Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Boni: rejestracja kart sparaliżuje rynek

Boni: rejestracja kart sparaliżuje rynek

orson_dzi 31 Maja 2016 07:50

10 13

Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada obowiązek rejestracji kart prepaid do 2 stycznia 2017 roku. Osoby, które nie podadzą operatorom swoich danych, muszą się liczyć z wyłączeniem telefonów. Dotyczy to ponad 20 mln Polaków. Ogromna liczba kart, które należy zarejestrować, i niefortunny termin przypadający na przełom roku mogą utrudnić całą operację.

Polscy konsumenci, którzy bardzo dużo korzystają z prepaidów, będą musieli z nich zrezygnować. Prepaidy z punktu widzenia prowadzenia śledztwa, ochrony przed różnymi przestępstwami, także terroryzmem, są niedobre, bo utrudniają identyfikację. Obowiązek rejestracji wydaje się więc potrzebny, natomiast będą oni mieli stosunkowo krótki czas na zmianę swojego sposobu używania telefonów komórkowych - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Michał Boni, europoseł, były minister administracji i cyfryzacji.

Dodaje, że termin 2 stycznia 2017 roku, do którego posiadacze telefonów na kartę będą musieli zarejestrować karty, jest też mało fortunny. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków załatwia sprawy na ostatnią chwilę, może to spowodować paraliż telekomunikacyjny.Polacy przesyłają rozliczenie podatkowe dopiero w ostatnim tygodniu kwietnia, podobnie może być i w tej kwestii, a okres świąteczny dodatkowo to utrudni. Oznacza to, że nagle na początku roku ludzie, którzy zapomną o obowiązku zmiany statusu i rejestracji prepaidu, będą narażeni na to, że nie będą mogli korzystać z telefonu komórkowego, bo operatorzy wyłączą im wszelkie połączenia - przekonuje Boni.

Dlatego też zdaniem byłego ministra administracji i cyfryzacji dobrym pomysłem byłoby wydłużenie czasu na rejestrację o miesiąc. Pozwoliłoby to nie tylko osobom korzystającym z kart na uniknięcie problemu, lecz także ułatwiłoby życie operatorom, którzy w ten sposób zyskają czas na przygotowanie akcji informacyjnej.
Zmiana umowy z klientami wymaga dobrego przygotowania i dobrej akcji promocyjno-komunikacyjnej dokonanej przez operatorów. Z drugiej strony to jest także inny model biznesowy, w związku z tym z każdym klientem trzeba nawiązać kontakt, przedstawić mu warunki nowego porozumienia, dać czas do namysłu i szansę wyboru rozwiązania. Taka troska o konsumenta powinna tutaj być - ocenia Boni. Wydaje mi się, że rząd powinien to wziąć pod uwagę i wyrazić zgodę na przedłużenie terminu w końcowych etapach pracy nad ustawą antyterrorystyczną.

Szacuje się, że obecnie na rynku działa ok. 25 mln kart. Ich rejestracja to duże wyzwanie logistyczne dla operatorów, zwłaszcza że ustawa nakłada na nich szereg innych obowiązków, m.in. dostarczania na własny koszt informacji potrzebnych organom ścigania, blokowania na żądanie władz określonego kontentu internetowego czy uruchamiania na własny koszt na żądanie władz tymczasowych instalacji radiokomunikacyjnych w określonych lokalizacjach i na określony czas.

Jeśli chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni: państwo, bo będzie miało te nowe rozwiązania i nie będzie prepaidów, klienci, bo zamiast prepaidów będą mieli świadomość, jaką usługę wybierają i z czego mogą korzystać, oraz operatorzy, bo wprowadzą te rozwiązania na czas, to przesunięcie w czasie tego rozwiązania jest potrzebne - przekonuje Michał Boni.

Jak podkreśla, w ustawie antyterrorystycznej są także inne braki.

W ustawie antyterrorystycznej nie ma zabezpieczeń dla wolności obywatelskich ani odpowiedniej kontroli dla służb. Nie ma też kontroli sądowej, a rzeczy, które nie mają żadnego wpływu na akcje terrorystyczne są traktowane jako początek zdarzeń terrorystycznych. Potrzeba narzędzi do walki z terroryzmem, ale muszą one być tworzone w zgodzie z ochroną wolności, swobody wypowiedzi i prywatności. Takich zabezpieczeń w polskiej ustawie nie ma - ocenia Michał Boni.

