Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Boni o hejterach i trollach

Boni o hejterach i trollach

LuiN 13 Kwietnia 2015 07:39

1 6

W Internecie skala nienawistnych wpisów, wypowiedzi i komentarzy rośnie, ale o administracyjnym ograniczaniu swobody wypowiedzi nie może być mowy. Można jednak zmniejszyć liczbę negatywnych opinii, na przykład ograniczając anonimowość. Sami Internauci również mogą przyczynić się do zwalczania tego zjawiska, promując właściwe postawy i wspierając atakowane w sieci osoby.

Ograniczenie internetowego hejtingu jest bardzo trudne. Najważniejsza jest promocja innej postawy. Musimy mówić, że zachowanie tych, którzy atakują mową nienawiści, często chowając się za anonimowością, jest złe i naganne, a nienawiść rozpalana w słowach może stać się nienawiścią, która przejdzie w czyny - podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Michał Boni, europoseł i były minister administracji i cyfryzacji.

Jak dodaje, posługiwanie się mową nienawiści jest charakterystyczne dla świata dżihadu i terroryzmu. W Europie podobne zachowania były obecne w latach 30., kiedy rozwijał się faszyzm. My też mamy obecnie podobną sytuację, ale bez ideologicznego podłoża.

Wpływ anonimowości na poziom negatywnych komentarzy (tu na temat mniejszości etnicznych) zbadała Fundacja Wiedza Lokalna. Z badania wynika, że wymóg bycia nieanonimowym powoduje złagodzenie komentarzy i ograniczenie nienawiści. Dla przykładu zalogowani na Facebooku Internauci, którzy komentowali w popularnych serwisach internetowych dane tematy, znacznie rzadziej zamieszczali negatywne wypowiedzi.

Mowa nienawiści jest jedną z najgroźniejszych rzeczy, z którą przychodzi nam się zmagać. Mamy jednak prawo do swobody wypowiadania się i na pewno nie należy tutaj wprowadzać żadnych reguł cenzorskich - mówi Boni.




Zdaniem byłego ministra należy tylko ścigać określone przypadki łamania prawa, jak np. propagowanie treści faszystowskich. Natomiast internetowe nienawistne ataki muszą być zwalczane bez wsparcia prawa, przez innych Internautów, co na razie jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Smuci mnie, że jeśli np. na Twitterze jest nienawistny atak na jakąś osobę, to nie ma ona wsparcia ze strony tych, którzy myślą inaczej niż atakujący. To wsparcie jest stosunkowo rzadkie - wyjaśnia europoseł. Tym dzikim, nienawistnym hordom trzeba się opierać, mówiąc dobrze i dając wsparcie tym, którzy są atakowani.

Michał Boni uważa, że nie należy zmieniać reguł, które dzisiaj rządzą internetem. Użytkownicy sieci, którzy nie wstydzą się swoich postaw, robią to nieanonimowo. Z kolei tych posługujących się mową nienawiści należy oceniać negatywnie, ale nie poprzez wprowadzanie odgórnych przymusów i reguł.

Źródło tekstu: Newseria     

Dodaj do:

Tagi: michał boni

w sumie: 29
  • 0

    17. ~półtusk  2015-04-13 09:13:55  host: 109241045023.gdansk.vectranet.pl

    A co ten agent SB ma jeszcze do powiedzenia w Polsce?

  • -4

    20.  2015-04-13 09:22:39

    Hose - ja natomiast uważam, że tam chlew zrobili, bo z chlewu wyszli ;-) Tak - to najłatwiejsze mówić - robię bo mam przykład i dlatego jestem usprawiedliwiony ;-)

  • 0

    21.  2015-04-13 09:23:30

    No cóż, patrząc na komentarze wyżej - "Uderz w stół a nożyce się odezwą".
    Porównując hejterstwo do dżihadu i terroryzmu ma sporo racji: to ten sam typ ludzi, tylko wychowanych w innej kulturze.

  • 1

    23.  2015-04-13 09:41:57

    Patrząc na decyzje jego ministerstwa, czy UKE, można ich tylko krytykować

  • 1

    24.  2015-04-13 09:43:03

    @20- Nie usprawiedliwiam siebie bo nie muszę. Mówię tylko że nie ma autorytetów dzięki którym można kształtować młodzież.

  • -1

    25.  2015-04-13 09:50:05

    No proszę , dożyliśmy czasów w których donoszący na kolegów ubek, jest wyrocznią w sprawach moralności i przyzwoitości .....

  • -4

    26.  2015-04-13 10:09:21

    Podobno nie karmi się trolli - w połowie się z tym zgadzam :-)

  • -3

    27. ~Nick  2015-04-13 10:25:51  host: 87.204.172.70

    I smycz na szyje. Tym bydlakom bardzo nie pasuje anonimowsc w sieci.

  • 1

    28. ~tata  2015-04-13 11:49:35  host: 093105181233.dynamic-ww-4.vectranet.pl

    Wypowiedz Boniego w stylu a oni nie mieli nas prawa podsluchiwac w knajpie.

  • 0

    29. ~tata  2015-04-13 11:50:15  host: 093105181233.dynamic-ww-4.vectranet.pl

    Mimo ze chlalismy za publiczne pieniadze.

  • 0

    32. ~  2015-04-13 11:53:37  host: gaja.tpnet.pl

    Tu nie chodzi o żadną "mowę nienawiści" (do tego są sądy) - tu chodzi o wprowadzenie CENZURY.

  • -4

    33.  2015-04-13 12:25:17

    Hose - ale ja też nie do Ciebie drugą część mojej wypowiedzi kierowałem tak naprawdę. Bo tak - to też element wychowania jest jak najbardziej przecież - ten tzw. "przykład z góry" ;-)

  • 0

    46.  2015-04-13 14:38:27

    "Język dżihadu"? Niech sobie facet najpierw przeczyta, co to znaczy w pełnym znaczeniu, a dopiero potem się odzywa... Poza tym jakim cudem autorytetem ma być osoba liżąca dupę Zaiksowi? I, jak słusznie parę osób zauważyło, zdrajca w będący donosicielem do sb? Sorry, hipokryzja kwitnie...

  • 0

    47. ~???  2015-04-13 14:40:38  host: n14-01-04.opera-mini.net

    @36 To co przeczytalrm, calkowicie mnie zaskoczyło. Z tego wynika, ze nie jest na wlasciwym stanowisku i nie służy społeczeństwu.

  • -1

    48. ~Cłam7  2015-04-13 16:48:39  host: dng1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To Calm7 m prze.ebane!

  • -1

    49. ~Calm7  2015-04-13 16:50:23  host: dng1.neoplus.adsl.tpnet.pl

    i wlo też..

  • -3

    50.  2015-04-13 18:02:49

    Nie wiem jakim trzeba być cepem, żeby kasować moje komentarze. 5-letnie dziecko z zespołem downa ma więcej rozumu niż ten co je kasuje. Ale tak to jest jak się pochodzi z kazirodczego związku, przy porodzie upadło się na łeb, a matka całe życie biła garnkami...

  • 1

    51. ~  2015-04-13 18:23:07  host: user-94-254-199-23.play-internet.pl

    Ten boni to chyba siebie ma na myśli.

  • -3

    52. ~  2015-04-13 18:29:03  host: user-94-254-199-23.play-internet.pl

    @50 popieram, lepiej bym tego nie sformułował.

  • 0

    53. ~kz  2015-04-13 19:23:59  host: ip145.net72.elektrosat.pl

    Boooją się wolności słowa w Internecie. Podnóżki Brukseli, USA i Izraela.

Dodaj swoją opinię