Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Boni: Polska pomoże Ukrainie w cyfryzacji

Boni: Polska pomoże Ukrainie w cyfryzacji

LuiN 23 Kwietnia 2014 07:39

1 10

Polska pomoże Ukrainie we wdrażaniu europejskich norm dotyczących cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa. Nasz wschodni sąsiad mógłby skorzystać z polskich doświadczeń w budowie e-administracji, zasobów kultury i edukacji czy kompetencji cyfrowych w społeczeństwie - uważa Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji. Dzięki wzorcom takim jak nasz program "Polska Cyfrowa" Ukraina może lepiej wykorzystać potencjał młodego pokolenia do tworzenia rozwiązań wspierających i zabezpieczających wszystkich mieszkańców.

Ukraińcy chcą poważnie i bardzo sprawnie przygotowywać się do wejścia do Unii Europejskiej, szykując swoje rozwiązania w tej cyfrowej dziedzinie już dopasowane do tego, co się dzieje w Unii Europejskiej. Polscy eksperci będą mogli tam pojechać i pomóc im w przygotowaniu takiej wizji rozwiązań po to, by technologię dopasować do tego, co się chce osiągnąć - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji.

Michał Boni w ubiegłym tygodniu spotkał się na Ukrainie z przedstawicielami ministerstw i instytucji publicznych odpowiedzialnymi za cyfryzację tego kraju. Podkreśla, że sytuacja na Ukrainie przypomina tę w Polsce sprzed kilkunastu lat. Brakuje koordynacji i wspólnego działania. Jak podkreśla, Ukraińcy są zainteresowani czerpaniem z polskich doświadczeń w tej dziedzinie.

Szczególnie ciekawe dla Ukraińców są polskie programy "Latarnicy" oraz "Polska Cyfrowa". Ten pierwszy to program edukacji społecznej osób w wieku powyżej 50 lat, którym brakuje wiedzy i umiejętności do tego, by korzystać z dostępu do internetu. Program operacyjny "Polska Cyfrowa" to jedyny tak szeroko zakrojony program cyfryzacyjny w Unii Europejskiej. Dzięki niemu wszyscy obywatele Polski mają zyskać możliwość załatwiania większej liczby spraw administracyjnych przez internet. Będzie się też koncentrować na budowaniu cyfrowych kompetencji w społeczeństwie.

Będziemy ten program przedstawiać kolegom z Ukrainy, bo to jest dobry sposób, żeby skoordynować wysiłki zmierzające do tego, żeby z jednej strony ludzie mieli dostęp do internetu, z drugiej, żeby państwo oferowało jak najwięcej treści, także tych nowych usług administracyjnych świadczonych drogą elektroniczną. Po trzecie, żeby rozwijał się dostęp do zasobów kultury, edukacji, bo to buduje też tożsamość. I wreszcie, po czwarte, to jest rozwój e-biznesu i budowanie warunków dla świetnych informatyków - wylicza cele cyfryzacji Boni.

Podkreśla, że cyfryzacja to jeden z celów Unii Europejskiej, dlatego Ukraina, po zmianach politycznych zorientowana na integrację ze wspólnotą, musi szybko rozpocząć ten proces. Powinien on jednak być ukierunkowany przede wszystkim na obywateli i dawać im wymierne korzyści. Niezbędne do tego są współpraca między instytucjami państwowymi, uproszczenie procedur administracyjnych, a także branie pod uwagę wymagań UE od początku procesu. Ważna jest integracja różnych platform e-administracji.

Boni zauważa, że Ukraina ma bardzo duży potencjał.

Moim zdaniem dobra kooperacja między polskimi a ukraińskimi uczelniami zaowocowałaby w taki sposób, że nasi informatycy mogliby pracować tu, w naszych krajach, a także zdobywać różne miejsca pracy w całej Europie. Bo w Europie brakuje ludzi z umiejętnościami programowania - mówi były minister administracji i cyfryzacji.
Duży potencjał wynika nie tylko z bardzo dużej liczby studentów informatyki, lecz także z sprawności w wykorzystywaniu internetu przez młode pokolenie. Widać to w ostatnich miesiącach, również w trakcie trwających od listopada protestów na Majdanie.

Był Majdan, gdzie ramię w ramię stali obok siebie ludzie, ale był też Majdan w sieci, gdzie ludzie wymieniali się informacjami i kształtowali poglądy na to, co dzieje się na Majdanie. I uważam, że młoda sieć obywatelska na Ukrainie jest bardzo dobrze rozwinięta. Oni rozumieją, że budowanie przejrzystego, nowego państwa po to, żeby razem budować solidarność europejską, musi opierać się o zupełnie nowe zasady. Że państwo służy obywatelom, że wszystko, co państwo robi jest przejrzyste, otwarte - ocenia Boni.

