Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bluetooth złamany

Bluetooth złamany

WitekT 6 Czerwca 2005 16:53

0 0

Specjaliści do kryptografii znaleźli sposób na włamanie się do urządzeń przez Bluetooth - nawet wtedy, kiedy włączone są zabezpieczenia i wymagana jest autoryzacja.

W ciągu kilku poprzednich lat specjaliści wskazali kilka potencjalnych sposobów ataku, jednak wszystkie wymagały wyłączonych zabezpieczeń. Teraz dwóch kryptologów z uniwersytetu w Tel Awiwie pokazało sposób na wymuszenie parowania urządzeń w dowolnym momencie bez wiedzy właściciela drugiego urządzenia - wykryli oni słaby punkt procesu parowania urządzeń.
Podszywając się pod znane urządzenie (co nie jest trudne, chodzi o publicznie dostępny identyfikator) wysyłana jest prośba o ponowne wysłanie klucza szyfrującego, podając zaledwie 4-cyfrowy kod ustanowiony przy pierwszym parowaniu. To powoduje nadanie nowego klucza i rozpoczęcie dalszej transmisji z nowym urządzeniem, które podszywa się pod stare, już sparowane. Złamanie 4-cyfrowego kodu zajmuje komputerowi klasy Pentium III trochę ponad pół sekundy.

Wykryty błąd jest krytyczny, a co najważniejsze - jego istnienie zostało potwierdzone w praktyce. Oznacza to, że telefony komórkowe nie są bezpieczne ani przed potencjalnymi wirusami, ani przed zdalnymi połączeniami, które mogą poważnie obciązyć rachunek właściciela.

Źródło tekstu: New Scientist, wł     

Dodaj do:
w sumie: 1
  • 0

    1. ~2012  2005-06-06 21:44:00  host: dzv107.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czas się przyzwyczaić do tego. Wkrótce pewnie będzie tak, że złamanie zabezpieczenia pojawi się przed samym zabezpieczeniem. To byłby niezły numer. Takie małe odwrócenie kolejności. Skutek wyprzedziłby więc przyczynę, która go spowodowała. Na razie to jeszcze SF ale... Niech żyje Matrix.

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-166-141-12.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

W jaki sposób najczęściej oglądasz transmisje meczów piłki nożne podczas tegorocznego mundialu?

Jakość i płynność gry - tego online szukają kibice

 

Zobacz wynik | Opinie (1)

Archiwum Ankiet