Źródło tekstu: newseria     

w sumie: 124
 • 0

  105. ~Piotrek  2016-05-31 23:04:00  host: public-gprs362631.centertel.pl

  jestem niemal pewny że z 20 mln niezarejestrowanych simek ponad połowy nikt nie zarejestruje. Czemu? sporo numerów jest aktywnych w sieci mimo że na koncie simki jest zero część kart pre-paid jest wykorzystywana do mobilnego internetu (np na wakacjach gdy operator macierzysty dał za mało GB albo nie działa zadowalająco we wsi na Mazurach gdzie akurat będę i co? Kiedyś szło się do kiosku kupowało karte zmieniało taryfę na internetową ładowalo konto i miało internet gdy za oknem leje i wieje więc nici z opalania czy wędrówek po lasach . Ustawa spowoduje że dużo kiosków czy stacji benzynowych nie będzie się chcialo bawić w startery za które mają niewielką prowizję od sprzedaży jeśli proces rejestracji będzie uciążliwy (nie tylko dla klienta ale też dla tego sprzedawcy). Jeśli możliwa byłaby rejestracja startera przelewem autoryzacyjnym na złotówkę z konta bankowego (tak banki weryfikują dobrze tożsamość obywateli potwierdza to nawet nasze państwo pozwalając w banku złożyć online wniosek 500 plus) to nie byłoby problemu. (np podaje się nr karty sim (IMSI) nr telefonu i kod PUK z karty ramki wykonuje przelew online i ryzyko wypłynięcia danych gdzieś po drodze jest zminimalizowana bo sprzedawca ich nie dostaje.

 • 0

  106. ~bolek2004 nie zalogowany  2016-05-31 23:13:40  host: user-94-254-224-69.play-internet.pl

  @90 nie zgadzam się, podniesienie ceny starterów do takiej kwoty to krok w tył. pamiętam te czasy, sam za starter simplusa zapłaciłem 60zl,a były normalnie koło 100zl, najtańsza idea w salonie 60 zł,uważam że teraz jest dużo lepiej

 • 0

  107.  2016-05-31 23:40:29

  @bolek2004 (106), ale niby w jaki sposób cofnie? Każdy kto chciał ma już nawet po kilka kart SIM. Spójrz chociażby na statystki GUS-s sprzed kilku dni. A 50 zł z zagwarantowanym atrakcyjnym bonusem po zarejestrowaniu nie jest wielką kwotą zważywszy, że zwyczajnie użytkuje się numer telefonu przynajmniej przez kilkanaście miesięcy, a nawet lat. Nie ma potrzeby kupowania nowego startera co miesiąc, szczególnie teraz przy MNP. Za to jest to na tyle duża kwota, by skutecznie ograniczyć kupowanie starterów dla chociażby głupich żartów.
  Oczywiście musiałoby to współgrać z przyjaznym użytkownikowi systemem rejestracji. Jak również, przy założeniu, że operatorzy będą promowali stałych abonentów, a także przenosiny do innej sieci. O czym już wcześniej wspomniałem.

 • 0

  108.  2016-05-31 23:49:49

  @Piotrek (105), a teraz kupisz sobie np. trzy katy SIM i każda z nich zarejestrujesz. Jedna do typowego użytkowania, drugą tylko dla transmisji danych, a trzecią np. dla tych, którym nie chcesz podawać numeru głównego. Praktycznie każda sieć oferuje RWK, także z utrzymaniem ich ważności nie będzie większego problemu. Jak będziesz załóżmy potrzebował internetu, to wyciągniesz z szuflady kartę wsadzisz w telefon dołujesz i już (ew. zmienisz taryfę). Nie ma potrzeby w tym celu co chwila kupować nowej karty SIM.
  Tak swoją droga każda sieć powinna oferować bezpłatny RWK, zgodnie z ostatnimi zaleceniami UKE.

 • 0

  109.  2016-06-01 06:56:40

  @107 Cofnie w tym sensie, że już to kiedyś przerabialiśmy, pamiętam te ceny starterów bo niejako pracowałem wtedy w branży gsm. I tak naprawdę przy takich cenach najwięcej zarabiał nie operator, a pośrednicy albo różni kombinatorzy. Starter Idei w salonie kosztował 60zł, a wystarczyło popatrzeć po ogłoszeniach i ten sam starter nowy można było kupić za 30zł. Więc widać było jakie wtedy ździerstwo panowało skoro teraz starter można kupić za 5zł.
  Co do samej rejestracji dalej uważam to za bezsens. Każdy ma tam jakiś główny numer, ale nie ma oferty idealnej więc ludzie dokupują różne startery, czy to dla testu sieci do której chcą przejść czy jako uzupełnienie swojej oferty.

