DAJ CYNK

BLIK coraz popularniejszy - przegonił sam siebie

msnet

Fintech

W pierwszym półroczu 2018 roku BLIKA użyto 33 mln razy - tyle samo, co w całym 2017 roku. W samych II kwartale liczba transakcji wyniosła 18,5 mln.



W pierwszym półroczu 2018 roku BLIKA użyto 33 mln razy - tyle samo, co w całym 2017 roku. W samych II kwartale liczba transakcji wyniosła 18,5 mln.

Z 18,5 mln transakcji BLIKIEM w II kwartale 2018 roku najwięcej odnotowano płatności w Internecie - 70%, czyli 12,9 mln (wzrost o 23% w ujęciu kwartalnym). W tym samym czasie Polacy zrealizowali 3,5 mln wpłat i wypłat BLIKIEM z bankomatów (wzrost o 35%). Wypłaty stanowiły 19% wszystkich transakcji w okresie od kwietnia do czerwca. Najbardziej, prawie dwukrotnie w porównaniu z pierwszym kwartałem, wzrosła liczba płatności w sklepach stacjonarnych, których było ponad milion (6% wszystkich transakcji). Pozostałe 5% stanowiły przelewy na numer telefonu, których było 990 tysięcy (o 32% więcej kwartał do kwartału).

W ciągu sześciu miesięcy Polacy płacili, wypłacali i przelewali BLIKIEM niemal 33 miliony razy. Tempo wzrostu popularności BLIKA w Polsce jest cały czas wysokie. Polacy przekonali się do standardu BLIKA w aplikacjach swoich banków - powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA.

W ujęciu rocznym liczba transakcji BLIKIEM w Internecie orz liczba przelewów na numer telefonu wzrosły trzykrotnie. Płatności w sklepach stacjonarnych było 2,5 raza więcej, natomiast liczba wpłat i wypłat z bankomatów wzrosła o ponad 80%.

Na popularność BLIKA wpływa jego wygoda, bezpieczeństwo i szybkość, a także poszerzająca się nieustannie sieć akceptacji i banków, które udostępniają usługę. W ostatnim półroczu do banków, które posiadają BLIKA w swoich aplikacjach mobilnych dołączyły trzy nowe: Raiffeisen Polbank, Credit Agricole oraz Bank Pekao S.A. BLIKIEM zapłacimy już w całym polskim e-commerce, a także w 290 tys. terminali płatniczych oraz wypłacimy lub wpłacimy gotówkę w 19 tys. bankomatów. Wszystkie te elementy sprawiają, że BLIK już jest dla wielu Polaków pierwszym płatniczym wyborem - podkreślił Dariusz Mazurkiewicz.

W drugim kwartale wykonano średnio 203 tys. transakcji BLIKIEM dziennie: 142 tys. płatności w Internecie, 38 tys. transakcji w bankomatach, 12 tys. płatności w terminalach płatniczych i 11 tys. natychmiastowych przelewów na telefon. Dzienny rekord transakcji BLIKIEM łącznie wyniósł 271 tys., a w samym Internecie 191 tysięcy.

BLIK stanowi ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, którego operatorem jest Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP jest sześć polskich banków: Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, BGŻ BNP Paribas, Raiffeisen Polbanku, Credit Agricole, Pekao SA, Inteligo, Orange Finanse i T-Mobile Usługi Finansowe.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Polski Standard Płatności