Dodaje, że władze ukraińskie chcą skopiować polskie nastawienie dotyczące odpowiedzialności wobec obywateli i wykorzystać internet do poprawy jakości demokracji. Ma temu służyć m.in. poszerzony dostęp do informacji publicznej, wzorowany na wprowadzanym w Polsce Centralnym Repozytorium Informacji Publicznej.

Niezbędne jest też wprowadzenie nowego prawa dotyczącego ochrony prywatności w sieci. Boni dodaje, że w procesie cyfryzacji nie można zapominać o bezpieczeństwie zarówno obywateli, jak i całej administracji państwowej.Można powiedzieć, że sieć przejęła część akcji wojennych, związanych z konfliktem i walką o opinię. A także możliwość unieruchomienia funkcjonowania niektórych instytucji publicznych poprzez hakowanie czy poprzez zamrażanie funkcjonowania stron z informacjami, to wszystko jest arsenał walki w świecie cyfrowym i musimy być na to też odporni - podkreśla Boni. Rozmawialiśmy o tym, że na Ukrainie - tak jak w UE - również są potrzebne grupy specjalistów, które monitorują sytuację, tworzą zabezpieczenia przed ingerencją zewnętrznych sił cyfrowych.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: michał boni

w sumie: 36
 • 1

  19.  2014-04-23 11:59:19

  @thonka (17), a ja nie lubię uogólniać... Pewnie część z nich nie chce żyć po ZCHODNIOeuropejsku, ja też nieszczególnie przepadam za tym właśnie stylem życia, ale też pewnie znaczna cześć nie chce na pewno żyć po "sowiecku". Może i wszyscy Ukraińcy nie zdają sobie sprawy ze skali wyrzeczeń ich czekających. Ale już młodzi Ukraińcy, których zdaje się więcej studiuje w Polsce niż w Rosji, w pełni zdają sobie z tego sprawę.

 • 1

  20. ~Sullo  2014-04-23 12:09:36  host: 149.78.21.234

  Boni - były esbecki kapuś i skarbnik w KLD. Bohater mega afery w MSWiA. I on ma doradzać Ukrainie hehe

 • 1

  21. ~Adam M  2014-04-23 12:25:52  host: h6-52.net.euron.pl

  Dobrze że za to wziął się Boni. To jest taki nic nie robiący a jedynie wciąż gadający nygus że przynajmniej nic im nie spieprzy. :)

 • 0

  22. ~Staszi  2014-04-23 12:52:37  host: ptcnat.t-mobile.pl

  Boni jest ubekiem, może tylko zaszkodzić.

 • 1

  23. ~Grochu  2014-04-23 13:04:40  host: 83-144-98-34.static.chello.pl

  Boni akurat się za tę aferę zabrał, zwalniał ludzie itd., więc nie wiem czemu ludzie go z tym kojarzą... kapuś to wiadomo, wystarczy podpisać deklarację i nawet bez jednego donosu na koncie się ma już tą łatkę przypiętą, nic nie poradzisz... zauważcie, że jednak Boni coś zrobił w okresie swojej kadencji dla cyfryzacji Polski a że nie dorównujemy USA to jest oczywiste, trudno dogonić giganta w 2 lata... Niemniej skoro go wybrali na eksperta to na pewno nie bezpodstawnie, Ukraina ma do zrobienia o wiele więcej niż Polska i Boni na pewno sobie poradzi a od cyfryzacji w Polsce jest ktoś inny więc jak już to do niego pretensje.

 • -1

  24.  2014-04-23 13:07:20

  niech boni łapie łopatę i już kopie tylko żeby na kości pomordowanych polaków nie natrafił

 • -1

  25.  2014-04-23 13:07:31

  komu jak komu ale tym wszawym ukraicom to moge pomóc groby kopać.
  Najlepiej trzymać sie dalej od tej hołoty ukraińskiej.

 • 0

  26. ~  2014-04-23 13:08:53  host: n15-03-08.opera-mini.net

  Co z ukraińskim operatorem który zagłusza umts900 Play i Plusa? Nic z tym frajerzy nie zrobią, choć wszystko się da.

 • 0

  27. ~tata  2014-04-23 14:00:18  host: 89-74-89-29.dynamic.chello.pl

  Niemcy czy inne panstwa zachodnie sa tak bogate ze przecietny obywalel nie odczuje pomocy ich rzadow na zewnatrz.Biedna pozbawiona rezerw III RP udzielajac pomocy musi obciazyc swych obywateli dodatkowym podatkiem.Ukraincy pamietajcie o tym.