 • 0

  110.  2016-06-01 07:00:54

  A sama rejestracja jak już pisałem utrudni najbardziej zwykłym ludziom, a nie bandytom czy terrorystom. Podam na swoim przykładzie. Mam dodatkowych 5 kart sim które trochę używam do neta, ale mają rwk i sobie leżą. Generalnie to pomysł jest taki że jak ktoś będzie potrzebował to ją mu dam. Żeby mi ich nie wyłączyli muszę je zarejestrować na siebie. Jak to zrobię, a potem ktoś będzie chciał ode mnie kartę to co mam zrobić? Dam mu kartę zarejestrowaną na siebie i wystarczy że coś narobi z tym numerem i gdzie policja przyjdzie? Oczywiście do mnie. Idźmy dalej...

 • 0

  111.  2016-06-01 07:05:16

  Przed oddaniem karty można by ją przerejestrować, ale też nie wiadomo w jakiej formie to ma być. Jeśli tak jak teraz to jest to spore utrudnienie bo 2 osoby muszą być w salonie, jeśli wymyślą coś innego to też nie jest dobry sposób bo niejako osoba na którą będzie przerejestrowany numer i tak będzie musiała znać twoje dane. O ile to znajomy to jeszcze pal licho ale jak będzie to osoba obca? Też nie wiadomo w jaki sposób te twoje dane może użyć, i uważam to za większe zagrożenie niż ta cała przymusowa rejestracja.

 • 0

  112.  2016-06-01 07:14:51

  Inna kwestia jest taka o której już pisałem. Słynna ustawa o ochronie danych osobowych która jest tak naprawdę fikcją. Może jeszcze duże instytucje jej przestrzegają, choć różne wpadki były ale jeśli będzie można zarejestrować prepaida w kiosku u pani Jadzi to już w ogóle. Nie wierze w to że pani w kiosku będzie miała jakieś pojęcie o ochronie danych osobowych, każdy znajomy będzie sobie mógł przyjść i poczytać kto jaką kartę rejestrował. Niestety tak to wszystko wygląda.

 • 0

  113. ~Piotrek  2016-06-01 12:08:08  host: public-gprs362382.centertel.pl

  A co ze starterami wybierz swój nr? muszę przy kioskarzu aktywowac karte w telefonie aby mógł zarejestrowac konretny nr telefonu w systemie?? Jaka jest gwarancja że nie wyam kilku złi nie zmienię nr w trakcie użytkowania takiego startera?

 • -1

  114.  2016-06-01 13:43:07

  @bolek2004, może i kiedyś były przekręty i wałki ze starterami. Jest Policja, a mimo to wciąż mają miejsce różne przekręty i wałki. Rozboje, kradzieże, pobicia, wypadki drogowe, itp. itd. Czy to oznacza, że Policja nie jest w ogóle potrzebna/przydatna. Raczej nie.
  A teraz każdy byle góvvniarz ma dostęp do startera. Kiedyś trzeba był się jednak wysilić, by dostać go atrakcyjnej cenie, co uszczuplało znacznie krąg "żartownisiów". Oczywiście, jak się bardzo chce, to zawsze można obejść każde zabezpieczenie. Tylko tu chodzi o utrudnienie życia takim nieodpowiedzialnym osobnikom. A to już coś.
  Poza tym startery powinny być dostępne jedynie drogą wysyłkową oraz w punktach sprzedaży/salonach sieci.
  I ja mam na myśli startery, gdzie całą kwotę masz na wykorzystania na wszystkie usługi przez rok, po rejestracji pierwszym doładowaniu chociażby za 5 zł + bonus za doładowanie na konto główne też ważny rok. Wydatek 55 zł na (minimum) na, to zdzierstwo?

  Ale podajesz przykłady... Tak jakby 90% użytkowników prepaid akurat miała potrzebę obdarowywania swoimi nieżywnymi już kartami SIM innych osób. Nikt Cię przecież do tego nie zmusza. Nie używasz, nie masz bliskiej osoby, której mógłbyś oddać takiego SIM-a, to wygasa jego ważność i tyle. Wraca do puli numerów. A po pewnym czasie ktoś sobie go kupi z tym właśnie numerem i sam sobie zarejestruje. To jakiś wydumany problem.

