Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Blisko 2 mld zł wpływa do budżetu państwa od operatorów telewizji kablowej

Blisko 2 mld zł wpływa do budżetu państwa od operatorów telewizji kablowej

orson_dzi 10 Marca 2016 08:34

0 0

Z raportu PwC wynika, że 4-5% wzrostu gospodarczego w Polsce, to zasługa operatorów sieci telewizji kablowych. Tylko w latach 2009-2014 ich wkład w polski PKB wyniósł 9,5 mld zł. Kablówki dostarczają Internet do niemal co piątego użytkownika Internetu i co trzeciego korzystającego ze stałego łącza.

Wpływ branży telewizji kablowej na rozwój gospodarki krajowej jest przeogromny, aczkolwiek nie zawsze doceniany. Wyrażenie "telewizja kablowa" odnosi się nie tylko do telewizji, lecz także do innych usług, takich jak Internet, telefon i to jesteśmy w stanie dostarczyć w pakiecie swoim użytkownikom, to jest nasza przewaga konkurencyjna - mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jerzy Straszewski, prezes zarządu Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej.

W ubiegłym roku blisko 2 mld zł kontrybucji w PKB, więc myślę, że ta liczba daje pewne wyobrażenie o wpływie sektora telewizji kablowych na polską gospodarkę - dodaje Tomasz Żurański, prezes zarządu Vectry.

Z raportu przygotowanego przez PwC w październiku 2015 roku wynika, że w 2014 roku operatorzy CATV wypracowali wartość dodaną na poziomie 1,76 mld zł, podczas gdy osiągnięte przez nich przychody wyniosły 3,9 mld zł. W latach 2009-2014 wkład branży do PKB wniósł niemal 10 mld zł.

Warto też zwrócić uwagę na to, że my, jako branża, w ostatnim okresie inwestujemy bardzo dużo środków wypracowanych. Średnia dla naszej branży to inwestycje przekraczające 20% przychodów - mówi Jerzy Straszewski.

Średnia reinwestowanych przychodów dla gospodarki i branży ICT ogółem wynosi ok. 5%. Inwestycje branży skutkują m.in. wyprzedzaniem przez nią celów Europejskiej Agendy Cyfrowej, która zakłada, że do 2020 roku każde gospodarstwo domowe będzie miało dostęp do łącza o przepustowości co najmniej 30 Mb/s, a co drugie - 100 Mb/s.
Jeżeli byśmy patrzyli tylko na Europejską Agendę Cyfrową i na wskaźniki do osiągnięcia, to moglibyśmy powiedzieć, że możemy spocząć na laurach, bo my te 30 Mb/s osiągnęliśmy już parę lat temu - mówi szef PIKE. W tej chwili średnia, jaką dostarczamy, to 250 Mb/s. Ostatnio robiliśmy w izbie taką ankietę wśród naszych operatorów i żaden z uczestników tej ankiety, a było to 85% całego rynku, nie wskazał, że ma mniejszą przepustowość niż 100 Mb/s, a byli i tacy rekordziści, którzy wskazali, że mają 600 Mb/s.

Dwie trzecie abonentów, którzy już dziś dysponują dostępem do łącz o prędkości 30 Mb/s, korzysta z Internetu za pośrednictwem kablówek. Niemal połowa abonentów telewizji kablowych wykupuje w nich także dostęp do sieci.

Przepustowości, które w ciągu kilku lat zapewnią operatorzy CATV, mogą jednak zaspokoić znacznie wyższe niż w przypadku użytkowników indywidualnych potrzeby nowoczesnego przemysłu, realizujących tzw. czwartą rewolucję przemysłową.

Przemysł 4.0 to taki program, który określa zapotrzebowanie na usługi Internetu trochę z pominięciem człowieka. Chodzi o zapotrzebowanie przemysłu na dane, które są pobierane, analizowane i na podstawie tych analiz podejmowane są decyzje bez udziału człowieka - mówi Jerzy Straszewski. Dziś jeszcze trudno nam to sobie wyobrazić, ale jest to możliwe. Są algorytmy, które można tak realizować, że będzie to bez obecności człowieka.

Źródło tekstu: newseria     

Dodaj do:

Tagi: telewizja kablowa

w sumie: 4
 • 0

  1.  2016-03-10 08:39:05

  Tylko patrzeć jak zrobią specjalny podatek dla CATV, w końcu skoro tyle przynoszą to mogą przynosić jeszcze więcej.

 • 1

  2. ~r  2016-03-10 12:34:39  host: 87.116.245.28

  orson, myśle że w tytule jest błąd bo budżet państwa to coś innego niż PKB,
  w treści artykułu jest o wpływie na PKB, nie ma nic o budżecie
  a po drugie szału nie ma, bo pkb polski w 2015 wyniosło 593 mld USD, a tu mowa o zaledwie 2 mld PLN

 • 0

  3. ~Antek  2016-03-10 13:45:56  host: ip-94-42-45-204.multimo.pl

  Ot 2 mld. przepłynęło z kieszeni ludzi do przepastnego wora jakim jest tzw. budżet państwa.

 • 0

  4. ~  2016-03-10 14:10:54  host: user-94-254-179-88.play-internet.pl

  będzie na nowe opony dla jaśnie pana prawie jak brezydęta fszystkich polakuf

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-225-17-239.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Najpopularniejsze

Ankieta

Jak oceniasz wakacyjną promocję sieci Play?

Internet na lato za darmo w Play

 

Zobacz wynik | Opinie (9)

Archiwum Ankiet