Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bluetooth połączy z zaświatami

Bluetooth połączy z zaświatami

Ringu 12 Listopada 2010 14:59

0 0

etomb E-Tomb to projekt nowoczesnego nagrobka, dzięki któremu odwiedzający cmentarz mogą uzyskać dostęp do informacji o zmarłym przez... Bluetooth.

Po nawiązaniu połączenia z grobem poprzez telefon komórkowy lub tablet możemy przejrzeć facebookowy profil nieboszczyka, osobistą stronę internetową, przeczytać archiwum jego bloga, czy też oberzeć galerię zdjęć z serwisu flicr. Nie ma przeciwskazań, aby udostępniać filmy wideo, czy jakąkolwiek inną elektroniczną zawartość, którą nieżyjący już człowiek tworzył za życia.

Wszystko to dostępne jest off-line, nie ma potrzeby łączenia się z Internetem, gdyż to rodzina i przyjaciele osoby zmarłej sami komponują dostępne treści. Energię dostarcza panel słoneczny wbudowany w nagrobek.




Idea wydaje się dość kontrowersyjna i łamie pewne tabu. Społeczeństwo jednak staje się coraz bardziej zinformatyzowane, być może za kilkanaście lat widok takiego cyber-grobowca nie będzie budzić większych emocji.

etomb etomb

Źródło tekstu: winarco.com     

Dodaj do:
w sumie: 25
  • 0

    6. ~r  2010-11-12 16:22:16  host: user-46-113-246-233.play-internet.pl

    nie za bardzo pojmuję czemu taki cyber-grobowiec miałby służyć. Chyba jedynie odciążeniu kieszeni ograniczonej umysłowo rodziny. Bo nikt normalny raczej na to nie pójdzie.

  • 0

    8. ~Boro  2010-11-12 17:07:28  host: 217.153.73.242

    Jak dla mnie brak szacunku dla zmarłego... głupota

  • 2

    9.  2010-11-12 17:09:18

    U nas to się przyjmie. Nowobogacka gawiedź będzie to zakładać a i skorzystają biedniejsi - obrót wtórny kradzionymi bateriami słonecznymi z nagrobków :)

  • 2

    10. ~sally  2010-11-12 17:53:03  host: hjt50.internetdsl.tpnet.pl

    ciekawe ile menele na skupie będą dostawać za takie

  • 0

    11.  2010-11-12 17:53:08

    Dla mnie wcale to nie jest głupie. Tylko czy nie prościej po prostu na nagrobku wyryć adres strony internetowej ? Co jest dziwnego w tym że jeden chce przekazać informacje o tym kim był a ktoś inny chce to przeczytać ? Ja tam chętnie poczytałbym o prapradziadku kim był itp.

  • 0

    12. ~me  2010-11-12 18:02:08  host: ecq231.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Czy zmarły dzięki czemuś takiemu naprawdę będzie spoczywał w pokoju?.... Chyba komuś właśnie ZABRAKŁO wyobraźni a nie na odwrót. Są inne przestrzenie na wspominki o zmarłych Upiorny pomysł wg mnie....

  • 0

    13. ~Zenek  2010-11-12 19:14:40  host: z02-16.opera-mini.net

    I w swieto zmarlych obrazek: rodzina stoi dookola grobu i kazdy pyka w komorce, a zamiast realnych zniczy stawia te wirtualne - tragikomedia.

  • 3

    15. ~do 11  2010-11-12 19:53:42  host: 178-36-49-173.adsl.inetia.pl

    Masz racje. Każdy na cmentarz chodzi z laptopem, telefonem z dostępem do internetu.

  • 1

    17.  2010-11-12 21:06:41

    Nie wiem o co Wam chodzi. Kiedyś palili ogniska teraz stawiają znicze. Dlaczego nie można wspominać zmarłych przez bluetooth ?

  • 0

    18.  2010-11-12 22:11:56

    @TomekO: bo szerokopojęta telekomputerokomunikacja ma nam pomagać w kontaktach z bliskimi, a nie te kontakty zastępować, o pradziadku opowie Ci ojciec, bo jemu wcześniej opowiadał Twój dziadek. Kiedyś ludzie też w ramach gry wstępnej ciągnęli kobietę za włosy, chcesz dzisiaj zastąpić to do czego doszliśmy jakimś miernikiem wilgotności na micro-usb i podniecającym obrazkiem na iPadzie??

  • 0

    19.  2010-11-12 22:52:43

    @Pavan tutaj jest mowa o przyszłości. Nagrobki stawia się w celu zachowania pamięci o osobie zmarłej. Treść multimedialna chyba będzie rozszerzać tą pamięć ? Widzisz mój dziadek nie pamięta swojego ojca więc nic mu nie przekazał. Pewnie w księgach parafialnych dałoby się wyszukać informacje. Ja bym chętnie pooglądał zdjęcia, video czy życiorysy swoich przodków nie koniecznie na cmentarzu.