 • 0

  28. ~gordon  2014-04-23 15:06:17  host: ip-93-154-136-64.free.aero2.net.pl

  polski rząd martwi sie jak zwykle o obcych, zamiast o swoich obywateli, bez przerwy muszą komuś w dupe włazić, polski rząd prowadzi destrukcyjną polityke wobec swoich obywateli, nic dziwnego że kilka milionów obywateli wyjechało z tego bagna

 • 0

  29. ~Linuxik  2014-04-23 16:13:30  host: 37-128-85-132.ip.bshs.netia.com.pl

  Pan Boni szuka następnych jeleni do wytrzepania. Może najpierw poddał by się ocenie za cyfryzację Polski. Na Ukrainie jest szansa, że zamkną go za takie przekręty. Ja nie dożyję 2020 roku ale będę go straszył gdy każdy Polak nie będzie miał 20MB.

 • 1

  30. ~pabloki  2014-04-23 16:13:31  host: 37.30.141.77.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl

  Pan Boni ma nowe stanowisko chyba stworzone dla niego -były minister administracji i cyfryzacji, wszędzie tak go właśnie przedstawiają.

 • 0

  31. ~zafir  2014-04-23 16:55:52  host: amon.net.tauron-pe.pl

  Może by lepiej najpierw zająć się poziomem zycia Polaków a potem marnować kase na bzdury na Ukrainie. Boni zapłać za to ze swojej kasy i wtedy pomagaj osiołku

 • 0

  32.  2014-04-23 17:24:18

  NIe trawię tego gościa, on ma w sobie coś złego, acta, zdradzanie żonki, a wszyscy piszą o korupcji. Juz widzę jak sie dostaje do parlamentu euromilionerów

 • 0

  33. ~gościuuuuu  2014-04-23 17:29:39  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  1. Boni - -były minister administracji i cyfryzacji - to mamy jakąś cyfryzacje? Hmmmmmm Czy raczej cyfrybajzel
  2. Nasza polska wada to pomagac innym a sobie tylko wtedy (i tylko podczas) klęsk (popatrzcie choćby na II WŚ. Podczas okupacji, wszyscy walczymy z okupantem a po... ze sobą, lub coś bliższego - niedawne powodzie - podczas jak najbardziej pomozemy ale już po roku?)
  Niestety TAKĄ MAMY MENTALNOŚĆ

 • 1

  34. ~gościuuuuu  2014-04-23 17:30:30  host: plus-96-193.polkomtel.com.pl

  A tak na wielkie ALE: wszycy (sorki: większość) psioczy na rząd, że taki i owaki. Ale do wyborów ilu z was idzie??? Sprawdzcie frekwencje z ostatnich i odpowiedzsie sobie szczerze (polecam także proste matematyczne rachunki) ilu z nas uprawnionych do głosowania wybrało dany rząd?!?!? Dla porównania proponuje zrobic to z poprzednimi wyborami na rząd czy inne takie.

 • 0

  35. ~mnb  2014-04-23 19:38:15  host: ip-51-9.zax.pl

  Już wolałbym Rosję mieć za płotem, niż tych popaprańców.

 • 3

  36.  2014-04-23 19:49:23

  Po tym jak parę razy mnie chcieli przejchać jak przechodziłem na pasach, proponuje tych wszystkich co morduja okolo 100 osob co tydzien na drogach, czyli pijaków i deb*li trzeźwych naciskających za mocno na pedał gazu - wysłać na front wschodni w pierwszej kolejności od razu naród sie trochę oczyści.

 • 1

  37.  2014-04-23 22:10:35

  biedny facet..tyle lat zaprzeczał kontaktom z tajnymi sluzbami az sie w koncu przyznał,bo jednak musiał.jest juz jasne ze wejdzie do struktur ue gdzie dobrze radzi sobie jego kochana małżonka

 • 1

  39. ~Ewa_Mac  2014-04-24 14:26:18  host: public-gprs658860.centertel.pl

  @mirekb Boni przyznał się do kontaktu SB ponieważ po latach uznał, że może i poczuł tez skruchę i chciał publicznie przyznać się do "błędu". Gdyby nie został zmuszony i gdyby mu nie grożono prawdopodobnie w ogóle nic by nie podpisał - myślał o swoich bliskich. To wydarzenie miało miejsce 30 lat temu po co to ciągnąć...

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-81-195-140.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Czy masz antywirusa w swoim telefonie?

Nastolatki zabezpieczają się, a Ty chronisz się przed wirusami?

 

Zobacz wynik | Opinie (3)

Archiwum Ankiet