 • -1

  115.  2016-06-01 13:43:35

  @Piotrek, @bolek2004, ale kto Wam naopowiadał takich bzdur, że na pewno będziecie musieli rejestrować się w spożywczaku czy kiosku Ruchu, przed niekompetentną osobą?! To jak na razie tylko przypuszczenia.

  A co ze starterami typu "wybierz swój numer"? Kupujesz starter w punkcie danej sieci/zamawiasz przez internet. I teraz standardowo. Korzystając z aplikacji na karcie SIM wybierasz normalnie numer jaki Ci pasuje. Po jego aktywacji idziesz raz jeszcze do punktu sieci w którym go zakupiłeś i rejestrujesz. Ewentualnie rejestrujesz go przez internet (o ile sieci wprowadzą taką możliwość - patrz nju.). I dopiero od momentu rejestracji, twój numer staje się w pełni aktywny w sieci.

 • 0

  116. ~Piotrek  2016-06-01 21:56:11  host: apn-31-1-90-137.dynamic.gprs.plus.pl

  Rejestrujesz przez internet - słowa klucz :-) i remedium na kolejki przed sylwestrem w salonach. A weryfikacja przelewem bankowym jak przy zakąłdaniu konta czy braniu chwilówki z vivusa :P

 • 0

  117. ~Piotrek  2016-06-01 21:57:58  host: apn-31-1-90-137.dynamic.gprs.plus.pl

  ta ustawa nie miała działać od dzisiaj ?? No cóz opóxnienia jak z hipermarketami ten 2 stycznia też zatem niepewny :-)

 • 0

  118.  2016-06-01 22:14:52

  No właśnie też jestem zaskoczony, że taka cisza w tym temacie ze strony operatorów. Play miał wysyłać SMS-y zachęcające do rejestracji. A może czekali na poprawki do ustawy? Na przykład o przedłużeniu okresu rejestracji z "do 2 stycznia" na "do 1 lutego" 2017 r.

 • 0

  119. ~  2016-06-01 23:06:15  host: 5.254.65.131

  Dlaczego Boni nie powiedział, że to projekt przygotowany przez Platformy Obywatelską, a PiS go tylko teraz wprowadza?

 • 0

  120. ~  2016-06-01 23:10:03  host: 89-64-27-178.dynamic.chello.pl

  TW Znak specjalista od wszystkiego

 • 0

  121. ~pisdzioch  2016-06-02 15:43:49  host: user-94-254-193-205.play-internet.pl

  A czy wiecie, że Państwo PiS wprowadza liczniki oddechów. Każdy kto przekroczy przyznany mu limit będzie przerobiony na biomasę. Że to bujda? owszem ale to co dziś jest bzdurą, w Państwie PiS może stać się rzeczywistością.

 • 0

  122. ~  2016-06-07 13:31:29  host: secured-by.zenmate.com

  Proponuję, aby wszyscy zwolennicy ustawy zaczęli przedstawiać się imieniem i nazwiskiem na wszelkich forach (także tutaj :)) W końcu nie macie nic do ukrycia, więc nie będzie to dla was nic uciążliwego.

 • 0

  123. ~anty nju  2016-06-21 04:42:31  host: public-gprs175165.centertel.pl

  Nju wyłączyło możliwość rejestracji karty przez internet! Tylko w salonie orange! A zrejestrowane karty przez internet trzeba jeszcze potwierdzić w salonie!!

 • 0

  124. ~sara  2016-08-11 09:45:56  host: public-gprs172105.centertel.pl

  pis dąży do stworzenia państwa policyjnego wszechobecny monitoring rejestracja kart i co jeszcze wymyślą a wymyślą na pewno dążą do totalnej inwigilacji i kontroli nad obywatelami, cała ta sprawa uderza w operatorów ja mam to gdzieś zaopatrzyłam się w dwie zapasowe karty zarejstrowane w różnych miejscach polski dziwi mnie stanowisko MSW że nie protestuje uderzy to w policję jeżeli ktoś popełni przestępstwo w krakowie i użyje karty zarejestrowanej w gdańsku na jakiegoś menela to życzę sukcesów w śledztwie i znalezienie winnego w przysłowiowym berdychowie i przenoszenia sprawy z miasta do miasta skutek zwiększenie etatów efekt państwo policyjne a do tego dąży pis

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-224-111-99.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Co byś wybrał/a kupując iPhone'a z OLED-em?

Chińskie władze zatwierdziły nową fabrykę paneli OLED firmy LG

 

Zobacz wynik | Opinie (4)

Archiwum Ankiet