoś menela to życzę sukcesów w śledztwie i znalezienie winnego w przysłowiowym berdychowie i przenoszenia sprawy z miasta do miasta skutek zwiększenie etatów efekt państwo policyjne a do tego dąży pis

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-167-243-214.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jaka jest maksymalna szybkość Internetu (download), z którego najczęściej korzystasz?

Szybkość polskiego Internetu na tle świata według Speedtest.net

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet