Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Bliska współpraca receptą na kryzys

Bliska współpraca receptą na kryzys

WitekT 22 Kwietnia 2009 08:39

0 0

Europejscy operatorzy komórkowi, w tym także polscy, coraz chętniej wspólnie wykorzystują swoją infrastrukturę. W kryzysie taka współpraca jest koniecznością, bo daje oszczędności w inwestycjach - pisze Gazeta Prawna.

Słaby złoty wpływa na inwestycje, które choć w złotówkach mogą być na podobnym poziomie co w zeszłym roku, to w euro będą mniejsze o około 30%. Dlatego operatorzy kupią mniej sprzętu i bardziej będą przyglądać się kosztom.

Współdzielenie sieci to nie tylko wspólne wykorzystanie masztów, na których umieszczone są anteny, ale także wspólne wykorzystanie innych elementów infrastruktury, w tym wspomnianych anten. Dzięki współdzieleniu spadają koszty inwestycji i eksploatacji sieci.




Problemem jest także sam proces inwestycyjny związany z pozyskiwaniem stosownych pozwoleń. Mimo szumnych zapowiedzi, że złagodzone zostaną przepisy dotyczące inwestycji telekomunikacyjnych, wprowadzone w tym roku zmiany okazały się kosmetyczne.

Z informacji Gazety Prawnej wynika, że maszty Centertel współdzieli głównie z PTC, ale także z Polkomtelem. Z kolei Polkomtel i PTC silnie współpracują ze sobą w tym zakresie. Chodzi o setki lokalizacji.

Przedstawiciele polskich operatorów w rozmowie z Gazetą Prawną zwracali uwagę, że poza zaletami (koszty) współdzielenie ma też wady. Skoro sieć jest wspólna, to wszyscy będą oferować taką samą jakość usług, a jakość jest jednym z elementów walki o klienta. Operatorzy zwracali uwagę na to, że Polkomtel w ostatnich miesiącach silnie podkreśla jakość swojej sieci transmisji danych i chętnie porównuje ją z konkurentami.

Źródło tekstu: Gazeta Prawna     

Dodaj do:
w sumie: 19
  • 0

    1.  2009-04-22 08:41:12

    I ja się z plusem zgodze bo sieć maja super !!!

  • 0

    2.  2009-04-22 08:51:04

    To wszystko zależy od lokalizacji! tylko Era i Play ma 3G a Plus potrafi zgubić zasięg co do Orange się nie wypowiadam bo nie korzystam dla zasady! z drugiej strony muszę powiedzieć, że jak jeżdżę pociągami po Polsce to Plus wypada korzystniej bo Era gubi zasięg. Wszystko zależy od lokalizacji wpienia mnie jak ktoś mi mówi że jego sieć ma najlepszy zasięg! Każda z polskich sieci ma martwe punkty. Pytanie tylko która ma ich najmniej ? ? ?

  • 0

    3.  2009-04-22 08:52:38

    oczywiście chodzi o moją lokalizację z tym 3G ery i play

  • 0

    4.  2009-04-22 09:09:25

    Wtg mnie to maslo maslane: "Z informacji Gazety Prawnej wynika, że maszty Centertel współdzieli głównie z PTC, ale także z Polkomtelem. Z kolei Polkomtel i PTC silnie współpracują ze sobą w tym zakresie. Chodzi o setki lokalizacji."

  • 0

    5.  2009-04-22 09:09:26

    Korzystam z plusa play, moge sie zalogowac i wpisać komentarz. Powiem tak plus ma napradę dobra sieć, w najważniejszysz miejscach w polsce w moim mieści zawsze mam 3g+, a jak mi spadnie do egde to odpalam opere mini i smigam jak po 3g, to nie poblem. Play nowy operator a zaskakuje pozytywnie np. na nowych dzielnicach których nie ma w bazach adresowych jeszcze play ma 3g. Ale chodzi też o stawki za pakiet, w plusie , play i heyah to chyba każdy się zgodzi ze jest atrakcyjnie jak nie dobrze. Ale odrecz ma tragiczne stawki w abon. 25 gr za 50 kb ( 1 mb to 5zl ) w pre paid to az 5 gr za 100 kb, a pakiet to 20 mb za 10 zl (DRAMAT).

  • 0

    6. ~mhm  2009-04-22 09:11:37  host: 94.254.158.129

    a jak piorun skutecznie walnie w jeden maszt, to juz nikt w okolicy sie nie polaczy. Swietne oszczednosci, ale wtedy nie pomoze alternatywna karta sim w portfelu.

  • 0

    7. ~dan  2009-04-22 09:17:59  host: bzb66.internetdsl.tpnet.pl

    Witku a co z oferta orange juz sroda a o ofercie cisza

  • 0

    8.  2009-04-22 09:22:16

    mhm: a jak często uderza piorun w stacje?

  • 0

    9. ~  2009-04-22 09:24:35  host: bne233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    To zależy z tym zasięgiem. Plus ma btsa 3 km od mojej szkoły i na sali gimnastycznej gubi zasięg bardzo często, a orange z 5km i 1-2 kreski ma zawsze. Era około 7km i jest podobnie jak z Plusem. oczywiście mieszkam na wsi.

  • 0

    10.  2009-04-22 09:31:08

    @witek , w orange to gromi az jasno. Przy takich stawkach to nawet Św. Infrastukturalny śie wkurza. powaznie nie slyszalem o takim przypadku. Ale jak by to na klientów przechodzi bo ostatnio slyszalem ze jakis szlag ich trafil :)

  • 0

    11. ~tl111  2009-04-22 09:40:31  host: 195.225.71.137

    Jak to wpłynie na konkurencję? Wolałbym współpracę na zasadach dzierżawienia sieci jak między plusem i playem. Czysto i komercyjnie bez zobowiązań nieformalnych. Co będzie gdyby jeden z opów korzystających z masztu drugiego będzie chciał obniżyć ceny?

  • 0

    12. ~hehe  2009-04-22 09:46:34  host: ip-89-174-120-191.multimo.gtsenergis.pl

    Bardzo dobry pomysł, oszuści z orendż będą mogli wysłać następny miliard zł. do francuskich zbójów.

  • 0

    13. ~nyczaj100  2009-04-22 10:22:34  host: 078088224018.kielce.vectranet.pl

    Policzmy ile zaoszczędziłyby opy a wraz z nimi klienci, gdyby od początku budowały wspólną infrastrukturę i wspólnie nią zażądzały.

  • 0

    14. ~m  2009-04-22 10:35:28  host: hii126.internetdsl.tpnet.pl

    coraz wiecej wpółdzielonych masztów,to dobrze jednak konfiguracja sieci jest wazniejsza..oczywiscie polkomtel jest i pozostanie liderem w zakresie transmisji danych,zeby tylko gprs zniknal z mapki zasiegu a bylo coraz wiecej "czerwono-bordowego".rok 2009 pokaze znowu kto ma najlepsza infrastrukture

  • 0

    15. ~  2009-04-22 12:03:03  host: zs3.vlan158.nemes.lubman.net.pl

    Czyli co jak nie mam zasiegu Ery to mi na Plusa przeskoczy telefon?

  • 0

    16.  2009-04-22 12:16:54

    #15: NIE!!! Wspólne korzystanie z infrastruktury to nie roaming wewnętrzny

  • 0

    17. ~  2009-04-22 12:26:44  host: bne233.neoplus.adsl.tpnet.pl

    @11. Jeżeli to jest na zasadzie wzajemności czyli ja ci tu a ty mnie tam udostępniasz btsa to nie widzę problemu. I takie rozwiązanie nie obliguje do konsultacji każdego kroku w kwestii konkurowania ofertami.

  • 0

    18.  2009-04-22 17:27:27

    No zobaczymy może i zasięg Ery się polepszy w niektórych miejscach, Plus może też skorzysta.

  • 0

    19.  2009-04-23 00:17:44

    #5 od kwietnia Orange (dla firm przynajmniej) daje zamiast pakietu 20 mb pakiet 50 MB - przy podpisywaniu poprzedniej umowy dali mi go da darmo teraz przy przedłuzaniu chcą za niego 1 zł (na cały okres obowiazywania umowy) cena katalogowa tego pakietu to 10 zł/mies. To chyba jedyny argument który na razie jeszcze trzyma mnie w tej sieci, plusem w NIDF jest takze nieograniczony niczym kapitał przechodzących minut natomiast telefony jakie proponują przy nowej umowie to juz dno totalne.

Dodaj swoją opinię