  • 1

    20. ~  2010-11-13 02:14:20  host: z10-05.opera-mini.net

    Świetny pomysł. W zestawie powinny być jeszcze lampki, które zapalałyby się na nagrobku po wybraniu odpowiedniej funkcji na ekranie komórki. Można by to sprzężyć z jakimś serwisem, który pobierałby za taką czynność odpowiednią opłatę... I koniecznie niech będzie możliwość dodania notki "Przed chwilą zapaliłem e-znicza na grobie dziadka" na Facebooku, Twitterze i swoim blogu. Ciekawe, co będzie dalej... /shootem

  • 1

    21.  2010-11-13 16:02:15

    @TomekO wiem że mowa tu o przyszłości, ale uważam że ta przyszłość jest chora. Możemy w jakiś sposób zakonserwować pamięć o naszych bliskich, ale zabawa w zakodowanie emocji językiem c++ jest dla mnie przynajmniej żałosna i dowodzi tylko tego że nie potrafimy czuć i przeżywać prawdziwych emocji, a to jest przykre. Z punktu widzenia możliwości technicznej jest to też żałosne, bo taka opcja jest super łatwa do zrobienia, technicznie to żadna rewolucja, ani krok do przodu, ludzko to krok do tyłu.

  • 0

    22.  2010-11-13 16:38:17

    @Pavan Czepiasz się. To będzie nowoczesne wydanie kiczu, jakim dziś jest spęd na Wszystkich Świętych - kto żyw pędzi na cmentarz, postawić kiczowaty znicz, sztuczne kiczowate kwiatki i kiczowatą chorągiewkę, najlepiej w takich ilościach, że nie mieści się to na grobie. Przy okazji, w to święto kilkadziesiąt osób w amoku pędzących na cmentarz, już tam zostaje na zawsze, ginąc w wypadkach. Ludzka głupota na prawdę nie ma granic!

  • 0

    23.  2010-11-13 16:44:50

    Więc jak piszesz, że przyszłość jest chora, to weź też pod uwagę, że teraźniejszość też jest chora. Różnica w chorym podejściu będzie polegała tylko w kwestii zastosowania nowoczesnych technologii.

  • 0

    24.  2010-11-13 17:08:39

    Czyli chcesz np zamiast powiedzieć komuś coś prosto w oczy, mam na myśli ważne rzeczy, wolisz zrobić w przyszłości videokonferencje?? Rozumiem że mówisz o tym jak będzie wyglądał świat w odniesieniu do naszej chorej tereźniejszości, ale sory, to nie jest argument żeby nie czepiać się tego by ta przyszłość nie stawała się bardziej chora niż nasz dzisiejszy świat, jakoś wolę wchodzić na szczyt niż zobaczyć go w google w 3D, jakoś wolę pojechać na cmentarz i postawić znicz i pomyśleć o kimś, niż wysłać smsa na numer iZnicza postawionego na grobie ważnej mi osoby, może dlatego że to takie ludzkie, a emocje to cecha typowo ludzka.

  • 0

    25.  2010-11-13 18:06:56

    @Pavan Zgoda, co z tego, że tak powinno być, skoro tak właśnie nie jest. Wszystko zmierza do świata wirtualnego. Należało by się zastanowić czy ciągoty do świata materialnego, to atawizm a ciągoty do świata wirtualnego, to wrodzone przeczucie tego, co będzie po śmierci... :)

  • 0

    26.  2010-11-13 22:23:37

    @RudyLis Ciekawe podejście to kwestii współczesnego rozwoju techniki, nigdy nie podszedłbym do tego w ten sposób:-)

  • 0

    27.  2010-11-15 09:40:56

    Pomysł fajny, choc niekoniecznie na cmentarz. Myślicie, że tak łatwo przekazywać sobie na kilka pokoleń wstecz informacje? Tak, mówicie, że o pradziadku opowie Wam ojciec. Ale jakby Wasze prawanuki chcialy się dowiedzieć od swoich rodziców o Waszym pradziadku, to już będzie ciężko z pamięcią... Także na cmentarz nie, ale gdzieś w domu jakiś program czy coś w stylu cyfrowej ramki do zdjęć w takim pokazem jak najbardziej.

  • 1

    28. ~Alek  2010-11-15 10:27:28  host: 87-204-23-227.ip.netia.com.pl

    Czytałem niedawno raport -- zrobiono badania i wyszło, że najtrwalszym nośnikiem informacji jest... papier. Tak więc takie elektroniczne cudo-judo raczej nie przekaże informacji o zmarłym prawnukom osób instalujących je na nagrobku... Zresztą co się ekscytujecie -- i tak głównie kupią to ludzie, którzy stawiają nagrobki psom...

Dodaj swoją opinię