Telekomunikacja jak na dłoni
Wiadomości Błędna decyzja URTiP

Błędna decyzja URTiP

WitekT 10 Lipca 2006 09:37

0 0

Decyzja prezesa ówczesnego Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty, który półtora roku temu odmówił Centertelowi rezerwacji częstotliwości GSM 1800, jest nieważna — uznał w piątek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zdaniem sądu ewentualna odmowa mogłaby nastąpić dopiero po przeprowadzeniu przetargu na żądane kanały częstotliwości, a nie, jak to się stało, przed.

Centertel złożył wniosek o rezerwację 40 kanałów częstotliwości w paśmie 1800 MHz pod koniec września 2004 roku. W październiku prezes URTiP wydał pierwszą, a w grudniu ostateczną decyzję odmowną. Prezes stwierdził, że skoro pięć podmiotów wystąpiło o częstotliwość w tym paśmie, musi najpierw przeprowadzić przetarg. Centertel poskarżył się do WSA, twierdząc, że decyzje nie miały podstawy prawnej. URTiP powinien je wydać na podstawie starego Prawa Telekomunikacyjnego, ponieważ pierwsze wnioski o częstotliwość zaczęły spływać do urzędu w kwietniu, a nowe prawo telekomunikacyjne weszło w życie dopiero we wrześniu 2004 r. Stare przepisy zaś nie przewidywały w ogóle możliwości odmowy: URTiP mógł albo zarezerwować częstotliwość, albo wszcząć przetarg. Miał na to 6 miesięcy od wpłynięcia pierwszego wniosku i nie dotrzymał terminu.
Wyrok ten nie wpływa na dotychczasowe dwa przetargi na GSM 1800. Pierwszy z nich pozostał nierozstrzygnięty, drugi wygrała Telekomunikacja Kolejowa, ale wycofała się po ogłoszeniu zwycięzcy. Najwcześniej w połowie sierpnia zostanie jednak ogłoszony trzeci przetarg i tutaj piątkowy wyrok, jeśli się uprawomocni, może mieć znaczenie dla przeprowadzenia procedury. Jeśli przetarg jest tylko częścią postępowania o rezerwację częstotliwości, to może się okazać, że wygra go ktoś, kto do niego nie przystąpił — złożył tylko wniosek o rezerwację. Tylko czy na pewno?

Zdaniem przedstawicieli UKE, następcy URTiP, sprawa wygląda inaczej. Stary wniosek nie uprawni Centertela do uzyskania częstotliwości. Operator musi złożyć kolejny wniosek, co zresztą już uczynił — mówi Anna Streżyńska, prezes UKE.

Źródło tekstu: Puls Biznesu     

Dodaj do:
w sumie: 1

Dodaj swoją opinię

Do prawidłowego działania formularza wymagana jest akceptacja plików cookie.

host: ec2-54-158-15-97.compute-1.amazonaws.com


Serwis TELEPOLIS.PL zastrzega sobie prawo redakcji, skrótów, bądź usunięcia opinii zawierającej treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie lub w inny sposób rażąco naruszające zasady współżycia społecznego. Komentarze są opiniami czytelników, za które ponoszą oni wyłączną odpowiedzialność. Nie są oficjalnymi opiniami serwisu TELEPOLIS.PL i jego redakcji. Jednocześnie przypominamy, że osoba zamieszczająca opinię może ponieść za jej treść odpowiedzialność karną i/lub cywilną.
Usuwane będą także komentarze zawierające oferty handlowe, numery telefonów, adresy e-mail czy komunikatorów oraz komentarze mocno odbiegające od treści wiadomości.

Ankieta

Czy wg Ciebie usługa Apple Pay odniesie w Polsce sukces?

[Aktualizacja] Apple Pay od jutra w Polsce

 

Zobacz wynik | Opinie (0)

Archiwum Ankiet